SV 24 Přísliby a rizika přímé demokracie

Předmět
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, , učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Rozšířit a prohloubit znalosti o problematice přímé demokracie, o jejím historickém vývoji, jejích přednostech, ale i záporech a rizicích s ní spojených.


Charakteristika

Přímá demokracie se v poslední době hlásí čím dál tím hlasitěji o slovo. Velká Británie odchází z Evropské unie na základě referenda, část Skotů nebo Katalánců se s jeho pomocí chce osamostatnit. Roste poptávka voličů po přímém rozhodování, kterou však na druhou stranu umně využívají též populistické politické strany. Jaké jsou přednosti a zápory přímé demokracie, v čem může být příslibem, a v čem je naopak hrozbou? Jaké má historické kořeny a jak se její prvky vyvíjely v čase? K lepší orientaci v těchto otázkách má napomoci právě tento seminář.


Obsah akce

Přednášky a diskuse na témata uvedená níže, včetně přehledu o základní studijní literatuře.

Obsah:

1.Přímá konta zastupitelská demokracie, hlavní rysy a rozdíly.

2.Antická přímá demokracie a její ne/vhodnost pro současný svět.

3.Referenda v nejnovějších dějinách a v přítomnosti, konkrétní případy (například španělské referendum o setrvání v NATO z roku 1986, hlasování o euroústavě ve Francii v roce 2005, brexit, nizozemské referendum o asociační dohodě EU s Ukrajinou z roku 2016). 2 hodiny.

4.Ráje přímé či polopřímé demokracie? Švýcarsko a Kalifornie. 2 hodiny.

5.Informační technologie a demokracie: šance pro přímou demokracii?

6.Zhodnocení, závěr. 


Pro účastníky

Vzkaz účastníkům

Doplňující studijní materiály předám na místě v elektronické formě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace