D 87 Česká šlechta v konfrontaci s totalitními režimy 20. století

Předmět
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií,
Akreditace
24247/2016-2-641

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem semináře je upozornit na osudy společenské vrstvy, která prakticky vymizela z učebnic dějepisu a která po většinu 20. století stála (zvláště v letech 1948–1989) na okraji společnosti,  přestože byla její součástí a plně sdílela osudy českého národa. Pedagogové získají informace o aktuálním stavu výzkumu této problematiky a přehled o vývoji šlechty jako sociální vrstvy v proměnách 20. století, jež bylo poznamenáno dvěma totalitními režimy, které hluboce zasáhly českou společnost, šlechtu nevyjímaje. Nabyté poznatky (zvláště životní příběhy příslušníků vybraných rodů) plně využijí ve své výuce.


Obsah akce

Seminář se zaměří na seznámení posluchačů s postavením šlechty v kontextu vývoje české společnosti ve 20. století a s výsledky dosavadního výzkumu k danému tématu. Pokusí se postihnout poměr Čechů ke šlechtě, přiblížit postoje šlechty k první Československé republice a její vyrovnávání se s novými podmínkami měnícího se světa. Hlavní pozornost se poté soustředí na chování šlechty za nacistické okupace a její aktivity v odboji. Stranou nezůstanou ani poválečné osudy šlechty, zejména důsledky plynoucí pro ni z nástupu komunistického režimu. Vše bude názorně dokresleno na konkrétních příbězích vybraných šlechtických rodů. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace