AJ 337 The Story of English Spelling

Předmět
Anglický jazyk
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
670/2022-4-27

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Vzdělávacím cílem daného kurzu je posílení odborných kompetencí účastníků semináře v oblasti praktického jazyka, konkrétně v oblasti anglického pravopisu. Účastníci se seznámí s vývojem anglického pravopisu, co ho utvářelo a ovlivňovalo. Získané poznatky lze pak využít při výuce pravopisu, a to jak při výuce na středních školách, tak ve školách jazykových.


Obsah akce

Kurz odhaluje počátky a vývoj pravopisu od období staré angličtiny po současnost se zaměřením především na ty aspekty, které mohou být (nejen) pro nerodilé mluvčí matoucí, zvláštní, nebo jinak zajímavé. Vysvětluje, odkud se tyto zvláštnosti do jazyka vůbec dostaly, proč se v něm udržely, a také že to, co se nám na první pohled zdá jako nepravidelnost, je ve skutečnosti přirozený vývoj jazyka. Uvidíme, že anglický pravopis není tak chaotický, jak se často tvrdí. Jen je třeba zvolit správný způsob výkladu, který výuku pravopisu ulehčí.

  • Anglický pravopis - úvod do problematiky; vytváření abecedy, první výjimky (1 hodina)
  • Vliv latiny a francouzštiny (1 hodina)
  • Stará písmena v nových slovech, staré hlásky v nových pozicích, nové hlásky na starých místech, další výjimky (1 hodina)
  • Potřeba reformy, role etymologie, vliv známých osobností na utváření pravopisu (1 hodina)
  • Role knihtisku ve standardizaci pravopisu (1 hodina)
  • Budoucnost anglického pravopisu, vliv internetu; závěr semináře - shrnutí, diskuze, dotazy (1 hodina)

Praha, 06.06.2023, 9:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 550 Kč

 objednat

Brno, 16.05.2023, 9:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 550 Kč

 objednat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace