AJ 220 Správná výslovnost v anglickém jazyce II. aneb „Pronunciation does matter!“

Předmět
Anglický jazyk
Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Akreditace
24409/2018-2-698

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Prohloubit znalosti týkající se správné anglické výslovnosti a dosáhnout plynulé a vázané mluvy, zbavit se typických výslovnostních chyb pro české rodilé mluvčí a uvědomit si, že výslovnost je nedílnou součástí výuky anglického jazyka. 


Obsah akce

Tento seminář volně navazuje na podzimní kurz s názvem „Správná výslovnost a transkripce v anglickém jazyce do českých škol“, je tedy výhodou, pokud se ho zájemce o stávající seminář již zúčastnil. V opačném případě je dobré, aby měl účastník alespoň základní znalosti z oblasti anglické výslovnosti a fonémické transkripce.

V semináři se budou systematicky a detailně procvičovat problematické zvuky (fonémy) pro české rodilé mluvčí a vedle jejich nácviku se budeme věnovat také metodickým postupům, jak tyto fonémy co nejefektivněji představit žákům a studentům při výuce anglického jazyka. Účastníci dostanou užitečné tipy na zábavné hry a aktivity pro výuku výslovnosti a pracovat se bude také s internetem, který nabízí spoustu dalších možností k procvičení.

Oproti podzimnímu semináři bude také více času věnováno suprasegmentálním fonologickým jevům, a to slabým formám, vázání slov a intonaci. Všechny tyto jevy si účastníci budou moci procvičovat na základě vybraných aktivit ať již z moderních učebnic anglické výslovnosti nebo z internetu. Nebude chybět ani systematické procvičování fonémické transkripce, na které se většina z těchto jevů může názorně vysvětlit a následně snadněji pochopit.  

Cílem kurzu je zbavit se častých výslovnostních chyb, získat hlubší znalosti o plynulé a vázané mluvě (v angličtině označované termínem „connected speech“) a uvědomit si, že znalost pravidel ve výslovnosti nám pomůže nejen přirozeněji mluvit ale také lépe rozumět.

 

Přehled témat a časová dotace:

1. část (90 min)

- procvičování problematických anglických fonémů pro české rodilé mluvčí, konkrétně /ə, ɜː, æ, θ, ð, ŋ/ + aspirace /p, t, k/

- nácvik výslovnosti slov, která čeští rodilí mluvčí často vyslovují chybně

2. část (90 min)

- procvičování rozdílů mezi znělými a neznělými souhláskami v angličtině a jejich správná výslovnost na konci slov – /s/ x /z/, /t/ x /d/, /k/ x /g/, /p/ x /b/

3. část (90 min)

- procvičování suprasegmentálních fonologických jevů, konkrétně slabých forem u funkčních slov, vázání a intonace I.

4. část (90 min)

- procvičování suprasegmentálních fonologických jevů, konkrétně slabých forem u funkčních slov, vázání a intonace II.

- čtení z transkripce, přepis jednoduchého diktátu a psaných vět pomocí transkripce

 

Odpovídající fonémická transkripce a metodické tipy budou nedílnou součástí každé části kurzu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace