M 223 Funkcionální rovnice

Předmět
Matematika
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií
Akreditace
33609/2019-4-998

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem semináře je podat stručnou informaci o funkcionálních rovnicích a metodách jejich řešení. V této souvislosti získají účastníci rovněž základní znalosti iterativní teorie funkcí. Funkcionální rovnice se poměrně často vyskytují v matematických soutěžích (např. v kategorii A matematické olympiády). Proto je žádoucí seznámit s touto problematikou zejména matematicky nadané studenty, a tedy i jejich učitele. Vzdělávací akce bude probíhat formou přednášky doplněné ukázkami řešených příkladů.


Charakteristika

Hlavním obsahem přednášky jsou funkcionální rovnice jedné proměnné, k jejichž řešení je nutná znalost základních pojmů iterativní teorie funkcí; v první části se však dotkneme i funkcionálních rovnicích dvou proměnných, jejichž řešení je obecně snazší.


Obsah akce

Funkcionální rovnice jedné a dvou proměnných a jejich řešení. Problematika funkcionálních rovnic, přestože se jeví značně vzdálená od školské matematiky, má v praxi mnohé aplikace a řešení jednoduchých typů funkcionálních rovnic nepřesahuje nijak významně osnovy školské matematiky. Hlavním obsahem přednášky jsou funkcionální rovnice jedné proměnné, k jejichž řešení je nutná znalost základních pojmů iterativní teorie funkcí; v první části se však dotkneme i funkcionálních rovnicích dvou proměnných, jejichž řešení je obecně snazší.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace