ČJ 190 Nebojme se poezie

Předmět
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, , učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Popsat způsoby a možnosti, jak představovat studentům a žákům poezii, zejména tu psanou ve 20. stol a soudobou. Důraz je kladen na její komunikativnost a otevřenost, na fakt, že její čtení je svobodomyslná a svobodná činnost.


Obsah akce

Procházka světem poezie založená na konkrétních setkáních básníků napříč dvacátým a dvacátým prvním stoletím.

Výuková akce bude vedena především seminárním způsobem, pedagogové si tedy vyzkoušejí sami na sobě principy, které budeme sledovat a prohlubovat. Jednotlivá témata budou doplněna nejen prací s textem, ale i metodami tvůrčího psaní, které je, domnívám se, nezbytné ve větší míře do výuky českého jazyka a literatury prosadit. Pokusí se napsat báseň o konkrétním měsíci, stejně jako manifest osobní svobody. Připomenuty budou též elementární principy moderní poezie, zejména asociativnost daná její kontaktem se surrealismem a dalšími moderními uměleckými směry a proudy.

Základní principy interpretace básní - na práci s konkrétními texty ukázat principy rytmické, které ovšem nemají mít podobu jen jakéhosi "čárkování", ale skutečně prohlubují porozumění textu. (2 hod)

Karel Toman - Měsíce, Karel Šiktanc - Český orloj, Petr Hruška - Měsíce. Básnické kalendáře v průběhu století. (3 hod)

František Gellner - Po nás ať přijde potopa, Jakub Deml - Zapomenuté světlo a Moji přátelé, Ivan Martin Magor Jirous - Magorovy labutí písně a Okuje. Podoby české nezávislosti a undergroundu. (3 hod)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace