Úmyslná chyba, oprava žákovské chyby, taháky, text učící, mnemotechnické pomůcky a legrace, to jsou možnosti, které dětem češtinu přiblíží. Budeme mluvit o nezvyklých způsobech opravování chyb, o vytváření korektur i o tom, co může chyba způsobit.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V hodině vykládáte např. Kollárovu Slávy dceru a sami si nejste jisti, co to přesně je časomíra či jakými pravidly se řídila? – Rozbor básně a zvláště její metrické stránky (tedy metra, rytmu, rýmu, strofiky) patří ve výuce často k rozpačitým momentům. Cílem nabízeného semináře je tyto případné rozpaky odstranit. Seminář je koncipován jako uvedení do literárněvědných disciplín zabývajících se básnickým textem (zvl. versologie a deskriptivní poetika), jeho absolventi se seznámení se základní terminologií a především se ji naučí využívat při rozboru konkrétního básnického textu. Výuka je zaměřena prakticky a výklad se opírá o řadu příkladů z poezie 19. a 20. století. Seminář je určen všem pedagogům, kteří by chtěli versologický rozbor zapojit do výuky a/nebo chtějí získat jistotu v dané problematice.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Intenzivní výukový teoreticko-praktický blok věnovaný specifickému publicistickému žánru seznamuje s nezbytnou divadelní teorií a základy recenzentské praxe. S využitím aktuálních ukázek i historických příkladů směřuje nejen k osvojení recenzentských dovedností, ale i k hlubšímu pochopení vztahu divadla a diváků v kontextu dobové společenské mentality, kde je odborně divadelní reflexe rovněž součástí reflexe obecně kulturní.
Čeho si všímat, na co se zaměřit, čeho si nevšímat, jak potěšit? – Aneb jak hodnotit vkusně, erudovaně, smysluplně.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přednášky o vybraných kapitolách z dějin české literatury druhé poloviny 20. století, a to z literatury o holocaustu (Jiří Weil a Ladislav Fuks) a undergroundu (Egon Bondy a Ivan Martin Jirous).
Přednášky jsou pojaty jako vhled nejen do osobnosti a díla, ale i do dobových literárněhistorických a společenských kontextů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Literatury pro mládež vychází doslova nepřeberné množství a ve velice různorodé kvalitě. Cílem semináře je seznámit účastníky s podnětnými autory a díly a zároveň poskytnout inspiraci, jak se čtenářsky oblíbenými žánry a konkrétními texty pracovat v hodinách. Zaměříme se mimo jiné na žánry young adult fantasy, dystopie, alternativní historie a městské fantasy a na způsoby, jakými umožňují klást a rozvíjet otázky výrazně přesahující rámec zábavné funkce textu – reflexe minulosti a současného dění, vize budoucího světa, zkoumání společenských struktur, odpovědnost jedince apod. Poukážeme také na přesah od čtení literatury pro mládež k občanskému aktivismu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurs seznámí s vývojem ruské literatury 19. století od období jejího konstituování po nástup moderny. Představí hlavní osobnosti epochy romantismu a realismu. Zvláště se zastaví u osobností A. S. Puškina, M. J. Lermontova, N. V. Gogola, I. S. Turgeněva, I. A. Gončarova, L. N. Tolstého a F. M. Dostojevského. Popíše vývoj poezie a dramatu jako svébytných druhů literatury. Na základě analýzy vybraných děl výše uvedených autorů nastíní myšlenkový svět ruské klasické literatury.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Po celá staletí vycházela literární díla, která se vymykala své době – rozdělovala společnost, často byla považována za nebezpečná, provokovala, byla zakazována, stávala se předmětem soudních sporů, byla příčinou pronásledování jejich autorů. Také současná literatura má svá skandální díla. Nepřijatelnost literárních témat pro většinovou společnost se neustále proměňovala a proměňuje – na tento jev se zaměřuje vzdělávací program. Předmětem práce v programu budou proměny skandálnosti a nepřijatelnosti v průběhu literárních dějin jednak z hlediska tabuizovaných témat, jednak ve vztahu ke konkrétním dílům různých autorů, např. Ch. Baudelaira, G. Flauberta, H. Millera, W. Burroughse, Ch. Bukowského, M. Houellebecqa, D. Masłowské, J. Škvoreckého, L. Klímy, I. M. Jirouse aj. Účastníci budou pracovat s konkrétními ukázkami z děl, která bývala nebo jsou z nějakých (zpravidla neliterárních) důvodů považována za problematická. Program se zaměřuje na možnosti práce s texty těchto autorů v současné škole. Účastníci semináře dostanou ukázky vybraných textů s náměty k práci v hodinách českého jazyka a literatury, u některých děl si zkusí tvorbu pracovních listů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Ideovým východiskem programu je skutečnost, že v současné škole roste frekvence užívání didaktických testů jako výukového, evaluačního i monitorovacího a výzkumného nástroje. Naprostá většina pedagogů nebyla v rámci vysokoškolského studia v této oblasti vzdělávána. Účelem vzdělávacího programu je tedy přispět ke zvýšení didaktických dovedností pedagogů v oblasti testologie. Účastníci se naučí sestavovat didaktický test z českého jazyka a literatury v souladu s principy vývoje standardizovaných testů (evaluačních nástrojů, u nichž uživatel dovede velmi přesně předvídat/odhadnout dosahované psychometrické charakteristiky při jejich použití, a to na základě konstrukčních i obsahových ukazatelů), a to se zaměřením na ověřování úrovně osvojení čtenářských dovedností žáky. V rámci semináře budou postupovat v jednotlivých krocích od stanovení cíle a obsahu testu přes vytvoření specifikace zamýšleného testu, stanovení bodové hodnoty úloh, sestavení testu, až ke stanovení mezní hranice úspěšnosti žáků v řešení testu. Tematické zaměření testu, který budou účastníci vyvíjet, i jeho rozsah budou stanoveny na minimalistické úrovni, tzn tak, aby si účastníci osvojili dovednost sestavit evaluační nástroj, který již splňuje kritéria částečně standardizovaného testu (a také s ohledem na možnosti účastníků v určených časových podmínkách, tedy je realizovatelný v daném čase). Účastníci budou pracovat s baterií úloh vypracovaných lektorem.
Osnova akce (přehled témat výuky s časovou dotací jednotlivých témat):
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Volné pokračování vzdělávacích programů Vybraná díla současné světové literatury na SŠ a Vybraná díla současné světové literatury na SŠ II navazuje svým obsahem na uvedené programy a seznamuje účastníky s dalšími vybranými autory a některými jejich literárními díly, která v posledním dvacetiletí upoutala pozornost kritiků i čtenářů. Seminář si neklade za cíl prezentaci komplexních přehledových informací o současném vývoji jednotlivých světových literatur, ale směřuje spíše ke hledání cest k rozvoji čtenářských dovedností žáků prostřednictvím vybraných děl těchto autorů. Předmětem práce v semináři budou vybraná díla a texty autorů jako I. Kertész, E. Jelineková, M. Hvorecký, J. Saramago, R. Galanaki, M. de Moorová, O. Pamuk a další. Pozornost bude věnována především, nikoli však výlučně, vybraným literaturám středoevropského prostoru a některým literaturám „mimo hlavní proud“ – portugalské, novořecké, nizozemské a turecké.
Účastníci semináře dostanou pracovní listy s ukázkami vybraných textů s náměty k práci s převážně nekanonickými díly v hodinách českého jazyka a literatury. U některých děl si účastníci semináře zkusí tvorbu pracovních listů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je tvořen dvěma souvislými bloky, z nichž každý má 8hodinovou časovou dotaci. Program se zabývá efektivními kroky podporujícími rozvoj čtení a čtenářských dovedností na základní škole. První blok je zaměřen na obecná východiska a teoretické poznatky práce s textem a jeho různými podobami. Účastníci budou pracovat nejen s texty beletristickými, ale i naučnými v různorodých formách (komiks, karikatura, encyklopedie, internetové texty). Na těchto ukázkách se prakticky seznámí s metodami podporujícími čtenářské dovednosti jako například čtení s tabulkou předpovědí, čtení s otázkami či metodou podvojného deníku. Druhý blok semináře se věnuje metodám a formám aktivního učení zvyšujících čtenářskou gramotnost. Mimo tyto jednotlivé edukační metody se účastníci seznámí i s komplexními přístupy k tématu čtenářské gramotnosti v podobě čtenářských dílen a čtenářských klubů. Jejich zaváděním do výuky, plánování i individuální podporou žáků.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář bude zaměřen na vývoj české prózy po listopadu 1989, kdy se otevřel široký prostor pro uměleckou tvorbu nejrůznějšího druhu. Účastníci semináře se seznámí s hlavními vývojovými tendencemi prózy uplynulých pětadvaceti let (např. autenticitní a postmodernistická literatura, historický román, próza s náboženskými a duchovními motivy, ženy v literatuře, konfrontace s „cizími“ etniky a kulturami apod.), bude informován o důležitých autorech tohoto období a nejvýznamnějších dílech. Výklad bude doplněn ukázkami z vybraných próz. Seminář přispívá k rozvoji čtenářské gramotnosti.
Vývojové fáze prózy po r. 1989
Postmodernismus
Autenticitní tendence
„Umění“ versus „komerce“
Náboženské a spirituální motivy
Historický román
Reflexe současných společenských problémů a „nová angažovanost“
Feminita a feminismus
Konfrontace s „cizím“
Čeští autoři v cizině
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář cílí na výchovu filmového a divadelního diváka, estetickou výchovu, rozvoj kritického myšlení a kultury mluveného projevu. Účastníci se seznámí s teoretickými poznatky z oblasti literatury a filmu i s jejich vzájemným prolínáním. Na vybraných ukázkách si názorně vyzkoušejí možnosti jejich didaktického využití ve výuce.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Akce je zaměřena na seznámení účastníků semináře s poznatky, jež přináší šetření PIRLS. To je východiskem pro další aktivity, které budou směřovat k podpoře práce s literárními texty dětské literatury se zaměřením na literárněvýchovnou interpretaci zejména oblíbených prozaických žánrů (pohádka, pověst, mýtus, bajka, próza s dětským hrdinou) a poezie. Při výkladu lektor využije textů, jež budou účastníkům předloženy v tištěné variantě, aby jim tak bylo umožněno aktivně při práci s literárními texty při akci spolupracovat.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kritéria výběru autorů a děl
Britská a americká literatura (Rushdie, McEwan, Ishiguro, Barnes, Mitchell, Pynchon, Franzen, McCarthy)
Španělská a latinskoamerická literatura (Marías, Vargas Llosa, Bolaňo, Cabrera Infante)
Francouzská literatura (Tournier, Jenni, Kaddour)
Německy psaná literatura (Sebald, Zeh, Jelinek, Menasse)
Ruská literatura (Sorokin, Jerofejev, Sokolov)
Autoři jiných zemí (Pamuk, Murakami, Tokarczuková, Lindgren)
Populární literatura a nové trendy (postmodernismus, fantasy, komiks)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
- metody aktivního učení, jejich charakteristika (45 minut)
- metody aktivního učení v jednotlivých částech vyučovací hodiny (45 minut)
- metody aktivního učení, jejich popis, konkrétní příklady (180 minut)
- plánování vyučovací hodiny na základě vybrané metody (45 minut)
- diskuse, sdílení (45 minut)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Dílna čtení je jedna z možných cest, jak se žáky v hodinách českého jazyka hledat smysl čtení. Nezdůrazňuje rozdíly v technice čtení. Žáci nejsou zkoušeni ze čtení, pracují individuálním tempem. O své knize a o pocitech, které žáci při čtení mají, mohou diskutovat s ostatními. Vytváří si záznamy o četbě, ke kterým se mohou vrátit a připomenout si myšlenky a pocity, které je při četbě provázaly. Dílna čtení má velký vliv na utužení třídního kolektivu, při rozhovorech o četbě se setkávají vždy nové dvojice žáků a tím dochází k jejich lepšímu vzájemnému poznávání.
Cíle dílny čtení
· rozvíjení vědomého čtenářství
· vytváření kladného vztahu k vlastní četbě
· motivování k celoživotnímu učení
· podpořit kladné vztahy v kolektivu třídy, pracovat s textem, zpracovávat informace,
vyjadřovat názory ke čtenému textu
· seznámit žáky s knižním fondem školní knihovny
Témata:
Čtenářská dílna – význam, pravidla, výhody, nevýhody 45 min
Výběr knih pro čtenářskou dílnu 45 min
Inspirace pro čtenářskou dílnu – prostředí, křeslo pro hosta 45 min
Záznamy o četbě – formy zápisu dle čtenářské úrovně 135 min
Rozhovory o četbě - třífázový rozhovor, překřížené skupiny 90 min
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.