PP 558 Dyspraxie - vývojová porucha pohybové koordinace neboli syndrom nešikovného dítěte

Předmět
Pedagogika a psychologie
Cílová skupina
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Akreditace
15063/2022-4-472

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem tohoto semináře je poskytnout podporu a pomoc pedagogům a všem ostatním, kteří se dostávají do styku s dětmi trpícími koordinačními potížemi, jež mohou být projevem dyspraxie. Všichni účastníci budou seznámeni s diagnostickým nástrojem MABC-2.


Obsah akce

Dyspraxie se řadí mezi poruchy učení SPU. Dyspraxie svými projevy zasahuje do celého procesu učení a výrazně ovlivňuje vývoj a sociální oblast dítěte.

Jste učitel? Třeba patříte k těm pedagogům, kteří si dělají starosti s tím, že máte ve třídě dítě, jež vypadá dost nešikovně a neobratně, ale nevíte přesně jak mu pomoci.

A právě pro vás je určen tento seminář, kde vás seznámím s vývojovou poruchou koordinace, jak se projevuje ve školním prostředí a ve výuce. Nabídnu vám několik metod, jak s těmito žáky pracovat a seznámím vás s diagnostickým nástrojem MABC-2.  

Pozorujete u svých dětí potíže s udržením rovnováhy? Časté zakopávání nebo padání? Vnímáte, že jsou často unavené, pohybovou aktivitou rychle vyčerpané?

Může jít o příznaky provázející dyspraxii neboli syndrom nešikovného dítěte. Jde o specifickou poruchu pohybové koordinace (hrubá a jemná motorika). Děti neumí dobře zpracovávat vstupní informace a adekvátně na ně reagovat. Dyspraktické děti mohou mít potíže při každodenních činnostech, jako je sebesycení (manipulace s příborem), oblékání, obouvání, zavazovaní tkaniček. Obtíže se také promítají na školní výuku např. do tělesné výchovy (kdy žákům dělá problém šplh, kotoul, chůze po kladině nebo po čáře. Ve výuce se tyto obtíže vyskytují v matematice, v geometrii, v pracovních činnostech a výtvarné výchově.

Pomocí standardizovaného testu MABC2 se zhodnotí tyto složky:

  • Jemné motoriky
  • Hrubé motoriky

Test nám poskytne celkem přesný obraz o tom, jak na tom dítě opravdu je a co jsou jeho silnější a slabší stránky. Pomocí testu odhalíme, na kterou oblast je potřeba se zaměřit, jakou funkci bude potřeba podpořit a rozvíjet.

Dyspraxii lze diagnostikovat u dětí od 3 let.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

Blok A4, pastelky, pohodlné až sportovní oblečení, 2 papíry o velikosti A0, školní (mycí) houbu, 1x temperu, igelit

Vzkaz účastníkům

Sportovní oblečení

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace