BI 151 Radioindikátorové stopování života rostlin - webinář

Předmět
Fyzika
Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
15063/2022-4-472

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem akce je seznámit absolventy s možností použití radioindikátorových a stopovacích metod jako nástrojů kvantitativní analýzy v biologii rostlin. Nutné je seznámit absolventy s bezpečností práce (oprávnění k nakládání se zdroji radioaktivních látek) a její organizací. Dalším cílem je probrat a vyzkoušet výpočty z naměřených hodnot (využití již dříve pořízených výsledků z výuky radioindikátorových metod na pracovišti lektora) a jejich interpretaci.


Charakteristika

Webinář bude zaměřen na použití vysoce citlivých radioindikátorových metod, stále použivaných v biologii a výzkumu. Budou uvedeny příklady a aplikace v praxi.


Obsah akce

Radioindikátorové metody jsou významné pro celou řadu lidských činností (od technických až po např. nukleární medicínu). V zemědělství a biologii reprezentují již dlouhou řadu let metodickou základnu (často stále nenahraditelnou). Pomocí „radioizotopů“ tak lze charakterizovat některé fenomény života (transport látek a metabolismus). Budou probrány základní principy použití radioindikátorů, nezbytné bezpečnostní přístupy a možné alternativy (pro porovnání). Budou provedeny různé výpočty vycházející z použitých metod. (Použití PC a dataprojektoru, počítání a interpretace/diskuze výsledků).

  • Radioindikátorové metody – úvod, členění a využití.
  • Opatření, nezbytná povolení a bezpečnost práce, vybavení.
  • Stopovací metody – studium transportu a metabolismu.
  • Přehled radioindikátorových metod.
  • Radioimunoanalýza a její význam.
  • Praktické výpočty - radioimunoanalýza.
  • Praktické výpočty – využití spalovacích metod.
  • Praktické výpočty – chromatografické dělení metabolitů

Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

PC se softwarem ZOOM pro účast na webináři, mikrofon pro případné dotazy (alternativně lze použít chat)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace