SV 25 Existuje právo ve válce?

Předmět
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, , učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Seznámit posluchače s aktuálními ozbrojenými konflikty ve světě z pohledu mezinárodního humanitárního práva. Tedy vysvětlit, zda a za jakých podmínek platí ve válce pravidla boje a pravidla pro ochranu těch, kteří nebojují nebo již dobojovali.

Cílem je rovněž nabídnout pedagogům argumentační základ pro dotazy žáků a studentů týkající se otázek, které se stále častěji objevují v médiích a které souvisejí s aktuálními ozbrojenými konflikty.

V rámci RVP G existuje průnik do těchto vzdělávacích oblastí nebo témat: Člověk a společnost (vzdělávací obor Občanský a společenskovědní základ, tematický celek Občan ve státě, Mezinárodní vztahy a globální svět, vzdělávací obor Dějepis, tematický celek Moderní doba II – Soudobé dějiny), Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech (především tematický okruh Humanitární pomoc a mezinárodní rozvojová spolupráce), Geografie, občanské kompetence. V RVP SOV lze vidět souvislost se Společenskovědním vzděláváním (Soudobý svět, Člověk jako občan, Člověk a právo, resp. Soudobý svět a Člověk v lidském společenství), Občan v demokratické společnostiObčanské kompetence a kulturní povědomí.


Obsah akce

Platí za války lidská práva? Roste brutalita válek? Je možné válku humanizovat? Jaké typy válek dnes převládají? V čem se dnešní války liší od těch v minulosti? Jak je to s množícími se útoky na zdravotnická zařízení? A jak s útoky na kulturní památky? Existuje účinná ochrana nebo ochranné znaky? Jaké normy nás, civilisty během bojů chrání? Musejí bojující jednotky dodržovat nějaká pravidla? Mohou být souzeni a potrestáni, když tato pravidla poruší?

 

Tyto a další otázky budou zodpovězeny s pomocí mezinárodního humanitárního práva (MHP), které se opírá především o Ženevské konvence, jejichž pochopení je dnes možná ještě důležitější, než tomu bylo kdy předtím.

 

Nejedná se o právnický kurz, nýbrž o praktickou aplikaci jednoduchých pravidel, které platí za války. Pochopení těchto pravidel umožňuje orientovat se v nepřehledné situaci moderních konfliktů a účinně podporovat kritické myšlení u studentů.

Témata:

  1. Ozbrojené konflikty dneška. Role Rady bezpečnosti OSN, Charty OSN.
  2. Co se děje s lidskými právy, když vypukne ozbrojený konflikt.
  3. Podle jakých pravidel se dnes bojuje.
  4. Jaká omezení musejí bojující strany respektovat, jaké zbraně a způsoby boje jsou povolené.
  5. Jak poznat, kdo je kdo na bojišti a v jeho okolí. Jaké komplikace přináší současné boje ve městech.
  6. Koho MHP chrání. Jaké jsou ochranné znaky. Jak jsou chráněni zdravotníci a zdravotnická zařízení.
  7. Jaké formy pomoci jsou během konfliktů účinné, co je humanitární pomoc, kdy je tato pomoc opravdu nestranná a neutrální. Co jsou humanitární konvoje.
  8. Moderní zbraně (drony, umělá inteligence) a moderní formy boje a jejich případná úskalí.
  9. Ochrana kulturních památek v době války.
  10. Trestní odpovědnost a mezinárodní tribunály.


Česká republika přijala mezinárodní závazek zahrnout poučení o MHP do vzdělávání a právě tento seminář může pedagogům gymnázií, středních škol a VOŠ napomoci uvedený krok realizovat.  Proto MHP patří i do RVP. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace