WEB 108 Čeština pro ukrajinského žáka krok za krokem - webinář

Předmět
Český jazyk
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, asistenti pedagoga
Akreditace
Bude doplněno

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem vzdělávací akce je seznámit účastníky s problematikou výuky češtiny jako cizího jazyka se zřetelem na mateřský jazyk studenta – ukrajinštinu. Účastník bude schopen pracovat s žákem cizince, pomoci mu zorientovat se v základní gramatice češtiny, výslovnosti, základním pravopisu. Díky tomu účastník výrazně pomůže adaptaci žáka cizince v běžné české třídě. Dále si účastník osvojí způsoby vhodného výběru výukových pomůcek, přípravy a výběru výukových materiálu pro výuku češtiny jako cizího jazyka. Účastník si odnese v neposlední řadě i praktické informace o shodách a rozdílech mezi češtinou a ukrajinštinou, což mu pomůže lépe se v dané problematice orientovat a svou získanou znalost zúročit při samotné výuce.


Obsah akce

Webinář je určen učitelům českého jazyka, kteří mají zájem rozšířit svůj pedagogický záběr o výuku češtiny jako cizího jazyka pro začátečníky. Webinář proběhne frontální formou za podpory prezentace sdílené účastníkům online.

  • Slovo úvodem – čeština a ukrajinština, jejich společné a odlišné znaky a jak je mohu zohlednit/využít pro efektivní výuku (15 minut)
  • Ukrajinsky mluvící žák a jeho pohled na češtinu jako cizí jazyk, aneb podívejme se na češtinu očima cizince (30 minut)
  • Začínáme – příprava a výběr materiálů pro žáka cizince, na co si dát pozor, jaké si stanovit cíle výuky (45 minut)
  • Přestávka 30 minut
  • Samotná výuka – plánování vyučovací hodiny, jak postupovat, jak s žákem komunikovat (čeština X komunikační jazyk – angličtina, ruština, aj.) (45 minut)
  • Komentovaná ukázková hodina češtiny pro žáka cizince (45 minut)
  • Přestávka 30 minut
  • Nejčastější chyby žáků při studiu češtiny, nejčastější chyby učitelů při výuce češtiny jako cizího jazyka (45 minut)
  • Rady a doporučení, tipy a triky (25 minut)
  • Závěrečná diskuse (20 minut)

Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

PC se softwarem ZOOM pro účast na webináři, mikrofon pro případné dotazy (alternativně lze použít chat)

Online webináře, 04.11.2022, 08:00–13:30

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 050 Kč

 objednat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace