VV 87 Hrajeme si s čárou

Předmět
Výtvarná výchova
Cílová skupina
učitelé ZŠ 1, učitelé ZŠ 2, učitelé SOŠ, učitelé víceletých gymnázií, učitelé 4-letých gymnázií, vychovatelé ve školních družinách, vychovatelé v domovech mládeže, učitelé VOŠ
Lektor(-ka)
Akreditace
24409/2018-2-698

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Seminář zaměřený na rozvoj představivosti, kreativity a rozvoj jemné motoriky. V jednoduchosti je krása a elegance a o čáře to platí ještě více. Ať už je to čára znázorněná obyčejnou tužkou, nebo nití, papírem, nebo jiným výtvarným prostředkem, vždy se z ní dá vytvořit něco zcela nového a neobvyklého. Minimální ekonomické náklady, šetrnost k životnímu prostředí, dárek pro někoho anebo jen zkoušení, co který materiál umí a jak se bude chovat, když ho účastník uchopí a začne tvořit.


Obsah akce

Čára je první výtvarný projev dítěte a my si s ní budeme hrát s použitím různých materiálů, tak aby výsledný efekt byl příjemný, výtvarně hezký a měl vypovídající hodnotu.

1. Dokresba čar na objekt, který je konkrétní např. dům, rostlina, auto značka, hory atd.   Řídí se čarami, které předkreslí na A5 paní učitelka obyčejnou tužkou a žáci dokreslují pastelkami. Z čar vznikne nejen jeden objekt, ale i celý obrázek.

2. Fixy černé, tenký a silnější. Jednoduchá kresba skládající se pouze z čar svislých, vodorovných, či uzavřených do kruhu, nebo různě situovaných do kostkované sítě, pravidelné střídání, nebo naopak nepravidelné střídán silných a slabých čar. Obrazec, který vzniká  může být konkrétní, ale i abstraktní.

3. Čára z provázku, je lepená na čtvrtku, kdy může opět znázorňovat něco konkrétního, ale i abstrakci. Nácvik čistého lepení tenkého provázku na plochu.

4. Od lineární kresby čar k dynamické kresbě, vytvoříme si mořský svět s použitím tužky , kdy se nakreslí čáry znázorňující pohyb vody např. na řece, moři, kaluži, rybníku, vlny velké, drobné a nebo víry na vodě, poté vyhledáme v čarách živočichy, kteří ve vodě žijí. Vybarvení pastelkami.

5. Čára z novin, časopisů nám vznikne vystřižením různě velkých písmenek a  jejich nalepení na čtvrtku . Čáru vedenou z písmenek je možno různě tvarovat a vytvářet tak na ploše čtvrtky další zajímavou konkrétní nebo abstraktní věc.

6. Využití zhotovených prací je možno jako přáníček, na výstavu ve školských zařízeních, na tematických výstavách aj.

Potřeby: čtvrtky bílé A4, tužka č. 2, fix černý tenký a silnější. Provázek obyčejný cca 5 m, staré noviny, časopisy , obyčejné pastelky, lepidlo na papír, vodové barvy, štětec, kelímek na vodu a hadřík.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace