Kurzy
AJ 382 Practical use of A.I. in the classroom
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento seminář zkoumá transformační potenciál nástrojů a technologií AI ve výuce anglického jazyka pro dospívající a dospělé. Jak se AI rychle vyvíjí, její aplikace ve vzdělávání se stávají stále dostupnějšími a nabízejí učitelům inovativní způsoby, jak obohatit vzdělávací zkušenosti. Seminář klade důraz na praktické a hands-on přístupy, které ukazují, jak lze AI plynule integrovat do každodenních lekcí s cílem zvýšit zapojení studentů, personalizovat učební cesty a zlepšit jazykové dovednosti v oblasti čtení, psaní, mluvení a poslechu.
Účastníci získají přehled o tom, jak efektivně používat AI nástroje ve třídě, nejen jako samostatné zdroje, ale jako dynamické, interaktivní prvky výukového procesu. Během semináře se pedagogové seznámí s AI technologiemi, zažijí je z pohledu studentů a procvičí si navrhování aktivit obohacených o AI, které odpovídají různorodým vzdělávacím potřebám.
●1. Úvod do AI ve vzdělávání 45 min
Tato část poskytuje přehled o umělé inteligenci a její roli ve vzdělávání, zdůrazňuje, jak transformuje výuku jazyků. Účastníci se seznámí s tím, co AI je, včetně základů jako strojové učení a zpracování přirozeného jazyka, a prozkoumají klíčové AI nástroje dostupné pro výuku angličtiny. Tato část pokrývá adaptivní výukové platformy, asistenty při psaní, nástroje na rozpoznávání řeči, gamifikované aplikace a nástroje na generování obsahu, které ukazují jejich praktické využití ve třídě.
●2. Asistenti psaní využívající AI 45 min
Zaměřeno na zlepšení dovedností v psaní, tato část pokrývá AI nástroje jako Grammarly a Quillbot, které poskytují návrhy na psaní v reálném čase. Učitelé si vyzkoušejí používání těchto nástrojů, aby pomohli studentům s vlastní úpravou jejich práce, zlepšením gramatiky, stylu a slovní zásoby. Součástí je i praktické cvičení na používání AI pro efektivní hodnocení a zpětnou vazbu k esejím, což snižuje zátěž učitelů a zároveň zvyšuje úroveň učení studentů.
●3. Zlepšení dovedností v mluvení a výslovnosti 45 min
Účastníci objeví aplikace AI pro procvičování mluvení a výslovnosti, jako jsou ELSA Speak a Google Speech-to-Text. Tyto nástroje analyzují vzorce řeči a poskytují okamžitou zpětnou vazbu, což je ideální pro mluvní aktivity ve třídě. Učitelé se zapojí do praktického procvičování, kde nastaví interaktivní cvičení na mluvení, která budují sebevědomí a zlepšují plynulost.
●4. Poslech a čtení s porozuměním s využitím AI 45 min
Tato část ukazuje, jak AI může generovat personalizované úkoly na poslech a čtení s porozuměním. Nástroje jako ChatGPT mohou rychle vytvořit otázky přizpůsobené úrovni, zatímco platformy řízené AI přizpůsobují zvukový obsah úrovni znalostí studentů. Učitelé se naučí navrhovat cvičení na porozumění, která cílí na klíčové dovednosti a zlepšují jejich schopnost poskytovat poutavá a přístupná cvičení na čtení a poslech.
●5. Gamifikace učení s využitím AI 45 min
Platformy pro kvízy s podporou AI, jako jsou Kahoot, Quizlet a Blooket, přinášejí do učení prvky hry, čímž dělají lekce interaktivnějšími a zábavnějšími. Účastníci se naučí vytvářet adaptivní kvízy a hry, které udržují studenty v zapojení a poskytují hodnotnou praxi. Tato část zahrnuje praktickou tvorbu her s vylepšením AI a použití AI analytiky pro informování o výukových strategiích.
●6. Řízení třídy a hodnocení 45 min
Tato část se zaměřuje na využití AI pro efektivní řízení třídy a hodnocení. Učitelé prozkoumají nástroje, které automatizují hodnocení a poskytují zpětnou vazbu v reálném čase, jako například AI vylepšenou analytiku Google Classroom. Účastníci si vyzkouší navrhování rychlých automatizovaných hodnocení a použití dat z AI pro sledování pokroku studentů, což jim pomůže přizpůsobit lekce a zaměřit se na nedostatky.
●7. Tvorba interaktivních lekcí s AI 45 min
Účastníci se naučí, jak využít AI k vytvoření dynamického a interaktivního obsahu lekcí, jako jsou dialogy, čtecí pasáže a seznamy slovní zásoby. Tato část zahrnuje využití AI generovaných obrázků, textu a zvuku v prezentacích, čímž se lekce stávají poutavějšími a přizpůsobitelnějšími. Učitelé si vyzkouší navrhování lekcí s AI generovanými materiály, které zvyšují zájem a zapojení studentů.
●8. Scénáře z reálného světa a řešení problémů 45 min
V této závěrečné části účastníci aplikují své poznatky navržením a vedením mini-lekcí s využitím AI nástrojů. Důraz je kladen na reálné scénáře ve třídě, včetně řízení AI aktivit a řešení běžných problémů. Sezení končí skupinovou diskusí o strategiích pro hladkou implementaci, což zajišťuje, že si pedagogové odnesou praktická řešení pro zavedení AI do své výuky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 401 Strange USA: Unique, Often Overlooked Pockets of US Culture
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
In this course, we will learn about the historical nuances of the United States: who settled where, why, and the perculiar cultural traits that followed. There's a lot more to US culture than you might think! We'll discuss:
The Origins of US Migration
Food and Culture Impacts
Religion in the US
Microcultures within US Regions
Historical Context of Current Events
and much more!
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 400 Fluency in the classroom: getting teens to talk more
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento 8 hodinový workshop pro učitele anglického jazyka na středních školách je navržen tak, aby vybavil pedagogy praktickými strategiemi, které zapojí teenagery do mluvených aktivit, které upřednostňují plynulost před přesností. Část se zaměřuje na vytváření podpůrného prostředí, ve kterém se studenti cítí pohodlně při vyjadřování v angličtině, aniž by se obávali chyb. Učitelé prozkoumají interaktivní aktivity, hry a skupinové úkoly, které podporují spontánní používání jazyka, podporují interakci mezi vrstevníky a budují sebevědomí. Workshop zahrnuje praktické cvičení, kolaborativní plánování a tipy pro integraci těchto technik do každodenních lekcí, což zajišťuje, že studenti se nejen zapojují, ale také si užívají proces mluvení anglicky.
1. Úvod do plynulosti v jazykovém učení (45 min)
V této úvodní části se účastníci zaměří na význam plynulosti v jazykovém osvojování a její dopad na důvěru a komunikační dovednosti studentů. Tato část zdůrazní rozdíl mezi plynulostí a přesností a připraví půdu pro praktické aktivity zaměřené na zlepšení mluveného jazyka.
2. Ice-breakers a zahřívací aktivity (45 min)
Učitelé se zapojí do série zábavných ledoborců, které lze snadno implementovat ve třídě. Tyto aktivity pomohou navázat vztahy mezi studenty a vytvořit pohodlné prostředí pro mluvení. Účastníci se naučí, jak tyto zahřívací aktivity přizpůsobit různým věkovým skupinám a úrovním znalostí.
3. Interaktivní mluvící hry (45 min)
Tato část představí různé interaktivní mluvící hry, které podporují spontánní konverzaci a týmovou spolupráci. Učitelé prozkoumají hry jako "Dvě pravdy a lež" a "Rande naslepo", které mají za cíl podpořit rychlé myšlení a plynulost v uvolněném prostředí.
4. Sdílení zdrojů a spolupráce (45 min)
Účastníci budou mít příležitost sdílet své oblíbené zdroje, materiály a aktivity, které podporují plynulost. Tato kolaborativní část zahrnuje diskusi o efektivních učebních nástrojích, webových stránkách a aplikacích, které mohou zlepšit praxi mluvení ve třídě.
5. Aktivity založené na úkolech (45 min)
V této části se učitelé seznámí s přístupy založenými na úkolech, které se zaměřují na reálnou komunikaci. Naučí se, jak navrhovat úkoly, které povzbudí studenty k používání angličtiny v smysluplných kontextech, a podpoří plynulost prostřednictvím praktických scénářů, jako jsou rolové hry a řešení problémů.
6. Používání technologií k posílení praxe mluvení (45 min)
Tato část se zaměří na integraci technologií do mluvících aktivit. Učitelé se naučí o různých digitálních nástrojích, aplikacích a platformách, které mohou usnadnit praxi mluvení, včetně online diskusních fór, sdílení videí a jazykových výměn.
7. Vytváření prostředí pro plynulost ve třídě (45 min)
V této části účastníci proberou strategie pro podporu učebního prostředí, které povzbuzuje mluvení. Naučí se techniky k redukci úzkosti, podpoře interakce mezi vrstevníky a vytvoření kultury podpory, kde se studenti cítí pohodlně při používání angličtiny.
8. Reflexe a akční plánování (45 min)
Na závěr workshopu účastníci zreflektují své zkušenosti s učením a vytvoří proveditelné plány pro implementaci nových strategií ve svých třídách. Tato část povzbudí učitele k nastavení osobních cílů a diskusi o tom, jak měřit zlepšení plynulosti u svých studentů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 397 Literatura: Co bych měl učit? Pojďme diskutovat o nejoblíbenějších knihách, nejoblíbenějších knihách a neznámých knihách, které můžeme začlenit do výuky.
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V semináři se zaměříme na výběr a metodiku výuky anglické literatury pro české studenty, zejména na gymnáziích a středních školách, ale s přihlédnutím i k mladším žákům. Prozkoumáme, jak vybrat texty, které jsou relevantní, poutavé a přístupné pro různé úrovně studentů. Budeme diskutovat o různých žánrech, autorech a tématech a o tom, jak je efektivně integrovat do výuky anglického jazyka. Lektor bude používat ukázky z textů, audio a video materiály, a fotografie k inspiraci a diskuzi. Účastníci se zapojí do praktických aktivit a sdílení osvědčených postupů.
Osnova akce (přehled témat výuky s časovou dotací jednotlivých témat):
- Úvod: Proč učit literaturu a jak překlenout propast (90 min)
- Výběr vhodných textů pro různé úrovně a věkové skupiny (90 min)
- Integrace literatury s výukou jazyka: Aktivity a strategie (90 min)
- Hodnocení a kreativní projekty v literární výuce (90 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 381 Speaking games and activities in the classroom
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V tomto semináři se zaměříme na nejrůznější konverzační aktivity k zapojení různých úrovní pokročilosti žáků.Seminář představím praktické aktivity, které mohou učitelé zapojit do výuky. Účastníci si prakticky vyzkouší nejrůznější konverzační aktivity zaměřené na gramatiku, slovní zásobu, icebreakers, warmers a fillers. Představíme si také množství nejrůznějších užitečných zdrojů.
- Icebreakers (45min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „icebreaker“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Warmers (45 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „warmer“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Fillers (45 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „filler“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Zaměření na slovní zásobu (90 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé Speaking aktivity, které se zaměřují především na slovní zásobu, kterou lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Zaměření na gramatiku (90 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé Speaking aktivity, které se zaměřují především na gramatiku a které mohou být použity pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) primárních a sekundárních studentů.
- Představení zdrojů užitečných při plánování lekcí (45 min)
- Zde se podíváme na různé online zdroje, které mohou učitelé použít k plánování lekcí mluveného projevu nebo aktivit pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) primárních a sekundárních studentů. Podíváme se na různé stránky, budeme je sdílet a diskutovat o nich, kde mohou učitelé najít materiály a/nebo pracovní listy, které jim pomohou naplánovat si hodiny a řečnické aktivity.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 399 Teaching mixed ability classes
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento seminář se zaměřuje na strategie a praktické přístupy specificky uzpůsobené pro učitele angličtiny pracující s třídami s různou úrovní pokročilosti, kde mají studenti odlišné úrovně jazykové znalosti, dovedností a učebních potřeb. Pedagogové se seznámí s efektivními technikami pro diferenciaci výuky, zvládání dynamiky třídy a zajištění zapojení a přiměřené výzvy pro všechny studenty v jejich učení angličtiny. Seminář pokryje klíčové metody, jako jsou flexibilní skupinování, personalizované úkoly a strukturovaná podpora, aby vyhovovaly různorodým žákům. Účastníci se zapojí do praktických aktivit navržených pro lekce anglického jazyka, vyvažujících potřeby pokročilých i slabších studentů. Naučí se také, jak využívat data z hodnocení k informování o výuce. Cílem je vybavit učitele angličtiny nástroji a sebevědomím pro vytvoření inkluzivního a podpůrného vzdělávacího prostředí, které maximalizuje potenciál každého studenta na jejich cestě za osvojováním jazyka.
1. Úvod do tříd s různou úrovní pokročilosti (90 minut)
V tomto úvodním segmentu získají účastníci komplexní přehled o třídách s různou úrovní pokročilosti v kontextu výuky anglického jazyka. Tato část definuje skupiny s různou úrovní pokročilosti a diskutuje výhody a výzvy spojené s výukou studentů s různou úrovní jazykových znalostí. Pedagogové se seznámí s teoretickými rámci, včetně diferencované výuky a jejího významu v kontextu tříd s různou pokročilostí, a s klíčovými teoriemi osvojování jazyka a stylů učení. Dále se tato část zaměří na efektivní hodnoticí techniky k vyhodnocení jazykových úrovní studentů a identifikaci individuálních učebních potřeb, s důrazem na formativní i sumativní hodnocení vhodné pro různorodé třídy.
2. Strategie diferenciace (45 minut)
Tento segment se zaměřuje na výukové strategie, které mohou učitelé angličtiny využít k diferenciaci obsahu, procesu a produktů ve svých lekcích. Účastníci prozkoumají metody jako flexibilní skupinování, učební stanoviště a vrstevnaté aktivity, které vyhovují různorodým žákům. Tato část také představí různé zdroje a nástroje—od textů a multimédií po online platformy—které mohou podpořit diferencovanou výuku a zlepšit učební zážitky pro všechny studenty.
3. Praktická aplikace: Plánování lekcí (90 minut)
V tomto praktickém workshopu budou účastníci navrhovat diferencované plány lekcí, které zohledňují potřeby studentů na různých úrovních pokročilosti. Důraz bude kladen na vytváření zajímavých aktivit vhodných pro různé studenty, aby byli všichni žáci náležitě podpořeni i vyzváni. Po vytvoření svých plánů se účastníci zapojí do zpětnovazební relace, kde budou sdílet své návrhy a poskytovat konstruktivní kritiku pro zdokonalení svých výukových přístupů.
4. Techniky řízení třídy (45 minut)
Tento segment se zaměří na efektivní techniky řízení třídy přizpůsobené pro třídy s různou úrovní pokročilosti angličtiny. Učitelé budou diskutovat techniky pro udržení pořádku a zapojení mezi různorodými žáky, se zdůrazněním důležitosti podpory mezi vrstevníky a spolupráce. Tato část se bude také zabývat běžnými behaviorálními výzvami ve třídách s různou pokročilostí a vybaví učitele praktickými řešeními pro efektivní zvládání těchto problémů.
5. Praktická aplikace: Implementace strategií (45 minut)
Účastníci se zapojí do simulačních aktivit, které jsou navrženy k procvičování implementace diskutovaných diferencovaných strategií. Tato interaktivní zkušenost umožní pedagogům procházet konkrétními výzvami, kterým čelí ve třídách s různou úrovní pokročilosti, a rozvíjet tak sebevědomí a kompetence při aplikaci nově získaných dovedností v reálných scénářích ve třídě.
6. Sdílení osvědčených postupů a zdrojů (45 minut)
V této spolupracující části budou účastníci sdílet své zkušenosti s tím, jaké strategie se jim v jejich třídách s různou úrovní pokročilosti osvědčily a které naopak ne. Učitelé budou diskutovat o výzvách, kterým čelili, a jak upravovali své přístupy. Navíc budou sdíleny online zdroje a nástroje na podporu diferencované výuky, čímž se posílí vzájemné praktiky a vytvoří se kolektivní banka zdrojů pro budoucí využití.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 727 Aktivní učitel - Vyučovací hodiny s využitím techniky II
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Umíte již používat výstřižky, tvořit osmisměrky a křížovky a chcete umět více pro přípravu do vyučovací hodiny a nevadí vám registrovat si účty, které jsou zadarmo a nebojíte se instalovat programy?Přihlas se na tento seminář. Ukážeme si pár tipů v operačním systému windows.Digipad využijeme pro prezentaci a nahrávání práce. Pro tvorbu plakátů a jednoduché grafiky využijeme Canvu. Pro tvorbu aktivit využijeme Learning Apps. Zkusíme jednoduše využít google účet – Disk Google pro sdílení souborů a YouTube pro vyhledávání a nahrávání videí. Google účet také využijeme pro tvorbu aktivit z flippity – Quizz, Breakout,Videa si vyzkoušíme upravit v CapCut. Představíme si programy Open Board a Tarsii. Quizziz si ukážeme více do hloubky. Pro práci s PDF formátem využijeme PDF Creator a pro tvorbu přípravy na vyučovací hodinu využijeme ScioBota.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 729 CLIL?? To chce CLID!
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář seznámí účastníky s fenoménem CLIL (Content and Language Integrated Learning neboli Integrovaná výuka předmětu a cizího jazyka) a možnostmi jeho využití ve výuce přírodovědných a technických předmětů. Pomůže rozptýlit obavy z jeho zavádění a ukázat jeho potenciál v obohacení portfolia předmětů, smysluplné tandemové výuky či jazykového vzdělávání pedagogů. Chybět nebudou tipy a zkušenosti z praxe.
- Úvod – představení lektora a pojmu CLIL - co je a co není, historie, příklady ze zahraničí (1 hod.)
- Zavádění CLIL v ČR - specifika, překážky, možnosti řešení, příklady zajímavých projektů (1 hod.)
- Příklady materiálů, didaktických postupů plánů výuky apod. - aktivita (1 hod.)
- Představení projektů lektora a sdílení jeho zkušeností, diskuse (2 hod.)
- Přestávka (30 min.)
- Možnosti tandemové výuky a mezipředmětových vztahů - skupinová aktivita: Tvorba didaktických materiálů (2 hod.)
- Závěrečná reflexe, zpětná vazba (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.