D 123 Komunismus a nacismus: možnosti a meze srovnání

Předmět
Dějepis
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
27664/2017-2- 1065  

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Základním cílem kurzu je nabídnout účastníkům z řad nejen středoškolských pedagogů funkční náměty pro možný výkladový koncept, kterým budou moci ve své pedagogické praxi uceleně pojednat o fenoménu totalitarismu 20. století a s konkrétním zdůvodněním systematicky vysvětlit jeho obecné rysy. Těžištěm kurzu jsou spíše obecnější úvahy nad možnostmi srovnání komunistického a nacistického hnutí, nežli reprodukce konkrétních historických událostí 20. století.


Obsah akce

Seminář se zaměří na komplexní představení možností a limitů komparace dvou velkých totalitarismů 20. století. Úvodem kurzu budou účastníci seznámeni s výsledky nejnovějšího bádání a relevantní literaturou k tématu. Poté budou postupně analyzovány: 1) společné historické kořeny komunistického a nacistického hnutí, 2) shody a rozdíly v jejich ideologii (tzv. „politická náboženství“), 3) shody a rozdíly v jejich praxi (např. osobnost vůdce, masovost, represivní politika, propaganda apod.)

Olomouc, 28.08.2020, 10:00–17:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

1 660 Kč

 objednat

Praha, 27.08.2020, 9:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

1 660 Kč

 objednat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace