ČJ 254 Poezie – a co s ní?

Předmět
Český jazyk
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
40993/2019-4-38

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Osvěžit a utřídit povědomí učitelů češtiny, případně dalších jazyků, o teorii poezie (teorii verše a poetika) a na tomto základě nabídnout rozmanité aktivity, které lze využít ve výuce české a světové poezie, s níž si mnoho učitelů neví rady. Účastníkům se dostane nástrojů, jak s poezií ve výuce pracovat tak, aby to žáky bavilo, mohli využít vlastní kreativitu a dostali impuls k vlastní četbě.


Charakteristika

Přehled terminologie z oblasti teorie verše a poetiky (2 vyuč. h.)

· Práce s rytmem – prožívání rytmu, typy verše (1. vyuč. h.)

· Práce s rýmem (1 vyuč. h.)

· Poetika – základní figury a tropy, mluvčí, čas a prostor v básni (1. vyuč. h.)

· Rozbor textu, přetváření textu a vlastní tvorba (2 vyuč. h.)

· Přednes, recitace, zhudebnění (1. vyuč. h.)


Obsah akce

Seminář se věnuje nejprve shrnutí základních pojmů poetiky a teorie verše, a poté různým aktivitám, které lze ve výuce o veršovaných textech využít, včetně poslechu, vlastního psaní a hlasitého čtení. Seminář má části výkladové a diskusní a zahrnuje též práci ve dvojicích či větších skupinách. Probereme typy verše a rytmu, rým, různé tradiční útvary, čas a prostor v básni, otázku překladu a další témata. Účastníci budou mít možnost vyzkoušet si sami aktivity pro žáky a přizpůsobit si je pro vlastní použití dle potřeby. Součástí semináře jsou i ukázkové materiály a doporučená veršovaná díla k použití v hodinách. Kurz je vhodný pro učitele češtiny a literatury, případně jiných jazyků, ale i lektory dramatických a recitačních kroužků atd.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

psací potřeby a dobrý hlas, zcela volitelně oblíbenou báseň (nebo báseň probíranou ve výuce)

Praha, 22.09.2020, 9:30–16:30

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 150 Kč

 objednat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace