VV 90 Výtvarné zpracování staniolu a víček od mléčných výrobků

Předmět
Výtvarná výchova
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Lektor(-ka)
Akreditace
24409/2018-2-698

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Využít výtvarně víčka a staniol než definitivně zmizí v tříděném odpadu. Rozvoj kreativity, jemné motoriky, nácvik stříhaní tužšího materiálu, lepení a sestavování nejen konkrétních objektů, ale i ztvárnění abstrakce na ploše čtvrtky formátu A4. Minimální ekonomická náročnost, ochrana životního prostředí a tvorba objektů, které ještě chvíli mohou potěšit a ukázat zručnost tvůrců.

Co si mají účastníci donést s sebou: Všechna možná víčka od mléčných výrobků, staniol od čokolád. Lepidlo herkules nebo jiné, centropen černý tenký, obyčejná tužka č.2, čtvrtky A4 bílé a 1 A4 černá, nitě, tupá jehla silnější,nůžky ostré.


Obsah akce

Seminář je zaměřen na výtvarné zpracování víček nejen od jogurtů, ale i dalších mléčných výrobků, staniolu od čokolád, kdy z tohoto materiálu je možno vytvořit zajímavé objekty, které ještě chvíli najdou různé využití, než definitivně zmizí v tříděném odpadu. Práce s tímto materiálem spočívá v její jednoduchosti, nápaditosti, a v rozvoji kreativity, podpoření rozvoje jemné motoriky u všech věkových kategorií. Samozřejmostí je čistota práce při lepení a nácvik stříhání.

Technika zpracování staniolu a víček:

Stříhání příslušných objektů, jako je např. u vánočních ozdob zvonek, koule, hvězda, protažení provázku, nitě pro zavěšení objektu do prostoru, případné slepování objektů. Stříhaní např. cihel, kamení na stavbu hradu, paláce, domu a následné lepení na čtvrtku s dokresbou tenkým černým centropenem. V oddíle Hvězdná obloha vystřihání pravidelných objektů, např. s použitím předkreslených šablon, nebo volná tvorba z ruky, lepení na černou čtvrtku. Rovněž nádobí, auto nebo brouk  se vystřihuje a  zdobí lehkým  rytím  nebo ťukáním do víčka či staniolu, pak nalepuje na čtvrtku, s tím, že je možnost ho umístit do předkreslené kuchyně, do krajiny, nebo jiného prostředí vhodného k danému objektu(kreslíme černým centropenem). U medaile se jedná o jednoduché rytí do staniolu, kdy rycí nástroj, v našem případě, tupá větší jehla, zanechává stopu, která je dobře viditelná.

Práce s tímto materiálem je jednoduchá a ekonomicky nenáročná, tím vhodná pro všechny věkové kategorie s následným využitím jak přání, k akcím Den země, na táborech, ekologické výstavy

 Vlastní práce:

1)    Ozdoby na vánoční stromek, nebo přání

2)    2)   Stavíme hrad, pevnost, palác nebo dům

3)    3)   Obloha plná hvězd a planet

4)    4 )  Nádobí do kuchyně, auto, nebo brouk

5)    5)   Medaile

Co si mají účastníci donést s sebou: Všechna možná víčka od mléčných výrobků, staniol od čokolád. Lepidlo herkules nebo jiné, centropen černý tenký, obyčejná tužka č.2, čtvrtky A4 bílé a 1 A4 černá, nitě, tupá jehla silnější,nůžky ostré.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

Všechna možná víčka od mléčných výrobků, staniol od čokolád. Lepidlo herkules nebo jiné, centropen černý tenký, obyčejná tužka č.2, čtvrtky A4 bílé a 1 A4 černá, nitě, tupá jehla silnější,nůžky ostré.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace