BI 102 Bojíte se genů? Fakta o Geneticky Modifikovaných Organismech (GMO)

Předmět
Biologie
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
5950/2018-2-239  

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Kurz „Bojíte se genů? Fakta o Geneticky Modifikovaných Organismech (GMO)“ předkládá pedagogům souhrnný pohled na současný stav problematiky geneticky modifikovaných organismů, jejich přípravy, použití a detekce. Kurz je určen primárně středoškolským pedagogům, zajímavý by mohl být i pro vyučující na druhém stupni základních škol (ZŠ 2) a na víceletých gymnáziích.


Charakteristika

Geneticky modifikované organismy (GMO) jsou v dnešní době často diskutovaným tématem. Pro řadu lidí jsou GMO velkým strašákem, přestože o nich nemají dostatečné množství informací, aby mohli jejich (ne)bezpečnost hodnotit. Co je tedy na spekulacích typu: „Když sním GMO, budu i já geneticky pozměněný,“ pravdy?

Mimoto jsou v prezentaci uvedeny příklady technik molekulární biologie používané při přípravě GMO a shrnuty GM organismy používané ve výzkumu i praxi.


Obsah akce

V rámci osmihodinového semináře budou probrány tyto okruhy:

  • současná legislativa GMO ve světě se zaměřením na legislativu EU;
  • značení produktů jako „GMO free“;
  • metody přípravy geneticky modifikovaných organismů včetně vysvětlení principů nových technik šlechtění (NBT). Metody přípravy jsou rozděleny do celků podle modifikovaného organismu, tedy na metody přípravy GM mikroorganismů, GM rostlin a GM živočichů;
  • příklady použití GM mikroorganismů, rostlin i živočichů;
  • metody detekce a kvantifikace GMO v potravinách a potravinářských surovinách.

Účastníci budou seznámeni s užitečnými studiemi, s aktuálními publikacemi prestižních časopisů, s příručkami i zajímavými internetovými stránkami.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

-

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace