M 198 Zajímavá algebra v moderní době

Předmět
Matematika
Cílová skupina
učitelé ZŠ 2, učitelé SOŠ, učitelé víceletých gymnázií, učitelé 4-letých gymnázií
Akreditace
396/2018-2-35

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Vzdělávací cíl

Seznámit učitele matematiky se zajímavými algebraickými tématy a ukázat, jak by bylo možné s nimi seznámit talentovanější žáky či studenty.


Charakteristika

Algebra je „starou“ matematickou disciplínou, ne však zaprášenou a unavenou. Dnes je k dispozici řada programů počítačové algebry či dokonce kalkulátorů, které počítají se symboly a provedou tak mnoho práce za nás. Tak se stalo, že matematici objevili mnohé hezké postupy, které nejsou zatím v širší komunitě dostatečně známy. Přitom se zde pracuje s elementárními matematickými pojmy, např. s celými čísly či polynomy, a tak je možné najít i jednoduché úlohy, které by šly představit studentům SŠ či dokonce žákům ZŠ.


Obsah akce

  1. Rozklad přirozených čísel na prvočísla. Jak to souvisí se šifrováním a s bezpečností bankovních kont? Ukázka jedné šifry od spisovatele E. A. Poea.  Dvě faktorizační metody dostupné i žákům ZŠ. (2 vyuč. hodiny)
  2. Seznámení s kalkulátory realizujícími symbolické výpočty (TI-92 Plus), resp. se základními možnostmi programu Mathematica. (Půjde o elementární úvod vhodný i pro ty, kteří s těmito prostředky nemají žádnou zkušenost.)  (2 vyučovací hodiny)
  3. O jednom zajímavém matematikovi (J. J. Sylvester), jeho životních osudech a o něčem, čemu bychom se od něj mohli přiučit. (2 vyučovací hodiny)
  4.  Jak se algebra vyvíjela (linie algebra „klasická“ – „moderní“ – „počítačová“).  Může počítač provést důkaz matematické věty? (2 vyučovací hodiny)

Praha, 30.5.2019, 10:00–17:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

1 560 Kč

 objednat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace