PP 548 Specifika dětí v náhradní rodinné péči

Předmět
Pedagogika a psychologie
Cílová skupina
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času, výchovní poradci, speciální pedagogové
Akreditace
670/2022-4-27

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Zvýšit informovanost pedagogů o specifikách dětí v NRP a dát jim možnost podílet se na zlepšení kvality života těchto dětí. Umožnit pedagogovi prožít alespoň imaginárně zkušenosti dítěte z NRP, změnit pohled na takové dítě a stát se oporou.

 


Obsah akce

Kurs se zaměřuje na praktické otázky přístupu ke vzdělávání a pomoci dětem v náhradní rodinné péči (dále jen NRP). Seznamuje frekventanty s cestami, jak a odkud se děti do NRP dostávají, jaký je právní rámec a jaká práva a povinnosti vznikají náhradním rodičům (osvojitelům, pěstounům, opatrovníkům, poručníkům). Hlavní část kursu se věnuje specifikám duševního a fyzického traumatu způsobeného zanedbáváním a týráním ze strany biologických rodičů a technikám, jak dětské duše a těla uzdravovat (terapeutické rodičovství, rozeznání a zvládání traumatu, hranice trpělivosti, projevy podvědomé i vědomé, nedosycení potřeb, strategie přežití, metody práce, např. použití maňáska).

Pedagog ve školce/škole tráví s dítětem velké množství času a má významnou možnost pomáhat hojit hluboké rány, stejně jako bohužel v případě neznalosti těmto traumatizovaným dětem může ještě více ublížit. V praxi může nabyté znalosti pedagog uplatnit i u dětí z nefunkčních biologických rodin, kde často dlouhá léta dochází k týrání či zanedbávání, aniž by si okolí všimlo a dítěti pomohlo. Výchova a vzdělávání dítěte v NRP je týmová spolupráce, ve které kromě náhradních rodičů, psychologů, lékařů a jiných specialistů hraje pedagog zásadní roli. Pochopit znamená dítě přijmout, jaké je, a pomoci mu tím. Naučíme se, jak pedagog komunikuje s náhradním rodičem a jaké postavení v dané situaci mají biologičtí rodiče. Jak před třídou hovořit o NRP a jak děti přirozeně informovat o různých způsobech soužití v rodinách a zachovat přitom lidskou důstojnost a úctu k dětem v NRP.

Kurs je pojat prakticky – jeho autorka je schválenou pěstounkou.

Používané techniky: Výklad, prezentace, příklady, grafika, zapojení do kolektivních demonstrací (zážitkový seminář) a diskuse o zkušenostech s jednotlivými účastníky kursu.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

psací potřeby, blok

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace