ČJ 366 Slohová práce jako součást maturitní zkoušky
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.
Obsah akce
Vzdělávací akce je zaměřena na problematiku slohové práce jako nedílné součásti výuky českého jazyka a literatury. Obsahem vzdělávací akce je téma přípravy zadání slohové práce, hodnocení slohové práce (možné přístupy) i ve vztahu k hodnocení písemné práce jako součásti maturitní zkoušky. Na konkrétních příkladech budou prezentovány principy hodnocení slohové práce. V semináři bude akcentována metoda práce s chybou a poskytování zpětné vazby žákům. Dále budou použity prezentace lektorky, které vycházejí z její dlouholeté praxe. Dále pak publikace, které se tématu věnují.
- Slohová práce a její postavení v předmětu český jazyk a literatura, tvorba zadání písemné práce, četnost a forma (45 minut)
- Slohový útvar a komunikační situace jako východisko slohové práce (45 minut)
- Hodnocení slohové práce, různé přístupy, klady a zápory. Hodnocení slohové práce jako profilové části maturitní zkoušky – legislativní rámec (90 minut)
- Ukázky slohových prací, jejich analýza vzhledem k zadanému tématu a komunikační situaci, principy hodnocení, zpětná vazba žákům (90 minut).
Vzdělávací cíl
Cílem semináře je seznámit účastníky s možnými přístupy hodnocení slohové práce, a to zejména v kontextu slohové práce jako součásti profilové zkoušky školy. Účastníci budou provedeni celým procesem přípravy, realizace a hodnocení slohové práce. V rámci semináře budou představeny možné přístupy k hodnocení slohové práce, které se dají využít v rámci běžné slohové práce i při hodnocení písemné maturitní práce. Teoretické zásady budou prezentovány na konkrétních příkladech žákovských výtvorů.