RJ 27 Rusko známé / neznámé?

Předmět
Dějepis
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Po více než sto letech, jež uplynuly od revolučních událostí v Rusku roku 1917, v české společnosti stále přežívá zjednodušený, často zidealizovaný obraz této ve svém důsledku tragické události pro celý svět 20. století. Cílem vzdělávací akce je moderní, na kritickém zhodnocení zahraniční literatury objasnění stěženích událostí Ruské revoluce 1917 a jejího vlivu na dění v Rusku i světě 20. století. Stranou pozornosti nebude ponecháno ani starší a novější Rusko, včetně jeho současnosti, jeho stávajícího politického směrování s odpovědí na otázku, nakolik se máme současného Ruska bát. Jde o vysvětlení, zda ruské události roku 1917 a následný vývoj Ruska tvoří kontinuitu či diskontinuitu ruských (a nejen ruských) dějin, co z toho pramenilo z ruské minulosti a co z toho lze usuzovat pro současnost. Téma je zaměř nejen na politické dějiny. Jde v něm o vysvětlení kulturně civilizační souvislostí, včetně duchovního rozměru opírajícího se o ruské pravoslaví.


Charakteristika

Výklad provázený power pointovými prezentacemi a reakce na otázky a diskusi týkající se minulosti Ruska, jeho kontinuity a diskontinuity, jeho nebezpečí a "pomoci". Především se jedná o objasnění otázky, jaké Rusko bylo a nakolik to stávající navazuje na historické stereotypy

 


Obsah akce

Kurz je určen primárně pro učitele dějepisu.

Osnova

1.Jak poznávat realitu moderního Ruska? Ruská geopolitika v retrográdní pohledu od současnosti do minulosti

2.Rusko Vladimíra Vladimíroviče Putina a jeho geneze od počátku 21. století

3.Rozpad SSSR jako důsledek neúspěchu „perestrojky“ ?

4.Ruská revoluce 1917 – hlavní události

5.Historie - tradice - stereotypy

6.Lenin - Stalin – Chruščov – Brežněv. Rusko se bez vůdce neobejde?

7.Teror jako nástroj sovětské (ruské) politické moci

8.Moderní literatura o Revoluci 1917, sovětském Rusku a Ruské federaci. Úskalí tzv. faktů a zhodnocení hodnověrnosti jejich interpretace.

Kurz probíhá v českém jazyce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace