Bi 87 Molekulární a epigenetická evoluce genomu od mihule a ryb až ke člověku

Předmět
Biologie
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Zprostředkovat nejmodernější poznatky z genomického a epigenetického výzkumu napříč obratlovci a jejich relevance pro pochopení funkční a strukturální komplexity lidského genomu ve zdraví a nemoci.


Charakteristika

Genomika obratlovců je nezbytným předpokladem k pochopení nesmírné funkční a strukturální komplexity nejen zdravého lidského genomu ale především tehdy, když něco v našem genomu nefunguje přesně tak, jak by mělo. Seminář zprostředkuje vhled do moderní biologie a umožní zorientovat se v oblastech jako je epigenetika, genomika, molekulární cytogenetika a cytogenomika, biologie transpozonů, bioinformatika a biologických online databází a zdrojů.


Obsah akce

  • Úvod do (cyto)genomiky obratlovců – základní otázky, celogenomové duplikace a transpozony jako hnací motory evoluce (90 minut)
  • „Evoluce“ metod sekvenace DNA a bioinformatická analýza genomu – co lze očekávat a jak to celé vzniká aneb když je biolog vlastně informatik (60 min)
  • Epigenetika a epigenomika – další důležitý kód v našem genomu, jeho evoluce a vztah k nemocem – sekvenací genomu jeho funkci ještě nepochopíme (90 min)
  • Fylogenomická exkurze stromem života a zásadní milníky evoluce směřující k člověku – všichni jsme vlastně ryby! (60 min)
  • Cesta do nitra lidského genomu – jak je možné, že jen 1.5% našeho genomu tvoří geny? K čemu je ten „zbytek“ a co o něm víme?! (60 min)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace