Kurzy
NJ 147 Gramatika kreativně - webinář
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času
Německý jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V tomto semináři si ukážeme, jak je možné věnovat se gramatice tak, aby studenty podněcovala k aktivnímu používání jazyka. Vyzkoušíme si, jak gramatiku propojit s dalšími jazykovými dovednostmi, jak můžeme studenty motivovat k používání naučených struktur, podporovat jejich tvořivost či jak gramatiku udělat přístupnou a zábavnou pomocí prostředků dramapedagogiky či zážitkové pedagogiky. Budeme se věnovat možnostem práce s chybou. Účastníci si vyzkouší konkrétní hry a aktivity a ukážou si, jakými metodami lze procvičovat základní gramatické jevy.
- Nejprve se zamyslíme nad tím, jak můžeme zvýšit motivaci studentů učit se gramatiku a vyměníme si vlastní zkušenosti. (1 hod.)
- Blíže se podíváme na možnosti různých druhů her, pomocí kterých můžeme gramatiku procvičovat i jinými způsoby, než jsou cvičení v učebnici. Hry si rozdělíme na různé typy a řadu z nich si vyzkoušíme. (2 hod.)
- V další části se budeme soustředit na obrázky a příběhy, které můžeme použít mimo jiné i na procvičení určitých gramatických struktur. (1 hod.)
- V neposlední řadě si ukážeme, jaké možnosti procvičit probranou gramatiku nám nabízí dramapedagogika a zážitková pedagogika. (3 hod.)
- Závěrem se zaměříme na práci s chybou při aktivitách, které jsme si vyzkoušeli, a zamyslíme se nad tím, jak můžeme pomoci méně kreativním studentům či studentům, kteří se bojí mluvit. (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 381 Speaking games and activities in the classroom
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V tomto semináři se zaměříme na nejrůznější konverzační aktivity k zapojení různých úrovní pokročilosti žáků.Seminář představím praktické aktivity, které mohou učitelé zapojit do výuky. Účastníci si prakticky vyzkouší nejrůznější konverzační aktivity zaměřené na gramatiku, slovní zásobu, icebreakers, warmers a fillers. Představíme si také množství nejrůznějších užitečných zdrojů.
- Icebreakers (45min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „icebreaker“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Warmers (45 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „warmer“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Fillers (45 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé aktivity „filler“, které lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Zaměření na slovní zásobu (90 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé Speaking aktivity, které se zaměřují především na slovní zásobu, kterou lze použít pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) studentů základních a středních škol.
- Zaměření na gramatiku (90 min)
- Zde si procvičíme a zúčastníme se a také se podíváme na různé Speaking aktivity, které se zaměřují především na gramatiku a které mohou být použity pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) primárních a sekundárních studentů.
- Představení zdrojů užitečných při plánování lekcí (45 min)
- Zde se podíváme na různé online zdroje, které mohou učitelé použít k plánování lekcí mluveného projevu nebo aktivit pro různé úrovně (Elementary-Upper-intermediate) primárních a sekundárních studentů. Podíváme se na různé stránky, budeme je sdílet a diskutovat o nich, kde mohou učitelé najít materiály a/nebo pracovní listy, které jim pomohou naplánovat si hodiny a řečnické aktivity.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZSV 94 Globální politika - současné otázky politického vývoje v Evropě a ve světě - webinář
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Základy společenských věd
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz je navržen tak, aby vám poskytl porozumění klíčové dynamice, nejdůležitějším tématům a základním debatám v současné globální politice. To znamená zkoumat širokou škálu aktérů, struktur a problémů na mezinárodní scéně. Hlavním cílem tohoto kurzu je získání empirických znalostí o globální politice a poskytnutí solidního, propracovaného obrazu rozložení sil globálním kontextu.
- Část I vám poskytne základní úvod do globální politiky a jak vznikl současný mezinárodní systém. Tato část představuje koncepční a teoretický rámec o tom, jak studovat globální politiku.
- V části II se podíváme na dopady globalizace a různých aktérů na světovou scénu, zejména na státy, mezinárodní organizace a nestátní subjekty. Prozkoumáte politické aspekty a logiku vytváření spojenectví a vztahů mezi nimi.
- V části III budeme studovat problémy spojené s energetickou bezpečností, klimatickými změnami, otázkami životního prostředí a v neposlední řadě gender. Rovněž se zaměříme na účinnost měkké síly ve světové politice.
- Část IV se zaměří na ekonomické aspekty a prozkoumá hlavní trendy v současném světě, jako je mezinárodní obchod, růst populace, migrace, vývoj a dluhová krize. Seznámíte se také s výzvami spojenými s globálním mírem a konflikty.
- V části V se seznámíte s etikou v mezinárodních vztazích a rolí náboženství v mezinárodních vztazích.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
WEB 284 Psychiatrické minimum pro pedagogické pracovníky aneb když za nás myslí nemoc - webinář
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence
Pedagogika a psychologie
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vzdělávací akce je vypracován pro pedagogické pracovníky na 2. stupni základních škol a na všech typech středních škol. Jedná se o jednodenní vzdělávací akci realizovanou odbornou přednáškou. Odborná přednáška má převážně výkladově-diskuzní formu. Doplněna je krátkými aktivizačními a opakovacími aktivitami, probíhajícími v průběhu jednotlivých témat – dotazy na probranou látku, výběr správné odpovědi, odůvodnění správné odpovědi.
- Úvod, základy psychiatrické terminologie a základní příznaky duševních chorob. Časová dotace 45 minut
- Přehled klinických stavů část 1 – úzkostné poruchy u dětí a dospívajících,
deprese u dětí a dospívajících, bipolární porucha a schizofrenie s časným začátkem. Časová dotace 45 minut
- Přehled klinických stavů část 2 - poruchy příjmu potravy u dětí a dospívajících, poruchy autistického spektra, ADHD, závislosti a sebepoškozování. Časová dotace 45 minut
- Přehled terapie a závěrečné shrnutí: psychofarmaka, psychoterapie.
- Role pedagogických pracovníků při zvládání duševních chorob dětí a dospívajících, prostor pro dotazy, diskuze. Časová dotace 45 minut
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
D 172 Československo a naše země ve 20. století. Jak a co učit o tomto období - webinář
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času
Dějepis
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář bude zaměřen na problematiku našich dějin ve 20 století. Bude se zabývat jak dobou demokracie, tak problematickým obdobím dvou totalit. Zásadní pozornost bude věnována čtyřem tématům. Nejprve otázce rozpadu habsburské monarchie (2014 –100 let od vypuknutí Velké války) a vzniku Československa (1918-1920). Druhým okruhem bude popis moderní prvorepublikové demokracie s jejími přednostmi i zápory. S účastníky se budeme také zabývat příčinami krize demokracie. Třetím tématem pak bude období nacistické okupace a protektorátu a československého druhého odboje. Konečně čtvrtým tématem bude nástup komunistické totality (období třetí republiky, únor 1948 a podoby nově budovaného totalitního systému).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
WEB 285 Stres a jeho zvládání
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci
Osobnostní rozvoj
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Představení stresu a jeho působení na jednotlivé složky osobnosti. Seznámení s technikami, jak se se stresem vyrovnávat a které je možné využít při edukaci žáků v této oblasti, ale i seberozvoje.
- Teorie stresu (eustres, distres, stresory, psychosomatika) - 60 min
vysvětlení stresové reakce a objasnění jednotlivých fází
poplachová reakce (útok, útěk, strnutí), působení na tělo směrem zrychlení a útlumu
fáze adaptace a vyčerpání, propojení s místem diateze a mapováním tohoto místa ve svém běžném životě
psychosomatika vyplývající z diateze, osobnostní profil vedoucí k zvýšenému působení stresu – chování typu A, B, C, D a jeho diagnostika
Interpretace stresu – flow, zóna rozvoje, moje stresory – mapování a seznámení s měřením dle škály Holmes a Rahe
- Tvorba copingových strategií - 30 min
- Vysvětlení oblastí copingových strategií, vyhodnocení vlastních strategií a vlivu stresu ve smyslu životních událostí, resp. burn-outu v profesi
- Mapování malcopingových strategií ve vlastním životě
- Práce s myšlením, emocemi a chováním, které jsou stresem ovlivněny – 60 min
- Multikauzální model stresu a nácvik jednotlivých technik jeho zvládání:
- --práce s tělem (dechová cvičení, relaxace, focusing, autogenní trénink, terapie smíchem, mindfulness)
- --práce s myšlením (restrukturace myšlenek, nocebo efekt, vliv sociální role, time management, asertivita)
- --práce s emocemi (teorie emocí, technika semaforu, přijmutí, desenzibilizace)
- Tvorba krizového plánu a plánu pomoci ve svém životě či profesi – 30 min
siťování pomoci ve svém okolí, ujasnění zdrojů podpory, doporučené mobilní aplikace, ale také odborné organizace, telefonní linky pomoci
tvorba krizového plánu individualizovaná na jednotlivce, diskuze nad tématem, rozbor osobních kazuistik
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZSV 98 Bouře legislativních změn ve školství 2025 a 2026
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Základy společenských věd
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář se věnuje jednak změnám, které jsou již zákonodárcem přijaty k roku 2025, jakož i plánovaným legislativním novelám školských předpisů. Tyto změny jsou pro školy aktuální, neboť plánované novelizace budou účinné zčásti k novému školnímu roku, zčásti k novému kalendářnímu roku. Speciální pozornost bude věnována změnám v povinné školní docházce.
- Novelizace již proběhlé (normativy na uvádějící učitele, pozice provázejícího učitele) a chystané
- Revoluce v odkladech PŠD
- Změny v oblasti poradenství a podpůrných opatření, nové podpůrné pozice
- Změny ve financování: pozice školního speciálního pedagoga, psychologa a sociálního pedagoga
- Novinky ve výchovných opatřeních a d.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
WEB 298 Od skupinové práce ke kooperativnímu učení - webinář
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář nabízí účastníků krátký náhled do Komenského didaktických zásad, rozděluje výukové metody z několika hledisek, nabídne pohled do obecných zásad interaktivní výuky se zdůrazněním změny role učitele. V praktických dovednostech (třífázový rozhovor) si účastníci ověří, k jakým cílům vede vzájemná spolupráce žáků, vyvodí si tvorbu, pravidla
a role žáků při práci ve skupině i kritéria hodnocení skupinové práce. V praktických činnostech (soustředné kruhy, překřížené skupiny, bzučící skupiny, metoda barevných papírů + I.N.S.E.R.T.) vyvozují znaky a výhody kooperativního učení pro žáka i učitele.
- Komenského didaktické zásady – 20 min.
- Obecné zásady interaktivní výuky – 25 min
- Změna role učitele v době kurikulární reformy školství – 45 min
- Přestávka 30 minut
- Spolupráce učitelů i žáků jako prostředek k rozvoji klíčových kompetencí a zvýšení efektivity výchovně vzdělávacího procesu – 45 min
- Skupinová práce – pravidla, role, kritéria hodnocení – 90 min
- Přestávka 30 minut
- Kooperativní učení – obecné zásady, role učitele i žáka při kooperativním učení, hodnocení – 90 min
- Přestávka 30 minut
- Výhody a nevýhody skupinové práce a kooperativního učení – 45 min
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 382 Practical use of A.I. in the classroom
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento seminář zkoumá transformační potenciál nástrojů a technologií AI ve výuce anglického jazyka pro dospívající a dospělé. Jak se AI rychle vyvíjí, její aplikace ve vzdělávání se stávají stále dostupnějšími a nabízejí učitelům inovativní způsoby, jak obohatit vzdělávací zkušenosti. Seminář klade důraz na praktické a hands-on přístupy, které ukazují, jak lze AI plynule integrovat do každodenních lekcí s cílem zvýšit zapojení studentů, personalizovat učební cesty a zlepšit jazykové dovednosti v oblasti čtení, psaní, mluvení a poslechu.
Účastníci získají přehled o tom, jak efektivně používat AI nástroje ve třídě, nejen jako samostatné zdroje, ale jako dynamické, interaktivní prvky výukového procesu. Během semináře se pedagogové seznámí s AI technologiemi, zažijí je z pohledu studentů a procvičí si navrhování aktivit obohacených o AI, které odpovídají různorodým vzdělávacím potřebám.
●1. Úvod do AI ve vzdělávání 45 min
Tato část poskytuje přehled o umělé inteligenci a její roli ve vzdělávání, zdůrazňuje, jak transformuje výuku jazyků. Účastníci se seznámí s tím, co AI je, včetně základů jako strojové učení a zpracování přirozeného jazyka, a prozkoumají klíčové AI nástroje dostupné pro výuku angličtiny. Tato část pokrývá adaptivní výukové platformy, asistenty při psaní, nástroje na rozpoznávání řeči, gamifikované aplikace a nástroje na generování obsahu, které ukazují jejich praktické využití ve třídě.
●2. Asistenti psaní využívající AI 45 min
Zaměřeno na zlepšení dovedností v psaní, tato část pokrývá AI nástroje jako Grammarly a Quillbot, které poskytují návrhy na psaní v reálném čase. Učitelé si vyzkoušejí používání těchto nástrojů, aby pomohli studentům s vlastní úpravou jejich práce, zlepšením gramatiky, stylu a slovní zásoby. Součástí je i praktické cvičení na používání AI pro efektivní hodnocení a zpětnou vazbu k esejím, což snižuje zátěž učitelů a zároveň zvyšuje úroveň učení studentů.
●3. Zlepšení dovedností v mluvení a výslovnosti 45 min
Účastníci objeví aplikace AI pro procvičování mluvení a výslovnosti, jako jsou ELSA Speak a Google Speech-to-Text. Tyto nástroje analyzují vzorce řeči a poskytují okamžitou zpětnou vazbu, což je ideální pro mluvní aktivity ve třídě. Učitelé se zapojí do praktického procvičování, kde nastaví interaktivní cvičení na mluvení, která budují sebevědomí a zlepšují plynulost.
●4. Poslech a čtení s porozuměním s využitím AI 45 min
Tato část ukazuje, jak AI může generovat personalizované úkoly na poslech a čtení s porozuměním. Nástroje jako ChatGPT mohou rychle vytvořit otázky přizpůsobené úrovni, zatímco platformy řízené AI přizpůsobují zvukový obsah úrovni znalostí studentů. Učitelé se naučí navrhovat cvičení na porozumění, která cílí na klíčové dovednosti a zlepšují jejich schopnost poskytovat poutavá a přístupná cvičení na čtení a poslech.
●5. Gamifikace učení s využitím AI 45 min
Platformy pro kvízy s podporou AI, jako jsou Kahoot, Quizlet a Blooket, přinášejí do učení prvky hry, čímž dělají lekce interaktivnějšími a zábavnějšími. Účastníci se naučí vytvářet adaptivní kvízy a hry, které udržují studenty v zapojení a poskytují hodnotnou praxi. Tato část zahrnuje praktickou tvorbu her s vylepšením AI a použití AI analytiky pro informování o výukových strategiích.
●6. Řízení třídy a hodnocení 45 min
Tato část se zaměřuje na využití AI pro efektivní řízení třídy a hodnocení. Učitelé prozkoumají nástroje, které automatizují hodnocení a poskytují zpětnou vazbu v reálném čase, jako například AI vylepšenou analytiku Google Classroom. Účastníci si vyzkouší navrhování rychlých automatizovaných hodnocení a použití dat z AI pro sledování pokroku studentů, což jim pomůže přizpůsobit lekce a zaměřit se na nedostatky.
●7. Tvorba interaktivních lekcí s AI 45 min
Účastníci se naučí, jak využít AI k vytvoření dynamického a interaktivního obsahu lekcí, jako jsou dialogy, čtecí pasáže a seznamy slovní zásoby. Tato část zahrnuje využití AI generovaných obrázků, textu a zvuku v prezentacích, čímž se lekce stávají poutavějšími a přizpůsobitelnějšími. Učitelé si vyzkouší navrhování lekcí s AI generovanými materiály, které zvyšují zájem a zapojení studentů.
●8. Scénáře z reálného světa a řešení problémů 45 min
V této závěrečné části účastníci aplikují své poznatky navržením a vedením mini-lekcí s využitím AI nástrojů. Důraz je kladen na reálné scénáře ve třídě, včetně řízení AI aktivit a řešení běžných problémů. Sezení končí skupinovou diskusí o strategiích pro hladkou implementaci, což zajišťuje, že si pedagogové odnesou praktická řešení pro zavedení AI do své výuky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
WEB 299 Psychomotorické a pohybové didaktické hry ve výuce - webinář
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, učitel - metodik prevence, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Didaktické hry patří do skupiny aktivizujících metod, můžeme je s úspěchem použít i k motivaci žáků. Dobrá hra má v sobě výukový prvek a dobrá výuka nese prvky hry. Pohybové hry nemusí být vždy zaměřené na pohyb, může jít o hry s určitým emocionálním zaměřením (prožívání, vůle, rozhodnost, samostatnost…). Zařazováním psychomotorických her do výuky rozvíjíme u žáků také paměť, vnímaní zrakové i sluchové apod.). U takových her nejde o příliš intenzivní pohyb, bývají klidnější. Často jsou využívány vzájemné vztahy dětí. Mohou být dobrým nástrojem pedagogické diagnostiky.
- Průřezové téma OSV ve školním vzdělávacím programu (45 min)
- Didaktická hra ve vzdělávání – typologie, zajištění efektivity a zapojení, hodnocení hry (45 min.)
- Přestávka 30 minut
- Psychomotorické a pohybové hry – obecně (45 min)
- Výměna zkušeností (45 min)
- Přestávka 30 minut
- Nápadník didaktických her – popis ukázek didaktických her – Soustředné kruhy, Ruce – nohy, Dotkni se země, Slepý had, Bu – Ku – Hu, Uzel, Zrcadla, Skupinový obrázek, Co se děje u Smolíčka, Paragrafy, Špejle, Sardele (180 min) + Přestávka 30 minut
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ČJ 379 Nová média ve výuce českého jazyka a literatury: Kreativita, kritické myšlení a praktické aplikace
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Český jazyk
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz nabízí učitelům 2. st. základních škol a středních škol komplexní pohled na možnosti integrace moderních technologií do výuky českého jazyka a literatury. Kurz se zaměřuje jak na teoretické koncepty (např. hypertext, remediace, kolektivní inteligence), tak na praktické dovednosti. Účastníci se seznámí s nástroji pro tvorbu interaktivních textů, s možnostmi využití digitálních her ve výuce literatury, s generativními nástroji pro tvorbu poezie a s principy fungování velkých jazykových modelů. Důležitou součástí kurzu je kritická reflexe vlivu digitálních médií na společnost a na žáky. Pozornost bude zaměřena také na aktuální otázku: Jak digitální čtení ovlivňuje čtenářské dovednosti, motivaci a celkový vztah k literatuře u dětí a dospívajících? Budou prozkoumány výhody i rizika a nabídnuty strategie, jak s těmito trendy pracovat ve školním prostředí. Účastníci se naučí, jak vést žáky k bezpečnému a zodpovědnému využívání online zdrojů a jak hodnotit jejich důvěryhodnost; získají také tipy na konkrétní aktivity a projekty s ověřenými online zdroji pro předmět český jazyk a literatura.
- Úvod do problematiky nových médií (1 hodina)
- Interaktivní texty a jejich tvorba (1 hodina)
- Digitální hry a literatura (1 hodina)
- Poezie a digitální nástroje pro její tvorbu (1 hodina).
- Čtení v digitálním věku (1 hodina)
- Závěrečná diskuze, prezentace výsledků práce, reflexe (1 hodina)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
FY 149 Biofyzika lékařských přístrojů
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času
Fyzika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz poskytne účastníkům ucelený pohled na biofyzikální principy, které stojí za fungováním lékařských přístrojů, a jejich aplikaci v klinické praxi.
- Úvod – stavba hmoty, síly v přírodě (1 hodiny)
- Elektrický proud, zvuk a teplota (2 hodiny)
- Biomechanika a ionizující záření (2 hodiny)
- Fyzikální základy fyziologických dějů v organismu (1 hodina)
- Přístrojová technika v medicíně (2 hodiny)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ČJ 380 Situace české literatury po roce 1989
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Český jazyk
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Důsledky pádu železné opony na českou literaturu a literární život
Periodizace období po roce 1989 z hlediska nakladatelských strategií
Základních tendence české prózy po roce 1989
Dominantní umělecké prostředky a postupy využívané v současné české próze
Projevy postmodernismu v české literatuře
Techniky a metody: PPT prezentace, výklad, analýza, syntéza
Blok č.1, časová dotace 90 min.
- Uvedení do širšího společensko-politického a kulturního kontextu změn v literatuře a v literárním životě po roce 1989
- Vysvětlení specifického postavení české literatury a obeznámení s jevy současného literárního života (literární časopisy, literární ceny a ankety, autorská čtení, nakladatelské strategie)
Blok č.2, časová dotace 90 min.
- Charakterizace a definování jednotlivých proudů české prózy po roce 1989
- Projevy postmodernismu v české literatuře
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
BI 164 Mikroorganismy a jejich role v našem životě
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času
Biologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V rámci workshopu se ponoříme do fascinujícího světa mikroorganismů, které hrají klíčovou roli jak v přírodě, tak v lidském těle. Kurz nabídne pedagogům ucelený pohled na mikroorganismy, jejich neuvěřitelnou schopnost adaptace i význam mikrobiomu pro lidské zdraví. Součástí bude také diskuze o aktuálních výzvách, například o problému antibiotické rezistence. Díky workshopu si účastníci prohloubí nejen teoretické znalosti, ale také získají praktické tipy a inspiraci, jak tyto poznatky zapojit do výuky biologie na základních a středních školách.
Workshop bude veden interaktivní formou s důrazem na diskuzi a aktivní zapojení účastníků. Výklad bude doplněn vizuálními pomůckami a konkrétními příklady z praxe.
- Mikroorganizmy a jejich unikátní schopnost přežití (90 min)
- Úvod do studia mikrobiomu a jeho význam pro zdraví člověka (90 min)
- Antibiotická rezistence a nové přístupy v léčbě rezistentních infekcí (90 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 731 Duševní zdraví a kauzalita: co je to duševní porucha?
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
- Problem-based learning (PBL): výuková metoda, v níž namísto frontální výuky získá každý z účastníků část vyučovaného obsahu a o dalších informacích se dozvídá v průběhu diskuse od ostatních účastníků.
- Reálné versus arbitrární třídy
- Workshop: Real kind vs arbitrary category (45 minut) Lektor krátce představí pohledy na „real kinds“ versus arbitrární kategorie z pohledu JS Milla a I Hackinga. Studenti posléze budou dostávat příklady kategorií, které budou identifikovat buď jako real kind, nebo jako arbitrární kategorii (Mill); posléze jako „statické“ vs „interaktivní“ kategorie (Hacking)
- Bio-psycho-sociální model duševních onemocnění
- PBL workshop: trauma versus brain disorder (60 minut). Účastníci budou na příkladu kazuistiky rozhodovat o tom, zda chápat pacientovy obtíže jako důsledek osobního selhání, biologické choroby, nebo vystavení neblahým podmínkám. Účastníci dostanou stejné scénáře, které ovšem zdůrazní traumatickou zkušenost, neurovývojovou zvláštnost nebo osobní zodpovědnost.
- Cirkulární versus lineární kauzalita
- Přednáška: insomnie a deprese, lineární a cirkulárná kauzalita (60 minut): proč je obyčejná kauzalita, jíž se obyčejně učíme ve škole, nedostatečná a matoucí? Pokud se muž snaží čůrat do příliš vysoko umístěného pisoáru, je pisoár příliš vysoko, nebo muž příliš malý? Pokud experimentátor myším potravu, pokud myši zazvoní na zvonek, naučil se experimentátor ovládat myši, nebo myši experimentátora? Pokud se hádá manžel s manželkou, reaguje manžel na manželku, nebo manželka na manžela?
- Kazuistický workshop: proč lektor trpí insomnií? (45 minut) Účastníci dostanou několik graficky znázorněných kazuistik prezentovaných jako sekvenci příčiny a následku, které budou doplňovat tak, aby vynikly zpětnovazební mechanizmy a nespočet dalších faktorů, které se na dané obtíží daného jedince podílí.
- Přednáška: co jsou duševní onemocnění? (60 minut) Duševní onemocnění budou představena jako „homeostatic property clusters“, což odpovídá jejich současnému pojetí (viz např. Kendler, Hacking, Frances) a překlenuje mylné, nicméně populární dilema, zda jsou duševní onemocnění „skutečné nemoci“, nebo „kulturní konstrukty“.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
FY 150 Zdravotnické přístroje fyzikální principy a aplikace
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času
Fyzika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz poskytne účastníkům ucelený přehled o moderních zdravotnických technologiích s důrazem na jejich fyzikální základy a praktické využití v lékařství.
- Základy a opakování fyziky a biologie (2 hodiny)
- Diagnostické zdravotnické prostředky (2 hodiny)
- Terapeutické zdravotnické prostředky (2 hodiny)
- Zobrazovací systémy v medicíně (2 hodiny)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 401 Strange USA: Unique, Often Overlooked Pockets of US Culture
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
In this course, we will learn about the historical nuances of the United States: who settled where, why, and the perculiar cultural traits that followed. There's a lot more to US culture than you might think! We'll discuss:
The Origins of US Migration
Food and Culture Impacts
Religion in the US
Microcultures within US Regions
Historical Context of Current Events
and much more!
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ČJ 373 Literatura renesance
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, učitelé ZUŠ a SUŠ, asistenti pedagoga
Český jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Workshop se snaží přiblížit literaturu v kontextu jednotlivých kultur: italská, španělská, francouzská, i česká. Každá z těchto kultur má svá specifika, každá má i svá literární specifika. Zájem je kladen na analýzu kulturně-historickou i jazykovou tak, aby zdůraznila specifika jednotlivých kulturních kontextů. Druhá rovina je historická: srovnáním, ve které se renesanční literatura vyvíjela. Pokusíme se zodpovědět otázky po relevanci odrazu společnosti v literatuře na straně jedné a na straně druhé, zda je možné charakterizovat kulturu na základě renesanční literatury. Jinými slovy, kde autor vzal inspiraci, co kromě hlavních motivů, chronicky známých chtěl také svými díly říci. Do jaké míry a s jakými konkrétními rysy se držel kulturních rysů dané společnosti.
- Renesanční literatura: kulturně-historické členění; vlivy, motivy, inspirace - 1 hodina
- Literatura rané renesance – Itálie a směs křesťansko-antických rysů – 1 hodiny
- Španělská renesanční literatura: hrdina a jeho činy – 1 hodina
- Francouzská renesanční literatura – 1 hodina
- Shakespeare netradiční pohled na motivy a kulturní kontext – 2 hodina
- Jak k renesanci přispívá česká literatura – 2 hodina
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
BI 162 Jak se k nám dostanou nové léky. Mýty a fakta.
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Biologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Série přednášek a diskusí o cestě nového léčiva na trh. Krátce o preklinickém vývoji léků, podrobně pak o jednotlivých čtyřech fázích klinického hodnocení a jeho výsledku. Jak probíhá a co je k němu potřeba. Co není pravda o klinickém hodnocení léků.
- Vývoj molekul a preklinické hodnocení - 20 min
- Jsou lidé pokusnými králíky? Diskuse o veřejně dostupných informacích – 25 min
- Co všechno potřebujeme před klinickým hodnocením a kdo to zařídí – 30 min
- První fáze klinického hodnocení – 15 min
- Druhá a třetí fáze klinického hodnocení – 45 min
- Logistika: proč je to všechno tak drahé – 15 min
- Co je to audit? Potřebujeme auditory? - 30 min
- Čtvrtá fáze klinického hodnocení – 15 min
- Co je a co není etické. Zásady GDPR u pacientů. Diskuse, příklady – 30 min
- Další vývoj klinického hodnocení: telemedicína a cesta léku přímo do bydliště pacienta. Prostor pro dotazy – 45 min
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
WEB 293 TŘÍDNICKÉ HODINY - webinář
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Třídnické hodiny jsou nezbytnou součástí práce třídního učitele, seminář se zaměřuje na to, jak vést třídnické hodiny, je to nástroj pro preventivní působení, zároveň to je možnosti, jak významným způsobem vést třídní kolektiv, dále ale také nástroj, jak zajistit kvalitní vztahy ve třídním kolektivu, význam třídnických hodin spočívá v tom, že zvyšují kvalitu celého výchovně vzdělávacího procesu
- HODINA - úvod, seznámení se základními pojmy třídnických hodin, metody a formy práce, cíle třídnických hodin
- HODINA - praktická ukázka, jak vést třídnickou hodinu – hodina zaměřená na toleranci v třídním kolektivu
- Přestávka 30 minut
- HODINA - metodika třídnických hodin, jejich četnost, jak často by měly být třídnické hodiny, jaké jsou možnosti jejich zavedení do školy, metodika takzvaných třetin, aktualizace třídního kolektivu
- HODINA - evaluační hodina se zaměřením na význam strukturované a nestrukturované práce s třídním kolektivem, uvedení dalších možných technik, které mohou účastníci využívat, dále je zde prostor pro debatu, zodpovídaní otázek, součástí této hodiny je také evaluace, využívá se také metoda kruhu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZSV 97 Základy energetické bezpečnosti a energetické politiky České republiky
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení
Základy společenských věd
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz je v podobě přednášek a diskusí strukturován tak, aby posluchačům poskytl komplexní pohled na energetický sektor ČR, jeho historický vývoj a geopolitickou pozici země v regionu střední a východní Evropy. Nejde o kurz technický, který by popisoval fyzikální zákony výroby, přenosu a spotřeby energie, byť se bez nich do určité míry neobejdeme. Po absolvování kurzu budou posluchači schopni rozumět energeticko-bezpečnostní situaci České republiky, a to i ve vztahu k významným mezinárodně-politickým aktérům jako je např. Ruská federace. Absolventi budou rozumět širším souvislostem a logice uspořádání jednotlivých sektorů. Kromě historického úvodu a představení základních aktérů a koncepčních dokumentů se kurz bude podrobně zabývat problémy jednotlivých sektorů. Posluchači se tedy dozví detaily o tzv. environmentálních limitech těžby hnědého uhlí, o problémech černouhelného sektoru, o závislostech a s nimi souvisejícími hrozbami v dopravě ropy a zemního plynu, o problémech sektoru obnovitelných zdrojů energie v českých podmínkách, o jaderné energetice a potenciální výstavbě nových bloků a obecně o výzvách české energetice. Relevantní informace a souvislosti jsou obzvláště důležité v době, kdy je Česká republika pod vlivem významného tlaku na tradiční energetickou základnu země, pod vlivem hrozeb v chování autokratických vlád a pochopitelně pod vlivem dalekosáhlých změn v souvislosti s bojem ČR, EU a světa se změnami klimatu.
1) Historie rozvoje české energetiky (45 minut)
2) Základní aktéři, dokumenty a předpoklady české energetiky (45 minut)
3) Uhelný sektor (45 minut)
4) Ropný sektor (45 minut)
5) Plynárenský sektor (45 minut)
6) Obnovitelné zdroje energie (45 minut)
7) Jaderný sektor (45 minut)
8) Výzvy české energetiky (45 minut)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 725 Mezikulturní povědomí u Ukrajinců žijících v ČR - webinář
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Stále četnější pobyt Ukrajinců v České republice, a zejména jejich působení na českém trhu práce, je jevem, se kterým se česká společnost musí dlouhodobě vyrovnávat. Jedná se například o specifika mezikulturního vědomí a interkulturní komunikační kompetence u Ukrajinců, kteří dlouhodobě pracují nebo žijí v ČR, dále o jejich kulturní hodnoty včetně právního povědomí, tj. jejich názory na právo a jejich konkrétní práva a povinnosti. Cílem je prezentovat základní kulturní rozdíly mezi Ukrajinci, Rusy a Čechy, pracující či žijící na území ČR. Přednášky budou kladeny do souvislosti s krátkými testy, ověřujícími osvojené znalosti interkulturních dimenzí (vzdálenost mocenských pozic, kolektivismus, pojetí času, apod.)
1.Úvod: Základní charakteristiky Ukrajinců, žijících na území ČR (45 min)
2.Chápání rodiny a domova u Ukrajinců (45 min)
3.Význam národní identity a občanství pro Ukrajince (45 min)
4.Význam komunikace, sociálních vztahů a sítí pro Ukrajince (45min)
5.Chápání moci a individualismu (45 min)
6.Hodnoty a hodnotové orientace u Ukrajinců (45 min)
7.Akulturace u Ukrajinců (45 min)
8.Interkulturní sensitivita u Ukrajinců (45 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 721 Nastavení podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seznámení s jednotlivými stupni podpůrných opatření pro žáky dle diagnózy a podrobnější analýza konkrétních podpůrných opatření nastavených pro nejčastější poruchy žáků – poruchy učení, chování, pozornosti.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace
- Podpůrná opatření – jednotlivé stupně, kompetence učitele v rámci nastavení PO 1. stupně (2 hod.)
- Podpůrná opatření 2.- 5. stupně (2 hod.)
- Práce s poradenskou zprávou v rámci nastavení PO (1 hod.)
- Analýza příkladů z praxe s implementací získaných dovedností (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
EV 46 Udržitelnost ve výuce: cesta k odpovědné budoucnosti
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Environmentální výchova
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz seznámí účastníky se základními principy společenské odpovědnost a udržitelnosti. Toto téma v současnosti nabírá na významnosti a je důležité, aby jak učitelé, tak jejich žáci/studenti byli schopni této problematice porozumět. Díky absolvování tohoto kurzu budou účastnici schopni pochopit, jak se společenská odpovědnost a udržitelnost ve společnosti vyvíjely, jaké jsou současné trendy a zejména proč jsou tato témata pro naši společnost a budoucnost tak důležitá. Je důležité uvědomit si vzájemné souvislosti mezi studijními disciplínami a touto problematikou. Kurz pomůže účastníkům nahlížet na jejich předměty z pohledu společenské odpovědnosti a udržitelnosti a ukáže jim, jak lze toto téma zábavnou formou začlenit do jejich vlastní výuky. V rámci kurzu budou využity prezentace, které účastníci posléze dostanou k dispozici, dále interaktivní metody výuky.
V případě fyzické formy semináře jsou do programu zahrnuty interaktivity formou řešení případových studií, diskuze, hry, týmová práce. V případě webináře je výklad doplněn o diskuzi s účastníky.
1. Úvod (45 minut)
- Představení kurzu a jeho cílů
- Krátké seznámení lektorky s účastníky
- Úvod do tématu společenské odpovědnosti a udržitelnosti
2. Proč je důležité věnovat pozornost společenské odpovědnosti a udržitelnosti (45 minut)
- Důvody, proč je toto téma aktuální a důležité
- Fakta o dopady na společnost, ekonomiku a životní prostředí
- Diskuze s účastníky o jejich pohledu na význam těchto témat
3. Historie a vývoj společenské odpovědnosti a udržitelnosti (45 minut)
- Historický přehled vývoje společenské odpovědnosti a udržitelnosti
- Klíčové milníky a významné události
4. Základní principy a oblasti společenské odpovědnosti a udržitelnosti (135 minut)
- Definice a základní principy společenské odpovědnosti
- Oblasti udržitelnosti (ekonomická, sociální, environmentální)
- Aktuální trendy a příklady z praxe
- Interaktivní aktivity a diskuze
5. Implementace do výuky různých předmětů (135 minut)
- Praktické způsoby, jak začlenit společenskou odpovědnost a udržitelnost do výuky
- Příklady z různých předmětů
- Vytváření výukových plánů a materiálů
- Diskuze a sdílení nápadů mezi účastníky
6. Závěr a shrnutí (45 minut)
- Shrnutí klíčových bodů kurzu
- Otázky a odpovědi
- Závěrečná diskuze a zpětná vazba od účastníků
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZSV 96 Storytelling jako cesta k odbourávání předsudků
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Základy společenských věd
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Semináře a workshopy jsou interaktivní, zaměřené na emocionální učení. Metody jsou určeny k praktickému využití. Účastníkům zprostředkují zážitek s emocemi, jejichž prostřednictvím nabízí příležitosti k objevení potřeb lidí s bariérami ve společnosti.
- Jak pracovat s jak s online živou knihovnou 2h
- Žák ze sociálně znevýhodněného prostředí 2h
- Žák z odlišného kulturního prostředí 2h
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZŠ 148 VZÁCNÁ ZEMĚ, NEOBYČEJNÉ KLIMA pro MŠ a ZŠ 1
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Základní škola I
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Přednáška s následnou diskusí, ukázka mobilních aplikací k tématu
Téma |
Hodiny |
Vzácnost Země a jejího klimatu, vhodného pro život, počátky života a vývoj klimatu až k dnešku |
1 |
Velká vymírání aneb kdepak jsou dinosauři? |
1 |
Hrajeme si na předpovídání počasí |
1 |
Simulace, obrázky, vhodné dokumenty pro děti. Praktické ukázky související s počasím a klimatem, které lze realizovat pro menší děti a které lze z dostupných prostředků škol lehce připravit do vyučování |
1 |
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ČJ 381 Holokaust v české próze
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Český jazyk
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Výklad základních historických fakt vážících se k holokaustu, stejně jako širokého kulturního kontextu tohoto fenoménu
Pojmenování základních tendencí prózy reflektující holokaust a jejího žánrového rozvrstvení
Přiblížení uměleckých prostředků a postupů využívaných v próze o holokaustu
Literárněvědná analýza a interpretace základních prozaických děl tematizujících holokaust (Weil, Fuks, Denemarková)
Techniky: PPT prezentace, výklad, analýza, interpretace, syntéza
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Z 133 Kulturní krajina Evropy očima náboženských tradic
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Zeměpis
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vzdělávací seminář představí propojení náboženství, krajiny a kulturní identity v evropském prostoru. Účastníci se seznámí s tím, jak náboženské tradice formovaly podobu krajiny, urbanismus, časovou strukturu společnosti (svátky, rytmus roku) a jakým způsobem se náboženské prvky propisují do každodenního života. Důraz bude kladen i na současný význam náboženského dědictví a na to, jak s ním pracovat při výuce. Pracovat budeme s mapami, příklady z různých regionů Evropy, fotografiemi a video ukázkami. V části semináře bude prostor pro sdílení pedagogických zkušeností a diskusi nad konkrétními situacemi ze školní praxe.
- Úvod: náboženství a krajina – co vše může víra ovlivnit? (45 min)
- Poutní místa a jejich vliv na kulturní krajinu a mobilitu (45 min)
- Geografie konfesí v Evropě: kde se jak věří a proč? (45 min)
- Posvátný prostor: hory, řeky, jeskyně, lesy v náboženské tradici (45 min)
- Náboženské svátky a jejich geografické rozložení – význam v běžném životě (45 min)
- Urbanismus a architektura: města založená kolem chrámů, poutní trasy a posvátné topografie (45 min)
- Náboženství v každodennosti: kulturní krajina, rituály a symbolika (45 min)
- Současná Evropa: sekularizace, nové formy víry a zacházení s náboženským dědictvím (45 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
D 177 ISLÁM A ISLÁMSKÝ FUNDAMENTALISMUS
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Dějepis
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Posluchači budou seznámeni s okolnostmi a klíčovými momenty vzniku a rozšíření islámu. Bude provedena komparace islámu s dalšími abrahámovskými náboženstvími. Ve stručném přehledu bude nastíněn vývoj islámu v kulturně civilizačních a globálních souvislostech. Ve druhé části semináře bude popsán kontext vzniku a vývoje islámské fundamentalismu a jeho konkrétní projevy a působení ve světě od r. 1979.
Lektor k téma probere prostřednictvím prezentace s využitím audiovizuálních materiálů a ukázek.
Účastníci budou seznámeni s kulturně-historickým pozadím vzniku islámu (myšlenkové a kulturní pozadí vzniku Koránu, život a působení proroka Mohameda) dále se základní myšlenkovou strukturou tohoto náboženství (signifikantní témata: kosmologie, vztah člověk - Bůh, eschatologie, právo, sociální aspekty, vztah k dalším náboženstvím atd.) včetně komparace s judaismem a křesťanstvím. Výklad dále zahrne historický nástin šíření islámu ve světě v průběhu dějin a kulturně-civilizační aspekty islámu. Dále se výklad bude zabývat detailní analýzou práva šaría a jeho srovnáním s právem v euroamerickém civilizačním okruhu. Dalším z dílčích témat budou projevy islámu v současném světě včetně problematiky islámu v rámci EU (realita - statistiky, mýty a předsudky). (5 hodin).
V další části přejdeme k vysvětlení okolností vzniku militantního islámského fundamentalismu, popíšeme jeho historický vývoj a vysvětlíme jeho ideologii včetně vysvětlení negativního vztahu islamistů k naší civilizaci. (3 hodiny)
Lektor bude výklad doplňovat multimediálními prezentacemi k dané problematice a posluchači si odnesou řadu odkazů ke stažení zajímavých a přínosných materiálů na webu lektora.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 724 Sebepoznání v rámci životního stylu, rekonstrukce kontraproduktivních vzorců chování
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Analýzou raných vzpomínek podle A. Adlera se účastníci v rámci sebepoznání mohou naučit rozpoznat svůj životní styl a porozumět tak často zaběhlému způsobu svého jednání, které může být v mnohých situacích i kontraproduktivní.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace
- Úvod do individuální psychologie A. Adlera, výjimečnost Adlerova myšlení (1 hod.)
- Co se podílí na utváření životního stylu – rodinné a sourozenecké konstelace, hodnoty, přesvědčení, výchovné styly …(1 hod.)
- Analýza životního stylu prostřednictvím rané vzpomínky (2 hod.)
- Jak na rekonstrukci životního stylu (1 hod.)
- Motivace ke změně, dodávání odvahy (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 748 Vědomé hodnoty a vnitřní zdroje: objev, co tě pohání
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Osobnostní rozvoj
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento sebezkušenostní kurz je zaměřen na práci s vlastními hodnotami a vnitřními zdroji – těmi silami, které nás podpírají, směrují a dodávají energii. Účastníci si ujasní, co je pro ně skutečně důležité, jak jejich hodnoty ovlivňují každodenní rozhodování, vztahy a osobní pohodu. Naučí se rozpoznávat vlastní vnitřní zdroje (jako jsou odolnost, kreativita, víra v sebe, laskavost) a pracovat s nimi v těžších životních situacích. Kurz je určen všem, kteří chtějí lépe porozumět sobě i ostatním, vést smysluplnější život a být oporou i druhým.
1. Úvod do tématu (30 min)
- Co jsou hodnoty? Jak vznikají?
- Rozdíl mezi vnitřními hodnotami a naučenými normami
- Proč je důležité znát své vnitřní zdroje
2. Hodnoty jako kompas (90 min)
- Individuální cvičení: Můj žebříček hodnot
- Práce s kartami hodnot / pojmovou mapou
- Diskuze: Které hodnoty mě vedou v těžkých chvílích?
- Konflikt hodnot – jak poznám, že nejsem v souladu sám se sebou?
3. Vnitřní zdroje – kde bereme sílu? (90 min)
- Co jsou vnitřní zdroje? Rozdíl mezi „zdrojem“ a „spotřebičem“
- Mapování vlastních zdrojů (bezpečí, vztahy, víra, přijetí, kreativita...)
- Skupinová reflexe: Kdy jsem v životě zvládl něco těžkého – co mi pomohlo?
4. Vědomá práce s energií a motivací (60 min)
- Co mě dobíjí a co mě vysává?
- Doplňování „vnitřních baterek“
- Techniky mikronabití během dne
5. Podpora pro sebe i druhé (60 min)
- Jak podporovat sám sebe – zdravé sebepovzbuzení
- Jak mluvit podpůrně k druhému (bez zachraňování)
- Praktický trénink: podpora skrze otázky, zrcadlení a uznání
6. Praktická aplikace hodnot a zdrojů v každodenním životě (60 min)
- Kdy jsem „ve svém středu“ – a kdy ne?
- Jak rozpoznat signály vnitřního nesouladu
- Vytvoření osobního plánu: Jak posiluji své hodnoty a zdroje v běžném dni?
7. Závěr a integrace (30 min)
- Sdílení uvědomění z kurzu
- Psaní závěrečného poselství sám sobě
Co si odnáším? (do života, do práce, do vztahů)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ZSV 99 Základní pojmy genderové problematiky a význam žen ve vzdorování totalitárním a nedemokratickým režimům ve střední a východní Evropě
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Cílem kurzu je seznámit účastníky kurzu s genderovou problematikou, např. rozdílem mezi pojmem pohlaví (anglicky sex), vyjadřujícím výhradně biologickou, genetickou, anatomickou a fyziologickou odlišnost mezi ženami a muži a konceptem gender, odkazujícím k sociálním a kulturním konstrukcím ženskosti a mužskosti. Na základě relevantní terminologie budou prezentovány různé podoby vzdorování žen totalitárním a nedemokratickým režimům ve střední a východní Evropě včetně začlenění významu jejich protestování do současné kolektivní paměti. Bude objasňován význam žen s ohledem na uměleckou kritiku, budování alternativních struktur veřejnosti či jejich význam na nelegálních demonstracích, proběhnuvších v nacistickém Německu, bývalých komunistických režimech a v současnosti uskutečňovaných v Putinově Rusku. Důraz kladený na gender bude také kladen do souvislosti s odlišným charakterem protestování žen v konkrétních zemích a odlišnými represivními praktikami, uplatňovanými vůči mužům a ženám ze strany státní policie. Vysvětlování strukturálních podobností protestování žen v konkrétních totalitárních nebo nedemokratických režimech bude doplněno o kazuistiku; například význam Jeleny Bonnerové v bývalém Sovětském svazu, Agnes Hellerové v Maďarsku, Anny Walentynowiczové v Polsku, Anny Šabatové v bývalém Československu, ruské feministické punk rockové protestní skupiny Pussy Riot v současné Ruské federaci, apod.
1)Úvod a základní terminologie (45 minut).
2)Omezené zplnomocnění žen v meziválečném Československu a jejich význam při vzdorování nacismu (45 minut).
3)Vliv komunistické ideologie na postavení žen v prvních desetiletích totalitarismu: proces s Miladou Horákovou (45 minut).
4)Význam Anny Šabatové, Evy Kantůrkové a Lenky Reinerové v bývalém Československu (45 minut).
5)Význam Eleny Bonnerové v bývalém Sovětském svazu (45 minut).
6)Význam Agnes Hellerové v Maďarsku (45 minut).
7)Význam Anny Walentynowiczové v Polsku (45 minut).
8) Význam Pussy Riot v současném Rusku (45 minut).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 749 PSYCHICKÉ PROBLÉMY DĚTÍ A MOŽNOSTI JEJICH ŘEŠENÍ
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V současné době se jedná o aktuální téma, které prochází celou společností. Tento seminář se zaměřuje na to, jakým způsobem lze v rámci školního prostředí řešit tyto problémy dětí, také uvedeme problematiku stresu, jak vlastně se stresem pracovat. Kromě toho se budeme věnovat tomu, co je vlastně škola schopna řešit a co již není pro školu řešitelné a kde hledat externí pomoc.
- HODINA – úvod, seznámení se základními pojmy, vyjasnění očekávání
- HODINA – interní zdroje školy, jak s nimi pracovat
- HODINA – externí zdroje školy, jak s nimi pracovat
- HODINA – konkrétní kazuistiky a možnosti řešení
- HODINA – konkrétní kazuistiky a možnosti řešení
- HODINA – práce školního poradenského pracoviště, práce v individuální rovině, skupinové práce, řízení vztahů v třídních kolektivech
- HODINA – práce školního poradenského pracoviště, práce v individuální rovině, skupinové práce, řízení vztahů v třídních kolektivech
- HODINA – závěrečné vyhodnocení
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
CHE 121 Chemie pro nechemiky: Nová RVP
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času
Chemie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz je určen nejen pro učitele na ZŠ, kteří mají vyučovat chemii, ale nejsou v ní aprobovaní. Cílem kurzu je na základu nových RVP vysvětlit složitou látku chemie tak, aby byl učitel schopen se v nové látce zorientovat a efektivně předávat znalosti svým žákům. Kurz je vhodný i pro stávající učitele chemie, kteří se chtějí populární formou seznámit s obsahem nových RVP.
- Představení se a seznámení, bezpečnost a pravidla (1 hodiny)
- Přehled nových RVP (1 hodiny)
- Chemie a já (2 hodiny)
- Chemie a planeta Země (2 hodiny)
- Chemie a společnost (2 hodiny)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
VV 124 Příběh moderního umění I.
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času
Výtvarná výchova
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Moderní umění často zůstává, a to i po více než stoletém období své existence, pro širokou veřejnost významově nepřístupné a špatně pochopitelné. Kurz mapující vývoj této scény do konce první poloviny 20. století dovede posluchače k lepšímu propojení myšlenkového, sociálně-politického, i vědecko-technologického podhoubí s obsahovými i formálními východisky stěžejních reprezentativních proudů. Na konkrétních názorných příkladech si ukážeme vzájemnou vývojovou kontinuitu vycházející z klasických forem po vzoru hesla, že „nic nevzniklo na zelené louce“.
- Impresionisté: revoluce začíná. Nové požadavky na pravdivost umění (45 min)
- Kulturní zámořské objevy. Umění divochů, dětí a bláznů (45 min)
- Osvobození barvy a živelná síla fauvismu (45 min)
- Vzpoura i apokalypsa: německý expresionismus (45 min)
- Rozklad tvaru: kubismus a čtvrtý rozměr (45 min)
- Volání po budoucnosti: italský futurismus (45 min)
- Cesty k abstrakci (45 min)
- Umění a život jedno jsou: dada a surrealismus (45 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
IT 63 Bezpečné používání online služeb pro výuku a podporu výuky
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Informatika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář (rozdělený na několik samostatných bloků) účastníky připojené přes internet seznámí s nástroji umožňujícím zabezpečit data učitelů i žáků před zneužitím a ukáže rizik plynoucí z možného zneužití různých druhů dat. Dále se účastníci seznámí se způsoby omezení rizik plynoucích z používání online nástrojů pro vedení a podporu výuky na různých typech škol a v různých předmětech, a to včetně cloudových služeb, a seznámí se se specifickými požadavky při používání nástrojů online výuky na mobilních zařízeních.
- Rizika současných internetových služeb a jejich možná eliminace. (1,5 h)
- Bezpečnostní technologie webu (cookie, certifikáty apod.) a jejich správné používání. (1,5 h)
- Elektronická pošta bezpečně (elektronický podpis, datové schránky). (1 h)
- Bezpečná práce s citlivými informacemi a jejich ochrana před zneužitím. (1 h)
- Cloudové služby, rizika související s jejich používáním, a jejich eliminace. (1,5 h)
- Specifika používání Internetových služeb na mobilních zařízeních. (1,5 h)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 400 Fluency in the classroom: getting teens to talk more
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento 8 hodinový workshop pro učitele anglického jazyka na středních školách je navržen tak, aby vybavil pedagogy praktickými strategiemi, které zapojí teenagery do mluvených aktivit, které upřednostňují plynulost před přesností. Část se zaměřuje na vytváření podpůrného prostředí, ve kterém se studenti cítí pohodlně při vyjadřování v angličtině, aniž by se obávali chyb. Učitelé prozkoumají interaktivní aktivity, hry a skupinové úkoly, které podporují spontánní používání jazyka, podporují interakci mezi vrstevníky a budují sebevědomí. Workshop zahrnuje praktické cvičení, kolaborativní plánování a tipy pro integraci těchto technik do každodenních lekcí, což zajišťuje, že studenti se nejen zapojují, ale také si užívají proces mluvení anglicky.
1. Úvod do plynulosti v jazykovém učení (45 min)
V této úvodní části se účastníci zaměří na význam plynulosti v jazykovém osvojování a její dopad na důvěru a komunikační dovednosti studentů. Tato část zdůrazní rozdíl mezi plynulostí a přesností a připraví půdu pro praktické aktivity zaměřené na zlepšení mluveného jazyka.
2. Ice-breakers a zahřívací aktivity (45 min)
Učitelé se zapojí do série zábavných ledoborců, které lze snadno implementovat ve třídě. Tyto aktivity pomohou navázat vztahy mezi studenty a vytvořit pohodlné prostředí pro mluvení. Účastníci se naučí, jak tyto zahřívací aktivity přizpůsobit různým věkovým skupinám a úrovním znalostí.
3. Interaktivní mluvící hry (45 min)
Tato část představí různé interaktivní mluvící hry, které podporují spontánní konverzaci a týmovou spolupráci. Učitelé prozkoumají hry jako "Dvě pravdy a lež" a "Rande naslepo", které mají za cíl podpořit rychlé myšlení a plynulost v uvolněném prostředí.
4. Sdílení zdrojů a spolupráce (45 min)
Účastníci budou mít příležitost sdílet své oblíbené zdroje, materiály a aktivity, které podporují plynulost. Tato kolaborativní část zahrnuje diskusi o efektivních učebních nástrojích, webových stránkách a aplikacích, které mohou zlepšit praxi mluvení ve třídě.
5. Aktivity založené na úkolech (45 min)
V této části se učitelé seznámí s přístupy založenými na úkolech, které se zaměřují na reálnou komunikaci. Naučí se, jak navrhovat úkoly, které povzbudí studenty k používání angličtiny v smysluplných kontextech, a podpoří plynulost prostřednictvím praktických scénářů, jako jsou rolové hry a řešení problémů.
6. Používání technologií k posílení praxe mluvení (45 min)
Tato část se zaměří na integraci technologií do mluvících aktivit. Učitelé se naučí o různých digitálních nástrojích, aplikacích a platformách, které mohou usnadnit praxi mluvení, včetně online diskusních fór, sdílení videí a jazykových výměn.
7. Vytváření prostředí pro plynulost ve třídě (45 min)
V této části účastníci proberou strategie pro podporu učebního prostředí, které povzbuzuje mluvení. Naučí se techniky k redukci úzkosti, podpoře interakce mezi vrstevníky a vytvoření kultury podpory, kde se studenti cítí pohodlně při používání angličtiny.
8. Reflexe a akční plánování (45 min)
Na závěr workshopu účastníci zreflektují své zkušenosti s učením a vytvoří proveditelné plány pro implementaci nových strategií ve svých třídách. Tato část povzbudí učitele k nastavení osobních cílů a diskusi o tom, jak měřit zlepšení plynulosti u svých studentů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
ČJ 374 Ústní lidová slovesnost a literatura
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Český jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Co je folklor a jaké jsou jeho podoby: rozdělení folkloru pod literárních útvarů (pohádka, bajka, říkanky, humorky, legendy, pověstí, rozdělení folkloru podle žánrů. Folklor evropský a mimoevropský.
I folklor podléhá módě. Charakteristika evropského folkloru. Jak se proměňují prvky od minulosti po současnost. A do jaké míry podléhá módě i mimoevrospké mytologie? Nebo je to vše již pasé.
V dalším horizontu se kurz snaží analýzou některých rysů ústní lidové slovesnosti srovnat folklorní útvary evropské a mimoevropské. Poukážeme i na specifika jednotlivých rysů a daných kulturách. A vysvětlíme, jak souvisí mýtus s uspořádáním společnosti.
- Co je ústní lidová slovesnost (dále je ULS) a jak souvisí s folklorem (kdo je nositelem, jaké jdou evidence, a co je poté)
- Česká a evropská ULS: rysy, charakter, náměty, jazyk, kde se všude objevuje
- Mimoevropská ULS: pohádky nebo mytologie?
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
CHE 125 Hrátky s protilátkami aneb protilátky ve vědě a v medicíně
učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času
Chemie
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Přednáška, diskuse s účastníky, úvahy nad problémy z praxe, aktivizační techniky
- Úvod do problematiky. Struktura protilátek a jejich přirozená funkce. (0,5 hodiny)
- Možnosti produkce a modifikace protilátek. (1 hodina)
- Imunochemické metody a jejich využití. (1 hodina)
- Protilátky v medicíně – diagnostika a terapie. (1 hodina)
- Závěrečná diskuse. (0,5 hodiny)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 750 TŘÍDNÍ NEKÁZEŇ A MOŽNOSTI ŘEŠENÍ
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V českých školách přibývá třídních kolektivů, které se vyznačují nekázní, zde platí, že kázeň je základním stavebním prvkem efektivního vzdělávacího procesu. V tomto semináři se zaměříme na postupy a metody, které vedou k vyšší míře kázně v třídních kolektivech.
- HODINA – úvod, seznámení se základními pojmy, vyjasnění očekávání
- HODINA – škola a kázeň
- HODINA – klasický a funkční přístup ke kázni
- HODINA – cesta ke kázni
- HODINA – techniky práce s třídními kolektivy
- HODINA – techniky práce s třídními kolektivy
- HODINA – školní poradenské pracoviště, externí zdroje školy
- HODINA – závěrečné vyhodnocení
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 669 Work-life balance jako nástroj k dosažení životní spokojenosti aneb jak se stát pánem svého času - webinář
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vysvětlení pojmů a nástrojů z oblasti řízení času jako prostředku pro dosažení životní spokojenosti, vyrovnaného pracovního i osobního života a možností následování osobní životní vize a mise. Použité techniky a aktivity: Prezentace, diskuse, výměna zkušeností, praktické příklady, řešení aktuálních problémů členů výukové skupiny, ukázková vyhodnocení a skupinová práce.
- vysvětlení základních pojmů z oblasti řízení času; výhody vyrovnaného pracovního i osobního života a možností jejich sladění 30 minut
- fungování mozku a jeho reakce na stres 30 minut
- emoce a jejich vliv na výkonnost, komunikaci a pocit životní spokojenosti 30 minut
- nastavení priorit, rozlišování mezi pracovními a osobními cíli. Uplatnění tohoto rozlišení v prostředí organizace i rodiny. 30 minut
- matice času a její praktické použití v pracovním i osobním životě 30 minut
- work-life balance prevence před vyhořením; práce ve skupinkách, řešení praktických problémů 2x45 minut
- řešení konfliktních situací vznikajících vlivem nefunkčního řízení času, přetížení, stresu, nevyrovnaného osobního a pracovního života 45 minut
- životní vize, mise a její následování 30 minut
- nastavení funkčních principů work-life balance a řízení času prostřednictvím mentoringu, koučinku a dalších nástrojů osobního rozvoje 45 minut
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Z 132 Cestopisy a vše z cest
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Zeměpis
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Všichni, kdo cestovali a snad i cestují daleko mino naši společnost mají nutkavou potřebu zanechat o tom jakoukoli zprávu. Od nepaměti se cestovatelé, obchodníci, misionáři, jacíkoli šiřitelé své vlastní kultury snaží dostat co nejdále a přinést odtamtud cokoli z materiální i duchovní kultury. Všech z cest lze členit na cestopisy, jazykové práce, zprávy, kroniky, cestovatelské počiny stejně jako články, vyprávění, obrazy, filmy. Za první cestopis považujeme Milion Marka Póla.
Součástí kurzu je přiblížení podob jednotlivých skupiny dokumentů, srovnat jak v rámci skupiny dokumentů diachronicky, synchronicky, také porovnat jednotlivé dokumenty mezi sebou a poukázat na některé zajímavé a jejich kulturní přesah.
- Jsou cestopisy literatura? – 1 hodina
- Jaké známe cesty a kam – 1 hodina
- Prvotní dokumenty s s tematikou mimo vlastní kulturu – 1 hodina
- Klasifikace dokumentů – 1 hodina
- Jazykové dokumenty – 1 hodina
- Obrazy a jejich tvůrci – 1 hodina
- Literatura a cestopisy – 1 hodina
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 726 Konspirační teorie: proč si lidé myslí blbosti – a umíme to měřit?
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Hlavní částí programu je intuitivní snaha změřit konspirační teorie – a při té příležitosti poznat úskalí takového snažení.
- Workshop: Měření konspiračních teorií. (180 min). V první části dne přistoupíme ke konspiračním teoriím intuitivně. Vytvoříme sadu otázek, které by je měly měřit a budeme kriticky reflektovat, co jsme vlastně změřili.
- Stanovení hypotézy, příprava otázek. Účastníci dostanou čas dospět k názoru, jaká demografická nebo osobnostní vlastnost může zvyšovat víru v konspirační teorie. Vybereme si jeden prediktor a každý z účastníků vymyslí jedu otázku měřící víru v konspirační teorie a jednu otázku měřící daný prediktor. Účastníci budou mít možnost se ptát na cokoli, co uznají za potřebné k sestavení otázek.
- Zpracování dat + kritika otázek: participanti odpoví na otázky. Zatímco bude lektor zpracovávat data, účastníci dostanou prostor k námitkám vůči konkrétním otázkám. Skutečně měří konspirační teorie? Měří je dobře?
- Vnitřní konzistence, obsahová validita: skutečně měříme víru v konspirační teorie? Jak je vlastně definujeme?
- Deskriptivní vs prediktivní statistika: predikuje náš prediktor víru v konspirační teorie?
- Konspirace, zvolený prediktor a třetí proměnné: korelace vs kauzalita; problém stejného nástroje
- Generalizace: kdy, pro koho a za jakých okolností platí zjištěné vztahy?
- Proč lidé věří konspiračním teoriím? Přednáška (60 min)
- Workshop (30 minut): návod, jak se stát konspirátorem! Společně vytvoříme jednoduchý manuál, jak se stát konspirátorem. V případě obtíží s jeho tvorbou budeme čerpat z manuálu, který lektor (ve snaze odstrašit) nabízí v přednáškách o konspiračních teoriích zdravotníkům a studentům medicíny.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
M 341 Aktivity do hodin matematiky
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ
Matematika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Vyzkoušíme si aktivity do vyučovací hodiny matematiky, které budou bavit Vás i Vaše žáky. Podíváme se na online nástroje, které nám pomohou s přípravou hodiny a mohou je využívat i žáci. Předám vám online zdroje, které se mi osvědčily při výuce. Ze semináře si odnesete zásobník ověřených aktivit, ze kterého budete moci čerpat v průběhu školního roku a zatraktivnit své hodiny matematiky. Seznámíme se s aktivitami pro jednotlivce - zasloužené jméno, kostky, jednička, karty s čísly, desítka, největší součet, matematico, postav věž, číselná pyramida, metr, šablony, hádanka, ano x ne, kolotoč, telefonní číslo, já mám - kdo má, vyřeš a prohoď, sirky. Zažijeme si i aktivity pro dvojice - souboj sedláků, hidoku, boj o území, piškvorky, valící se kostka. Určeno pro učitele matematiky I. a II.stupně
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 730 Učitelská psychohy(gi)ena
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář se zamýšlí nad problematikou snížení hladiny stresu a udržení duševní pohody a rovnováhy u lidí pracujících ve školství. Metodami, které budou vyžadovat určitou míru zapojení účastníků, se pokusí čelit ohrožení syndromem vyhoření, kterému jsou pracovníci ve školství neustále vystaveni. Představí trochu jiné úhly pohledu na nejčastější problémy běžného učitele a techniky, jak jim o něco lépe čelit. Vychází z myšlenky, že být vyhořelý učitel není jakýsi abstraktní strašák, ale běžná realita velké části nás pedagogů, která ovšem nikterak nemusí snižovat jejich kvality. Neklade si otázku, jak nevyhořet, ale jak dál, když už vyhořelí jsme.
- Úvod – seznámení, anketa mezi účastníky, její následný rozbor ( 1 hod.)
- Vymezení tématu a pojmů, nastavení vzájemné komunikace a klimatu během semináře (1 hod.)
- Postřehy autora k tématu, příklady z praxe, modelové situace a jejich rozbor (2 hod.)
- Vlastní zkušenosti účastníků, rozbor a debata (1 hod.)
- Anketa č. 2, pokračování debaty o zkušenostech účastníků (2 hod.)
- Shrnutí, závěrečná reflexe, zpětná vazba (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 397 Literatura: Co bych měl učit? Pojďme diskutovat o nejoblíbenějších knihách, nejoblíbenějších knihách a neznámých knihách, které můžeme začlenit do výuky.
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V semináři se zaměříme na výběr a metodiku výuky anglické literatury pro české studenty, zejména na gymnáziích a středních školách, ale s přihlédnutím i k mladším žákům. Prozkoumáme, jak vybrat texty, které jsou relevantní, poutavé a přístupné pro různé úrovně studentů. Budeme diskutovat o různých žánrech, autorech a tématech a o tom, jak je efektivně integrovat do výuky anglického jazyka. Lektor bude používat ukázky z textů, audio a video materiály, a fotografie k inspiraci a diskuzi. Účastníci se zapojí do praktických aktivit a sdílení osvědčených postupů.
Osnova akce (přehled témat výuky s časovou dotací jednotlivých témat):
- Úvod: Proč učit literaturu a jak překlenout propast (90 min)
- Výběr vhodných textů pro různé úrovně a věkové skupiny (90 min)
- Integrace literatury s výukou jazyka: Aktivity a strategie (90 min)
- Hodnocení a kreativní projekty v literární výuce (90 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 728 Jak na účelnou zpětnou vazbu a slovní hodnocení
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, speciální pedagogové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář se soustředí na alternativy k sumativnímu hodnocení. Během kurzu se účastníci seznámí s možnostmi, jak žáky hodnotit pro budoucnost a jak správně uchopit cílenou formativní zpětnou vazbu. Důležitou součástí je také praktický nácvik slovního hodnocení a jak dávat pozitivní i negativní zpětnou vazbu tak, aby žáky skutečně posunula.
Seminář je vhodný i pro pedagogy 1. stupně a může jim pomoct při plánovaném přechodu na slovní hodnocení.
- Úvod, seznámení, vymezení pojmu sumativní hodnocení, formativní hodnocení, slovní hodnocení
- Jak poskytovat kvalitní a formativní zpětnou vazbu
- Jak na žákovské hodnocení a jak podpořit kvalitní sebehonocení
- Příklady z praxe, diskuze
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
D 178 KŘESŤANSTVÍ V PROMĚNÁCH 2000 LET
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Dějepis
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Posluchači budou seznámeni s okolnostmi vzniku křesťanství. Následně bude v mnoha souvislostech (dějinných, mocenskopolitických, filosofických, kulturně-civilizačních, uměleckých, vědeckých, ekonomických) popsán vnitřní vývoj a globální rozšiřování křesťanství včetně jeho současné podoby. Lektor k téma probere prostřednictvím prezentace s využitím audiovizuálních materiálů a ukázek.
Posluchači budou seznámeni s kulturně-historickým pozadím vzniku křesťanství, s cestou malé sekty v rámci judaismu k nejrozšířenějšímu náboženství světa. Bude osvětlen proces formování Nového zákona a jeho vztahu se Starým zákonem, popsána základní světonázorová struktura křesťanství včetně základních oblastí fundamentální teologie (ekleziologie, pneumatologie, eschatologie atd.) (3h)
Kromě výkladu stěžejních myšlenek, pojmů a výkladu procesu formování dogmat na (ekumenických) koncilech se budeme zabývat vnitřní diferenciací a postupným vznikem jednotlivých významných duchovních proudů v rámci křesťanství. (3h)
Dále bude pospán základní přehled dějin katolické církve s přihlédnutím k jejímu kulturně-civilizační vlivu na evropské i světové dějiny. Bude přiblížena základní osnova liturgického roku a osvětlen význam základních svátků a rituálů. (2h)
Lektor bude výklad doplňovat multimediálními prezentacemi k dané problematice a posluchači si odnesou řadu odkazů ke stažení zajímavých a přínosných materiálů na webu lektora.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 722 Nevhodné chování žáků, jak rozklíčovat, co za tím je a co s tím
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář přiblíží důvody možného problematického chování dětí, vysvětlí jejich pohnutky a motivy a rozkryje cíle, které jsou klíčem k motivaci chování a návodem, jak pracovat na změně nevhodného chování dětí a dodržování nastavených pravidel.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace
- Vhodné výchovné styly a komunikační techniky (2 hod.)
- Dynamika problémového chování dětí (1 hod.)
- Intervenční strategie (1 hod.)
- Tresty a logické důsledky (1 hod.)
- Analýza příkladů z praxe s implementací získaných dovedností (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
WEB 317 Rovnováha v profesním a soukromém životě pedagoga s prevencí syndromu vyhoření - webinář
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Osobnostní rozvoj
4 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Na tomto webináři o rovnováze v profesním a soukromém životě s prevencí syndromu vyhoření zjistíte, co přesně je syndrom vyhoření, a jak se projevuje vyhořelý pedagog v každodenním životě. Podíváme se zblízka na to, jak (mnohdy) nevědomky jdeme syndromu vyhoření naproti. V neposlední řadě si projdeme možnosti, co s tím můžeme dělat, pokud u sebe příznaky vyhoření pozorujeme.
Nebudou chybět data z aktuálních výzkumů, projdeme si příběhy z praxe a vytvoříme tak příležitost se zamyslet, jak se můžete stát pedagogy, kteří myslí nejen na své děti a studenty, ale i sami na sebe.
Nabídka konkrétních a účinných technik a způsobů peagogického vedení ověřené spoluprací pedagoga s kolegy v oboru, školními psychology a výchovnými poradci. Osahem kurzu je můj program, který provede účastníky kurzu účinnými strategiemi, jak překonat chronický stres a zabránit syndromu vyhoření
- Důležitost uvolnění stresu a případné zahlcení
- Přijmutí obav a pochybností
- Otevřenost k procvičování nových návyků
- Identifikace vlastního cíle pegagoga/ účastníka kurzu
- Mindfulness
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 747 Mluvme jazykem čísel: Úvod do datové gramotnosti
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení
Informatika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz poskytuje srozumitelný a praktický úvod do datové gramotnosti a základních principů práce s daty. Účastníci se naučí, jak se v datech orientovat, jak je připravit k analýze a jak z nich získat smysluplné závěry. Klíčovým tématem je průzkumová analýza dat (EDA – Exploratory Data Analysis), která pomáhá nahlédnout do struktury dat pomocí číselných a grafických ukazatelů. Účastníce a účastníci dále pochopí, jak správně interpretovat vztahy mezi proměnnými, především prostřednictvím korelace a kontingenčních tabulek.
Kurz zahrnuje kombinaci výkladu, praktických ukázek a řízené práce s datovými soubory, vždy s důrazem na porozumění základním principům a na rozvoj kritického myšlení. Výuka je vedena interaktivní formou, která podporuje diskuzi a propojení statistického uvažování s výukovou praxí účastníků.
- Úvod do datové analytiky – proč a jak přemýšlet o datech
- Technické seznámení s daty – typy proměnných, chybějící hodnoty, datové typy
- Průzkumová analýza dat (EDA): číselné charakteristiky, práce s jednotlivými typy proměnných
- Průzkumová analýza dat (EDA): grafické techniky – histogramy, krabicové grafy, sloupcové a koláčové grafy
- Analýza vztahů mezi proměnnými – korelace, kontingenční tabulky, souvislosti mezi kategoriálními a spojitými proměnnými
- Vizualizace vztahů mezi proměnnými
- Základy práce s daty v softwaru (přednostně R, případně Excel)
- Závěrečná reflexe a diskuse
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
BI 165 Hledej, šmudlo aneb badatelsky orientovaná výuka v biologii
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času
Biologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář seznámí účastníky s pojmem Badatelsky orientovaná výuka a jejím uplatněním ve výuce biologie na 2. stupni ZŠ a na SŠ. Na konkrétních příkladech z praxe si účastníci udělají ucelený obrázek o tématu a odnesou si řadu nápadů pro svoji vlastní výuku. Nebudou chybět ani skupinové aktivity k hlubšímu pochopení problematiky.
- Úvod – představení lektora a tématu, definice BOV, různé úrovně a příklady (1 hod.)
- Využití BOV v biologii, výhody a nevýhody, náročnost pro učitele – sdílení zkušeností účastníků (1 hod.)
- Skupinová aktivita – rychlá didaktická rozcvička, debata (1 hod.)
- Příklady BOV z praxe ZŠ a SŠ – zoologie, botanika, geologie, antropologie, etologie a další (2 hod.)
- Přestávka (30 min.)
- Další náměty na BOV, komplexnější projekty (především na SŠ) (1 hod.)
- Odkazy, tipy a triky, výhled do budoucna, workshop (1 hod.)
- Závěrečná reflexe, diskuse, zpětná vazba (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 727 Aktivní učitel - Vyučovací hodiny s využitím techniky II
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Umíte již používat výstřižky, tvořit osmisměrky a křížovky a chcete umět více pro přípravu do vyučovací hodiny a nevadí vám registrovat si účty, které jsou zadarmo a nebojíte se instalovat programy?Přihlas se na tento seminář. Ukážeme si pár tipů v operačním systému windows.Digipad využijeme pro prezentaci a nahrávání práce. Pro tvorbu plakátů a jednoduché grafiky využijeme Canvu. Pro tvorbu aktivit využijeme Learning Apps. Zkusíme jednoduše využít google účet – Disk Google pro sdílení souborů a YouTube pro vyhledávání a nahrávání videí. Google účet také využijeme pro tvorbu aktivit z flippity – Quizz, Breakout,Videa si vyzkoušíme upravit v CapCut. Představíme si programy Open Board a Tarsii. Quizziz si ukážeme více do hloubky. Pro práci s PDF formátem využijeme PDF Creator a pro tvorbu přípravy na vyučovací hodinu využijeme ScioBota.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 723 Proč jsou dnešní děti tak emočně ,,křehké“ a jak je podpořit
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé gymnázií, vychovatelé školských zařízení, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Pedagogika a psychologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář přiblíží důvody vedoucí k ,,emoční křehkosti“ dnešní generace dětí z pohledu neurobiologického a psychologického, vysvětlí, proč má dnešní dětská generace snížené sociálně-psychologické kompetence a přiblíží, jak zlepšovat a posilovat sociálně-emoční dovednosti dětí.
Techniky, aktivity: interaktivní forma přednášky, poradenské kazuistiky, příklady z praxe, modelové situace.
- Neurobiologický pohled na dnešní ,,emoční křehkost“ dětí (1 hod.)
- Jak zvyšovat sebevědomí dětí (1 hod.)
- Podpora dětí v překonávání překážek, dodávání odvahy (1 hod.)
- Analýza příkladů z praxe s implementací získaných dovedností (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
M 347 Využití úloh z rekreační matematiky ve výuce
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Matematika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Rekreační matematika je někdy obtížně definovatelná oblast matematiky, která v sobě skrývá množství velmi různorodých témat a na ně navázaných matematických úloh, u nichž mnohdy žáci nejsou na první pohled schopni identifikovat matematiku tak, jak ji mají zažitou. O to atraktivnější se mohou úlohy pro žáky jevit. Zároveň mají úlohy z rekreační matematiky veliký potenciál žáky zaujmout a přilákat k hlubšímu studiu matematiky, k touze nalézt strukturu či pravidlo, jehož část vidí a využívají při řešení konkrétní úlohy.
Součástí akce bude představení několika oblastí, které můžeme řadit k rekreační matematice, konkrétně se jedná o logické hádanky, úlohy založené na kombinatorickém myšlení, skládání geometrických obrazců, magické grafy a karetní triky. U každé z oblastí budou mít účastníci možnost si některé úlohy sami vyzkoušet a nabyté zkušenosti poté zúročit v další části této akce, která bude zaměřena na možnosti modifikací úloh z jednotlivých oblastí tak, aby byly vhodné pro využití v nejrůznějších situacích – ať už pro zapojení žáků, kteří nejsou primárně matematicky zaměřeni, pro zabavení žáků s rychlejším tempem a vyššími nároky na obtížnost úloh, nebo pro efektivnější využití hodin, v nichž už žáci odmítají být příliš aktivní (předvánoční hodiny a podobně).
- Co může být rekreační matematika, drobné historické okénko (1 hod)
- Logické hádanky – lháři, pravdomluvci, zebry a další (1 hod)
- Kombinatorické a pravděpodobnostní myšlení – jednoduchý princip, nečekaný výsledek (1 hod)
- Geometrické obrazce a jejich skládání Eukleidovské až Esherovské (1 hod)
- Magické čtverce, šestiúhelníky a další objekty (1 hod)
- Karetní triky – odhalování a skrývání kouzla (1 hod)
- Inspirace v literatuře a možnosti modifikací a tvorby vlastních verzí úloh (2 hod)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
VV 125 ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA – ODĚV JAKO KOMUNIKAČNÍ NÁSTROJ V PROFESI PEDAGOGA
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Výtvarná výchova
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
- aktivizační otázky, brainstorming, diskuze
- názorná prezentace a výklad
- nácvik praktických dovedností
Osnova akce
- význam odívání, potřeby spojené s odíváním, faktory ovlivňující výběr oděvu (45min)
- úvod do problematiky barev (45min)
- úvod do problematiky tvarů (45min)
- úvod do problematiky stylu (45min)
- jak barvy, tvar a styl oděvu vzájemně souvisí (45min)
- jak oděvem podpořit komunikační cíle a jak číst oděv svého protějšku (45min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
IT 64 Nebojte se Rka: Praktická statistika a základy programování v R pro učitele
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času
Informatika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Kurz je určen pro učitele středních škol, kteří si chtějí osvojit základy práce ve statistickém software R. Účastníci se naučí základy programování v R a získají praktické dovednosti v oblasti analýzy dat. Výuka probíhá formou interaktivního praktického semináře. Účastníci si přinesou vlastní laptopy (Před kurzem prosím nainstalovat R a R Studio: 1. https://cran.r-project.org ; 2. https://posit.co/download/rstudio-desktop/ ). Lekce jsou vedeny s důrazem na porozumění základním principům skriptování, ovládání prostředí RStudia a práci s datovými soubory.
Kurz využívá výhradně otevřený (neplacený) software a je vhodný i pro úplné začátečníky bez předchozí zkušenosti s programováním.
- Úvod do prostředí R a RStudio – orientace v prostředí, nastavení adresářů, skripty vs. Konzole
- Základy programování v R – objekty, proměnné, práce s „kalkulačkou“, typy statistických proměnných
- Logické operace, práce s chybějícími hodnotami, grafy funkcí
- Datové tabulky (data.frame) – jejich vytváření, pojmenovávání proměnných, přehled funkcí pro explorativní analýzu dat
- Seznamy (listy) a jejich využití v analýze dat, práce s balíčky (knihovnami)
- Import a export dat – načítání a ukládání objektů, práce s clipboardem, základy editace dat v R
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
BI 166 ZOO v akvarijním filtru a jeho využití ve výuce
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času
Biologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento seminář seznámí účastníky s obrovským potenciálem mikrofauny i mikroflóry obývající běžné akvarijní filtry pro praktickou výuku biologie. Uvede několik základních zásad pro udržení správné populace mikroorganismů v akvarijním filtru a také vytváření mikroskopických preparátů. Poskytne i základní přehled těch nejběžnějších druhů, se kterými se lze v akvarijních filtrech setkat.
- Úvod – představení lektora a tématu, teoretická východiska - princip činnosti akvarijního filtru a proč poskytuje tak dobré podmínky pro výskyt mikroorganismů (1 hod.)
- Aktivita - kvíz - jednoduchá poznávačka (1 hod.)
- Přehled a systematika nejběžnějších druhů mikroorganismů, které se mohou ve filtrech najít (2 hod.)
- Praktické ukázky možností, jak s preparáty z akvarijního filtru pracovat na různých úrovních ZŠ a SŠ (1 hod.)
- Závěrečná reflexe, diskuse, zpětná vazba (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
M 342 Použití počítače/notebooku a telefonu v hodinách matematiky
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Matematika
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Zajímají Vás možnosti využití počítače v matematice? Jak využít počítač, aby pomohl s přípravou vyučovací hodiny a materiálů do hodiny? Rozšiřte si obzor na poli využití bezplatných webových stránek a programů a přijďte se inspirovat, jak lze začít. Notebook a počítač vám bude představen jako váš pomocník při hodinách matematiky. Seminář je určen pro úplné začátečníky v používání počítače a notebooku. Doporučujeme vzít si s sebou notebook, aby jste si vše mohli ihned vyzkoušet.
Ukážeme si nástroje pro tvorbu materiálů – přeskládávačky, pracovní listy do matematiky, QR kódy, vyškrtávačky, generátory příkladů, šifrátor. Vyzkoušíme si nástroje pro organizaci třídy - organizér třídy, turnajový pavouk. Zkusíme nainstalovat užitečné programy – tarsia a openboard. A zahrajeme si hry pro rozvoj matematické gramotnosti, které by mohli hrát žáci – miny, shikaku, potrubí…. Vyzkoušíme Quizziz. Seminář je určen pro učitele matematiky I., II. a III. stupně.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
AJ 399 Teaching mixed ability classes
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Anglický jazyk
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Tento seminář se zaměřuje na strategie a praktické přístupy specificky uzpůsobené pro učitele angličtiny pracující s třídami s různou úrovní pokročilosti, kde mají studenti odlišné úrovně jazykové znalosti, dovedností a učebních potřeb. Pedagogové se seznámí s efektivními technikami pro diferenciaci výuky, zvládání dynamiky třídy a zajištění zapojení a přiměřené výzvy pro všechny studenty v jejich učení angličtiny. Seminář pokryje klíčové metody, jako jsou flexibilní skupinování, personalizované úkoly a strukturovaná podpora, aby vyhovovaly různorodým žákům. Účastníci se zapojí do praktických aktivit navržených pro lekce anglického jazyka, vyvažujících potřeby pokročilých i slabších studentů. Naučí se také, jak využívat data z hodnocení k informování o výuce. Cílem je vybavit učitele angličtiny nástroji a sebevědomím pro vytvoření inkluzivního a podpůrného vzdělávacího prostředí, které maximalizuje potenciál každého studenta na jejich cestě za osvojováním jazyka.
1. Úvod do tříd s různou úrovní pokročilosti (90 minut)
V tomto úvodním segmentu získají účastníci komplexní přehled o třídách s různou úrovní pokročilosti v kontextu výuky anglického jazyka. Tato část definuje skupiny s různou úrovní pokročilosti a diskutuje výhody a výzvy spojené s výukou studentů s různou úrovní jazykových znalostí. Pedagogové se seznámí s teoretickými rámci, včetně diferencované výuky a jejího významu v kontextu tříd s různou pokročilostí, a s klíčovými teoriemi osvojování jazyka a stylů učení. Dále se tato část zaměří na efektivní hodnoticí techniky k vyhodnocení jazykových úrovní studentů a identifikaci individuálních učebních potřeb, s důrazem na formativní i sumativní hodnocení vhodné pro různorodé třídy.
2. Strategie diferenciace (45 minut)
Tento segment se zaměřuje na výukové strategie, které mohou učitelé angličtiny využít k diferenciaci obsahu, procesu a produktů ve svých lekcích. Účastníci prozkoumají metody jako flexibilní skupinování, učební stanoviště a vrstevnaté aktivity, které vyhovují různorodým žákům. Tato část také představí různé zdroje a nástroje—od textů a multimédií po online platformy—které mohou podpořit diferencovanou výuku a zlepšit učební zážitky pro všechny studenty.
3. Praktická aplikace: Plánování lekcí (90 minut)
V tomto praktickém workshopu budou účastníci navrhovat diferencované plány lekcí, které zohledňují potřeby studentů na různých úrovních pokročilosti. Důraz bude kladen na vytváření zajímavých aktivit vhodných pro různé studenty, aby byli všichni žáci náležitě podpořeni i vyzváni. Po vytvoření svých plánů se účastníci zapojí do zpětnovazební relace, kde budou sdílet své návrhy a poskytovat konstruktivní kritiku pro zdokonalení svých výukových přístupů.
4. Techniky řízení třídy (45 minut)
Tento segment se zaměří na efektivní techniky řízení třídy přizpůsobené pro třídy s různou úrovní pokročilosti angličtiny. Učitelé budou diskutovat techniky pro udržení pořádku a zapojení mezi různorodými žáky, se zdůrazněním důležitosti podpory mezi vrstevníky a spolupráce. Tato část se bude také zabývat běžnými behaviorálními výzvami ve třídách s různou pokročilostí a vybaví učitele praktickými řešeními pro efektivní zvládání těchto problémů.
5. Praktická aplikace: Implementace strategií (45 minut)
Účastníci se zapojí do simulačních aktivit, které jsou navrženy k procvičování implementace diskutovaných diferencovaných strategií. Tato interaktivní zkušenost umožní pedagogům procházet konkrétními výzvami, kterým čelí ve třídách s různou úrovní pokročilosti, a rozvíjet tak sebevědomí a kompetence při aplikaci nově získaných dovedností v reálných scénářích ve třídě.
6. Sdílení osvědčených postupů a zdrojů (45 minut)
V této spolupracující části budou účastníci sdílet své zkušenosti s tím, jaké strategie se jim v jejich třídách s různou úrovní pokročilosti osvědčily a které naopak ne. Učitelé budou diskutovat o výzvách, kterým čelili, a jak upravovali své přístupy. Navíc budou sdíleny online zdroje a nástroje na podporu diferencované výuky, čímž se posílí vzájemné praktiky a vytvoří se kolektivní banka zdrojů pro budoucí využití.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
PP 729 CLIL?? To chce CLID!
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ
Pedagogika a psychologie
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
Seminář seznámí účastníky s fenoménem CLIL (Content and Language Integrated Learning neboli Integrovaná výuka předmětu a cizího jazyka) a možnostmi jeho využití ve výuce přírodovědných a technických předmětů. Pomůže rozptýlit obavy z jeho zavádění a ukázat jeho potenciál v obohacení portfolia předmětů, smysluplné tandemové výuky či jazykového vzdělávání pedagogů. Chybět nebudou tipy a zkušenosti z praxe.
- Úvod – představení lektora a pojmu CLIL - co je a co není, historie, příklady ze zahraničí (1 hod.)
- Zavádění CLIL v ČR - specifika, překážky, možnosti řešení, příklady zajímavých projektů (1 hod.)
- Příklady materiálů, didaktických postupů plánů výuky apod. - aktivita (1 hod.)
- Představení projektů lektora a sdílení jeho zkušeností, diskuse (2 hod.)
- Přestávka (30 min.)
- Možnosti tandemové výuky a mezipředmětových vztahů - skupinová aktivita: Tvorba didaktických materiálů (2 hod.)
- Závěrečná reflexe, zpětná vazba (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
BI 163 Na jeden den embryologem
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času
Biologie
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)
V současné době se s neplodností potýká každý pátý pár. Neplodnost představuje komplexní problém, který má nejen medicínské rozměry, ale zatěžuje pacienty i v oblasti psycho-sociální a finanční. Existuje mnoho možností, jak neplodnost řešit. Náš intenzivní workshop nabídne účastníkům detailní pohled do prostředí klinik pro léčbu neplodnosti, konkrétně do prostředí embryologických a andrologických laboratoří.
Účastníci se v teoretické části seznámí s klíčovými postupy léčby neplodnosti, od analýzy spermatu a manipulace s vajíčky po kultivaci a výběr embryí. V praktické části skrze analýzu fotografií reálných buněk a embryí společně nahlédneme do unikátních procesů in vitro fertilizace, jejichž výsledkem jsou tzv. „děti ze zkumavky“. Kurz tak představí každodenní pracovní život embryologa a andrologického laboranta, jejich rozhodovací procesy a způsoby, jakými přistupují k řešení problémů. Porozumění napomohou i modelové případové studie pacientů, které budeme řešit a objevovat tak individuální přístupy ke každému léčenému páru.
Získané znalosti a dovednosti jsou cenné pro (budoucí) lékaře, embryology, genetiky, zdravotnické laboranty, biology a biochemiky, veterináře, veterinární asistenty a v neposlední řadě učitele, kteří mohou profesní směřování a formování studentů významně ovlivnit.
- Neplodnost (definice, možnosti léčby a klíčové postupy, související aspekty) - 3 h
- Každodenní činnosti embryologů a andrologických laborantů (od analýzy spermatu po kultivaci a výběr embryí, analýza fotografií gamet a embryí, řešení případových studií) - 3 h
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.