ZSV 30 Východ na Západě, Západ na Východě

Předmět
Základy společenských věd
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem semináře je seznámit účastníky s procesem pronikání východního myšlení (z Indie, Číny a Japonska) do Evropy a s jeho vlivy v evropské kultuře, zmíněn bude i průnik křesťanství na Východ.


Charakteristika

Seminář seznámí s procesem pronikání východního myšlení (z Indie, Číny a Japonska) do Evropy a s jeho vlivy v evropské kultuře. K prvním kontaktům již dochází v antice díky obchodu a cestě Alexandra Makedonského. Od 13. století narůstá zájem křesťanských misionářů (františkáni, dominikáni, později jezuité)
o tyto země, v době osvícenství se zájem proměňuje na snahu filozofů dozvědět se o těchto zemích, zejména o Číně, co nejvíce (zejm. Leibniz, Voltaire …). 19. století směřuje svou pozornost k Indii (Schopenhauer), Japonsku (impresionisté)
i k Tibetu. 20. století už přináší vznik specializovaných oborů, stejně jako zájem veřejnosti o duchovní prostředí všech zmíněných zemí a jejich kulturu v širokém slova smyslu; pokračuje i inspirace Východem v umění.


Obsah akce

  • Kontakty antického světa s Východem (Indie).                     45 min.
    • Křesťanské mnišské řády v Číně a Japonsku.                   45 min.
  • Osvícenství a zájem o čínské myšlení.                                     45 min.     
  • Nástup zájmu o Indii a Tibet v 19. století. Vlivy z Japonska 45 min.                                         
  • Vlivy východních kultur v Evropě ve 20. století.                     45 min.
  • Test                                                                                              45 min.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace