WEB 7 Dějiny mezinárodních vztahů od roku 1848 po současnost (webinář)

Předmět
Dějepis
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
20817/2020-4-467

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Posluchači zjistí, jaké jsou historické kořeny a souvislosti dnešního stavu konfliktů a aliancí od roku 1848, budou je moci dát je do kontextu nástrojů a zdrojů zahraniční politiky státu v 21. století. Také zjistí, co formuje moc státu v mezinárodních vztazích, jak je moc států a dalších aktérů dnes využívána  a jak se vyvíjela v čase. To vše se posluchačí naučí na konkrétních příkladech sporů a dohod mezi státy. 


Obsah akce

  • Teorie mezinárodních vztahů: moc, stát, suverenita, zahraniční politika státu 90 min
    • Role státu v mezinárodním systému (unipolární, bipolární, multipolární systém), koncept národní suverenity, národ a stát, zdroje moci státu, tvorba a provádění zahraniční politiky státu a „hladiny analýzy“ (vnější vlivy – realismus, liberalismus, konstruktivismus, a vnitřní vlivy – veřejné mínění, sociální skupiny, vláda a státní správa, jednotlivec)
  • Velmocenský systém
  • Systém aliancí ve westfálském systému, nástup Koncertu velmocí po Vídeňském kongresu (včetně východní otázky, utváření národů, evropské migrace a budování impérií), hlavní aspekty průmyslové revoluce, zhodnocení hlavních ideových proudů v Evropě (konzervatismus, liberalismus, socialismus, nacionalismus)
  • První a druhá světová válka 
  • Příčiny a dopady vzniku 1. světové války, zhodnocení fungování Ligy národů, příčiny a dopady 2. světové války (politické a ekonomické důsledky pro Evropu)
  • Studená válka
    • Vznik bipolárního světa, dopady dekolonizace, ekonomické, politické a bezpečnostní charakteristiky Východu a Západu, vybrané vnitřní a vnější konflikty (zaměřené na Evropu), demokratizace a rozpad východního bloku.
  • Vývoj po roce 1992 
    • Hlavní trendy po konci Studené války včetně regionalizace a nárůstu vlivu a počtu mezinárodních organizací (jejich typologie), změna způsobu vedení konfliktů, dopad obchodu a toku kapitálu (práce, zahraniční investice, finanční trhy), terorismus a politické násilí, nemoci, globální oteplování, závislost na surovinách.

Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

PC se softwarem ZOOM pro účast na webináři, mikrofon pro případné dotazy (alternativně lze použít chat)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace