VV 110 Architektura 20. a 21. století

Předmět
Výtvarná výchova
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času
Lektor(-ka)
Akreditace
670/2022-4-27

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem kurzu je seznámit posluchače s architektonickými směry a osobnostmi, které formovaly architektonickou tvorbu 20. století a jejichž vliv sahá až do současnosti. Další rovinou je teoretická reflexe a interpretace architektonické tvorby minulého století a současnosti. Jedním z cílů je ukázka provázanosti výtvarného uměním a architektury, vzájemné prolínání myšlenek a hledání společného tvůrčího jmenovatele.


Charakteristika

V průběhu kurzu budou posluchači seznámeni s ikonickými díly modernismu, konstruktivismu, postmodernismu a tradicionalismu. Dále je obsahem vznesená otázka současné architektonické tvorby v návaznosti na historické prostředí. Vybranou kapitolou je vliv výtvarného umění minimalismu na architektonickou tvorbu.

Nezůstanou opomenuty ani teoretické práce 20. a 21. století, které zpětně danou architektonickou produkci vysvětlují a interpretují. Zběžně se jedná o publikace autorů jako Steen Eiler Rasmussen, Christian Norberg Shulz, Bruno Zevi, Charles Jencks, Juhani Pallasma, Rob Krier, či Alberto Peréz-Gómez.


Obsah akce

 1. Modernismus, avantgarda a funkcionalismus (De Stijl a Bauhaus, Le Corbusier a CIAM, práce Adolfa Loose a další) 2 v. h
   
 2. Konstruktivismus a sovětská škola (V. Tatlin, El Lisickij,  Konstantin Melnikov, bratři Vesninové, Ivan Leonidov, Ilja Golosov, Grigorij B. Barchin, Mojsej Ginsburg a další) 1 v. h
   
 3. Postmodernismus (Charles Jencks, R. Venturi a D. Scott Brown, Charles Moore, Michael Graves, Hans Holein a další) 1 v. h
   
 4. Tradicionalismus v architektuře (Aldo Rossi, Rob Krier a další) 1 v. h 
   
 5. Minimalismus v umění i architektuře na příkladech zahraniční a české tvorby 2 v. h
   
 6. Staré a nové (Jaroslav Fragner, Carlo Scarpa, Sverre Fehn, Álvaro S. Vieira a další)  1 v. h

Pro účastníky

Vzkaz účastníkům

Kromě klasické frontální výuky, naplnění programu semináře a předání informací budou témata proložena krátkými, max. 5 minutovými diskuzními okénky po vzoru historika Timothy Gardon Ashe. Tedy je třeba být připraven na aktivní spoluúčast.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace