Z 121 Přírodní katastrofy ve světě a v České republice

Předmět
Zeměpis
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií
Akreditace
670/2022-4-27

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Absolventi získají přehled o zákonitostech v rozmístění světových vulkánů, typech sopek a charakteru vulkanických erupcí. Kde leží hlavních zóny zemětřesení, jak se měří jejich intenzita. Kde jsou v České republice vyhaslé vulkány a doznívající projevy v podobě výstupů CO2. Ve kterých částech naší republiky se projevuje zemětřesná činnost a zda nás může ohrozit. V závěrečné diskusi mohou získat informace o nejbližších výskytech vulkanických hornin vzhledem k jejich pracovišti. Uvidí typické vzorky vulkanických hornin ze známých světových sopek i z ČR.


Obsah akce

Vliv přírodních katastrof na naši civilizaci narůstá v důsledku zvětšující se lidské populace. Po přehledu přírodních rizik se seminář bude věnovat dvěma s největšími dopady – vulkanismu a zemětřesení. Vysvětlí, proč dochází k těmto geologickým jevům a jak jsou rozšířeny na naší planetě. Budou charakterizovány nejznámější světové vulkány a nejtragičtější zemětřesení v historii lidstva. Zazní podrobná informace o vulkanismu v geologické historii České republiky. Závěrečná část se soustředí na možné ohrožení území České republiky a na prohlídku dokumentačních vzorků vulkanických hornin.  

  • 1. hod.: přehled přírodních rizik;
  • 2. hod.: současný vulkanismus ve světě;
  • 3. hod.:  nejmladší vulkanismus v ČR;
  • 4. hod: zemětřesení ve světě;
  • 5. hod: zemětřesení v ČR;
  • 6. hod.: diskuse nad vzorky hornin, geologickými mapami a konkrétními lokalitami v České republice, které jsou vhodné k návštěvě

Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

je možné přinést vzorky hornin nebo minerálů na odborné určení

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace