BI 101 Syntetická biologie

Předmět
Biologie
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
5950/2018-2-239  

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Kurz „Syntetická biologie“ předkládá pedagogům úvod do možností využití DNA například k přípravě kvasinky produkující kyselinu artemisinovou, která je klíčovým prekurzorem léku proti malárii. Kurz je určen primárně středoškolským pedagogům, zajímavý by mohl být i pro vyučující na druhém stupni základních škol (ZŠ 2) a víceletých gymnáziích.


Charakteristika

Syntetická biologie spojuje genetiku, chemii a inženýrství a zabývá se syntézou organismů „de novo“ a/nebo podstatnou rekonstrukcí organismu tak, aby mohl vykonávat zcela nové funkce. Součástí kurzu je vysvětlení pojmů a příklady aktuálních výzkumů zahrnujících syntézu genomu a jeho transplantaci; syntézu organismů „de novo“; rozšíření centrálního dogmatu o syntézu a reverzní transkripci syntetických nukleových kyselin („Xeno“  nukleová kyselina = XNA); 3D DNA bricks; BioBricks a vývoj biologických zařízení, která transformují živé buňky na různé bio-senzory, nano-továrny a terapeutické prostředky. Součástí kurzu je i zamyšlení nad potenciálními riziky syntetické biologie a to biobezpečností, tzn. ochranou před neblahými následky náhodných nebo nepředvídatelných událostí (bio-error), a bioochranou, tzn. ochranou před zneužitím poznatků syntetické biologie (bio-terror).


Obsah akce

V rámci čtyřhodinového semináře budou probrány tyto okruhy:

  • definice a stručný přehled historie oboru Syntetická biologie;
  • příklady možného využití syntetické biologie – minimální genom, transplantace syntetického genomu bakterie, analogy nukleových kyselin (angl. Xeno nucleic acid (XNA), DNA bricks, BioBrick (soutež iGEM), metabolické inženýrství a další;
  • rizika syntetické biologie – biobezpečnost a bioochrana.

Účastníci budou seznámeni s užitečnými studiemi, s aktuálními publikacemi prestižních časopisů, s příručkami i zajímavými internetovými stránkami.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

-

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace