D 101 Ruské národnostní menšiny v postsovětském prostoru: Pobaltí, Bělorusko, Ukrajina, Moldávie

Předmět
Dějepis, Zeměpis, Základy společenských věd
Cílová skupina
učitelé SOŠ, učitelé víceletých gymnázií, učitelé 4-letých gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
5950/2018-2-239

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Kurz poskytne účastníkům analytický pohled na postavení ruských národnostních menšin ve vybraných zemích bývalého SSSR a jejich případného vztahu k Ruské federaci


Obsah akce

Kurz seznámí posluchače v historické perspektivě s etnickou a národnostní skladbou vybraných zemí postsovětského prostoru. Posluchač získá základní přehled o etnické skladbě jednotlivých regionů Vedle teritoriální dislokace se seznámí s hlavními problémy etnických, jazykových a náboženských skupin (například vztahem ke státní moci) v příslušných státních celcích (kulturní, politická a ekonomická charakteristika). Kurz seznámí se základními terminologickými definicemi (národ, národnost, etnická skupina, občan, imigrace, integrace, asimilace atd.) a s přehledem základních teoretických přístupů ke studiu nacionalismu a etnické identity. Semináře budou orientovány i na praktické seznámení s vybranými  aktuálními problémy etnické problematiky skrze řízenou diskuzi.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace