SV 17 Demokracie versus autoritářské režimy v soudobém světě – kdo vyhrává a proč?

Předmět
Základy společenských věd
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, , učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Vysvětlit nejnovější trendy ve vztahu západních demokracií a nedemokratických režimů typu Ruska a Číny, a ukázat, jaké nástroje tyto režimy používají pro prosazení svých cílů a jak jim západní demokracie mohou čelit.


Charakteristika

Kurs se zaměřuje na aktuální problémy vztahu západních demokracií a nedemokratických režimů v různých částech světa, přičemž je zasazuje do kontextu celkového mezinárodněpolitického vývoje po konci studené války. Podstatnou součástí kursu jsou informace o praktických aspektech jak podpory demokracie a prodemokratické změny režimů, tak i nástrojů a technik využívaných nedemokratickými režimy k podpoře jejich zájmů. Přednášející má osobní terénní zkušenost z projektů podpory demokracie v nedemokratických zemích.


Obsah akce

Seminář nabídne informace a data o řadě soudobých trendů ve vztahu demokratických a nedemokratických režimů, přičemž se bude soustředit zejména na příklady z praxe (například metody potlačování oposice v nedemokratických režimech, metody nenásilného odporu u demokratické opozice, využívání sociálních médií k manipulaci atd.). Tyto příklady budou zasazeny do kontextu dlouhodobějších tendencí v šíření či naopak ústupu liberální demokracie a strategií nedemokratických režimů, jež jimi jsou v poslední době využívány ve snaze prosazovat své zájmy a oslabit liberálně-demokratické státy.

1)Současná demokracie – její podoba a problémy

2)Autoritářské režimy a jejich zájmy

3)Možnosti odporu proti nedemokratickým režimům a jejich nástroje

4)Praktické problémy změny režimů

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace