D 124 Ženy jako vládkyně

Předmět
Dějepis
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
40993/2019-4-38

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Seznámení s moderními metodologickými přístupy v historii, prohloubení znalostí politických, kulturních a sociálních dějin novověké Evropy se zaměřením na Anglii, Skotsko, Rusko a podunajskou monarchii. Účastnice a účastníci se budou moci zapojit do diskuzí, budou seznámeni s nejnovější odbornou a populární literaturou a dokumentárními i uměleckými pořady.


Obsah akce

Kurz seznámí účastnice a účastníky s moderní disciplínou – dějinami žen (gender history), zaměří se nejen na politické dějiny, ale též na sociální dějiny, dějiny každodennosti a historickou antropologii. Pozornost bude věnována také tzv. ženské zkušenosti, specifikám vlády žen a kulturním dějinám. Budou uvedeny konkrétní případy z novověkých evropských dějin. Kurz, který bude mít podobu přednášky a semináře s důrazem na diskuzi, bude doplněn powerpointovými prezentacemi a ukázkami z dokumentárních i uměleckých filmů.

 

  • Dějiny žen (gender history), problém nástupnictví v novověké Evropě, panovnice a regentky
  • Anglické a skotské královny (Marie Skotská, Alžběta I., Marie I., Anna I., Viktorie)
  • Ruské carevny a regentky (Žofie Alexejevna, Kateřina I., Anna Ivanovna, Anna Leopoldovna, Alžběta Petrovna, Kateřina II.)
  • Marie Terezie (Pragmatická sankce, války, reformy, manželství a potomci)

Praha, 03.03.2021, 9:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

1 860 Kč

 objednat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace