Kurzy
ZŠ 148 VZÁCNÁ ZEMĚ, NEOBYČEJNÉ KLIMA pro MŠ a ZŠ 1
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Základní škola I
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Přednáška s následnou diskusí, ukázka mobilních aplikací k tématu
Téma |
Hodiny |
Vzácnost Země a jejího klimatu, vhodného pro život, počátky života a vývoj klimatu až k dnešku |
1 |
Velká vymírání aneb kdepak jsou dinosauři? |
1 |
Hrajeme si na předpovídání počasí |
1 |
Simulace, obrázky, vhodné dokumenty pro děti. Praktické ukázky související s počasím a klimatem, které lze realizovat pro menší děti a které lze z dostupných prostředků škol lehce připravit do vyučování |
1 |
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZŠ 147 Zábavné činnosti pro děti předškolního a mladšího školního věku
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Základní škola I
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Interaktivní seminář, který účastníkům prezentuje nejrůznější zábavné činnosti, které lze provádět s dětmi předškolního a mladšího školního věku. Seminář nabízí činnosti pro děti z oblasti výtvarné a pracovní výchovy, badatelských a experimentálních činností, a také několik „kouzel“. Dítě si těmito činnostmi osvojuje nové znalosti a dovednosti, rozvíjí jemnou motoriku a také Tyto činnosti rozvíjí kognitivní funkce. Seminář je interaktivní a počítá s participací všech zúčastněných. Je určen pro předškolní pedagogy, učitele prvních stupňů základních škol, asistenty pedagoga, vychovatele školních družin a pedagogy volného času.
- Teoretický úvod
- Praktická prezentace činností s participací všech účastníků
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
IT 54 Jak jednoduše oživit klasickou prezentaci interaktivními prvky a zvýšit motivaci studentů
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci
Informatika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Během semináře budou nastíněny nové možnosti prezentace učiva skrze technologie. Účastník bude seznámen s aplikacemi, které jsou vhodným prostředkem pro zvýšení interaktivity prezenční i distanční výuky a zvýšení motivace žáků i vyučujících. Zejména pak s aplikací Nearpod.
První část semináře je věnována diskuzi o motivaci žáka ke studiu a možnostem jejího pozitivního ovlivnění pomocí vhodného použití technologií a aplikací. Zmíněna bude také motivace učitele při výuce za použití technologií.
V hlavní části semináře se zaměříme na aplikaci Nearpod jako hlavní prostředek k obohacení prezentací o interaktivní prvky. Účastníci poznají aplikaci Nearpod a její možnosti nejprve z pohledu žáka. Bude jim prezentována vzorová lekce vytvořená v programu MS PowerPoint obohacená o ankety, kvízy, otevřené otázky, virtuální prohlídky apod. vytvořené skrze aplikaci Nearpod. Zároveň uvidí aplikaci z pohledu vyučujícího a její možnost nahlédnout do práce žáků a okamžitě jim poskytnout zpětnou vazbu. V další části si budou účastníci moci vyzkoušet vytvoření vlastní lekce a ve dvojicích cvičně otestovat funkčnost aplikace. Posluchači budou následně seznámeni s funkcí „Reports“, která jim po vyučovací hodině umožní nahlédnout do výsledků jednotlivých žáků a případně jejich počínání ohodnotit.
V poslední části semináře se účastník seznámí s možností vytvoření prezentace v aplikaci Google Slides s integrací aplikace Nearpod. Dále bude seznámen s možnostmi virtuální tabule a jejím využitím v prezenční i distanční výuce. Závěrečná část bude věnována diskuzi a použití ostatních aplikací ve výuce a jejich případnému spojení s aplikací Nearpod.
- Žák a motivace k výuce (45 minut)
- Aplikace Nearpod – teoretická část (90 minut)
- Seznámení s aplikací
- Ukázka vzorové lekce
- Popis funkcí
- Ukázka integrace s ostatními aplikacemi
- Aplikace Nearpod – praktická část (90 minut)
- Praktické vytvoření interaktivní lekce z klasické PowerPoint prezentace
- Otestování funkčnosti lekce ve dvojicích
- Seznámení s funkcí Reports
- Nearpod a Google Slides (45 minut)
- Integrace aplikací a ukázka vytvoření lekce ve Slides jako náhradě za MS PowerPoint
- Virtuální tabule a její využití (30 minut)
- Tipy na ostatní aplikace k obohacení výuky (60 minut)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 712 Rozvoj kreativity pedagoga: Inspirace pro moderní výuku
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kreativní pedagog je klíčem k inspirativnímu a efektivnímu vzdělávání. Tento celodenní kurz nabízí učitelům všech stupňů vzdělávání praktické nástroje, jak rozvíjet vlastní kreativitu a přenášet ji do výuky. Společně objevíme nové metody, techniky a přístupy, které podporují aktivní učení, zapojení žáků a inovativní myšlení.
Prostřednictvím interaktivních workshopů, tvůrčích aktivit a sdílení osvědčených postupů si účastníci vyzkouší, jak prolomit stereotypy ve výuce, jak efektivně využívat moderní technologie, gamifikaci či zážitkové učení a jak motivovat žáky k aktivnímu zapojení. Kurz podpoří nejen pedagogickou kreativitu, ale také radost z učení a objevování nových možností.
Hlavní témata kurzu:
✅ Kreativita pedagoga jako klíč k modernímu vzdělávání
✅ Inovativní metody a techniky podporující tvořivost žáků
✅ Gamifikace a interaktivní prvky ve výuce
✅ Zážitkové učení a jeho přínosy
✅ Jak prolomit rutinu a přinést do výuky nové nápady
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 713 Intervence a prevence: Jak zvládnout krizové situace ve škole
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Škola je prostředím, kde se mohou objevit různé krizové situace – od konfliktů mezi žáky, přes projevy agrese či šikany, až po závažnější psychické obtíže u dětí. Tento celodenní kurz poskytne pedagogům praktické strategie a nástroje, jak efektivně reagovat na krizové situace, jak jim předcházet a jak podpořit bezpečné a zdravé školní klima.
Účastníci se naučí rozpoznávat varovné signály problémového chování, seznámí se s principy krizové komunikace a vyzkouší si modelové situace, které jim pomohou získat jistotu při řešení náročných momentů ve škole. Kurz propojuje teoretické poznatky s praktickými dovednostmi a poskytne inspiraci pro efektivní preventivní opatření i krizové intervence.
Hlavní témata kurzu:
✅ Prevence krizových situací a budování bezpečného školního prostředí
✅ Rozpoznávání rizikového chování a včasná intervence
✅ Efektivní krizová komunikace se žáky, rodiči a kolegy
✅ Řešení konfliktů, šikany a emočně vypjatých situací
✅ Spolupráce s odborníky a využití podpůrných mechanismů
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 382 Practical use of A.I. in the classroom
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento seminář zkoumá transformační potenciál nástrojů a technologií AI ve výuce anglického jazyka pro dospívající a dospělé. Jak se AI rychle vyvíjí, její aplikace ve vzdělávání se stávají stále dostupnějšími a nabízejí učitelům inovativní způsoby, jak obohatit vzdělávací zkušenosti. Seminář klade důraz na praktické a hands-on přístupy, které ukazují, jak lze AI plynule integrovat do každodenních lekcí s cílem zvýšit zapojení studentů, personalizovat učební cesty a zlepšit jazykové dovednosti v oblasti čtení, psaní, mluvení a poslechu.
Účastníci získají přehled o tom, jak efektivně používat AI nástroje ve třídě, nejen jako samostatné zdroje, ale jako dynamické, interaktivní prvky výukového procesu. Během semináře se pedagogové seznámí s AI technologiemi, zažijí je z pohledu studentů a procvičí si navrhování aktivit obohacených o AI, které odpovídají různorodým vzdělávacím potřebám.
●1. Úvod do AI ve vzdělávání 45 min
Tato část poskytuje přehled o umělé inteligenci a její roli ve vzdělávání, zdůrazňuje, jak transformuje výuku jazyků. Účastníci se seznámí s tím, co AI je, včetně základů jako strojové učení a zpracování přirozeného jazyka, a prozkoumají klíčové AI nástroje dostupné pro výuku angličtiny. Tato část pokrývá adaptivní výukové platformy, asistenty při psaní, nástroje na rozpoznávání řeči, gamifikované aplikace a nástroje na generování obsahu, které ukazují jejich praktické využití ve třídě.
●2. Asistenti psaní využívající AI 45 min
Zaměřeno na zlepšení dovedností v psaní, tato část pokrývá AI nástroje jako Grammarly a Quillbot, které poskytují návrhy na psaní v reálném čase. Učitelé si vyzkoušejí používání těchto nástrojů, aby pomohli studentům s vlastní úpravou jejich práce, zlepšením gramatiky, stylu a slovní zásoby. Součástí je i praktické cvičení na používání AI pro efektivní hodnocení a zpětnou vazbu k esejím, což snižuje zátěž učitelů a zároveň zvyšuje úroveň učení studentů.
●3. Zlepšení dovedností v mluvení a výslovnosti 45 min
Účastníci objeví aplikace AI pro procvičování mluvení a výslovnosti, jako jsou ELSA Speak a Google Speech-to-Text. Tyto nástroje analyzují vzorce řeči a poskytují okamžitou zpětnou vazbu, což je ideální pro mluvní aktivity ve třídě. Učitelé se zapojí do praktického procvičování, kde nastaví interaktivní cvičení na mluvení, která budují sebevědomí a zlepšují plynulost.
●4. Poslech a čtení s porozuměním s využitím AI 45 min
Tato část ukazuje, jak AI může generovat personalizované úkoly na poslech a čtení s porozuměním. Nástroje jako ChatGPT mohou rychle vytvořit otázky přizpůsobené úrovni, zatímco platformy řízené AI přizpůsobují zvukový obsah úrovni znalostí studentů. Učitelé se naučí navrhovat cvičení na porozumění, která cílí na klíčové dovednosti a zlepšují jejich schopnost poskytovat poutavá a přístupná cvičení na čtení a poslech.
●5. Gamifikace učení s využitím AI 45 min
Platformy pro kvízy s podporou AI, jako jsou Kahoot, Quizlet a Blooket, přinášejí do učení prvky hry, čímž dělají lekce interaktivnějšími a zábavnějšími. Účastníci se naučí vytvářet adaptivní kvízy a hry, které udržují studenty v zapojení a poskytují hodnotnou praxi. Tato část zahrnuje praktickou tvorbu her s vylepšením AI a použití AI analytiky pro informování o výukových strategiích.
●6. Řízení třídy a hodnocení 45 min
Tato část se zaměřuje na využití AI pro efektivní řízení třídy a hodnocení. Učitelé prozkoumají nástroje, které automatizují hodnocení a poskytují zpětnou vazbu v reálném čase, jako například AI vylepšenou analytiku Google Classroom. Účastníci si vyzkouší navrhování rychlých automatizovaných hodnocení a použití dat z AI pro sledování pokroku studentů, což jim pomůže přizpůsobit lekce a zaměřit se na nedostatky.
●7. Tvorba interaktivních lekcí s AI 45 min
Účastníci se naučí, jak využít AI k vytvoření dynamického a interaktivního obsahu lekcí, jako jsou dialogy, čtecí pasáže a seznamy slovní zásoby. Tato část zahrnuje využití AI generovaných obrázků, textu a zvuku v prezentacích, čímž se lekce stávají poutavějšími a přizpůsobitelnějšími. Učitelé si vyzkouší navrhování lekcí s AI generovanými materiály, které zvyšují zájem a zapojení studentů.
●8. Scénáře z reálného světa a řešení problémů 45 min
V této závěrečné části účastníci aplikují své poznatky navržením a vedením mini-lekcí s využitím AI nástrojů. Důraz je kladen na reálné scénáře ve třídě, včetně řízení AI aktivit a řešení běžných problémů. Sezení končí skupinovou diskusí o strategiích pro hladkou implementaci, což zajišťuje, že si pedagogové odnesou praktická řešení pro zavedení AI do své výuky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
MŠ 3 HRAJEME SI S PŘÍBĚHEM: Dramatická výchova a čtenářská pregramotnost
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, asistenti pedagoga
Mateřská škola
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vzdělávací seminář se zaměřuje na rozvoj čtenářské pregramotnosti v oblasti porozumění textu u dětí předškolního věku prostřednictvím metod a technik dramatické výchovy. Účastníci si vyzkouší různé lekce dramatické výchovy, které propojují práci s jazykem, pohybem, rytmem a vyjadřováním. Budou pracovat s různými typy textů – říkadly, klasickými pohádkami, obrázkovými knížkami a příběhy s dětskými hrdiny. Seminář bude veden interaktivně, účastníci se aktivně zapojí do jednotlivých aktivit a projdou si různé stupně obtížnosti dramatických lekcí – od jednoduchých metod pro nejmladší děti až po komplexnější techniky vhodné pro heterogenní skupiny. Součástí budou i ukázky přizpůsobení metod různým věkovým kategoriím a skupinové dynamice v mateřských školách.
Osnova akce (přehled témat výuky s časovou dotací jednotlivých témat)
- Úvod do dramatické výchovy a její propojení s čtenářskou pregramotností
- Různé typy dramatických aktivit podle věkových kategorií a složení skupin:
- 1) Práce s říkadlem a poezií - využití pro rozvoj jazyka, rytmu a porozumění textu
- 2) Klasická pohádka - struktura příběhu, práce s postavami a prostředím
- 3) Obrázková knížka jako nástroj pro podporu porozumění textu
- Reflexe a přenos získaných zkušeností do praxe
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
M 341 Aktivity do hodin matematiky
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ
Matematika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vyzkoušíme si aktivity do vyučovací hodiny matematiky, které budou bavit Vás i Vaše žáky. Podíváme se na online nástroje, které nám pomohou s přípravou hodiny a mohou je využívat i žáci. Předám vám online zdroje, které se mi osvědčily při výuce. Ze semináře si odnesete zásobník ověřených aktivit, ze kterého budete moci čerpat v průběhu školního roku a zatraktivnit své hodiny matematiky. Seznámíme se s aktivitami pro jednotlivce - zasloužené jméno, kostky, jednička, karty s čísly, desítka, největší součet, matematico, postav věž, číselná pyramida, metr, šablony, hádanka, ano x ne, kolotoč, telefonní číslo, já mám - kdo má, vyřeš a prohoď, sirky. Zažijeme si i aktivity pro dvojice - souboj sedláků, hidoku, boj o území, piškvorky, valící se kostka. Určeno pro učitele matematiky I. a II.stupně
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ČJ 371 Jazykové hry v hodinách češtiny
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, asistenti pedagoga
Český jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Na semináři si ukážeme dlouhodobé jazykové hry i hry krátké, jen na pár minut, které můžeme využívat v různých fázích vyučovacího procesu, budou to tedy hry motivační, hry, které je možné použít během výkladu, při procvičování či prověřování učiva nebo jako domácí úkoly.
Některé hry si také zahrajeme.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 398 Intercultural Communication in Practice Theory and Applications for Educators.
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Při komunikaci v angličtině, která se stala základním prostředkem mezinárodní komunikace, dochází k výměně informací mezi lidmi z různých kulturních prostředí. Jsou tedy kladeny požadavky na porozumění a respektování kulturních rozdílů, což může zahrnovat jazyk, zvyky, hodnoty a normy chování. V dnešním globálním světě se pedagogové na všech stupních vzdělávání mohou setkávat se studenty z různých kulturních prostředí. Cílem kurzu je seznámit účastníky se základními teoretickými koncepty interkulturní komunikace a zjistit jaké jsou praktické dopady a aplikace těcho konceptů v každodenních situacích. Kurz vychází z principů zážitkové pedagogiky a zahrnuje praktická cvičení i teoretický výklad.
- Defining culture (45 min)
- Cultural value Dimensions (45 min)
- Stereoptypes Prejudice and Discrimination (45 min)
- Dignity, honor and face cultures (45 mins)
- Verbal and Nonverbal Communication (45 mins)
- Direct and Indirect Communication (45 mins)
- Teaching and Learning styles across Cultures (90 mins)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 721 Nastavení podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seznámení s jednotlivými stupni podpůrných opatření pro žáky dle diagnózy a podrobnější analýza konkrétních podpůrných opatření nastavených pro nejčastější poruchy žáků – poruchy učení, chování, pozornosti.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace
- Podpůrná opatření – jednotlivé stupně, kompetence učitele v rámci nastavení PO 1. stupně (2 hod.)
- Podpůrná opatření 2.- 5. stupně (2 hod.)
- Práce s poradenskou zprávou v rámci nastavení PO (1 hod.)
- Analýza příkladů z praxe s implementací získaných dovedností (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 745 Dětská kresba vypráví příběh
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kresba vypráví příběh, můžeme ji chápat jako nevědomé písmo. Dětská kresba napomáhá poznání osobnosti dítěte, otevírá bránu do dětské duše. Vnáší vhled do svérázného dětského myšlení a vnímání reality, za občasného přispění nedostatku grafomotorických dovedností. Postupně si dítě osvojuje základní grafomotorické dovednosti, začíná vytvářet „základní“ tvary, ze kterých, díky své fantazii vznikají nové celky nebo napodobuje jiné obrázky. Prostřednictvím kresby dítě komunikuje se svým okolím, nevědomě sděluje informace o svých vztazích k sobě a k druhým. Dítě často nedokáže verbalizovat své emoce, ale pomocí neverbální a symbolické řeči kresby vyjadřuje své vnitřní niterné pocity, přání, obavy a představy. Kresba vypovídá i o náladách, vnitřním napětí či prožitých traumatech dítěte, avšak slouží pouze jako doplňkový diagnostický materiál. Vždy je nutné znát i další informace ohledně dítěte (sociální a kulturní zázemí apod.).
Seminář je určen jak rodičům, tak učitelům, všem, kteří se snaží porozumět dětem a přiblížit se jejich úhlu pohledu vnímání světa. Účastníci jsou aktivně zapojováni jak do diskuze nad kresbami, tak sami tyto kresby vytvářejí.
- Vývoj dětské kresby
- Uspořádání kresby v prostoru - velikost kresby a její umístění
- Dětská kresba jako forma komunikace - základní témata kresby (kresba domu, zvířat, stromu, postav, rodiny, začarované rodiny, kresba na volné téma)
- Specifické znaky dětské kresby – co je běžným jevem, co si naopak zaslouží zvýšenou pozornost
- Varovné znaky v kresbě:
--- např. dítě „v problémech“ nebo „problémové dítě“
--- depresivní znaky
--- psychické trauma
--- výchovné potíže
- Dětský rukopis
- Interpretace dětské kresby a písma
- Diskuze nad ukázkami kreseb
V průběhu výkladu budou přiměřené přestávky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 396 Angličtina od 1. třídy
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
12 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Metodický kurz výuky angličtiny pro učitele v 1. a 2. třídě, s minimální zkušeností
V reakci na aktuální změny v jazykovém vzdělávání jsme pro vás připravili intenzivní metodický kurz, zaměřený na efektivní výuku angličtiny v 1. a 2. ročníku základní školy. Kurz poskytne přehled klíčových metod a strategií pro práci s nejmladšími žáky, naučí učitele postupovat tak, aby všechny děti zvládly nástup cizího jazyka přirozeně a bez stresu.
Kurz je určen zejména:
- učitelům 1. stupně ZŠ, kteří převzali výuku angličtiny v 1. a 2. ročníku,
- pedagogům 1. stupně s minimální nebo dokonce s nulovou zkušeností s výukou angličtiny,
- zároveň je skvělou inspirací i pro zkušené angličtináře, kteří chtějí lépe porozumět specifikům výuky nejmladších žáků a naučit se adekvátní metodické přístupy.
Obsah kurzu:
- Jak sestavit, připravit i organizovat vyučovací hodiny s ohledem na věková i vývojová specifika žáků
- Jak děti přirozeně vtáhnout do učení, motivovat je k používání jazyka, podpořit je v porozumění i mluvení a zároveň jim přirozeně vštěpovat gramatiku i základy výslovnosti
- Praktické ukázky využití her, příběhů a pohybových aktivit v hodinách angličtiny, efektivní využití vizuálních a audiovizuálních pomůcek (flash karty, video, storytelling)
- Strategie motivace žáků, jak hodnotit a poskytovat zpětnou vazbu tak, aby děti měly radost z pokroku
Lektorkou kurzu je Mgr. Sylvie Doláková, mezinárodně uznávaná odbornice na metodiku rané výuky angličtiny, se zkušenostmi s výukou metodiky v 15 zemích i v projektu Erasmus+, autorka podpůrných výukových materiálů pro učitele, a také mnoha článků ve světových odborných publikacích.
Kurz a metodika pro učitele angličtiny dětí v první třídě by měly zahrnovat klíčové oblastí, aby učitelé získali komplexní znalosti a dovednosti potřebné
k efektivnímu učení dětí mladšího školního věku.
Návrh obsahu kurzu a nástin metodiky:
- Úvod do výuky angličtiny dětí:
- Specifika výuky jazyků u dětí
- Vývojové fáze dětského učení
- Základní jazykové činnosti: recepce, produkce, interakce a mediace
- Motivace a zapojení dětí
- Pravidla používání jazyka v lekcích
- Význam neverbálních prostředků komunikace a jejich použití
- Metodika výuky:
- Vhodný obsah lekcí, vhodná forma
- Písničky, říkadla, storytelling a použití příběhů ve výuce
- Pohyb, Total Physical Response (TPR), pohybové hry, rozcvičky
- Komunikativní aktivity
- Hra a učení prostřednictvím hry
- Práce s výslovností, povědomí o gramatice, rozvíjení slovní zásoby
- Plánování lekcí:
- Struktura efektivní lekce
- Jazyk instrukce (classroom language)
- Příprava aktivit a materiálů pro jednotlivé lekce
Propojení s učivem 1. třídy, prolínání obsahu (matematika, témata)
- Výukové materiály:
- Vhodné materiály, pozitiva a negativa učebnic, alternativní zdroje
- Vytváření vlastních materiálů, pomůcky, tvořené samotnými žáky,
- Řízení třídy a pedagogické dovednosti:
- Techniky řízení třídy,
- Budování pozitivního a podporujícího učebního prostředí
- Vytváření vztahu k jazyku i kultuře cizojazyčného prostředí
- Hodnocení a zpětná vazba:
- Způsoby hodnocení, accuracy vs. fluency, autonomie žáka
- Podporující prostředí, podnětné reakce
- Žákovská portfolia
- Spolupráce s rodinou a kmenovými učiteli:
- Základní informace pro rodiče, zapojení - ukázkové lekce, vystoupení
- Spolupráce s kmenovými učiteli, pokud neučí ve své třídě
- Úzká vazba na ostatní učitele jazyka – součinnost
Krátká anotace:
Kurz metodiky výuky angličtiny pro nejmenší žáky 1. a 2. tříd je určen pro
- učitele angličtiny, kteří chtějí získání přesného povědomí o specifikách rané výuky
- učitele bez zkušeností s výukou angličtiny a minimální znalostí jazyka, k získání odborného přehledu a sebejistoty v tomto oboru
Kurz nabídne praktické dovednosti, naučí, jak vést hodiny efektivně a přirozeně, představí praktické strategie pro organizaci hodin, motivaci dětí i využití her, příběhů a audiovizuálních pomůcek. Je určen učitelům s minimální zkušeností i těm, kteří učí starší žáky a chtějí prohloubit své znalosti.
Pokud si nejste jistí, jak vést hodiny angličtiny u nejmenších žáků zábavně, efektivně a přirozeně, se zaručeným dopadem na všechny žáky, tento kurz vám dodá jistotu, inspiraci i konkrétní metodické nástroje, naučí vás získat jistotu i záruku kvalitní výuky podle nejmodernějších principů a výrazně pozvedne prestiž vaší školy.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 749 PSYCHICKÉ PROBLÉMY DĚTÍ A MOŽNOSTI JEJICH ŘEŠENÍ
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V současné době se jedná o aktuální téma, které prochází celou společností. Tento seminář se zaměřuje na to, jakým způsobem lze v rámci školního prostředí řešit tyto problémy dětí, také uvedeme problematiku stresu, jak vlastně se stresem pracovat. Kromě toho se budeme věnovat tomu, co je vlastně škola schopna řešit a co již není pro školu řešitelné a kde hledat externí pomoc.
- HODINA – úvod, seznámení se základními pojmy, vyjasnění očekávání
- HODINA – interní zdroje školy, jak s nimi pracovat
- HODINA – externí zdroje školy, jak s nimi pracovat
- HODINA – konkrétní kazuistiky a možnosti řešení
- HODINA – konkrétní kazuistiky a možnosti řešení
- HODINA – práce školního poradenského pracoviště, práce v individuální rovině, skupinové práce, řízení vztahů v třídních kolektivech
- HODINA – práce školního poradenského pracoviště, práce v individuální rovině, skupinové práce, řízení vztahů v třídních kolektivech
- HODINA – závěrečné vyhodnocení
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
EV 46 Udržitelnost ve výuce: cesta k odpovědné budoucnosti
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Environmentální výchova
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz seznámí účastníky se základními principy společenské odpovědnost a udržitelnosti. Toto téma v současnosti nabírá na významnosti a je důležité, aby jak učitelé, tak jejich žáci/studenti byli schopni této problematice porozumět. Díky absolvování tohoto kurzu budou účastnici schopni pochopit, jak se společenská odpovědnost a udržitelnost ve společnosti vyvíjely, jaké jsou současné trendy a zejména proč jsou tato témata pro naši společnost a budoucnost tak důležitá. Je důležité uvědomit si vzájemné souvislosti mezi studijními disciplínami a touto problematikou. Kurz pomůže účastníkům nahlížet na jejich předměty z pohledu společenské odpovědnosti a udržitelnosti a ukáže jim, jak lze toto téma zábavnou formou začlenit do jejich vlastní výuky. V rámci kurzu budou využity prezentace, které účastníci posléze dostanou k dispozici, dále interaktivní metody výuky.
V případě fyzické formy semináře jsou do programu zahrnuty interaktivity formou řešení případových studií, diskuze, hry, týmová práce. V případě webináře je výklad doplněn o diskuzi s účastníky.
1. Úvod (45 minut)
- Představení kurzu a jeho cílů
- Krátké seznámení lektorky s účastníky
- Úvod do tématu společenské odpovědnosti a udržitelnosti
2. Proč je důležité věnovat pozornost společenské odpovědnosti a udržitelnosti (45 minut)
- Důvody, proč je toto téma aktuální a důležité
- Fakta o dopady na společnost, ekonomiku a životní prostředí
- Diskuze s účastníky o jejich pohledu na význam těchto témat
3. Historie a vývoj společenské odpovědnosti a udržitelnosti (45 minut)
- Historický přehled vývoje společenské odpovědnosti a udržitelnosti
- Klíčové milníky a významné události
4. Základní principy a oblasti společenské odpovědnosti a udržitelnosti (135 minut)
- Definice a základní principy společenské odpovědnosti
- Oblasti udržitelnosti (ekonomická, sociální, environmentální)
- Aktuální trendy a příklady z praxe
- Interaktivní aktivity a diskuze
5. Implementace do výuky různých předmětů (135 minut)
- Praktické způsoby, jak začlenit společenskou odpovědnost a udržitelnost do výuky
- Příklady z různých předmětů
- Vytváření výukových plánů a materiálů
- Diskuze a sdílení nápadů mezi účastníky
6. Závěr a shrnutí (45 minut)
- Shrnutí klíčových bodů kurzu
- Otázky a odpovědi
- Závěrečná diskuze a zpětná vazba od účastníků
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 743 Artefiletika a střípky arteterapie ve školním prostředí – sebezkušenostní ochutnávka
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Osobnostní rozvoj
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Prožitkové malování a tvoření pomáhá uvolňovat napětí, stres, vyrovnat se s každodenními výzvami, přispívá k celkové rovnováze a učí nové senzitivitě. Podporuje kreativitu, myšlení, komunikaci, empatii i objevování svých silných stránek. Přináší nové pohledy na sebe a svůj životní příběh. Není zde důležitý výtvarný talent, ale proces tvorby a vlastní prožitek. Ve výtvarném umění je vše možné. Pojďme si přínosy artefiletiky a arteterapie vyzkoušet.
- artefiletika a arteterapie
- vymezení pojmů
- krátký vhled do teorie
- praktické příklady seznamovacích aktivit
(2 hodiny)
- „arte“ v pedagogické praxi
- jak lze využít výtvarné techniky při práci s dětmi i v předmětu PSPP nebo v PI
- sebezkušenostní aktivita
(2 hodiny)
- jak může i pedagog relaxovat a uvolnit stres spojený s náročným pracovním prostředím
- sebezkušenostní aktivita
- diskuze
(2 hodiny)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 725 Mezikulturní povědomí u Ukrajinců žijících v ČR - webinář
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Stále četnější pobyt Ukrajinců v České republice, a zejména jejich působení na českém trhu práce, je jevem, se kterým se česká společnost musí dlouhodobě vyrovnávat. Jedná se například o specifika mezikulturního vědomí a interkulturní komunikační kompetence u Ukrajinců, kteří dlouhodobě pracují nebo žijí v ČR, dále o jejich kulturní hodnoty včetně právního povědomí, tj. jejich názory na právo a jejich konkrétní práva a povinnosti. Cílem je prezentovat základní kulturní rozdíly mezi Ukrajinci, Rusy a Čechy, pracující či žijící na území ČR. Přednášky budou kladeny do souvislosti s krátkými testy, ověřujícími osvojené znalosti interkulturních dimenzí (vzdálenost mocenských pozic, kolektivismus, pojetí času, apod.)
1.Úvod: Základní charakteristiky Ukrajinců, žijících na území ČR (45 min)
2.Chápání rodiny a domova u Ukrajinců (45 min)
3.Význam národní identity a občanství pro Ukrajince (45 min)
4.Význam komunikace, sociálních vztahů a sítí pro Ukrajince (45min)
5.Chápání moci a individualismu (45 min)
6.Hodnoty a hodnotové orientace u Ukrajinců (45 min)
7.Akulturace u Ukrajinců (45 min)
8.Interkulturní sensitivita u Ukrajinců (45 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Z 133 Kulturní krajina Evropy očima náboženských tradic
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Zeměpis
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vzdělávací seminář představí propojení náboženství, krajiny a kulturní identity v evropském prostoru. Účastníci se seznámí s tím, jak náboženské tradice formovaly podobu krajiny, urbanismus, časovou strukturu společnosti (svátky, rytmus roku) a jakým způsobem se náboženské prvky propisují do každodenního života. Důraz bude kladen i na současný význam náboženského dědictví a na to, jak s ním pracovat při výuce. Pracovat budeme s mapami, příklady z různých regionů Evropy, fotografiemi a video ukázkami. V části semináře bude prostor pro sdílení pedagogických zkušeností a diskusi nad konkrétními situacemi ze školní praxe.
- Úvod: náboženství a krajina – co vše může víra ovlivnit? (45 min)
- Poutní místa a jejich vliv na kulturní krajinu a mobilitu (45 min)
- Geografie konfesí v Evropě: kde se jak věří a proč? (45 min)
- Posvátný prostor: hory, řeky, jeskyně, lesy v náboženské tradici (45 min)
- Náboženské svátky a jejich geografické rozložení – význam v běžném životě (45 min)
- Urbanismus a architektura: města založená kolem chrámů, poutní trasy a posvátné topografie (45 min)
- Náboženství v každodennosti: kulturní krajina, rituály a symbolika (45 min)
- Současná Evropa: sekularizace, nové formy víry a zacházení s náboženským dědictvím (45 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 746 Vliv sebevědomí na naše písmo
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Sebevědomí je klíčem k úspěchu v mnoha oblastech života. Má vliv na to, jaké situace, lidi a věci „přitahujeme“ do svého života. Každému z nás se někdy stalo, že chtěl udělat na druhého dobrý dojem, a přitom neměl ani odvahu ho oslovit. Chtěli jste se pustit do nového projektu, ale vnitřní hlas Vám našeptával, že to nedokážete a pravděpodobně se zesměšníte. Kladete si otázku: „Jak je možné, že někdo druhý, jde neustále dopředu, zatímco Vy stojíte na místě?“ Máte pocit, že Vaše odborné znalosti a schopnosti jsou větší než ty, které má Váš nadřízený, ale nedokážete se prosadit. Odpovědí je Vaše „nízké sebevědomí“, které se projevuje i v písmu, například když píšete motivační dopis do firmy, kde se ucházíte o místo. A zaměstnavatel, z části znalý grafologie, hned dokáže posoudit vhodnost daného uchazeče, včetně zjištění, jaké má sebevědomí, jaké jsou jeho silné či slabé stránky, ale i to, jak se bude chovat nejen v nové pracovní pozici, ale i v novém kolektivu. Písmo o nás hovoří více, než si myslíme, mimo jiné se v něm projevuje i naše sebevědomí.
Nutnost znalosti psaní rukou je doporučena i umělou inteligencí.
Seminář je interaktivní, je určen pro ty, kteří chtějí znát souvislost mezi písmem a svým sebevědomím. Jak strach, stres, srovnávání a naše komplexy méněcennosti ovlivňují naše písmo, a tím i naše sebevědomí. Jak správná ctižádost, tedy zdravý egoismus, nás zbavuje nejistoty a strachu, že zklameme. Jak naše sebedůvěra vede k úspěchu.
Účastníci semináře se aktivně zapojují do výkladu. V jeho průběhu budou přiměřené přestávky.
- Vysvětlení pojmů: grafologie, grafolog, etický kodex grafologa
- Hlavní principy rozboru rukopisu
- Komplexní dojmové znaky rukopisu
- Základní vlastnosti osobnosti, které v rukopise hledáme
- Naše sebevědomí a čím je ovlivněno
- Druhy sebevědomí a jejich odraz v ručně psaném písmu
- Co změnit, abychom si více věřili – změny se objeví i v písmu
- Sebevědomí a jeho znaky v písmu
- Sebepojetí a písmo
- Sebehodnocení a písmo
- Projevy sociability v písmu
- Podpis a naše ego
- Síla sebevědomí
- Diskuse
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 707 Agresivita ve třídě – Prevence, minimalizace a řešení krizových situací
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Agresivita ve školním prostředí je závažným problémem, který může negativně ovlivnit klima třídy, vztahy mezi žáky i samotný vzdělávací proces. Tento kurz se zaměřuje na porozumění příčinám agresivního chování, efektivní strategie prevence a metody, jak minimalizovat projevy agrese ve třídě. Účastníci se naučí rozpoznávat varovné signály, využívat osvědčené pedagogické přístupy k udržení pozitivního klimatu a získají praktické dovednosti pro zvládání krizových situací. Kurz zahrnuje interaktivní prvky, modelové situace a konkrétní doporučení pro učitele a pedagogické pracovníky.
Obsah kurzu:
✔ Příčiny agresivního chování a jeho projevy
✔ Preventivní opatření k minimalizaci agresivity ve třídě
✔ Efektivní strategie řízení třídy a budování pozitivního klimatu
✔ Jak reagovat na agresi – deeskalační techniky a krizová intervence
✔ Práce s emocemi – učitel i žáci
✔ Komunikace s rodiči a školním poradenským pracovištěm
Kurz je určen pro všechny pedagogické pracovníky, kteří chtějí získat užitečné nástroje pro práci s agresivitou ve třídě a přispět k bezpečnému a respektujícímu prostředí ve škole.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 400 Fluency in the classroom: getting teens to talk more
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento 8 hodinový workshop pro učitele anglického jazyka na středních školách je navržen tak, aby vybavil pedagogy praktickými strategiemi, které zapojí teenagery do mluvených aktivit, které upřednostňují plynulost před přesností. Část se zaměřuje na vytváření podpůrného prostředí, ve kterém se studenti cítí pohodlně při vyjadřování v angličtině, aniž by se obávali chyb. Učitelé prozkoumají interaktivní aktivity, hry a skupinové úkoly, které podporují spontánní používání jazyka, podporují interakci mezi vrstevníky a budují sebevědomí. Workshop zahrnuje praktické cvičení, kolaborativní plánování a tipy pro integraci těchto technik do každodenních lekcí, což zajišťuje, že studenti se nejen zapojují, ale také si užívají proces mluvení anglicky.
1. Úvod do plynulosti v jazykovém učení (45 min)
V této úvodní části se účastníci zaměří na význam plynulosti v jazykovém osvojování a její dopad na důvěru a komunikační dovednosti studentů. Tato část zdůrazní rozdíl mezi plynulostí a přesností a připraví půdu pro praktické aktivity zaměřené na zlepšení mluveného jazyka.
2. Ice-breakers a zahřívací aktivity (45 min)
Učitelé se zapojí do série zábavných ledoborců, které lze snadno implementovat ve třídě. Tyto aktivity pomohou navázat vztahy mezi studenty a vytvořit pohodlné prostředí pro mluvení. Účastníci se naučí, jak tyto zahřívací aktivity přizpůsobit různým věkovým skupinám a úrovním znalostí.
3. Interaktivní mluvící hry (45 min)
Tato část představí různé interaktivní mluvící hry, které podporují spontánní konverzaci a týmovou spolupráci. Učitelé prozkoumají hry jako "Dvě pravdy a lež" a "Rande naslepo", které mají za cíl podpořit rychlé myšlení a plynulost v uvolněném prostředí.
4. Sdílení zdrojů a spolupráce (45 min)
Účastníci budou mít příležitost sdílet své oblíbené zdroje, materiály a aktivity, které podporují plynulost. Tato kolaborativní část zahrnuje diskusi o efektivních učebních nástrojích, webových stránkách a aplikacích, které mohou zlepšit praxi mluvení ve třídě.
5. Aktivity založené na úkolech (45 min)
V této části se učitelé seznámí s přístupy založenými na úkolech, které se zaměřují na reálnou komunikaci. Naučí se, jak navrhovat úkoly, které povzbudí studenty k používání angličtiny v smysluplných kontextech, a podpoří plynulost prostřednictvím praktických scénářů, jako jsou rolové hry a řešení problémů.
6. Používání technologií k posílení praxe mluvení (45 min)
Tato část se zaměří na integraci technologií do mluvících aktivit. Učitelé se naučí o různých digitálních nástrojích, aplikacích a platformách, které mohou usnadnit praxi mluvení, včetně online diskusních fór, sdílení videí a jazykových výměn.
7. Vytváření prostředí pro plynulost ve třídě (45 min)
V této části účastníci proberou strategie pro podporu učebního prostředí, které povzbuzuje mluvení. Naučí se techniky k redukci úzkosti, podpoře interakce mezi vrstevníky a vytvoření kultury podpory, kde se studenti cítí pohodlně při používání angličtiny.
8. Reflexe a akční plánování (45 min)
Na závěr workshopu účastníci zreflektují své zkušenosti s učením a vytvoří proveditelné plány pro implementaci nových strategií ve svých třídách. Tato část povzbudí učitele k nastavení osobních cílů a diskusi o tom, jak měřit zlepšení plynulosti u svých studentů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZSV 99 Základní pojmy genderové problematiky a význam žen ve vzdorování totalitárním a nedemokratickým režimům ve střední a východní Evropě
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Cílem kurzu je seznámit účastníky kurzu s genderovou problematikou, např. rozdílem mezi pojmem pohlaví (anglicky sex), vyjadřujícím výhradně biologickou, genetickou, anatomickou a fyziologickou odlišnost mezi ženami a muži a konceptem gender, odkazujícím k sociálním a kulturním konstrukcím ženskosti a mužskosti. Na základě relevantní terminologie budou prezentovány různé podoby vzdorování žen totalitárním a nedemokratickým režimům ve střední a východní Evropě včetně začlenění významu jejich protestování do současné kolektivní paměti. Bude objasňován význam žen s ohledem na uměleckou kritiku, budování alternativních struktur veřejnosti či jejich význam na nelegálních demonstracích, proběhnuvších v nacistickém Německu, bývalých komunistických režimech a v současnosti uskutečňovaných v Putinově Rusku. Důraz kladený na gender bude také kladen do souvislosti s odlišným charakterem protestování žen v konkrétních zemích a odlišnými represivními praktikami, uplatňovanými vůči mužům a ženám ze strany státní policie. Vysvětlování strukturálních podobností protestování žen v konkrétních totalitárních nebo nedemokratických režimech bude doplněno o kazuistiku; například význam Jeleny Bonnerové v bývalém Sovětském svazu, Agnes Hellerové v Maďarsku, Anny Walentynowiczové v Polsku, Anny Šabatové v bývalém Československu, ruské feministické punk rockové protestní skupiny Pussy Riot v současné Ruské federaci, apod.
1)Úvod a základní terminologie (45 minut).
2)Omezené zplnomocnění žen v meziválečném Československu a jejich význam při vzdorování nacismu (45 minut).
3)Vliv komunistické ideologie na postavení žen v prvních desetiletích totalitarismu: proces s Miladou Horákovou (45 minut).
4)Význam Anny Šabatové, Evy Kantůrkové a Lenky Reinerové v bývalém Československu (45 minut).
5)Význam Eleny Bonnerové v bývalém Sovětském svazu (45 minut).
6)Význam Agnes Hellerové v Maďarsku (45 minut).
7)Význam Anny Walentynowiczové v Polsku (45 minut).
8) Význam Pussy Riot v současném Rusku (45 minut).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 724 Sebepoznání v rámci životního stylu, rekonstrukce kontraproduktivních vzorců chování
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Analýzou raných vzpomínek podle A. Adlera se účastníci v rámci sebepoznání mohou naučit rozpoznat svůj životní styl a porozumět tak často zaběhlému způsobu svého jednání, které může být v mnohých situacích i kontraproduktivní.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace
- Úvod do individuální psychologie A. Adlera, výjimečnost Adlerova myšlení (1 hod.)
- Co se podílí na utváření životního stylu – rodinné a sourozenecké konstelace, hodnoty, přesvědčení, výchovné styly …(1 hod.)
- Analýza životního stylu prostřednictvím rané vzpomínky (2 hod.)
- Jak na rekonstrukci životního stylu (1 hod.)
- Motivace ke změně, dodávání odvahy (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 392 Aktivity pro učitele angličtiny – Zásobník I.
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Zajímají vás aktivity a přístupy pro svižnou a současně systematickou jazykovou výuku? Oživte své hodiny jazykovými rozcvičkami, které zaměstnají nejen slabé, ale i pokročilejší žáky. Předvedeme si způsoby, jak do konverzace zapojit co nejvíce žáků naráz a jak je motivovat k používání složitějších frází. Dozvíte se také, jak můžete systematicky rozšiřovat zásobu frází vašich žáků. Čekají vás mnemotechniky a hry pro rychlé opakování slovní zásoby. Předvedeme si aktivity zaměřené na osvojení gramatiky. Podíváme se, jakým způsobem lze vést školní sešit a také na některé diginástroje pro zefektivnění výuky. Inspirujte se metodami podporujícího hodnocení i pohledy na vyučovací hodinu. Ukázky vychází ze zkušeností s výukou angličtiny na 1. a 2. stupni ZŠ a budou doplněny o příklady možného využití aktivit s žáky středních škol.
Příklady aktivit: Life in Numbers, Mad Minute, Magic Bag, Free Writing, Mnemonics, Small Talk, Key Phrases, Tennis, Connect 4
- Didaktické rozcvičky
- Konverzační aktivity
- Aktivity a hry na osvojení gramatiky
- Hry na opakování slovní zásoby
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZŠ 146 Exkurze do moderní literatury pro žáky mladšího školního věku
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, asistenti pedagoga
Český jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Lektorka vychází z průzkumu provedeného mezi žáky, jenž mapoval nejoblíbenější knihy, které by samy děti doporučily svým vrstevníkům k přečtení. Pozornost bude věnována také knihám, které byly oceněny Zlatou stuhou a jinými literárními cenami.
České učebnice často pracují s ukázkami textů z literatury pro dospělé čtenáře, což někdy může vést i k demotivaci. Jestliže literatura pro děti není v učebnicích dostatečně zastoupena, je na učiteli, aby ji svým žákům přiblížil sám. Pro učitele je průběžné sledování nových titulů časově velmi náročné. Je však třeba se v této oblasti patřičně orientovat. Seminář jim má být v tomto ohledu oporou. Účastníci se seznámí s vybranými autory a ilustrátory knih pro žáky mladšího školního věku a také s metodami a postupy, jak s intencionální literaturou pracovat.
- Vytváření čtenářského vkusu, ceny za dětskou literaturu
- Připomínka některých nadčasových autorů, jejichž obliba přetrvala do současnosti
- Vybraní čeští a zahraniční autoři a ilustrátoři od 2. poloviny 20. století do současnosti – přehled podle žánrů:
- Pohádky (Petr Stančík, Pierre Grippari, Sven Nordqvist, Luis Sepúlveda aj.)
- Dětský hrdina (Markéta Pilátová, Miloš Kratochvíl, René Goscinny, Christ. Nöstlingerová aj.)
- Dobrodružné příběhy; detektivní zápletka ( Thomas Brezina, Jo Nesbo aj.)
- Dříve tabuizovaná témata v literatuře pro děti – handicap, nemoc, holocaust, smrt atd.(Ivona Březinová, Ollivier Mikaël, R. J. Palaciová, Andreas Steinhöfel, John Boyne aj.)
- Populárně naučná literatura (Alena Ježková, Martina Skala, Ondřej Hník aj.)
- Komiks a obrázková kniha (Pavel Čech, Raina Telgemeierová aj.)
- Poezie pro děti a mládež (Pavel Šrut, Radek Malý, Michal Černík, Jiří Havel, Jiří Dědeček aj.)
- Rozvíjení estetického cítění, smysl pro krásu jazyka, práce s poetickým textem, vlastní tvorba žáků
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 666 Klíč k vyjednávání aneb jak se jednoduše posunout v komunikaci s druhými a zlepšit si tím vztahy
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Osobnostní rozvoj
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vyjednávání je velkou součástí našeho života. Denně vyjednáváme v zaměstnání se svými kolegy, nadřízenými, podřízenými, dodavateli a zákazníky ohledně cen, různých dohod, smluv, spolupráce, kvality a mnohých dalších věcí. V neposlední řadě také denně vyjednáváme v našich vztazích, nejen partnerských. Každé jednání je jiné, vždy v jednání však uplatňujeme určité vzorce, které vedou k úspěšnému zakončení.
Cílem workshopu je objasnit a uvědomit si vzorce jednání, které vedou k úspěšnému vyjednávání v každodenním životě. Zároveň tyto vzorce jednání naroubovat aplikovat na naše osobní nastavení mysli a popřípadě si posunout své vlastní hranice, které nám někdy v jednání brání posunout se dál ke stanovenému cíli dosáhnout svého cíle nebo konsensu v jednání. Kurz je veden tak, aby co nejjednodušším způsobem posluchačům kurzu ukázal cestu a návod, jak lépe a účinněji ve svých každodenních interakcích jednat.
Úvod a představení. Technické a organizační informace – 0,5 hod
Komunikační návyky a bariéry. (Metoda: prezentace, cvičení ve skupinách, reflexe – celkem 2 hod Poznámka: videocall umožňuje práci ve skupinách – rozdělení do nich, proto tohoto nástroje využívám. Ze cvičení ve skupině návrat zpět do velké skupiny a následuje společná diskuze a reflexe)
- Teoretické vymezení komunikace. Jak vzniká, význam symbolů.
- Vzorce jednání
- Práce ve skupinách. Diskuze
- (následuje přestávka 20 min)
- Jak zvládnout negativní emoce při vyjednávání
- Práce ve skupinách. Diskuze. Reflexe
Konfliktní a složité situace. (Metoda: prezentace, cvičení ve skupinách, reflexe – celkem 2 hod)
- Technika jak se naučit aktivně naslouchat a díky tomu druhého pochopit
- Technika, jak naopak druhé straně vysvětlit svůj názor tak, aby mu porozuměla
- Práce ve skupinách. Diskuze
- (následuje přestávka 20 min)
- Technika, jak říkat nepříjemné věci
- Práce ve skupinách. Diskuze. Reflexe.
Tipy, jak posunout komunikaci dál (Metoda: prezentace + sdílení s účastníky. 0,75 hod + 0,25 přestávka.)
Shrnutí získaných znalostí a dovedností a sdílení zkušeností s účastníky
(Metoda: diskuze, cvičení ve skupinách, reflexe – 1 hod)
Závěrečná zpětná vazba (metoda: zpětná vazba účastníků – 0,5 hod
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 727 Aktivní učitel - Vyučovací hodiny s využitím techniky II
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Umíte již používat výstřižky, tvořit osmisměrky a křížovky a chcete umět více pro přípravu do vyučovací hodiny a nevadí vám registrovat si účty, které jsou zadarmo a nebojíte se instalovat programy?Přihlas se na tento seminář. Ukážeme si pár tipů v operačním systému windows.Digipad využijeme pro prezentaci a nahrávání práce. Pro tvorbu plakátů a jednoduché grafiky využijeme Canvu. Pro tvorbu aktivit využijeme Learning Apps. Zkusíme jednoduše využít google účet – Disk Google pro sdílení souborů a YouTube pro vyhledávání a nahrávání videí. Google účet také využijeme pro tvorbu aktivit z flippity – Quizz, Breakout,Videa si vyzkoušíme upravit v CapCut. Představíme si programy Open Board a Tarsii. Quizziz si ukážeme více do hloubky. Pro práci s PDF formátem využijeme PDF Creator a pro tvorbu přípravy na vyučovací hodinu využijeme ScioBota.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
TV 97 Učení v pohybu
učitelé 1. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Tělesná výchova
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář nabízí praktické činnosti zaměřené na zařazování pohybových činností do školní výuky napříč jednotlivými vzdělávacími oblastmi, průřezovými tématy a klíčovými kompetencemi. Seminář nabízí zásobník pohybových činností využitelných ve výuce ve třídě nebo, v tělocvičně nebo venku o školní přestávce, ale také v mimoškolní tělesné výchově. Seminář je postavený na praktických pohybových činnostech s využitím široké škály pomůcek. Část semináře je věnována teoretickému pozadí a vědeckým poznatkům z oblasti pohybové aktivity dětí/žáků nejen ve školním prostředí a metodickému materiálu „Aktivní škola“(ČŠI).
- Možnosti zařazování pohybových činností do školního dne. Pohybové činností jako součást naplňování vzdělávacích cílů napříč vzdělávacími oblastmi (50 min).
- Pohybové činnosti ve výuce Českého jazyka a jazyků (35 min).
- Pohybové činnosti ve výuce matematiky a její aplikace (35 min).
- Pohybové činnosti jako součást vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět (prvouka) (30 min).
- Pohybové činnosti jako nástroj Osobnostní a sociální výchovy a nástroj pro rozvoj klíčových kompetencí (KK k řešení problémů, KK komunikativní, KK sociální a personální, KK k učení) (30 min).
- Pohybové chvilky a školní přestávky – návrhy pohybových činností pro tyto příležitosti (20 min).
- „Burza“ nápadů a dobré praxe – sdílení zkušeností účastníků semináře (průběžně) (40 min).
- „Školní“ pohybová aktivita dětí/žáků jako součást formování jejich pohybové gramotnosti. Současné pojetí režimu školního dne v kontextu pohybové aktivity dětí/žáků, metodická doporučení „Aktivní škola“ (30 min).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 726 Konspirační teorie: proč si lidé myslí blbosti – a umíme to měřit?
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Hlavní částí programu je intuitivní snaha změřit konspirační teorie – a při té příležitosti poznat úskalí takového snažení.
- Workshop: Měření konspiračních teorií. (180 min). V první části dne přistoupíme ke konspiračním teoriím intuitivně. Vytvoříme sadu otázek, které by je měly měřit a budeme kriticky reflektovat, co jsme vlastně změřili.
- Stanovení hypotézy, příprava otázek. Účastníci dostanou čas dospět k názoru, jaká demografická nebo osobnostní vlastnost může zvyšovat víru v konspirační teorie. Vybereme si jeden prediktor a každý z účastníků vymyslí jedu otázku měřící víru v konspirační teorie a jednu otázku měřící daný prediktor. Účastníci budou mít možnost se ptát na cokoli, co uznají za potřebné k sestavení otázek.
- Zpracování dat + kritika otázek: participanti odpoví na otázky. Zatímco bude lektor zpracovávat data, účastníci dostanou prostor k námitkám vůči konkrétním otázkám. Skutečně měří konspirační teorie? Měří je dobře?
- Vnitřní konzistence, obsahová validita: skutečně měříme víru v konspirační teorie? Jak je vlastně definujeme?
- Deskriptivní vs prediktivní statistika: predikuje náš prediktor víru v konspirační teorie?
- Konspirace, zvolený prediktor a třetí proměnné: korelace vs kauzalita; problém stejného nástroje
- Generalizace: kdy, pro koho a za jakých okolností platí zjištěné vztahy?
- Proč lidé věří konspiračním teoriím? Přednáška (60 min)
- Workshop (30 minut): návod, jak se stát konspirátorem! Společně vytvoříme jednoduchý manuál, jak se stát konspirátorem. V případě obtíží s jeho tvorbou budeme čerpat z manuálu, který lektor (ve snaze odstrašit) nabízí v přednáškách o konspiračních teoriích zdravotníkům a studentům medicíny.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 722 Nevhodné chování žáků, jak rozklíčovat, co za tím je a co s tím
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář přiblíží důvody možného problematického chování dětí, vysvětlí jejich pohnutky a motivy a rozkryje cíle, které jsou klíčem k motivaci chování a návodem, jak pracovat na změně nevhodného chování dětí a dodržování nastavených pravidel.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace
- Vhodné výchovné styly a komunikační techniky (2 hod.)
- Dynamika problémového chování dětí (1 hod.)
- Intervenční strategie (1 hod.)
- Tresty a logické důsledky (1 hod.)
- Analýza příkladů z praxe s implementací získaných dovedností (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
M 342 Použití počítače/notebooku a telefonu v hodinách matematiky
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Matematika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Zajímají Vás možnosti využití počítače v matematice? Jak využít počítač, aby pomohl s přípravou vyučovací hodiny a materiálů do hodiny? Rozšiřte si obzor na poli využití bezplatných webových stránek a programů a přijďte se inspirovat, jak lze začít. Notebook a počítač vám bude představen jako váš pomocník při hodinách matematiky. Seminář je určen pro úplné začátečníky v používání počítače a notebooku. Doporučujeme vzít si s sebou notebook, aby jste si vše mohli ihned vyzkoušet.
Ukážeme si nástroje pro tvorbu materiálů – přeskládávačky, pracovní listy do matematiky, QR kódy, vyškrtávačky, generátory příkladů, šifrátor. Vyzkoušíme si nástroje pro organizaci třídy - organizér třídy, turnajový pavouk. Zkusíme nainstalovat užitečné programy – tarsia a openboard. A zahrajeme si hry pro rozvoj matematické gramotnosti, které by mohli hrát žáci – miny, shikaku, potrubí…. Vyzkoušíme Quizziz. Seminář je určen pro učitele matematiky I., II. a III. stupně.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 381 Speaking games and activities in the classroom
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V tomto semináři se zaměříme na nejrůznější konverzační aktivity k zapojení různých úrovní pokročilosti žáků.Seminář představím praktické aktivity, které mohou učitelé zapojit do výuky. Účastníci si prakticky vyzkouší nejrůznější konverzační aktivity zaměřené na gramatiku, slovní zásobu, icebreakers, warmers a fillers. Představíme si také množství nejrůznějších užitečných zdrojů.
- Icebreakers (45min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „icebreaker“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Warmers (45 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „warmer“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Fillers (45 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „filler“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Zaměření na slovní zásobu (90 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé Speaking aktivity, které se zaměřují především na slovní zásobu, kterou lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Zaměření na gramatiku (90 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé Speaking aktivity, které se zaměřují především na gramatiku a které mohou být použity pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) primárních a sekundárních studentů.
- Představení zdrojů užitečných při plánování lekcí (45 min)
- Zde se podíváme na různé online zdroje, které mohou učitelé použít k plánování lekcí mluveného projevu nebo aktivit pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) primárních a sekundárních studentů. Podíváme se na různé stránky, budeme je sdílet a diskutovat o nich, kde mohou učitelé najít materiály a/nebo pracovní listy, které jim pomohou naplánovat si hodiny a řečnické aktivity.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 728 Jak na účelnou zpětnou vazbu a slovní hodnocení
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář se soustředí na alternativy k sumativnímu hodnocení. Během kurzu se účastníci seznámí s možnostmi, jak žáky hodnotit pro budoucnost a jak správně uchopit cílenou formativní zpětnou vazbu. Důležitou součástí je také praktický nácvik slovního hodnocení a jak dávat pozitivní i negativní zpětnou vazbu tak, aby žáky skutečně posunula.
Seminář je vhodný i pro pedagogy 1. stupně a může jim pomoct při plánovaném přechodu na slovní hodnocení.
- Úvod, seznámení, vymezení pojmu sumativní hodnocení, formativní hodnocení, slovní hodnocení
- Jak poskytovat kvalitní a formativní zpětnou vazbu
- Jak na žákovské hodnocení a jak podpořit kvalitní sebehonocení
- Příklady z praxe, diskuze
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 748 Vědomé hodnoty a vnitřní zdroje: objev, co tě pohání
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Osobnostní rozvoj
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento sebezkušenostní kurz je zaměřen na práci s vlastními hodnotami a vnitřními zdroji – těmi silami, které nás podpírají, směrují a dodávají energii. Účastníci si ujasní, co je pro ně skutečně důležité, jak jejich hodnoty ovlivňují každodenní rozhodování, vztahy a osobní pohodu. Naučí se rozpoznávat vlastní vnitřní zdroje (jako jsou odolnost, kreativita, víra v sebe, laskavost) a pracovat s nimi v těžších životních situacích. Kurz je určen všem, kteří chtějí lépe porozumět sobě i ostatním, vést smysluplnější život a být oporou i druhým.
1. Úvod do tématu (30 min)
- Co jsou hodnoty? Jak vznikají?
- Rozdíl mezi vnitřními hodnotami a naučenými normami
- Proč je důležité znát své vnitřní zdroje
2. Hodnoty jako kompas (90 min)
- Individuální cvičení: Můj žebříček hodnot
- Práce s kartami hodnot / pojmovou mapou
- Diskuze: Které hodnoty mě vedou v těžkých chvílích?
- Konflikt hodnot – jak poznám, že nejsem v souladu sám se sebou?
3. Vnitřní zdroje – kde bereme sílu? (90 min)
- Co jsou vnitřní zdroje? Rozdíl mezi „zdrojem“ a „spotřebičem“
- Mapování vlastních zdrojů (bezpečí, vztahy, víra, přijetí, kreativita...)
- Skupinová reflexe: Kdy jsem v životě zvládl něco těžkého – co mi pomohlo?
4. Vědomá práce s energií a motivací (60 min)
- Co mě dobíjí a co mě vysává?
- Doplňování „vnitřních baterek“
- Techniky mikronabití během dne
5. Podpora pro sebe i druhé (60 min)
- Jak podporovat sám sebe – zdravé sebepovzbuzení
- Jak mluvit podpůrně k druhému (bez zachraňování)
- Praktický trénink: podpora skrze otázky, zrcadlení a uznání
6. Praktická aplikace hodnot a zdrojů v každodenním životě (60 min)
- Kdy jsem „ve svém středu“ – a kdy ne?
- Jak rozpoznat signály vnitřního nesouladu
- Vytvoření osobního plánu: Jak posiluji své hodnoty a zdroje v běžném dni?
7. Závěr a integrace (30 min)
- Sdílení uvědomění z kurzu
- Psaní závěrečného poselství sám sobě
Co si odnáším? (do života, do práce, do vztahů)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
VV 125 ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA – ODĚV JAKO KOMUNIKAČNÍ NÁSTROJ V PROFESI PEDAGOGA
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Výtvarná výchova
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
- aktivizační otázky, brainstorming, diskuze
- názorná prezentace a výklad
- nácvik praktických dovedností
Osnova akce
- význam odívání, potřeby spojené s odíváním, faktory ovlivňující výběr oděvu (45min)
- úvod do problematiky barev (45min)
- úvod do problematiky tvarů (45min)
- úvod do problematiky stylu (45min)
- jak barvy, tvar a styl oděvu vzájemně souvisí (45min)
- jak oděvem podpořit komunikační cíle a jak číst oděv svého protějšku (45min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 750 TŘÍDNÍ NEKÁZEŇ A MOŽNOSTI ŘEŠENÍ
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V českých školách přibývá třídních kolektivů, které se vyznačují nekázní, zde platí, že kázeň je základním stavebním prvkem efektivního vzdělávacího procesu. V tomto semináři se zaměříme na postupy a metody, které vedou k vyšší míře kázně v třídních kolektivech.
- HODINA – úvod, seznámení se základními pojmy, vyjasnění očekávání
- HODINA – škola a kázeň
- HODINA – klasický a funkční přístup ke kázni
- HODINA – cesta ke kázni
- HODINA – techniky práce s třídními kolektivy
- HODINA – techniky práce s třídními kolektivy
- HODINA – školní poradenské pracoviště, externí zdroje školy
- HODINA – závěrečné vyhodnocení
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 399 Teaching mixed ability classes
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento seminář se zaměřuje na strategie a praktické přístupy specificky uzpůsobené pro učitele angličtiny pracující s třídami s různou úrovní pokročilosti, kde mají studenti odlišné úrovně jazykové znalosti, dovedností a učebních potřeb. Pedagogové se seznámí s efektivními technikami pro diferenciaci výuky, zvládání dynamiky třídy a zajištění zapojení a přiměřené výzvy pro všechny studenty v jejich učení angličtiny. Seminář pokryje klíčové metody, jako jsou flexibilní skupinování, personalizované úkoly a strukturovaná podpora, aby vyhovovaly různorodým žákům. Účastníci se zapojí do praktických aktivit navržených pro lekce anglického jazyka, vyvažujících potřeby pokročilých i slabších studentů. Naučí se také, jak využívat data z hodnocení k informování o výuce. Cílem je vybavit učitele angličtiny nástroji a sebevědomím pro vytvoření inkluzivního a podpůrného vzdělávacího prostředí, které maximalizuje potenciál každého studenta na jejich cestě za osvojováním jazyka.
1. Úvod do tříd s různou úrovní pokročilosti (90 minut)
V tomto úvodním segmentu získají účastníci komplexní přehled o třídách s různou úrovní pokročilosti v kontextu výuky anglického jazyka. Tato část definuje skupiny s různou úrovní pokročilosti a diskutuje výhody a výzvy spojené s výukou studentů s různou úrovní jazykových znalostí. Pedagogové se seznámí s teoretickými rámci, včetně diferencované výuky a jejího významu v kontextu tříd s různou pokročilostí, a s klíčovými teoriemi osvojování jazyka a stylů učení. Dále se tato část zaměří na efektivní hodnoticí techniky k vyhodnocení jazykových úrovní studentů a identifikaci individuálních učebních potřeb, s důrazem na formativní i sumativní hodnocení vhodné pro různorodé třídy.
2. Strategie diferenciace (45 minut)
Tento segment se zaměřuje na výukové strategie, které mohou učitelé angličtiny využít k diferenciaci obsahu, procesu a produktů ve svých lekcích. Účastníci prozkoumají metody jako flexibilní skupinování, učební stanoviště a vrstevnaté aktivity, které vyhovují různorodým žákům. Tato část také představí různé zdroje a nástroje—od textů a multimédií po online platformy—které mohou podpořit diferencovanou výuku a zlepšit učební zážitky pro všechny studenty.
3. Praktická aplikace: Plánování lekcí (90 minut)
V tomto praktickém workshopu budou účastníci navrhovat diferencované plány lekcí, které zohledňují potřeby studentů na různých úrovních pokročilosti. Důraz bude kladen na vytváření zajímavých aktivit vhodných pro různé studenty, aby byli všichni žáci náležitě podpořeni i vyzváni. Po vytvoření svých plánů se účastníci zapojí do zpětnovazební relace, kde budou sdílet své návrhy a poskytovat konstruktivní kritiku pro zdokonalení svých výukových přístupů.
4. Techniky řízení třídy (45 minut)
Tento segment se zaměří na efektivní techniky řízení třídy přizpůsobené pro třídy s různou úrovní pokročilosti angličtiny. Učitelé budou diskutovat techniky pro udržení pořádku a zapojení mezi různorodými žáky, se zdůrazněním důležitosti podpory mezi vrstevníky a spolupráce. Tato část se bude také zabývat běžnými behaviorálními výzvami ve třídách s různou pokročilostí a vybaví učitele praktickými řešeními pro efektivní zvládání těchto problémů.
5. Praktická aplikace: Implementace strategií (45 minut)
Účastníci se zapojí do simulačních aktivit, které jsou navrženy k procvičování implementace diskutovaných diferencovaných strategií. Tato interaktivní zkušenost umožní pedagogům procházet konkrétními výzvami, kterým čelí ve třídách s různou úrovní pokročilosti, a rozvíjet tak sebevědomí a kompetence při aplikaci nově získaných dovedností v reálných scénářích ve třídě.
6. Sdílení osvědčených postupů a zdrojů (45 minut)
V této spolupracující části budou účastníci sdílet své zkušenosti s tím, jaké strategie se jim v jejich třídách s různou úrovní pokročilosti osvědčily a které naopak ne. Učitelé budou diskutovat o výzvách, kterým čelili, a jak upravovali své přístupy. Navíc budou sdíleny online zdroje a nástroje na podporu diferencované výuky, čímž se posílí vzájemné praktiky a vytvoří se kolektivní banka zdrojů pro budoucí využití.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
IT 65 Úvod do možností využití umělé inteligence jako nástroje pro podporu výuky
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Informatika
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento kurz je zaměřen na seznámení s principy, a především praktickým využitím umělé inteligence jako nástroje a pomocníka pro přípravu výuky, kurzů i zájmové činnosti žáků a studentů. Velice jednoduchou formou demonstruje na konkrétních ukázkách základní typy možného využití především při přípravě výuky, podkladů a prezentací, ale i například jako ideální nástroj pro konzultace a podporu e-learningu.
- AI neboli umělá inteligence – co je to a co to není? – cca 10 minut
- Shrnutí základních nástrojů AI – cca 20 minut
- Ukázky práce ve vybraných nástrojích – cca 60 minut
- Vkládání vlastních dat a jejich využití v AI – cca 30 minut
- Pokročilejší nástroje AI (např. automatické konzultace) – cca 60 minut
- Propojení AI a LMS – cca 20 minut
- Praktické ověření a vyzkoušení – cca 40 minut
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 723 Proč jsou dnešní děti tak emočně ,,křehké“ a jak je podpořit
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé gymnázií, vychovatelé školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář přiblíží důvody vedoucí k ,,emoční křehkosti“ dnešní generace dětí z pohledu neurobiologického a psychologického, vysvětlí, proč má dnešní dětská generace snížené sociálně-psychologické kompetence a přiblíží, jak zlepšovat a posilovat sociálně-emoční dovednosti dětí.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace.
- Neurobiologický pohled na dnešní ,,emoční křehkost“ dětí (1 hod.)
- Jak zvyšovat sebevědomí dětí (1 hod.)
- Podpora dětí v překonávání překážek, dodávání odvahy (1 hod.)
- Analýza příkladů z praxe s implementací získaných dovedností (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
HV 74 Boomwhackers pro I. stupeň Atraktivní hudba skrytá v plastu
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Hudební výchova
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vzdělávací program je zaměřen na prezentaci a osvojení metod práce s atraktivním hudebním nástrojem Boomwhackers. V rámci školení se jednotliví účastníci seznámí a prakticky si osahají množství námětů a her, které jsou snadno proveditelné na 1. stupni ZŠ případně ve skupinách dětí v daném věku. Během programu se pedagogové seznámí s charakterem nástroje a zásadami pro jeho využití ve školní třídě. Jednotlivé činnosti v žácích rozvíjejí rytmické, intonační a improvizační schopnosti, ale i znalosti hudebně teoretické. V rámci kurzu si na několika praktických ukázkách představíme boomwhackers jako doprovodný i samostatný nástroj nebo jako doplnění Orffova instrumentáře. Součástí programu je i praktický návod k vytváření jednoduchých grafických zápisů a notových materiálů pro hru na boomwhackers.
- Seznámení s nástrojem, metody, využití, cena (1 vyučovací hodina)
- Hry s nástrojem Boomwhackers, které rozvíjejí rytmické, intonační či improvizační dovednosti (3 vyučovací hodiny)
- Hra na Boomwhackers dle not či grafických partů (2,5 vyučovací hodiny)
- Způsoby zápisu not či grafických partů (1 vyučovací hodina)
- Společná diskuze a reflexe (0,5 vyučovací hodiny)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
M 340 Dalších 30 aktivit do hodin matematiky
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, asistenti pedagoga
Matematika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Připravil jsem pro vás 30 aktivit, se kterými můžete oživit svoji hodinu matematiky. Aktivity jsou časově málo náročné, jednoduché pro žáky a jednoduché na přípravu. Aktivity rozvíjí jak matematické myšlení, základní počty, modelování, představivost, tak i kompetence.
Zažijeme si aktivity pro jednotlivce - vymysli příklad, početní křížovka, magické čtverce,… Spolupráci posílíme při aktivitách ve dvojicích - souřadnice, dojdi k nule, hádej číslo, neděl, nepřekroč 30ku, piškvorky ,… Komunikaci budeme posilovat při aktivitách do vícečlenných týmů - člověče nezlob se, umísti své kostky, vyškrtni číslo, modulo, … Ze semináře si odnesete aktivity, které budete moci již zítra využít v hodině matematiky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
IT 66 Úvod do objektového programování pro administrativní pracovníky
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Informatika
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V kurzu se účastník kurzu seznámí se základními programovacími jazyky, styly programování a vhodnost jednotlivých programovacích jazyků. Následně jsou představena základní pravidla (paradigmata) objektového programování, které jsou demonstrovány na programovacím jazyce Visual Basic.NET. Následně je hravou formou demonstrován způsob programování v tomto jazyce na několika příkladech. Začleněna je i spolupráce s databázemi, nástroji Office (především MS Word a MS Excel) a to především tak, aby ti co tyto nástroje běžně používají mohli výrazně rozšířit jejich možnosti pomocí tohoto programování. POZOR – nejedná se o programování v jazyce VBS!
- Rozdělení skupin programovacích jazyků – cca 30 minut
- Princip objektového programování, základní pojmy a vztahy – cca 30 minut
- Demonstrace použití základních objektů, vlastností, událostí – cca 45 minut
- Tvorba procedur – cca 30 minut
- Práce s databázemi, Word, Excel – cca 60 minut
- Doporučení a konkrétní příklady využití – cca 30 minut
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.