Fy 105 Temná hmota, temná energie a Lambda-CDM model vývoje vesmíru
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.
Video ke kurzu
Přednášky podávají historický přehled teoretické předpovědi a observačního objevu rozpínání vesmíru, podpořeného klíčovou detekcí mikrovlnného kosmického záření a později teorií tzv. nukleosyntézy Velkého třesku. Následně prezentují tzv. Lambda-CDM model, v současnosti privilegovaný scénář vývoje vesmíru, v němž dominují dvě hypotetické složky, temné hmota a temná energie. V tomto kontextu je podán vývoj kosmické struktury od fluktuací mikrovlnného záření po dnešní rozložení galaxií, jejich kup, superkup a stěn v tzv. kosmické pavučině.
Obsah akce
Přednášky úvodem podávají historický přehled teoretické předpovědi a observačního objevu rozpínání vesmíru, následně podpořeného klíčovou detekcí mikrovlnného kosmického záření a později teorií tzv. nukleosyntézy Velkého třesku. Pokračují prezentací tzv. Lambda-CDM modelu, v současnosti privilegovaného scénáře vývoje vesmíru, v němž dominují dvě hypotetické složky, temné hmota a temná energie.
V závěrečné části je podán vývoj kosmické struktury od fluktuací mikrovlnného záření po dnešní rozložení galaxií, jejich kup, superkup a stěn v tzv. kosmické pavučině.
Kapitoly:
1. Kosmologický princip
2. Rozpínání vesmíru – Friedmannova a Lemaîtrova předpověď
3. Rozpínání vesmíru – Hubbleův objev; Hubbleův zákon
4. Velký třesk
5. Mikrovlnné záření jako potvrzení Velkého třesku
6. Primordiální nukleosyntéza
7. Temná hmota
8. Temná energie a zrychlená expanze
9. Lambda-CDM model
10. Anizotropie mikrovlnného záření
11. Kosmická struktura a její vývoj, budoucnost vesmíru
Vzdělávací cíl
Cílem přednášek je seznámit učitele fyziky s tzv. standardním Lambda-CDM modelem, v současnosti favorizovaným scénářem vývoje vesmíru a vzniku kosmické struktury.