Che 65 Nová podoba periodické soustavy prvků a nové objevy ve světě elementárních části

Předmět
Chemie, Fyzika
Cílová skupina
učitelé ZŠ 2, učitelé SOŠ, učitelé víceletých gymnázií, učitelé 4-letých gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
27664/2017-2- 1065

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Seznámit učitele se současným moderním pohledem (nejnovější objevy a novinky) na problematiku periodické soustavy prvků a zákonitosti v PSP. Osvětlit způsoby a postupy, kterými jsou v současnosti syntetizovány supertěžké elementy společně s použitou instrumentální technikou a centry výzkumu. Naznačit budoucnost objevování (syntézy) nových prvků. Současně seznámit se současným moderním pohledem (nejnovější objevy a novinky) na problematiku hmoty, jejího složení, polí, jednotlivých elementárních částic, složených částic a zprostředkujících interakcí. Osvětlit způsoby a postupy, kterými byly částice objevovány společně s použitou instrumentální technikou a centry výzkumu
a v neposlední řadě naznačit budoucnost v objevování nových částic a naznačit úsilí nových teorií, zejména teorie superstrun.


Obsah akce

Seminář pojednává o nové podobě PSP a perspektivách jejího rozšiřování v budoucnu,
o metodách syntéz nových supertěžkých prvků a jejich izotopů, o nových objevech ve světě elementárních a složených částic hmoty a polí a o perspektivách zkoumání a objevování částic v budoucnu.

  1. Nová podoba periodické soustavy prvků (PSP) a její budoucnost.
  2. Historie vývoje podob PSP (tabulky), historie objevů chemických prvků, chemické názvosloví. Periodické soustavy prvků na Internetu.
  3. Ostrov stability, magická čísla, tabulka izotopů.
  4. Supertěžké prvky a jejich příprava od roku 1940, centra výzkumu, moderní metody
    a budoucnost v objevování nových prvků.
  5. Nové objevy ve světě elementárních částic – Higgsovy bosony, neutrina. Centra výzkumu, moderní metody zkoumání, budoucnost v objevování částic
  6. Historie objevování částic: elektron, proton, antihmota, neutrino, neutron, pozitron, mezon, mion, kvarky atd.
  7. Současný stav rozdělení částic a jejich počet: kvanta polí, leptony, kvarky, fermiony, bosony, hadrony, baryony, mezony, nukleony, hyperony, piony, kaony, antičástice.
  8. Standardní model – rodiny elementárních částic, jádro atomu, elektronový obal, gravitace, elektřina, magnetismus, slabé interakce, silné interakce, Higgsův boson, Einsteinův životní sen – teorie všeho, Teorie strun (superstrun).
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace