ČJ 202 Barbarský křik Walta Whitmana v kontextu světové a české literatury

Předmět
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ,
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

  • Pedagogové si prohloubí znalosti o Whitmanově poetice, způsobu, jak „píše hlas“ a vlivu, který měl jeho barbarský křik na světovou a českou literaturu.
  • Dozví se o českých překladech Walta Whitmana, o Whitmanově době a Whitmanově specifickém zacházení s angličtinou. Součástí bude i překladový workshop (srovnání dosavadních českých překladů), znalost angličtiny není podmínkou.
  • Osvojí si novou „cut and paste“ metodiku práce v hodině s Whitmanovými texty.
  • Budou seznámeni s fascinující Whitmanovou českou recepcí.
  • Dozví se o Whitmanově romantickém náboženství.
  • Whitmanův étos, jak vysvítá z jeho textů, může být podnětný i pro vedení žáků k demokracii a úctě k lidským právům.

Charakteristika

Seminář představí dílo slavného amerického básníka Walta Whitmana (1819–1892) v širším literárním a kulturním kontextu.


Obsah akce

Seminář představí dílo slavného amerického básníka Walta Whitmana (1819–1892) v širším literárním a kulturním kontextu. Kurs se v první části zaměří na důkladnou četbu a interpretaci klíčových úryvků Whitmanovy skladby „Zpěv o mně“ (1855) a proměnami Whitmanovy poetiky. Další část bude patřit Whitmanově české recepci a uvážení jednotlivých českých překladů (Vrchlický, Eisner, Urbánek a Kolář, Skála, Skovajsa a Lundiaková). Následně se v kursu budeme věnovat četbě úryvků a kratších básní autorů Whitmanem ovlivněných (J. A. Rimbaud, J. Vrchlický, O. Březina, P. Bezruč, V. Majakovský,  G. Apollinaire, D. H. Lawrence, E. Pound, H. Miller,  A. Ginsberg, J. Škvorecký). Nakonec dojde i na poslech autentického Whitmanova hlasu a zhlédneme ukázky z filmů Whitmanem ovlivněných Manhatta (1921, r. Ch. Sheeler a P. Strand. ) a Muž s filmovou kamerou (1929, r. Dziga Vertov).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace