PP 344 ŠKOLA A EMOCE

Předmět
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií,
Počet vyučovacích hodin
8 (1 vyučovací hodina = 45 minut)

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Obsah akce

Emoce jsou nejrychlejší komunikační prostředek, který však někdy bývá zdrojem mnoha nedorozumění či konfliktních situací. Správné vnímání emocí nám může pomoci se lépe orientovat v sobě i druhých a ovlivnit jejich chování. Jaké situace ve škole vyvolávají emoce? A jaké konkrétně to jsou? Vzbudit v někom emoce není složité, ale vzbudit emoce, které motivují, tak snadné není. Jak tlumit negativní emoce a posilovat pozitivní? A jak je využít ve svůj prospěch? Nejen na tyto otázky nabízí seminář odpovědi. 

Osnova semináře:

1. Emoce – definice, původ slova, pojetí emocí, význam emocí, emoční inteligence.

2. Emoce a jejich vývoj, role emocí, věková specifika jednotlivých období.

3. Druhy a složky emocí – nižší, vyšší, emoce x pocity, afekty, nálady.

4. Emoce a výkonnost – jak emoce ovlivňují náš výkon a chování, emoce a motivace, emoce a temperament.

5. Emoce a komunikace – projevy emocí, vyjadřování emocí, subjektivita vnímání i prožívání.

6. Emoční problémy v jednotlivých vývojových obdobích, potlačování emocí a jejich důsledky.

7. Emoce ve škole – konkrétní příklady situací a emocí.

8. Metody práce s emocemi, zvládání emocí, odolnost, zodpovědnost za své emoce.

9. Možnosti hodnocení emočního prožívání a jeho projevů – testové metody, dotazníky, projektivní metody (kresba), trénink zvládání emocí.

Použité techniky a aktivity:

Výklad – prezentace v MS Power Point, individuální práce, sebezkušenostní techniky, práce ve skupinách, hraní rolí, zpětná vazba, reflexe provedených aktivit, diskuze, příklady z praxe, kazuistiky.


Vzdělávací cíl

Úspěšnost v čemkoliv nezávisí jenom na našich schopnostech, ale i na emoční složce. Emoce řídí veškeré naše chování. Seminář si klade za cíl ukázat pedagogům důležitost emocí a cestu, jak lze prostřednictvím pochopení vlastních emocí, ovlivňovat chování žáků. Chápání a prožívání emocí prochází vývojem, v průběhu školního věku se tedy mění. Účastníci se dozvědí, jaká jsou specifika emocí v konkrétním věku (1.stupeň ZŠ, 2.stupeň ZŠ, SŠ). Pochopení emočního vývoje pomůže pedagogům lépe chápat chování i reakce svých žáků. Dobrá znalost problematiky emocí je pro pedagoga velmi cenným nástrojem, který mu může být velmi užitečný např. při zvládání problémových žáků. Součástí semináře jsou i příklady z praxe, hry a techniky týkající se emocí a věkově diferencované metody práce s emocemi. Přínosem semináře budou poznatky obohacující nejen rovinu pracovní, ale i rovinu osobnostní.