Seminář bude veden aktivizujícím výkladem s možností řízené diskuse, aby účastníci mohli sdělovat své zkušenosti s aktivizačním zpětnovazebním hodnocením. Uvědomí si důležitost podporujícího a motivujícího hodnocení pro další individuální rozvoj dítěte a žáka. Na semináři se zaměříme na formativní hodnocenía hodnocení pro učení.
1 hodina
1 hodina
2 hodiny
2 hodiny
2 hodiny
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Bude představena škála atraktivních pohybových her vhodných do rušné části vyučovací jednotky TV (VJTV) (20 minut), "hravé" alternativy pro realizaci průpravné části (rozcvičky) VJTV (20 minut) a budou představeny "hravé" pohybové hry a činnosti vhodné do hlavní části hodiny. Především pohybové a psychomotorické činnosti jako prostředek osobnostní a sociální výchovy, prostředek rozvoje klíčových kompetencí a prostředek rozvoje pohybových schopností:
Budou zařazeny činnosti rozvíjející tělesnou zdatnost a obratnost herními formami – varianty variabilního provozu a kruhového tréninku (20 minut), časově nenáročné techniky pro realizaci zpětné vazby s využitím pohybu a těla (20 minut), zamyšlení nad teoretickými východisky, inspiračními zdroji, možnostmi a podmínkami tělesnou výchovu realizovat hravě, atraktivně a kretivně (30 minut).
Bude poskytnut prosto pro "burzu" nápadů a příkladů dobré praxe (průběžně) (30 minut).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Dyspraxie se řadí mezi poruchy učení SPU. Dyspraxie svými projevy zasahuje do celého procesu učení a výrazně ovlivňuje vývoj a sociální oblast dítěte.
Jste učitel? Třeba patříte k těm pedagogům, kteří si dělají starosti s tím, že máte ve třídě dítě, jež vypadá dost nešikovně a neobratně, ale nevíte přesně jak mu pomoci.
A právě pro vás je určen tento seminář, kde vás seznámím s vývojovou poruchou koordinace, jak se projevuje ve školním prostředí a ve výuce. Nabídnu vám několik metod, jak s těmito žáky pracovat a seznámím vás s diagnostickým nástrojem MABC-2.
Pozorujete u svých dětí potíže s udržením rovnováhy? Časté zakopávání nebo padání? Vnímáte, že jsou často unavené, pohybovou aktivitou rychle vyčerpané?
Může jít o příznaky provázející dyspraxii neboli syndrom nešikovného dítěte. Jde o specifickou poruchu pohybové koordinace (hrubá a jemná motorika). Děti neumí dobře zpracovávat vstupní informace a adekvátně na ně reagovat. Dyspraktické děti mohou mít potíže při každodenních činnostech, jako je sebesycení (manipulace s příborem), oblékání, obouvání, zavazovaní tkaniček. Obtíže se také promítají na školní výuku např. do tělesné výchovy (kdy žákům dělá problém šplh, kotoul, chůze po kladině nebo po čáře. Ve výuce se tyto obtíže vyskytují v matematice, v geometrii, v pracovních činnostech a výtvarné výchově.
Pomocí standardizovaného testu MABC2 se zhodnotí tyto složky:
Test nám poskytne celkem přesný obraz o tom, jak na tom dítě opravdu je a co jsou jeho silnější a slabší stránky. Pomocí testu odhalíme, na kterou oblast je potřeba se zaměřit, jakou funkci bude potřeba podpořit a rozvíjet.
Dyspraxii lze diagnostikovat u dětí od 3 let.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Psychosomatika je slovo spojující duši i tělo. Celistvost, souhra, propojení. Z řeckých slov psyché (duše) a soma (tělo) vznikl tento termín poukazující na skutečnost, že bychom duši a tělo neměli vnímat jako dva různé systémy. O duši a těle můžeme hovořit jako o vzájemně propojených systémech, které když od sebe oddělíme, nevystihneme celou podstatu celistvosti člověka. Mezi souvislostmi stavů těla, psychiky a vlivy životního prostředí je nutné hledat příčiny častých starostí, s nimiž si mentální kapacita neví rady a tělo je často řeší somatizací s projevy nemoci. Tak je to i s nemocí, pokud nezačneme naslouchat tělu či ho ovlivňovat léky, většinou se nám neodvděčí dobře. Je rozumné se pak upínat na alternativní léčebné metody?
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Během semináře se účastníci aktivní formou seznámí s možnostmi, jak nežádoucí chování žáků v prostředí školy nejen formálně řešit (tedy používat restriktivní a represivní přístup), ale především správně nahlížet a vyhodnocovat. Vhodné nahlížení a vyhodnocování nežádoucího chování zásadně ovlivňuje volbu intervencí a jejich efekt. Navrhované intervenční způsoby řešení nežádoucího chování budou vycházet především z potřeb žáků a nikoliv jen ze zásad daných neměnitelnou sociální normou školního prostředí. Účastníci se seznámí s intervencemi, které vycházejí z praktických zkušeností při práci s žáky s poruchou chování.
Osnova akce
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Denně se dostáváme do situací, kdy jsme vystaveni nutnosti reagovat přiměřeně na chování druhých lidí. Často potřebujeme prosadit svůj názor, dohodnout se nebo prostě jen říci „ne". Konflikty tvoří nedílnou součást našeho života a většina lidí je nemá ráda. A to možná jen proto, že je neumí správně řešit a dívat se na ně i pozitivně, čerpat z nich informace a nechat je, ať „vyčistí ovzduší".
Obsah kurzu:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Práce s dechem a hlasová výchova
Technika řeči
Kultivovaný mluvený projev a publikum
METODY
Lektor prakticky předvádí dechová a hlasová cvičení, individuálně konzultuje s posluchači a prakticky s nimi nacvičuje základní hlasové návyky:
HLASOVÁ VÝCHOVA
RÉTORIKA
|
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V kurzu najdeme základní, postupně rozvíjené a navazované činnosti, které vedou k osvojování jazyka. Učitelé se seznámí se způsobem práce s jazykem na základě aktivit, které využívají k práci v jiných předmětech. Propojenost hraje klíčovou roli v jazykové práci. Bohatým využíváním neverbálních komunikačních prostředků lze dosáhnout efektivního osvojování. Seznámení s možnostmi využití reálií, obrázků, kartiček, hudebně-taneční a pohybové hry, didaktické hry. Ukážeme si, jak lze využít pohádek při osvojování jazyka.
Důležitou oblastí výuky je organizace prostoru a jazyk, kterým dáváme pokyny. Podíváme se, jaké nejčastější chyby se v této oblasti vyskytují a pokusíme se vytvořit sadu pokynů pro typické situace - zahájení činností, přechod mezi jednotlivými částmi, instrukce k aktivitám, hodnocení.
Úvod do problematiky, vlastní zkušenosti
Geometrické tvary, proč jsou důležité, jak naučit a jak s nimi pracovat
Classroom language and management - jak organizovat činnosti, jaký jazyk používat, překládat?
Využití písniček a her - uplatnění poznatků z předchozí části v praxi
Pohádka ve výuce - propojení s výtvarnou, hudební oblastí
Závěr, shrnutí, diskuze
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Tento seminář je primárně určen pro vyučující anglického jazyka, nicméně nástroje samotné lze využít ve většině předmětů. Cílovou skupinou jsou učitelé na ZŠ, SŠ, SOU i VOŠ.
Tento praktický seminář je zaměřený, jak název napovídá, na využití moderních technologií ve výuce anglického jazyka. V semináři se lektor věnuje následujícím softwarovým aplikacím a nástrojům (seřazeno dle abecedy): Factile, LearningApps, Padlet, Plickers, Quizizz, Quizlet, Storyboard. Seminář je rozdělen do sedmi bloků, přičemž každý blok reprezentuje jeden nástroj. Na začátku každého bloku lektor využije předem připravenou aktivitu/hru. Následně účastníci tvoří vlastní aktivitu v daném nástroji na dané téma (týkající se gramatiky nebo slovní zásoby) individuálně či ve skupinách. Lektor observuje a pomáhá při tvorbě. V každém bloku lektor vybere jednoho účastníka/skupinu účastníků, aby aktivitu aplikoval. Na konci semináře všichni účastníci zanesou odkazy na právě vytvořené aktivity do sdílené tabulky, aby z ní mohli čerpat později v praxi.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem semináře je seznámení s receptivními i produktivními aktivitami a hrami k procvičování gramatiky anglického jazyka v různých úrovních pokročilosti. Účastníci si prakticky vyzkouší širokou škálu zábavných a užitečných aktivit vhodných pro výuku žáků ve věku 6- 12 let.
Nejprve si projdeme přehled mluvnice, která je vyučovaná v jednotlivých úrovních pokročilosti Poté proběhne sdílení dobré praxe a seznámíme se s aktivitami, kterými je možné obsáhnout více mluvnických témat jak produktivní tak receptivní formě. Naposledy se zaměříme na některé specifické aktivity vhodné pro určité konkrétní úrovně a témata.
Např.: linkers, pronouns, auxiliary verbs, past tenses, present tenses, future tenses, modals, inversion, gerund vs infinitives, relative clauses, …
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Chcete začít s párovým či kooperativním učením v hodinách matematiky a potřebujete pomoci s prvními kroky? Na semináři se dozvíte, jak dělit žáky do skupin, jaké role ve skupině lze přidělovat a vyzkoušíte si hlavní výukové metody spjaté s párovým a kooperativním učením. Dozvíte se, jak nastavovat kritéria při zadávání komplexnějších úkolů, jak posuzovat jejich splnění a jak posilovat rozvoj vybraných jemných dovedností. To vše si zažijete semináři, který probíhá formou modelových aktivit pro jednotlivce, dvojice nebo týmy. Ze semináře si odnesete zásobník forem výuky, ze kterého budete moci dlouhodobě čerpat. Určeno pro učitele matematiky I. a II. stupeň ZŠ.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Činnostně zaměřený seminář s důrazem na aktivní přistup formou prožitkového učení v podobě didaktických her (nejen). Podněcování kultury numerického počítání, posilování efektivity pamětného učení (matematika je z principu založená na naučení se řady faktů zpaměti), rozvíjení logického uvažování a představivosti – schopnosti „umění vidět“. Prezentace ověřených námětů s využitím vlastních pracovních listů a dostupných didaktických pomůcek. Efektivitu semináře a další využití aktivit podpoří obdržené metodické materiály - příručka s více než 130 náměty didaktických her (nejen)
Stěžejní cíle vyučování matematice na 1. stupni základní školy a metodická literatura (učební texty – přehled, zkušenosti inspirace). Priority ve vzdělávání, matematická gramotnost potřebná pro život. Didaktické hry ve vyučování jako nástroj aktivizace žáků k žádoucímu výcviku paměti (požadavky, ukázky). 2 vyuč. hodiny.
Nácvik numerace a procvičování základních počteních operací s důrazem na aktivní učení jako koncepce činné školy. Podněcování myšlenkového úsilí žáků s ohledem na jejich věkové zvláštnosti, inspirace (konkrétní ukázky). 2 vyuč. hodiny.
Rozvíjení geometrické představivosti a tvořivost (význam) a možnosti naplňování didaktického cíle v podmínkách hodin geometrie, příp. v návaznosti na jiné předměty (projektové vyučování). Podporování tvořivého přístupu, manipulativní zručnosti a zdokonalování technických dovedností prostřednictvím podnětných činností. 2 vyuč. hodiny.
Účinná motivace jako prostředek zvyšování zájmu žáků o předmět. Metody aktivního vyučování, kooperativní formy práce (přednosti, možnosti využití), hodiny „jiné matematiky“, didaktické hry a problémové vyučování. Osvědčilo se v hodinách matematiky – prezentace podnětných zaměstnání. Výměna zkušeností (brainstorming).
2 vyuč. hodiny.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Význam tvořivé dramatiky pro rozvoj osobnosti dítěte (žáka) 1 hodina
Struktura a obsah dramatické jednotky 1 hodina
Praktické ukázky her a činností napříč metodami a technikami dramatické výchovy 6 hodin praktická participativní část s prezentací her a činností
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář umožní účastníkům osvojit si znalosti moderních prostředků sociální komunikace s využitím mobilních informačních a komunikačních technologií. Vzdělávací akce pokrývá zejména následujících klíčová současná témata:
Použité techniky a aktivity v semináři zahrnují výklad, instruktáž, diskusi a projekci na plátno.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Pro účast na tomto semináři není nutné absolvovat 1. část. Tyto 2 semináře na sebe nenavazují.
Tělo je naším partnerem a po celý život nám slouží. Pokud s ním nevhodně zacházíme, dříve nebo později se objeví potíže - bolesti zad, hlavy, omezení pohyblivosti aj. Prevencí i možností nápravy může být znalost základních principů fungování těla při pohybu a jejich praktické využití v běžném denním životě.
Během kurzu se střídá teorie s potřebnou praxí tzn. cvičením, automasážemi, relaxací..
Teoretická část:
Praktická část:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Méně tradiční metody v tělesné výchově, didaktické hry, psychomotorické činnosti, práce s tělem.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurz je zaměřen na metodické náměty do výuky HV na různých typech škol. Součástí je obsáhlý zásobník hudebních her a činností, které mohou zatraktivnit a okořenit hodiny hudební výchovy. Jednotlivé činnosti v žácích rozvíjí rytmické, intonační, improvizační, ale i hudebně teoretické znalosti. Dále se seznámíme s metodikou práce s nástrojem boomwhackers. V rámci programu si na několika praktických ukázkách představíme boomwhackers jako doprovodný i samostatný nástroj nebo jako doplnění Orffova instrumentáře.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Na tomto semináři se účastníci dozvědí o způsobech vnímání dětí (i dospělých); jakým způsobem lze výtvarnou činností vytvořit artefileticky zaměřený program, kterým lze rozvíjet vztahy v kolektivu, pomáhat dětem s překonáváním obtíží a positivně je motivovat. V teoretické části budou účastníci seznámeni s principy sestavování výtvarných her, s vhodností činností pro děti různých věkových kategorií a to i smíšených kolektivů a bude jim představeno několik tzv. art game. V praktické části si každý z účastníků bude moci několik art game vyzkoušet. Nakonec bude dán dostatečný prostor k případným dotazům.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V hodinách výtvarné výchovy se dá pracovat i ve skupinách. Kdy jsou děti vedeny k vzájemné spolupráci na určitém projektu, nebo jiném zadání. Výtvarné prostředky a techniky v tomto případě jsou různorodé. Od jednoduchých čar, s pomocí pravítka až pro zhotovení prostorových útvarů lepením. Zakomponování do plošné malby či kresby.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Účastník zážitkově orientovaného workshopu se naučí základům mindfulness, které může začít aplikovat v každodenním životě. Techniky mindfulness jsou vhodné pro zvyšování odolnosti vůči stresu, zvyšování pozornosti a koncentrace. Pracovníci tak budou více uvědomělí a budou lépe umět pracovat s napětím.
Osnova akce
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vyzkoušíme si univerzální aktivizující startéry na začátek vyučovací hodiny, které budou bavit Vás i Vaše žáky. Čeká Vás také ochutnávka pestrých aktivit využitelných nejen v matematice vhodných i pro párovou práci. Podíváme se na online nástroje, které nám pomohou s přípravou hodiny a mohou je využívat i naši žáci. Předám vám online zdroje, které se mi osvědčily při výuce. Ze semináře si odnesete zásobník ověřených aktivit, ze kterého budete moci čerpat v průběhu školního roku a zatraktivnit své hodiny, aby odpovídaly výstupům pro 21. století. Seminář je určen učitelům matematiky I. a II. stupně.
Seznámíme se s aktivitami pro jednotlivce – Zasloužené jméno, Kostky, Jednička, Karty s čísly, Desítka, Největší součet, Matematico, Postav věž, Číselná pyramida, Metr, Šablony, Hádanka.
Zažijeme si aktivity pro dvojice – Ano x Ne, Kolotoč, Telefonní číslo, Já mám – kdo má, Vyřeš a prohoď, Sirky, Domino, Dobble, Piškvorky, Pexeso, Vyškrtávačka.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.