SV 20 Máš tu burzu zapotřebí? aneb finanční gramotnost pro pokročilé.

Předmět
Základy společenských věd
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, , učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Vyložit základní zákonitosti fungování finančních trhů, demonstrovat výhody a rizika investování prostřednictvím finančních instrumentů a komplexních investičních a pojiťovnických produktů. 


Charakteristika

Cílem kurzu je vyznat se v „džungli“ současných financí, se kterou člověk chtě nechtě příchází do styku, ať už jde o různé půjčky, hypotéky a stavební spoření, pojištění, či nabídky „výhodného“ investování, a to v situaci, kdy jsou mu prodejci těchto produktů poskytovány zkreslené informace.

Jakkoli věda z principu nedokáže vývoj finančních trhů předvídat, přece jen může vnést do této džungle určité světlo. Za  dobu, co se financemi zabývá, vypozorovala několik zákonitostí, jejichž znalost může investora uchránít před velkými ztrátami, ať už jde o zákon efektivního trhů (pokud existuje opravdu výhodná investiční příležitost, poptávka po ní okamžitě zvedne její cenu, čímž přestane být výhodná), nebo pravidlo diverzifikace (riziko investice se dá snížit tím, že se investovaná částka rozdělí).  Toto a mnoho dalšího se poluchač dozví, a to včetně několika příběhů z historie finančních trhů.

Po úvodu, popisujícím základní pravidla investování a fungování finančních trhů, se systematicky proberou různé druhy finančních instrumentů, od dluhopisů přes akcie a měny až po různé deriváty. V polovině kursu si posluchačí zahrají investiční hru, kdy se ocitnou v roli investorů snažících se co nejvíce zhodnotit svůj majetek. Závěrečná část je věnována diskusi o tomm, co z probraného a jakým způsobem se týká drobného investora.

Z kurzu by si posluchači měli kromě získaných informací odnést určitý vhled do problematiky financí, a následně schopnost sobě i jiným pomoci rozhodovat se ve svůj prospěch a ne ve prospěch dravců z „finanční džungle“.


Obsah akce

1. hod. Základy investování: peněžní toky, inflace, úročení, investiční trojůhelník (výnos, riziko, likvidita), rozhodování za neurčitosti, analýza výnos versus riziko, diverzifikace

2. hod.  Finanční trhy: dluhopisy, hypotéza efektivních trhů, pravidlo „no free lunch“, nemožnost vědecké předpovědi cen, řecká dluhová krize, příběh fondu LTCM

3. hod. Akcie: model CAPM (všichni drží stejné portfolio), fundamentální a technická analýza, racionální bubliny a krachy, vybrané černé dny akciových trhů. 

4. hod. Investiční hra (účastníci mezi sebou obchodují s virtuálními akciemi a dluhopisy, cena je nejprve dána zvenčí, poté je určena nabídkou a poptávkou)

5. Měny: základní teorie směnného kursu měn, kryptoměny, intervence ČNB, Sorosův útok na libru. Deriváty: forwardy a opce jako nástroje řízení rizika a spekulace

6. Situace malého investora:  úvěry, spoření, pojištění, rizika samostatného obchodování, investování jako hra

7-8. hod. Závěrečný „test“: krátká esej či diskusní příspěvek na některé z probíraných témat, prezentace, diskuse (dle počtu účastníků)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace