Kurzy

Che 63 Chemie pro učitele základních a středních škol

Lektor/ka kurzu
Mgr. Marek Koutný, Ph.D.
Kurz akreditován MŠMT pod číslem
12475/2017-2-556
Cílová skupina
učitelé ZŠ 2, učitelé SOŠ, učitelé víceletých gymnázií, učitelé 4-letých gymnázií

Přednáška: Historie objasňování struktury DNA (1 vyučovací hodina)

Přednášející: Ing. Michal Rouchal, Ph.D.

Když se řekne „DNA“ vybaví se nám zpravidla dvě základní charakteristiky této bezpochyby interesantní molekuly. Mám na mysli její význam jakožto nositelky genetické informace buněčných organismů, stejně jako skutečnost, že se jedná o elegantní molekulu s dvoušroubovicovým uspořádáním. V průběhu přednášky se přeneseme do 50. let minulého století a pokusíme se nahlédnout do mysli několika geniálních jedinců, kteří se klíčovou měrou podíleli na strukturní charakterizaci DNA. A že se jednalo o strastiplnou cestu, během níž došlo k nejednomu zásadnímu zvratu netřeba zdůrazňovat.

Přednáška: Pravý levý svět (1 vyučovací hodina)

Přednášející: Mgr. Robert Vícha, Ph.D.

Podívejte se na své ruce. Levá je zrcadlovým obrazem pravé (a naopak) a jednu s druhou nelze ztotožnit. Tuto vlastnost má spousta předmětů okolo nás, dokonce i většina molekul tvořících život na Zemi. Na rozdíl od rukou (většina lidí nemá obě levé) se v živých organismech vyskytuje výhradně jedna zrcadlová forma cukrů, aminokyselin či proteinů. Jak je to možné, když v laboratořích vznikají obě formy se stejnou pravděpodobností? Jak to, že někteří živočichové či rostliny lpí na nesymetrii vložené do vínku molekulárními stavebními kameny, jiným je to lhostejné a další tvarují svá symetrická těla molekulám navzdory?

Přednáška: Laboratorní technika – základ chemického experimentu (1 vyučovací hodina)

Přednášející: RNDr. Dalibor Dastych, Dr.

Účastníci se v průběhu přednášky seznámí se základními typy chemických aparatur pro destilaci, extrakci, sublimaci a s některými typy filtrací. Bude vysvětlena funkce těchto aparatur s možnostmi využití ve výuce. Jednotlivé aparatury budou diskutovány i s ohledem na finanční náročnost a kromě komerčně dostupných sestav budou předvedeny i varianty s minimálními pořizovacími náklady.

 

Praktický blok: Experimenty s využitím jednoduchých chemických aparatur (5 vyučovacích hodin)

Lektor: RNDr. Lenka Dastychová, Ph.D.

Praktický blok navazuje tematicky na přednášku. Jeho náplní je vlastní práce v laboratoři, při které si účastníci kurzu vyzkouší jednotlivé operace na aparaturách, které si sami sestaví, případně i navrhnou. Všechny úlohy zohledňují maximální bezpečnost žáků. Z tohoto důvodu nejsou použity žádné toxické chemikálie, ale ve většině případů pouze volně prodejné chemikálie a potraviny.

další informace

Zlín 1.12.2017, 09:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

1 850 Kč

 objednat

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace