Z 101 Základní informace o kartografii a mapování

Předmět
Zeměpis
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
40993/2019-4-38

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Rozšíření vzdělání pro pedagogy v aprobaci Zeměpis a částečně MAtematika (Matematická kartografie).


Charakteristika

Informace ohledně kartografie a stručná historie kartografie

Jednotlivá kartografická zobrazení a základy z matematické kartografie - jak zobrazovat zemský povrch - vždy je mapa zkralena - ekvidistantní, ekvivalentní, konformní a vyrovnávací, volba kartagrafického zobrazení. V

Kartografické zásady při tvorbě map - navrhování map, kompozice mapy, název mapy, mapové pole – měřítko, legenda, tiráž, směrovka, barvy v mapách, kartografické znaky (bodové, liniové a plošné znaky), písmo v mapách, popis v mapách a kartografické chyby.

Možnosti mapování terénu - geodetického měření, letecké fotogrammetrie, dálkového průzkumu Země a 3D skenování.

Konkrétní kartografické výstupy včetně mapových aplikací, které jsou veřejně přístupné.

Informace získané v rámci tohoto kurzu jistě zpestří vaše hodiny zeměměpisu, popřípadě matematiky. Mapové aplikace a geografické informační systémy využívá většina současné populace, tento kurz vám umožní proniknout do pozadí vzniku těchto aplikací.


Obsah akce

Seznámení se se základy kartografie a mapování. Akce bude rozdělena na pět samostatných bloků. V prvním bloku bude obecný úvod do kartografie včetně stručné historie. V druhém bloku budou na názorných ukázkách prezentovány jednotlivá kartografická zobrazení a základy z matematické kartografie. Ve třetím bloku budou prezentovány kartografické zásady jako obecný postup při navrhování map, kompozice mapy, název mapy, mapové pole – měřítko, legenda, tiráž, směrovka, barvy v mapách, kartografické znaky (bodové, liniové a plošné znaky), písmo v mapách, popis v mapách a kartografické chyby. Ve čtvrtém bloku budou prezentovány možnosti mapování, jako je získávání dat pomocí geodetického měření, letecké fotogrammetrie, dálkového průzkumu Země a 3D skenování. Závěrečná část bude věnována konkrétním kartografickým výstupům včetně mapových aplikací, které jsou veřejně přístupné.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

barevné tužky/fixy (alespoň 4 barvy), blok

Vzkaz účastníkům

Kartografie je umění, věda a technologie tvorby map, včetně jejich studia jako věděckých dokumentů a uměleckých prací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace