D 126 Odsun Němců z Československa jako téma historického výzkumu a společenské debaty

Předmět
Dějepis
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
40993/2019-4-38

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Představit tematiku vnímanou tradičně v úzkém kontextu česko-německých vztahů jako komplexní součást politické a sociální reality poválečného Československa včetně jeho dlouhodobých dopadů a ukázání možností tematizace látky v dalších kontextech. Zajištění přenosu nejnovějších poznatků do vzdělávací praxe a prevence udržování politických mýtů ve výuce dějin 20. století.


Obsah akce

Cílem je seznámit posluchače s důležitým tématem moderních českých dějin na základě nejnovějšího stavu odborného výzkumu a pomoci s jeho uchopením v rámci výuky dějepisu 20. století. Výuka proběhne formou odborného výkladu doprovázeného prezentací se seminárním využitím dobových materiálů.

  • Cesta k odsunu: Politické souvislosti zrodu a přípravy plánů na plošné vysídlení německých obyvatel, odsun v kontextu dějin nucených migrací (1h)
  • Průběh a periodizace jednotlivých fází vysídlení v letch 1945–1953, včetně nástinu politiky vůči německému obyvatelstvu a problematiky zvláštní legislativy (prezidentské dekrety), kategorizace německých obyvatel, problematika poválečného násilí, tzv. divokého odsunu, hromadného vysídlení, tzv. vnitřního odsunu a postavení neodsunutých obyvatel.(3h)
  • Odsun Němců a politické mýty poválečného Československa (1h)
  • Odsun jako problém dlouhého trvání. Politické, ekonomické a sociální dopady vysídlení německých obyvatel. Odsun jako myšlenkové dědictví. (2h)
  • Možnosti didaktického využití tematiky. (1h)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace