AJ 319 ROMÁNOVÝ JAZYK GERALDA DURRELLA – PRINCIPY VĚTNÉ KONDENZACE V PRAXI

Předmět
Anglický jazyk
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
670/2022-4-27

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Účastníci semináře si rozšíří a prohloubí znalosti v oblasti gramatiky anglického jazyka, konkrétně větné syntaxe, na konkrétním materiálu si ověří platnost teorie o nominálních tendencích současné angličtiny 


Charakteristika

     Literární jazyk G. Durrella na první pohled zaujme složitější stavbou souvětí, v nichž se vedle určitých vět vyskytuje výrazně velký počet struktur obsahujících ve funkci přísudku slovesný tvar neurčitý (tzv. polovětné konstrukce – non-finite clauses),  nebo v nich sloveso chybí úplně a ve struktuře se nacházejí pouze  jmenné výrazy nejčastěji ve funkci jmenného přísudku (tzv. neslovesné věty – verbless clauses). Takovéto struktury obecně  zastávají  v hlavní nebo nadřazené větě různé syntaktické funkce a jsou jedním z typických nástrojů tzv. větné kondenzace, tj. formálního zhuštění větné stavby při zachování významového obsahu věty nebo souvětí.

V Durellově tvorbě se tyto struktury vyskytují velmi často ve funkcích adverbiálních nebo doplňkových, jež jsou označovány v anglické syntaxi jako tzv. „supplementive clauses“, a jsou zajímavé svou vnitřní stavbou.    

   Obsahem semináře je popis syntaktických funkcí těchsto struktur a jejich analýza z hlediska formálního (analýza syntaktických funkcí a vnitřní stavby) i z hlediska obsahového (analýza sémantické role dané struktury ve struktuře nadřazené). 

     Cílem semináře je na základě analýzy  vyvodit konkrétní závěry vztahující se k výskytu, funkci a vnitřní stavbě polovětných konstrukcí v Durrellově tvorbě a uvést je do vztahu k nominálním tendencím  současné angličtiny jako jazyka analytického.


Obsah akce

Seminář se zabývá jedním z typických rysů syntaxe anglické věty a souvětí, větnou kondenzací. Osvětluje termín z hlediska morfologicko-syntaktického a sémantického, ukazuje základní prostředky větné kondenzace, podává jejich obecně teoretický popis a na konkrétním materiálu (textu románu Geralda Durrella My Family and other Animals) ukazuje principy jejich fungování.Pozornost je zaměřena zvláště na konkrétní prostředky, a to na konstrukce neuvozené podřadicí spojkou, připojené k hlavní větě asyndeticky (tzv. complementive clauses) s neurčitým slovesným tvarem v roli přísudku vedlejší predikace (non-finite clauses), nebo na konstrukce úplně postrádající slovesný element (verbless clauses) a dále na verbonominální predikace se sponovými slovesy s doplněním objektového typu.Zmíněný román je vybrán záměrně jednak vzhledem k velmi četnému výskytu těchto struktur v textu a také ke kumulaci a ke kombinování jejich jednotlivých typů v rámci jednoho souvětí. V průběhu semináře budou účastníci semináře pracovat s textem, v němž budou vyhledávat dané prostředky, analyzovat je z hlediska gramatického a sémantického a budou se zabývat i jejich významem z hlediska stylistického.

  • Charakteristika a principy větné kondenzace (1 hod.)
  • Prostředky větné kondenzace – popis z hlediska gramaticko-morfologického a sémantického (1 hod.)
  • Tzv. supplementive clauses –  jejich postavení v systému polovětných konstrukcí a jednotlivé typy (1,25 hod.)
  • Verbonominální predikace se sponovými slovesy a doplněními objektového typu (1,25 hod.)
  • Vyhledávání konkrétních příkladů daných struktur, analýza z hlediska gramaticko-sémantického a stylistického ( 1,5 hod.)
  • Kontrolní test:  Syntaktická analýza konkrétního souvětí z textu románu G. Durrella se zaměřením na popis jednotlivých prostředků větné kondenzace, společná kontrola a následná diskuse (1 hod.)
  • Závěr semináře: Probrané syntaktické struktury jsou vnímány jako jedny z prostředků větné kondenzace, která je projevem nominalizačních tendencí současné angličtiny – diskuse (1 hod.)

Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

psací potřeby

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace