Kurz seznámí účastnice a účastníky s moderní disciplínou – dějinami žen (gender history), zaměří se nejen na politické dějiny, ale též na sociální dějiny, dějiny každodennosti a historickou antropologii. Pozornost bude věnována také tzv. ženské zkušenosti, specifikám vlády žen a kulturním dějinám. Budou uvedeny konkrétní případy z novověkých evropských dějin. Kurz, který bude mít podobu přednášky a semináře s důrazem na diskuzi, bude doplněn powerpointovými prezentacemi a ukázkami z dokumentárních i uměleckých filmů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je věnován problematice protikomunistického odboje a odporu v Československu v letech 1948–1953. Vybraná témata protikomunistické rezistence jsou pojímána v širších souvislostech československého a mezinárodního vývoje na pozadí studené války. Pozornost je primárně zaměřena na teoretické, metodologické a interpretační přístupy, porozumění dobovému kontextu a problematiku domácích a zahraničních protirežimních aktivit.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem vzdělávací akce objasnění co to slovanství (a jeho části) a panslavismus skutečně jsou, jakou roli hrály v minulosti (nejen) českého národa, nakolik byly (a doposud jsou) ideologicky zneužívány a jakou úlohu hrají v současném (nejen českém) světě a jeho myšlení. S ohledem na intenzitu, s jakou některé propagandistické (nejen české) kruhy s těmito pojmy (a jejich obsahem) pracuji, je cílem semináře odpovědět na otázku, nakolik se máme slovanství a panslavismu bát. Vzdělávací akce je příspěvkem k objasnění procesu formování moderního národního vědomí, vzniku a působení nacionalismu a tolerace / netolerance vůči ostatním komunitám (včetně příchozích emigrantů).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář bude zaměřen na vývoj české prózy po listopadu 1989, kdy se otevřel široký prostor pro uměleckou tvorbu nejrůznějšího druhu. Účastníci semináře se seznámí s hlavními vývojovými tendencemi prózy uplynulých pětadvaceti let (např. autenticitní a postmodernistická literatura, historický román, próza s náboženskými a duchovními motivy, ženy v literatuře, konfrontace s „cizími“ etniky a kulturami apod.), bude informován o důležitých autorech tohoto období a nejvýznamnějších dílech. Výklad bude doplněn ukázkami z vybraných próz. Seminář přispívá k rozvoji čtenářské gramotnosti.
Vývojové fáze prózy po r. 1989
Postmodernismus
Autenticitní tendence
„Umění“ versus „komerce“
Náboženské a spirituální motivy
Historický román
Reflexe současných společenských problémů a „nová angažovanost“
Feminita a feminismus
Konfrontace s „cizím“
Čeští autoři v cizině
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.