prof. PhDr. Josef Jařab, CSc.

prof. PhDr. Josef Jařab, CSc.

Profesor anglické a americké literatury na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde působil také jako první svobodně zvolený rektor v zemi od roku 1989 do 1997. Jeho škola byla v roce 1996 za reformní výsledky vyznamenána mezinárodní Cenou Hannah Arendtové. V letech 1997-1999 byl rektorem Středoevropské univerzity v Budapešti a ve Varšavě. Po roce 1990 byl zakladatelem České a slovenské asociace amerikanistů a v období  2000-2004 byl prezidentem Evropské asociace amerikanistů. Jako nestraník byl zvolen dvakrát do Senátu PČR, a to za olomoucký volební obvod v letech 1996-98 a za opavský obvod  pro léta 2000-2006, kdy byl po čtyři roky předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Jako senátor byl též členem Parlamentního shromáždění Rady Evropy, kde působil hlavně ve Výboru pro kulturu, vzdělávání a vědu, jehož byl místopředsedou; navíc předsedal podvýboru pro média.

Je členem českého PEN-klubu, Obce spisovatelů, zakládajícím členem Učené společnosti ČR, členem rady pro udělování ceny Vize97 manželů Havlových a od založení konferencí Forum 2000 patří k jejich organizátorům a aktivním účastníkům. Byl rok  členem Rady České televize , byl členem Českého výboru pro UNESCO, prvním předsedou české Fulbrightovy komise.Už několik let je předsedou Česko-polského fóra organizovaného Ministerstvem zahraničí ČR. Je autorem asi čtyřiceti knih s tematikou literární a problematikou vysokoškolského vzdělávání. Přednášel nejméně ve třiceti zemích světa, badatelsky a pedagogicky působil na New York University, Brandeis University, Harvard University a   Linfield College v USA.Je předsedou sdružení profesorů Filozofické fakulty UP Societas cognitorum.

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace