RJ 23 (Dis)kontinuity nezávislé ruské kultury

Předmět
Cílová skupina
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, , učitelé VOŠ
Lektor(-ka)
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Cílem semináře je obeznámit účastníky se situací v ruské kultuře zejména v druhé polovině 20. století v podmínkách totalitního režimu. Kromě nástinu vývoje a společensko-kulturních souvislostí neoficiální (nonkonformní) umělecké a literární tvorby se seminář zaměří také na teoretické koncepce umožňující její uchopení a interpretaci. Právě tyto koncepce mohou být nápomocné také při uvažování o jiných národních literaturách a různých kulturních fenoménech.


Charakteristika

Seminář představuje vývoj neoficiální ruské kultury druhé poloviny 20. století. Opozice oficiální vs. neoficiální se stala charakteristickou pro toto období. Na neoficiální kulturu se dá nahlížet jako na pokus o emancipaci a zároveň jako na samostatnou kulturní oblast s vlastními pravidly, uměleckou praxí a logikou vývoje. Právě tyto aspekty dovolují nacházet eventuální spojitosti mezi tvorbou neoficiálních umělců a literátů a současnými tendencemi.


Obsah akce

Znalost ruštiny je výhodou, není ovšem nutností. Seminář je veden v českém jazyce.

Obsah:

Co je ruský nonkonformismus?

Pojem a vybrané teoretické přístupy (B. Groys – post-utopické umění, V. Tupicyn - komunálnost/komunitnost), nonkonformismus na osi moderna - postmoderna, nonkonformismus a socialistický realismus (neoficiální vs. oficiální), periodizace nonkonformismu.

Cenzura v SSSR

Pojem v perspektivě teorie (explicitní a implicitní cenzura, politická cenzura), specifika cenzury v SSSR, systém kontroly literární a textové produkce v SSSR, povolání cenzora.

Samizdat

Samizdat jako problém historie a teorie, samizdat v mediální perspektivě.

Neoficiální ruské umění

Bližší pohled na tvorbu vybraných autorů: O. Rabin, arefjevovci, Melamid a Komar, E. Bulatov, I. Kabakov, skupina Kollektivnyje dejstvija...

Neoficiální ruská literatura

Bližší pohled na tvorbu vybraných autorů: I. Cholin, D. Prigov, L. Rubinštejn, V. Sorokin...

(Dis)kontinuity současné kultury

Náčrt možných návazností současné kultury na tendence v neoficiální sféře.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace