Tento seminář volně navazuje na podzimní kurz s názvem „Správná výslovnost a transkripce v anglickém jazyce do českých škol“, je tedy výhodou, pokud se ho zájemce o stávající seminář již zúčastnil. V opačném případě je dobré, aby měl účastník alespoň základní znalosti z oblasti anglické výslovnosti a fonémické transkripce.
V semináři se budou systematicky a detailně procvičovat problematické zvuky (fonémy) pro české rodilé mluvčí a vedle jejich nácviku se budeme věnovat také metodickým postupům, jak tyto fonémy co nejefektivněji představit žákům a studentům při výuce anglického jazyka. Účastníci dostanou užitečné tipy na zábavné hry a aktivity pro výuku výslovnosti a pracovat se bude také s internetem, který nabízí spoustu dalších možností k procvičení.
Oproti podzimnímu semináři bude také více času věnováno suprasegmentálním fonologickým jevům, a to slabým formám, vázání slov a intonaci. Všechny tyto jevy si účastníci budou moci procvičovat na základě vybraných aktivit ať již z moderních učebnic anglické výslovnosti nebo z internetu. Nebude chybět ani systematické procvičování fonémické transkripce, na které se většina z těchto jevů může názorně vysvětlit a následně snadněji pochopit.
Cílem kurzu je zbavit se častých výslovnostních chyb, získat hlubší znalosti o plynulé a vázané mluvě (v angličtině označované termínem „connected speech“) a uvědomit si, že znalost pravidel ve výslovnosti nám pomůže nejen přirozeněji mluvit ale také lépe rozumět.
Přehled témat a časová dotace:
1. část (90 min)
- procvičování problematických anglických fonémů pro české rodilé mluvčí, konkrétně /ə, ɜː, æ, θ, ð, ŋ/ + aspirace /p, t, k/
- nácvik výslovnosti slov, která čeští rodilí mluvčí často vyslovují chybně
2. část (90 min)
- procvičování rozdílů mezi znělými a neznělými souhláskami v angličtině a jejich správná výslovnost na konci slov – /s/ x /z/, /t/ x /d/, /k/ x /g/, /p/ x /b/
3. část (90 min)
- procvičování suprasegmentálních fonologických jevů, konkrétně slabých forem u funkčních slov, vázání a intonace I.
4. část (90 min)
- procvičování suprasegmentálních fonologických jevů, konkrétně slabých forem u funkčních slov, vázání a intonace II.
- čtení z transkripce, přepis jednoduchého diktátu a psaných vět pomocí transkripce
Odpovídající fonémická transkripce a metodické tipy budou nedílnou součástí každé části kurzu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Funkce slovosledu v anglické větě, vztah slovosledu a aktuálního členění větného v anglické větě; prostředky AČV v angličtině ve srovnání se vztahem slovosledu a AČV v českém jazyce (word order and functional sentence perspective in an English sentence; means of FSP, comparative approach
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je věnován úlohám, které spojují matematiku a přírodní vědy. Tyto úlohy by zcela přirozeně měly žákovi navozovat dojem, že matematika je součástí přírodních věd.
Seminář je naplněný ukázkami příkladů, které propojují přírodní vědy a matematiku. Tyto příklady vycházejí z britských učebnic a také z poznatků o badatelsky orientovaném vyučování. Učitelé si v průběhu semináře sami vyzkouší, jak vytvářet nové úlohy a jakých chyb se při tom vyvarovat.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je zaměřen na rozšíření kompetencí učitelů biologie v oblasti výuky mikrobiologických témat. Bakterie a archea jsou nenápadné mikroorganismy, které jsou ve výuce často opomíjeny, protože je můžeme zobrazit jen při velkém zvětšení mikroskopem. Přesto jsou všudypřítomné a stály u zrodu života na Zemi. Během semináře se seznámíme s jejich výskytem významem pro člověka i další organismy. Bakterie najdeme ve všech prostředích – v půdě, vodě, vzduchu, na/v těle rostlin a živočichů, na předmětech, oblečení, v potravinách… Bakterie jsou důležitou součastí každodenního života člověka - jsou původci nebezpečných chorob, jiné cíleně pěstované využíváme k výrobě potravin, léčbě nemocí, jako probiotika. V lidském těle jsou důležitými producenty neurotransmitterů, tj. látek ovlivňující fungování naší nervové soustavy, úzce souvisejí s psychikou. Složení svého mikrobiomu ovlivňujeme výběrem stravy, cvičením, stresem. Existuje řada způsobů, jak přiblížit toto zajímavé téma žákům a studentům.
Seminář bude zahrnovat teoretický úvod, diskusi s účastníky, praktické vyučování, ukázky nových metod výuky, cviky z jógy, seznámení se zdroji pro přípravu výukových materiálů (literatura, webové stránky, výuková videa), zpětnou vazbu od účastníků.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přednášky úvodem podávají historický přehled teoretické předpovědi a observačního objevu rozpínání vesmíru, následně podpořeného klíčovou detekcí mikrovlnného kosmického záření a později teorií tzv. nukleosyntézy Velkého třesku. Pokračují prezentací tzv. Lambda-CDM modelu, v současnosti privilegovaného scénáře vývoje vesmíru, v němž dominují dvě hypotetické složky, temné hmota a temná energie.
V závěrečné části je podán vývoj kosmické struktury od fluktuací mikrovlnného záření po dnešní rozložení galaxií, jejich kup, superkup a stěn v tzv. kosmické pavučině.
Kapitoly:
1. Kosmologický princip
2. Rozpínání vesmíru – Friedmannova a Lemaîtrova předpověď
3. Rozpínání vesmíru – Hubbleův objev; Hubbleův zákon
4. Velký třesk
5. Mikrovlnné záření jako potvrzení Velkého třesku
6. Primordiální nukleosyntéza
7. Temná hmota
8. Temná energie a zrychlená expanze
9. Lambda-CDM model
10. Anizotropie mikrovlnného záření
11. Kosmická struktura a její vývoj, budoucnost vesmíru
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Jak věda funguje a proč je vůbec úspěšná (3 h)
- vědecké poznání jako metodické a systematické rozvíjení přirozeného způsobu získávání poznání; kritické pochybnosti jako základní nástroje vědeckého poznání; naše mysl a přirozená omezení při získávání poznání
Věda jako nový druh gramotnosti (2 h)
- vědecká gramotnost a zásadní vliv vědeckých poznatků a jejich povahy na běžný život každého z nás; jak poznáme, co je škodlivé a co není, a proč tomu tak je; vztah vědy a přírodovědného vzdělávání; osobní postoje k vědeckým poznatkům výrazně ovlivňují společnost (odpíračtví HIV-AIDS, očkování, fluoridace vody, GMO, atp.)
Jak skloubit klasickou znalostní výuku a výuku vědecké gramotnosti (3 h)
- využití historie získávání vědeckých poznatků v kombinaci s probíraným učivem přírodovědných oborů – vybrané příklady z fyziky (např. vývoj modelu Sluneční soustavy), chemie (např. vývoj organické syntézy) i biologie (např. vývoj mikrobiologie); uvěřitelnost i obtížně srozumitelného vědeckého poznatku je vyšší, víme-li, jak byl poznatek získán
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Na semináři se učitelé seznámí s možnostmi využití různých pomůcek v hodinách matematiky, a to zejména Montessori pomůcek i dalších pomůcek pro aritmetiku, algebru a geometrii. Učitelé budou seznámeni s efektivními a oblíbenými přístupy k výuce matematiky. Učitelé se seznámí s pomůckami pro utváření pojmu zlomku či desetinného čísla, dělitelnosti, jako jsou Zlomková věž, Tabulka na desetinná čísla aj. Ukážeme si, jak lze vytvářet aritmetická a algebraická schémata, která pomáhají s pochopením pojmů a s upevněním postupů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Práce s dechem a hlasová výchova
Technika řeči
Kultivovaný mluvený projev a publikum
METODY
Lektor prakticky předvádí dechová a hlasová cvičení, individuálně konzultuje s posluchači a prakticky s nimi nacvičuje základní hlasové návyky:
HLASOVÁ VÝCHOVA
RÉTORIKA
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář vychází z pedagogického přesvědčení o účinnosti a přínosnosti uplatňování aktivit s herním podtextem v podmínkách předškolního, ale také školního vzdělávání (hry spontánní a didaktické). Poukazuje na jejich široké možnosti při vytváření a usměrňování předmatematických a matematických představ, a to v kontextu s dalšími prvky rozumové výchovy (nejen). Prezentované náměty respektují věkové zvláštnosti dětí, individuální přístup. Tím, že vycházejí ze známých reálií (pohádky, říkanky, tradice, příroda aj.), nevyžadují složitou motivaci, povzbuzují k aktivnímu zapojení samy o sobě.
Součástí semináře je audioukázka části hodiny matematiky v 1.ročníku ZŠ. Dostupnost a snažší uchopitelnost prezentovaných námětů usnadňují poskytnuté didaktické materiály. Jedná se o soubor pracovních listů a knihu, z jejíhož obsahu seminář částečně vychází. Tato kniha je zahrnuta v ceně kurzu a účastníkům bude ponechána. Informace o knize zasíláme níže:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V osmi hodinách budou posluchači seznámeni s tématem spotřebitelských úvěrů a rovněž i možnostmi oddlužení.
1. Spotřebitelské úvěry – základní pojmy, členění a druhy.
2. Legislativní základna spotřebitelských úvěrů.
3. Legislativní základna spotřebitelských úvěrů.
4. Spotřebitelský úvěr – na co si dát pozor při jeho sjednávání.
5. Spotřebitelský úvěr – na co si dát pozor při jeho sjednávání.
6. Možnosti oddlužnění v legislativních podmínkách v ČR.
7. Osobní bankrot – legislativní základna, vývoj v ČR.
8. Osobní bankrot – legislativní základna, vývoj v ČR.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Název semináře vychází z populární knihy Alexe Rosse. Cílem kurzu je vysvětlit základní principy vybraných směrů, stylů a technik artificiální (tzv. vážné) hudby 20. a 21. století. Soudobá hudba je zatížena řadou předsudků, které vznikají nedostatkem informací a nepřipraveností posluchačů. Základní otázkou v přístupu k hudbě 20. a 21. století není „jak ji poslouchat?“, ale spíše „jak ji neposlouchat“, případně „co v této hudbě poslouchat?“.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1. ČÁST TOHOTO ÚSPĚŠNÉHO KURZU (CELKEM 3 ČÁSTI), JE I MOŽNOST ABSOLVOVAT DVA DÍLY TOHOTO KURZU JAKO 16 VYUČ. HODIN ČI VŠECHNY TŘI DÍLY JAKO 24 VYUČ. HODIN
Seminář pro učitele angličtiny, kteří chtějí více používat internet ve své výuce či pro zadávání úkolů, a v neposlední řadě pro svůj osobní růst. Seznámení s webovými stránkami, které nabízejí množství materiálů pro výuku angličtiny. Tvorba vlastních interaktivních cvičení určených k opakování slovíček i gramatiky či reálií v programech Quizlet, Learning Apps, Edmodo.
Účastníci získají přístup k webové stránce vytvořené lektorkou s množstvím odkazů na programy a materiály vhodné pro výuku angličtiny. Dále se naučí vytvářet interaktivní cvičení tak, aby mohli oživit a obohatit svou výuku a mohli studentům zadávat domácí úkoly, které se samy vyhodnotí, tudíž šetří práci učitelů. Účastníci budou pracovat s programy, které mohou pomoci ve výuce angličtiny a v motivování studentů k samostudiu.
Představení webové stránky, vytvořené lektorkou, kde budou mít účastníci uloženy všechny odkazy i ukázky cvičení, online slovníky, seznámení s užitečnými stránkami pro výuku angličtiny, programy pro vlastní tvorbu cvičení, seznámení se stránkami určenými pro vlastní práci učitele a sebevzdělávání.
V praktické části se účastníci naučí vytvářet interaktivní cvičení k opakování slovní zásoby i gramatiky, ukážeme si též, jak upravovat pro vlastní potřeby cvičení vytvořená jinými učiteli, podíváme se na zdroje vhodné k aktivizaci a motivaci studentů, ale i určené pro vlastní práci a další sebevzdělávání učitelů, jako jsou speciální online slovníky a poslechové programy.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Na semináři si ukážeme dlouhodobé jazykové hry i hry krátké, jen na pár minut, které můžeme využívat v různých fázích vyučovacího procesu, budou to tedy hry motivační, hry, které je možné použít během výkladu, při procvičování či prověřování učiva nebo jako domácí úkoly. Některé hry si také zahrajeme.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
3. ČÁST TOHOTO ÚSPĚŠNÉHO KURZU (CELKEM 3 ČÁSTI), JE I MOŽNOST ABSOLVOVAT DVA DÍLY TOHOTO KURZU JAKO 16 VYUČ. HODIN ČI VŠECHNY TŘI DÍLY JAKO 24 VYUČ. HODIN
Jde o metodický seminář s prvky teorie i praxe, prostor bude dán i diskusi učitelů o tom, jak dobře strukturovat hodinu s použitím výpočetní techniky.
Tento osmihodinový seminář bude rozdělen do čtyř dvouhodinových bloků. V prvním bloku bude pozornost věnována metodickým aspektům práce s výpočetní technikou ve škole, podíváme se na modely SAMR a TPACK a Bloomův model. Prostor bude věnován i diskusi učitelů o vlastní práci s technikou, o tom, jak a kdy do hodiny počítač účelně začleňovat.
Druhý blok se soustředí na přehled ukázek programů pro nácvik čtení a psaní, učitelé si vyzkouší práci s některými z nich. Podíváme se i na možnosti nácviku čtení s poslechem.
Třetí blok bude věnován programům pro procvičování poslechu a zároveň i mluvení, ukážeme si programy, které vedou ke studentské autonomii a snaze o zlepšování vlastní výslovnosti studentů.
Čtvrtý blok se zaměří na práci s programy, které mohou učitelé studentům doporučit pro upevňování gramatiky a slovní zásoby. Dále se podíváme na některé programy umožňující tvorbu jednoduché infografiky a vyzkoušíme si práci s jedním z nich. Ukážeme si i další programy pro tvorbu prezentací, aby tak učitel získal možnost variovat své prezentace ve škole.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
URČENO PRO učitelé 2. stupně ZŠ, nižších ročníků na víceletých gymnáziích,
Tematicky uspořádané lekce naučí učitele, jak s minimální intervencí dosáhnout hodiny, kdy jsou žáci zaujati daným úkolem, na kterém pracují individuálně či ve skupinách a učí se prezentovat výsledky své práce.
Aktivity zahrnují práci s textem – atraktivní procvičování aktivit zaměřených k soustředěnému poslechu, spontánnímu mluvení, plynulému čtení a psaní.
Učitelé se seznámí s několika způsoby, jak připravit přiměřené jazykové úkoly, jak zvýšit zájem žáků o atraktivní činnosti, jak vstřebat a upevnit základní gramatická pravidla a zvýšit osobní zaujetí pro práci na úkolu. Využitím běžně dostupných materiálů (například textů z učebnic nebo pracovních sešitů, videí z YouTube), ale hlavně jejich jednoduchou adaptací a další zpracováním umožní dětem lépe a důkladněji procvičit dané učivo.
Aktivity jsou zaměřené na nenásilné procvičování textu, upevňování frází, porozumění obsahu sdělení i vlastní produkci anglického textu, k zapamatování slovní zásoby i frází, ke smysluplné reprodukci textu i vytváření nových řečových struktur.
Poznatky přímo z praxe pomáhají méně zkušeným učitelům. Kurz je doplněn mnoha dalšími podpůrnými materiály a také návody, jak jednoduše vyrobit vlastní pracovní listy, zaměřené přesně na žádoucí učivo.
Přehled témat výuky (každé části je věnována 1 vyuč.hodina):
1. Listening based activity – činnosti zaměřené na řízený poslech a možnosti obměn
2. Speaking based activity – samostatný slovní projev žáků
3. Reading based activity – práce s textem a podpora čtecích návyků, porozumění textu
4. Writing based activity – procvičení psaní na základě vět, volný projev
5. Grammar based activity – vysvětlení gramatických pravidel s minimálním přispěním učitele na základě analýzy textu.
6. Vocabulary based activity – lexikálně pojatá hodina probudí zájem o práci se slovní zásobou.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Fyziologie člověka je velmi zajímavá a náročná věda. Pojďte se seznámit, jak komunikují buňky v našem těle. Jak se mezi sebou dorozumívají jednotlivé orgány. Co vše se musí v našem těle odehrát, abychom mohli pohnout prsty, či přijmout potravu?
1.Fyziologické principy
2.Obecná neurofyziologie
3.Fyziologie svalstva
4.Fyziologie krve, oběh krve a lymfy
5.Fyziologie imunitního systému
6.Fyziologie dýchání
7.Fyziologie trávení a vstřebávání
8.Fyziologie vylučování
9.Fyziologie žláz s vnitřní sekrecí
10.Fyziologie rozmnožování
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přehled témat:
Seminář proběhne formou kombinace individuální a skupinové práce, diskuse budou probíhat v komunitním kruhu:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
- metody aktivního učení, jejich charakteristika (45 minut)
- metody aktivního učení v jednotlivých částech vyučovací hodiny (45 minut)
- metody aktivního učení, jejich popis, konkrétní příklady (180 minut)
- plánování vyučovací hodiny na základě vybrané metody (45 minut)
- diskuse, sdílení (45 minut)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
VHODNÉ PRO UČITELE 1. - 7. ROČNÍKU
Široká škála materiálů napomůže učitelům vysvětlovat, procvičovat a recyklovat používání nabytých znalostí. Učitelé se naučí připravovat vlastní hry a pracovní listy, vyzkouší si důležitost vizualizace učiva (vycházení vstříc žákům s vizuálním, sluchovým i pohybovým učebním stylem) a způsoby, jak poskytovat vhodné činnosti pro všechny učební styly svých žáků. Ti se tak učí používat gramatická pravidla, aniž by se „učili gramatiku“, používat kvalitní výslovnost a naučí se recyklovat slovní zásobu.
Tento kurz má variantu pro první stupeň a pro druhý stupeň. Struktura kurzu je shodná, liší se obsahem jednotlivých technik, použitých gramatických jevů a úrovní pracovního jazyka. Aktivity navíc pro druhý stupeň jsou označeny kurzívou
Přehled témat výuky a časová dotace:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Jak poznat manipulativní jednání, jednotlivé fáze manipulace a typologie manipulátorů. Obranný mechanismus nebo agresivita? Techniky a prostředky manipulace a obrana proti nim. Role manipulace v mezilidských vztazích. Jsme manipulátory, aniž si to uvědomujeme? Manipulace v zaměstnání, v rodině. Manipulace škodí všem. Prostor a jeho zvládání. Účinná argumentace, umění vyjít z konfliktu se ctí. První pomoc proti hloupým narážkám – instantní věty. Kde jste nejzranitelnější. Chraňte svou čest. Odhalte jízlivé komplimenty. Zvládání kritických situací. Jak reagovat, když vám někdo něco podsouvá. Praktická cvičení.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V oblasti didaktických her a aktivit herního a soutěžního typu budou diskutována tato témata:
(4 hodiny)
V oblasti objevování budou diskutována hlavně tato témata:
(4 hodiny)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář V roli figurek – živé tradiční stolní hry seznámí účastníky se stolními hrami – Člověče, nezlob se, Dáma, Šachy. V úvodu se zaměří na přínosy her, při kterých figurky nahradí studenti a mohou si tak vyzkoušet týmovou práci i vlastní analytické myšlení, stejně jako získat netradiční zážitek ze hry, které budou přímo součástí. Následovat budou jednotlivé hry – připomenuty jejich pravidla, hlavní prostor bude věnován postupu realizace ve vzdělávacích zařízeních.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Teoretická část:
Praktická část:
Určeno pro učitele: Biologie, přírodověda, výchova ke zdraví, tělesná výchova, zdravotní tělesná výchova, přírodopis
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je zaměřen na praktické aktivity rozvíjející jazykové dovednosti žáků 2. stupně ZŠ a středních škol. Účastníci budou mít možnost se seznámit a v praxi si vyzkoušet aktivity zaměřené na mluvení, poslech, čtení a psaní, jejichž cílem je kromě rozvoje jazyka i překlenutí specifických problémů a motivačních bariér této věkové skupiny.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Prezentace řady aktivit, které podporují pozorovací a paměťové dovednosti, napomáhají k trénování koncentrace, trpělivosti, ale i taktickému myšlení. Při hrách se rozvíjí komunikační a jiné sociální dovednosti, jsou konstruktivní, rozvíjejí hravost a kladné emoce. Zabaví děti, ale jsou také efektivní metodou rozvoje jazykových dovedností u mladších školních dětí.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář bude zaměřen na sérii úvodních zahřívacích pětiminutovek. Seminář nabízí přehled motivačních činností,které lze zařadit do jazykového vyučování a tím lépe dosáhnout stanovených výukových cílů - uplatnění osvojené slovní zásoby a správně osvojených gramatických znalosti. Prezentované aktivity zahrnují jednoduché hry určené k procvičování slovní zásoby. Mají děti motivovat a sloužit k zopakování jak nové, tak i starší slovní zásoby. Jejich úkolem je, jak už název říká, upoutat děti, vzbudit jejich zájem a zapojit je do výuky. Praktickou aplikací umožní účastníkům vlastní prožití prezentovaných aktivit.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1. Skotsko – země a lidé. Nejkrásnější místa Skotska, krajina, která utvářela charakter lidí, kteří tam žili, jejich historii i jazyk. Přehled nejdůležitějších momentů vývoje Skotska, kořeny konfliktů s Anglií. Povídání o lidech, jejichž význam pro Skotsko byl takový, že se stali ikonami dnešního Skotska. Vývoj skotské architektury a význam Charlese R. Mackintoshe. Tradiční hudba a tanec. Pokusíme se vyvrátit některé stereotypy o Skotsku.
2. Drobnosti z britské a americké historie, které pomohou osvěžit vaše znalosti historie i inspirovat vás k začlenění podobných aktivit do vlastní výuky angličtiny.
Probereme národní stereotypy, pověry, zvyky, symboly, významné osobnosti a události, vše hravou formou prostřednictvím kvizů a cvičení.
Jde o metodický seminář s prvky teorie i praxe, prostor bude dán i diskusi učitelů o tom, jak začleňují kulturní a historická témata do výuky angličtiny. Učitelé se dovědí množství zajímavostí z oblasti kultury a historie, bude jim poskytnuto pár ukázkových pracovních listů pro výuku, zároveň získají přístup k online materiálům k tomuto tématu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Historické pozadí některých svátků v anglicky mluvících zemích a jejich zasazení do současného kontextu. Možné způsoby, jak tyto svátky a události s nimi spojené představit studentům. Ukázka aktivit, které zpestří hodinu, zaujmou žáky a pomohou rozšířit jejich obzor. Seminář seznámí účastníky se svátky v anglicky mluvících zemích: Independence Day, Columbus Day, Halloween, Bonfire Night, Patron Saint's Days, St Valentine's Day, Thanksgiving, April Fool's day, Remembrance Day, Memorial Day, Veteran's Day, Trooping the Colour, Martin Luther King's Day.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Cyklus je rozdělen na dvě přednášky, každá s následujícím seminářem:
První přednáška Nominal predications in English je zaměřena na sponové predikace v angličtině a jejich ekvivalenty v češtině.
Obsah:
Druhá přednáška Secondary predications in English je zaměřena na neurčité tvary anglických sloves tj. na infinitiv, příčestí a gerundium, na kombinaci jejich vlastnosti jmenných a slovesných a na následné užití těchto tvarů jako prostředků větné kondenzace.
Obsah:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář pro učitele angličtiny, v němž učitelé získají teoretické znalosti i množství praktických dovedností. Tvorba vlastních interaktivních cvičení, která studenty zaujmou a motivují.
Účastníci budou seznámeni nejen s nejrůznějšími stránkami, kde najdou materiály vhodné pro výuku angličtiny, ale naučí se i vytvářet interaktivní cvičení a prezentace, aby tak mohli oživit a obohatit svou výuku a mohli studentům zadávat domácí úkoly, které se samy vyhodnotí, tudíž šetří práci učitelů. Účastníci budou pracovat s programy, které mohou pomoci ve výuce angličtiny a v motivování studentů k samostudiu.
Představení online platformy, kde budou mít účastníci uloženy všechny odkazy i ukázky cvičení, práce s online slovníky a webovým korpusem, seznámení s užitečnými stránkami pro výuku angličtiny, programy pro vlastní tvorbu cvičení, seznámení se stránkami určenými pro vlastní práci učitele a sebevzdělávání. Ukázky různých způsobů prezentace nového učiva.
V praktické části se účastníci naučí vytvářet testy, které se samy vyhodnocují, interaktivní cvičení k opakování slovní zásoby i gramatiky, ukážeme si též, jak upravovat pro vlastní potřeby cvičení vytvořená jinými učiteli, podíváme se na zdroje vhodné k aktivizaci a motivaci studentů, ale i určené pro vlastní práci a další sebevzdělávání učitelů, jako jsou speciální online slovníky a jazykový korpus. Vytvoření vlastního blogu a práce s ním, použití blogu ve výuce.
Seminář je rozdělen do pěti bloků, v první části je lektorka pomocí PPT provede výhodami a nevýhodami použití ICT ve výuce, účastníci se zapojí do diskuse a vysvětlí, jak oni sami ICT používají. Dále jsou účastníci seznámeni s platformou vytvořenou lektorkou, v níž je množství odkazů na programy a nástroje, které mohou použít ve výuce i mimo ni. Lektorka vyzdvihne některé z nich a doporučí způsob jejich využití.
Ve druhém bloku se účastníci naučí pracovat s Quizletem, programem na výuku a procvičování slovní zásoby.
Ve třetím bloku pracujeme s Learning Apps, programem, v němž se dají vytvářet interaktivní cvičení pro procvičování gramatiky, slovní zásoby, poslechu, reálií, literatury, historie, atd.
Ve čtvrtém bloku si vytvoříme blog, kam umístíme odkazy na doposud vytvořená interaktivní cvičení.
V závěrečném bloku pracujeme s Edmodem – účastníci si nejdříve vytvoří účet jako studenti, aby se s programem seznámili z pohledu studenta, pak si vytvoří učitelský účet a naučíme se vytvářet kvizy a vše další, co Edmodo umožňuje.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Google jako zásobárna výukových aplikací. Webová stránka jako interaktivní platforma vhodná pro výuku a projektovou výuku, různé způsoby prezentování online, interaktivní výuka a opakování slovíček s využitím obrázků, vytváření online dotazníků, co vše nabízí Google Drive, mnoho užitečných odkazů.
Účastníci se naučí vytvářet testy, které se samy vyhodnocují, dotazníky s krásně graficky zpracovaným přehledem výsledků, prezentace, které jsou rovnou přístupné na webu, vytvoří si vlastní webovou stránku, kam si mohou umístit všechny vlastní výtvory, ale i odkazy na další vhodné stránky. Dále účastníci získají přístup k webové stránce pro tento seminář vytvořené, kde najdou užitečné návody, jak s aplikacemi dále pracovat a mnohé další odkazy. Jsou zde i ukázky práce s dalšími online prezentacemi, jako jsou Prezi, Slideshare, Animoto, Powtoon a PhotoPeach. Ukážeme si i další programy pro kvizy, práci s obrázky a nástěnky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah: Třetí díl seminářů pro učitele angličtiny v oblasti zapojení počítačů a internetu do výuky angličtiny. Po prvních dvou úspěšných dílech, kde se učitelé seznámili s tvorbou interaktivních cvičení, kvizů, dotazníků, prezentací, blogů, webových stránek a mnoha dalšího, přinášíme další díl s podtitulem Co je nového v oblasti internetu. Jde o metodický seminář, kde se podíváme na programy, s nimiž učitel může pracovat, aby pomáhal studentům rozvíjet jazykové dovednosti, jako jsou čtení, psaní, poslech, mluvení. Pozornost bude věnována i programům k rozvoji znalostí v oblasti gramatiky a slovní zásoby. Dále se učitelé seznámí se základy infografiky a možnostem jejího využití při tvorbě vlastních materiálů.
Jde o metodický seminář s prvky teorie i praxe, prostor bude dán i diskusi učitelů o tom, jak dobře strukturovat hodinu s použitím výpočetní techniky.
Tento osmihodinový seminář bude rozdělen do čtyř dvouhodinových bloků. V prvním bloku bude pozornost věnována metodickým aspektům práce s výpočetní technikou ve škole, podíváme se na modely SAMR a TPACK a Bloomův model. Prostor bude věnován i diskusi učitelů o vlastní práci s technikou, o tom, jak a kdy do hodiny počítač účelně začleňovat.
Druhý blok se soustředí na přehled ukázek programů pro nácvik čtení a psaní, učitelé si vyzkouší práci s některými z nich. Podíváme se i na možnosti nácviku čtení s poslechem.
Třetí blok bude věnován programům pro procvičování poslechu a zároveň i mluvení, ukážeme si programy, které vedou ke studentské autonomii a snaze o zlepšování vlastní výslovnosti studentů.
Čtvrtý blok se zaměří na práci s programy, které mohou učitelé studentům doporučit pro upevňování gramatiky a slovní zásoby. Dále se podíváme na některé programy umožňující tvorbu jednoduché infografiky a vyzkoušíme si práci s jedním z nich. Ukážeme si i další programy pro prezentaci učiva ve škole a práci se třídou.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Charakteristika:
Tematicky uspořádané lekce naučí učitele, jak s minimální intervencí dosáhnout hodiny, kdy jsou žáci zaujati daným úkolem, na kterém pracují individuálně či ve skupinách a učí se prezentovat výsledky své práce.
Aktivity zahrnují práci s textem – atraktivní procvičování aktivit zaměřených k soustředěnému poslechu, spontánnímu mluvení, plynulému čtení a psaní. Učitelé se seznámí s několika způsoby, jak připravit přiměřené jazykové úkoly, jak zvýšit zájem žáků o atraktivní činnosti, jak vstřebat a upevnit základní gramatická pravidla a zvýšit osobní zaujetí pro práci na úkolu. Využitím běžně dostupných materiálů, ale hlavně jejich jednoduchou adaptací a další zpracováním umožní dětem lépe a důkladněji procvičit dané učivo. Aktivity jsou zaměřené na nenásilné procvičování textu, upevňování frází, porozumění obsahu sdělení i vlastní produkci anglického textu, k zapamatování slovní zásoby i frází, ke smysluplné reprodukci textu i vytváření nových řečových struktur.
Poznatky přímo z praxe pomáhají méně zkušeným učitelům.
Kurz je doplněn mnoha dalšími podpůrnými materiály a také návody, jak jednoduše
vyrobit vlastní pracovní listy, zaměřené přesně na žádoucí učivo.
Přehled témat výuky:
1. Warm-up activities – činnosti zaměřené na aktivizaci a navození atmosféry
2. Communicative activities – samostatný slovní projev žáků
3. Using videos – jak využít populárních spotů z YouTube k efektivní výuce
4. Songs are not only gap filling – využití písniček ke vzbuzení zájmu o jazyk i
5. Grammar based activities – procvičení gramatických jevů
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1. Úvod – schopnost celoživotního učení se jazyku jako dovednost, kterou je třeba rozvinout v době středoškolského studia: 0.5 vyučovací hodiny (VH)
2. Přehled modelů obecných učebních stylů i modelů zaměřených na učení se jazykům, doporučení pro vhodný výběr modelu: 1 VH
3. Ukázky prostředků pro rozvoj dovednosti celoživotního učení se jazyku: neelektronické (např. slovníky a jejich správné využití, technika kopírování slovního projevu,…) či elektronické (např. technika neúplné slovní zásoby, kritické hodnocení studijních materiálů a informací v nich obsažených) prostředky, praktické zkušenosti z výuky: 1.5 VH
4. Tvorba výukových materiálů zaměřených na celoživotní rozvoj jazykových schopností - workshop s využitím materiálů vybraných školitelem 1.5 VH
5. Příprava studentů na vysokoškolské kurzy angličtiny – specifika výuky jazyků na vysoké škole, úvod k výuce odborné angličtiny: 1.0 VH
6. Příprava studentů na vysokoškolské kurzy jazyků – workshop zaměřený na přípravu materiálů a techniky celoživotního rozvoje jazykových schopností, zejména výuka studentů posledních ročníků SŠ: 2.0 VH
7. Kontrolní test 0.5 VH
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Cílem semináře je inspirovat učitele k zvýšení zájmu o studium hub u studentů. V České republice lze sběr makromycet (makroskopických hub) považovat téměř za národní sport a není rodina, kde by alespoň někdo se sběrem hub neměl zkušenosti. Je však dobré porozumět i biologii hub, jejich životním strategiím, znát houby léčivé i prudce jedovaté a z praktické stránky se lépe seznámit s problematikou určování hub v terénu. Součástí kurzu budou i aktivizační metody s tématem mykologie a praktické určování hub. Kurz je vhodný pro podzimní období, kdy je možné přinést čerstvé plodnice hub.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah:
Reprodukce: gametogeneze, základní procesy a pojmy
Embryologie 1: přehled embryonálního a fetálního vývoje
Problematika reprodukčního zdraví, (ne)plodnosti (popis aktuálního stavu, příčiny, možná řešení), zázraky“ reprodukční medicíny : představení možností, jakými prostředky současná medicína může pomoci při řešení problému neplodnosti, etika
Seznámení se zdroji pro přípravu výukových materiálů, tipy pro výuku, náměty na didaktické materiály (literatura, webové stránky, výuková videa a další), diskuze s účastníky, dotazy
V průběhu semináře budou využity elektronické materiály připravené autorkou.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Během tohoto semináře jsou představeny základy evoluční biologie – zejména příčiny a důsledky přirozeného výběru a teorie sobeckého genu. Teoretické zákonitosti jsou demonstrovány na praktických příkladech živočichů i člověka (2 hod).
Stručně nastíněna je i evoluce rodu Homo a koncept tzv. „prostředí evolučních adaptací“ člověka (2 hod).
Další část semináře je věnována pohlavnímu výběru – jeho existence je zdůvodněna na základě fyziologie rozmnožování, jeho nápadné projevy jsou demonstrovány na praktických příkladech z české i exotické přírody (1 hod).
Kromě základní charakteristiky pohlavního výběru jsou uvedeny jeho nejdůležitější další složky (zejména „hypotéza sexy synů“, „hypotéza dobrých genů“, teorie handicapu“ a „parazitová hypotéza“ Hamiltona a Zuka). Všechny teoretické konstrukce jsou přiblíženy na příkladech živočichů, především hmyzu, ptáků, obojživelníků a savců včetně člověka (1 hod).
V poslední části semináře budou účastníci seznámeni s detaily výběru partnera u lidí. Z lidské evoluce pramenící specifika procesu výběru partnera jsou ukázány na příkladech z výzkumů běžných i exotických lidských kultur celého světa. Kromě fyzických vlastností, ovlivňujících atraktivitu pro opačné pohlaví, jsou ukázány např. příklady vlivu hormonální antikoncepce na pohlavní výběr člověka; úloha čichu; červené barvy a další zajímavosti. Představen je i základní koncept tzv. války spermií a vztah krátkodobých / dlouhodobých svazků a osobnosti mužů i žen (2 hod).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V úvodu semináře jsou účastníkům představeny základní teoretická východiska reprodukce hmyzu – typy určení pohlaví a stavba pohlavních soustav (1 hod). V dalších částech jsou na konkrétních příkladech představeny zákonitosti sexuální komunikace a kopulační i postkopulační chování (3 hod). Dále je věnován prostor péči o potomky vybraných hmyzích zástupců i jiných bezobratlých (2 hod). V závěru jsou shrnuty nejdůležitější obecné souvislosti v kontextu školního kurikula a didaktiky biologie, resp. přírodopisu (2 hod).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V rámci čtyřhodinového semináře budou probrány tyto okruhy:
Účastníci budou seznámeni s užitečnými studiemi, s aktuálními publikacemi prestižních časopisů, s příručkami i zajímavými internetovými stránkami.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V rámci osmihodinového semináře budou probrány tyto okruhy:
Účastníci budou seznámeni s užitečnými studiemi, s aktuálními publikacemi prestižních časopisů, s příručkami i zajímavými internetovými stránkami.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah: 1. Úvod, seznámení - 30 minut
2. Stylistické hry a cvičení - 80 minut
3. Ukázky výsledků práce dětí - 30 minut
4. Zajímavá témata na psaní i mluvení - 120 minut
5. Ukázky prací dětí - 30 minut
6. Hodnocení prací - 20 minut
7. Diskuse - 40 minut
8. Závěr - 10 minut
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah semináře vychází z analýzy kurikulí zemí, jejichž žáci se ve čtenářské gramotnosti opakovaně nacházejí na předních místech (průzkumy PISA). Základní rozdíl spočívá v tom, že se tito žáci od počátku učí pracovat s intencionálními texty, jimž bez problémů rozumějí. České učebnice naopak často pracují s ukázkami z literatury pro dospělé čtenáře, což někdy může vést i k demotivaci. Jestliže literatura pro děti a mládež (LPDM) v učebnicích není dostatečně zastoupena, je na učiteli, aby ji svým žákům přiblížil sám. K tomu je třeba, aby sledoval její vývoj, avšak v dnešní době vychází obrovské množství literatury určené dětem a mládeži, je tedy pro učitele časově velmi náročné se v této oblasti patřičně orientovat. Seminář jim má být v tomto ohledu oporou.
Rozpis obsahu:
Učitelé získají tipy, na co se zaměřit při hledání vhodných textů. Na vybraných ukázkách si vyzkoušejí některé metody práce s textem.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář využívá spojení českého jazyka s mediální výchovou. Opírá se o psychologické a sociolingvistické poznatky. Učitelé se seznámí s nástinem historického vývoje médií, se stereotypy, s nimiž média pracují, a se způsoby, jimiž média ovlivňují myšlení a chování lidí. Účastníci se zaměří především na jazykové prostředky, jichž média využívají, a vyzkoušejí si, jak je možno čelit mediální manipulaci. Vybrané aktivity jsou zaměřeny na rozvoj komunikačních kompetencí žáků pomocí autentických tištěných, audio a audiovizuálních materiálů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je orientovaný na získání praktických dovedností v oblasti vývoje nástrojů k rozvíjení a ověřování čtenářských dovedností žáků. Účastníci semináře si osvojí základy dovednosti tvořit některé typy úloh ověřujících jednotlivé dovednosti, kterými je tvořena čtenářská gramotnost obecně (budou např. vytvářet úlohy na porozumění textu i jeho částem, nalezení informací v textu, určení či odvození významu slov i větších celků v daném kontextu, využití jednoho textu v jiném textu, interpretace různých druhů textu, interdisciplinární vztahy apod.). Práce v semináři se bude odehrávat s autentickými souvislými i nesouvislými texty využitelnými pro práci s žáky 6.–9. tříd.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Volné pokračování semináře Vybraná díla současné světové literatury. Cílem semináře je seznámení účastníků s vybranými autory a jejich některými literárními díly, která v posledním dvacetiletí upoutala pozornost kritiků i čtenářů. Předmětem práce v semináři budou vybraná díla a texty autorů jako D. Kehlmann, J. Zeh, U. Eco, J. Guillou, K. Aust, D. Masłovská aj. Pozornost bude věnována především, nikoli ale výlučně, německé, italské a severské literatuře. Seminář není zaměřen na prezentaci komplexních přehledových informací o současném vývoji jednotlivých světových literatur, ale spíše na hledání cest k rozvoji čtenářských dovedností žáků prostřednictvím vybraných děl některých autorů.
Účastníci semináře si vyzkouší tvorbu pracovních listů k použití ve výuce. Absolvování semináře tedy přinese jeho účastníkům nejen dílčí poznatky o vybraných dílech současné světové literatury, ale také náměty k využití převážně nekanonických děl v hodinách českého jazyka a literatury.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Úmyslná chyba, oprava žákovské chyby, taháky, text učící, mnemotechnické pomůcky a legrace, to jsou možnosti, které dětem češtinu přiblíží. Budeme mluvit o nezvyklých způsobech opravování chyb, o vytváření korektur i o tom, co může chyba způsobit.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem je představení základní komiksové terminologie a možností práce s komiksem ve výuce – interpretace, praktická cvičení, diskuse o (ne)uměleckosti komiksu, komiksové adaptace literárních děl, hledání místa komiksu v univerzu literárním i univerzu výtvarném. Témata:
-Základní komiksová terminologie (60 min)
-Možnosti interpretace komiksu ve výuce (60 min)
-Praktické využití komiksové tvorby ve výuce (90 min)
-Komiks jako literární adaptace – pro a proti (90 min)
Je komiks umění? A jaké? (60 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1. Dílo jako historický pramen.
2. Nová kritika aneb „smrt autora“.
3. Hermeneutika a její horizonty očekávání.
4. Čtenářsky orientovaná literární teorie.
5. Český strukturalismus. Vše je struktura.
6. Poststrukturalistické tázání. Co je autor?
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář se zaměří na seznámení posluchačů s osobností Emila Háchy v kontextu vývoje české politiky 20. století a s výsledky dosavadního výzkumu k danému tématu. Pokusí se postihnout poměr naší společnosti k protektorátu, přiblížit postoje Emila Háchy ale i celé společnosti k nacistické okupaci a vyrovnávání naší společnosti s novými podmínkami vyvolané okupací a druhou světovou válkou. Hlavní pozornost se soustředí na jednání Emila Háchy v době okupace a jeho aktivity v odboji. Stranou nezůstanou ani poválečné osudy protektorátního prezidenta, jeho zatčení a brzká smrt ve vězení. Stejně jako kritické zhodnocení jeho úlohy v poválečné historiografii.
Kurz je koncipován na 6 hodin a bude obsahovat následující témata:
1/ Emil Hácha pokus o stručný životopis
2/ Volba Emila Háchy československým prezidentem v listopadu 1938 a jeho role v politickém systému druhé republiky
3/ Nacistická okupace a role Emila Háchy při vzniku Protektorátu Čechy a Morava
4/ Kontakty Emila Háchy s odbojem (spolupráce s ministerským předsedou gen. A. Eliášem)
5/ Situace po nástupu R. Heydricha
6/ Konec války a smrt. E. Háchy a hodnocení jeho činnosti.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1. hod Vysvětlit pojem životní prostředí (různé definice a členění životního prostředí, jeho základní složky). Uvést negativní důsledky lidské činnosti na životní prostředí z historického pohledu (konkrétní dopady ve světě i na území našeho státu)
2. hod Zaměřit se na konflikt člověka se ŽP v současnosti – globální problémy světa a jejich charakteristika (příčiny vzniku, příklady lokálních, regionálních i globálních vlivů).
Podstata globalizace. Možná členění globálních vlivů.
V dalších hodinách budou hodnoceny hlavní globální problémy současnosti
(tyto budou dále chronologicky podrobněji charakterizovány – jaký je dopad na životní prostředí, včetně člověka, nastíněna budou i možná řešení)
3. hod Rozbor změn klimatu a degradace půdy (včetně desertifikace)
4. hod Příčiny a důsledky nedostatku vody (zejména pitné); úbytek zdrojů (především neobnovitelných)
5. hod Rozbor populační krize současného světa (proč ne exploze); hrozba terorismu neustává
6. hod. Chudoba (hlavně rozvojových zemí); epidemie i v 21. století
7. hod Ohrožení genetické, druhové a ekosystémové biodiverzity (příčiny, stav, příklady i z ČR); příklady základních invazivních a expanzivních rostlin ČR – jejich původ, morfologie, ekologické nároky, stanoviště, jejich negativní vlivy, způsoby likvidace
8. hod Charakteristika a negativní ovlivnění základních biomů světa v posledních desetiletích.
Diskuze a náměty na prakticky orientovanou výuku.
Při vzdělávací akci budou využity četné autorkou připravené elektronické podpory a skripta s velkým množstvím obrazového materiálu – zejména fotodokumentace autorky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Účastníci semináře budou nejprve seznámeni s vývojem středoevropské krajiny v kontextu současných problémů naší přírody (2 hod). Z vývoje krajiny vyplynou nejdůležitější příčiny hlavních problémů ochrany přírody i způsoby řešení (2 hod). Následně bude zhodnocena daná problematika z hlediska stavu ochrany přírody v českých školách (2 hod) a nástin možností, které školy, domácnosti i jednotlivci mají (2 hod).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Bodový scénář:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah přednášek.
1. Organické polovodiče, princip, funkce a aplikace
2. Emise záření z organických polovodičů a její aplikace ve světelných zdrojích a ektroluminiscenčních displejích.
3. Vnitřní fotoektrický jev v organických polovodičích a jeho aplikace ve fotovoltaice
4. Elektronika a senzorika na bázi organických polovodičů pro biomedicínské aplikace.
5. Technologie tisku organické elektroniky
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah:
1)Pravopisné reformy a jejich aplikace ve frankofonním prostředí
2)Problematika feminizace francouzského jazyka a tzv. écriture inclusive
3)Francouzština užívaná v rámci různých sociálních sítí (Facebook, Twitter)
4)Neologie v současné francouzštině
Seminář je veden ve francouzském jazyce.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přehled témat výuky s časovou dotací
1.Uvedení do tématu – tvořivá taneční výchova, její metody a zdroje, pohybové hry a cvičení pro vytvoření pozitivní atmosféry ve skupině (1 h)
2.Hry a cvičení zaměřené na správné držení těla (1 h)
3.Hry a cvičení zaměřené na rozvoj rytmického cítění (2 h)
4.Hry a cvičení zaměřené na propojování hlasu a pohybu (1 h)
5.Hry a cvičení zaměřené na rozvoj pohybového vyjádření (2 h)
Reflexe a sebereflexe – jak přenést dovednosti a poznatky ze semináře do mé vlastní výuky (1 h)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vzdělávací seminář nabídne hry a techniky s hudbou, které podporují komplexní vývoj dítěte. Seminář aktuálně zodpovídá otázky týkající se hudební kreativity, instrumentality a toho, jakým způsobem přilákat děti k hudbě a zároveň jejich dovednosti rozvíjet a podporovat. Budeme se zabývat rozvojem hudebních a rytmických dovedností (práce s hudebním nástrojem, hlasem), motivací ke kreativitě a spontánní hudební radosti. To vše s respektem adekvátního hudebního vývoje. Seminář obsahuje teoretické ukotvení a především praktickou/prožitkovou část. Účastníci se seznámí s oblastí muzikofiletiky, získají soubor her a technik (hudba a rytmus, říkadla, hudebně pohybové hry a písně, techniky aktivizační i relaxační).
Jednotlivé hry je možné modifikovat na základě specifického cíle, co u dítěte rozvinout a podpořit. Proto je seminář vhodný jak pro učitele mateřských škol, prvního stupně základních škol i speciální pedagogy. Seminář doporučujeme také učitelům středních pedagogických škol zabývajících se hudební metodikou.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurz bude probíhat pouze v italštině a je rozdělen do tří bloků. V první části se budeme věnovat italské kultuře, zvykům a literatuře obecně. Výuka proběhne formou dialogu, během kterého si vzájemně budeme předávat informace o zkušenostech s výukou italského jazyka a italskou kulturou. (2 hodiny)
Ve druhé části se zaměříme na italskou literaturu a na četbu úryvků z knih vybraných autorů (Italo Calvino, Gianni Rodari, Oriana Fallaci), které budeme společně komentovat. (3-4 hodiny)
Třetí část kurzu bude zaměřena na zpracování a krátké prezentaci jednoho tématu, na kterém budou účastníci pracovat jednotlivě nebo ve skupině. Každý účastník si vybere jedno téma, které jej nejvíce zaujalo, a zdůvodní svůj výběr vlastními slovy. V případě, že stejné téma zaujme více účastníků, mohou na něm pracovat společně. (2-3 hodiny – podle počtu účastníků)
KURZ PROBÍHÁ V ITALSKÉM JAZYCE
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář navazuje na seminář Využití počítačů v matematice, ve kterém se účastníci naučili základům práce v programu Geogebra. Seminář má tyto základy rozšířit. Je určen i všem, kteří mají alespoň základní znalost programu Geogebra.
Obsah:
Opakování, instalace, možnosti programu Geogebra (0,5h)
Konstrukční úlohy, práce s posuvníky, textem, postupem konstrukce a krokováním konstrukce (1,5h)
Možnosti zobrazení výsledné práce, html aplet (0,5h)
Změna nastavení, možnosti panelu nástrojů, nový nástroj (0,5h)
Funkce, základy skriptování, jazyka LateX (1,5h)
Možnosti druhé nákresny, vstupní pole (1h)
CAS (1h)
Tabulky a statistika (0,5h)
Řešení obtížnějších příkladů (1h)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Účastníci semináře se prostřednictvím ukázkových příkladů naučí základům práce s programem Geogebra – 3D. Kurz je zaměřen na využití 3D nákresny programu a tudíž na geometrii v prostoru.
Obsah:
Opakování, instalace, možnosti programu Geogebra (0,5h)
Jednoduché úlohy (zobrazení bodu, přímky, úsečky, kružnice, atd.) (3h)
Propojení 2D a 3D nákresny, možnosti druhé nákresny (1h)
Možnosti zobrazení výsledné práce, html aplet (0,5h)
Řešení obtížnějších příkladů, práce s textem, propojení s CAS (3h)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V osmi hodinách budou posluchači seznámeni s tématem finančního plánování rodiny, sestavením finančního rozpočtu, jeho plánováním a změnami v rámci různých životních fází.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Histogram včetně krátkého historického úvodu, odhady středních hodnot, rozptyl
Frekvenční a distibuční funkce, pravděpodobnost a statistická rozdělení
Statistické testy neparametrické a parametrické, nulová hypotéza, test dle Kolmogorova a Smirnova, F-test, t-test
Regresní metody a korelace, korelační koeficient
Analýza rozptylu, ANOVA
Multivariační metody, principy shlukové analýzy a metod rozlišení vzoru
Nejnovější trendy ve statistickém zpracování dat, kloudová řešení, principy neuronových sítí a učících metoda
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Výuka s použitím počítačů, samostatné příklady.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Funkcionální rovnice jedné a dvou proměnných a jejich řešení. Problematika funkcionálních rovnic, přestože se jeví značně vzdálená od školské matematiky, má v praxi mnohé aplikace a řešení jednoduchých typů funkcionálních rovnic nepřesahuje nijak významně osnovy školské matematiky. Hlavním obsahem přednášky jsou funkcionální rovnice jedné proměnné, k jejichž řešení je nutná znalost základních pojmů iterativní teorie funkcí; v první části se však dotkneme i funkcionálních rovnicích dvou proměnných, jejichž řešení je obecně snazší.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V centru výuky matematiky v minulosti vždy bylo řešení problémů. Obdobně je tomu i dnes a jistě to tak bude i v budoucnu. Jedním z důležitých cílů školské matematiky je přispět k tomu, aby se z žáků a studentů stali lepší řešitele matematických problémů a tím i problémů ostatních.
V semináři bude krátký pohled do historie a dále objasnění toho, co je problém a také jaké druhy problémů existují (1 h). Hlavní část bude obsahovat seznámení s užitečnými (heuristickými) strategiemi pro řešení problémů školské matematiky. Tyto strategie vytvářeli nejvýznamnější matematici už od dob antického Řecka (2 h). Vše bude demonstrováno na úlohách vhodných pro školu (2 h). Vyřešený problém je mnohdy vhodné obalit analogickými problémy a vytvořit tak tzv. hrozen problémů. Do popředí tak vystoupí metoda řešení (1 h). Užitečné při řešení mnohých úloh a také při zkoumání matematických situací je experimentování, které tvoří základ výzkumného přístupu. Také tento přístup bude demonstrován na vhodných úlohách a ve vhodných matematických situacích. 2 h).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář zaměřený na přípravu vhodných didaktických situací pro vyučování matematice. Situací rozumíme soubor okolností, v nichž se nachází nějaká osoba, a vztahů, které ji spojují s prostředím, ve kterém je. Studium okolností, které řídí šíření a osvojování si znalostí, proto vede k zabývání se situacemi. V didaktické situaci vystupují: 1)aktér – ten, kdo něco koná, 2) prostředí – vše, co působí na žáka, a vše, na co žák působí, 3) pravidla, 4) omezení, …
Všechny pojmy budou ilustrovány a studovány na konkrétních příkladech ze školní praxe.
Pojem didaktické situace bude vysvětlen na konkrétních případech situací ve třídě při vyučování matematice. Na konkrétních ukázkách budou přiblíženy i některé další základní pojmy z teorie didaktických situací. Různé role učitele a žáka ve třídě. Vyučování matematice jako hra (příklady). Analýza a priori didaktické situace s ilustracemi z oblasti slovních úloh . Strategie řešení slovních úloh o dělení celku na nestejné části. Diagnostika znalostí žáků podle jejich chování v didaktické situaci (příklady).
2.část
Chyby, překážky a výuka matematiky. Test pro odhalení chybných představ (příprava testu, výsledky žáků, analýza možností nápravy chybných představ). Na řešení slovních úloh budou navrhovány a analyzovány didaktické postupy, kterými se chyby (ať už způsobené věkem žáků nebo špatným fungováním známých postupů v nových situacích) dají odstranit. Analýza proměnných didaktické situace (příklady).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vážným nedostatkem tradičního vyučování matematice je kladení důrazu na vstřebávání celé řady poznatků a algoritmických dovedností a malá pozornost věnovaná jejich tvořivému využívání jak v matematice, tak i mimo ni. Využívat matematiku znamená umět určit, kdy, kde a jak použít poznatky, které má uživatel (a to nejen žák) k dispozici. To vyžaduje, aby tvořil, formuloval a konstruoval modely, jazyky, budoval pojmy a sdružoval je, využíval své předchozí zkušenosti, diskutoval o svých zjištěních. Seminář je zaměřen hlavně na tato témata: Vizualizace jako jedna z možností odstraňování formalismu ve vyučování. Vizualizace problému jako diagnostický nástroj při řešení různých variací jedné úlohy a při různých typech modifikací úloh. Mechanismy řešitelského procesu slovních úloh při použití různých typů reprezentací. Využití různých typů reprezentací jako edukačního a reedukačního nástroje. Využití různých typů reprezentací jako diagnostického nástroje
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Aritmetická, geometrická a aritmeticko-geometrické posloupnosti – užití v netradičních příkladech. Posloupnosti určené rekurentně, posloupnost Fibonacciho, užití. Vlastnosti Fibonacciho čísel. Užití posloupností v kombinatorice. Součet nekonečné řady – aplikace na řady nejen geometrické. Achilleus a želva. Harmonická řada a její pozoruhodné vlastnosti. Zlaty řez.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Aktivity a podněty zaměřené na nácvik a upevnění verbální komunikace v hodinách němčiny
Jde vesměs o zábavné aktivity, pomocí nichž lze rozvíjet komunikační dovednosti žáků a nenásilnou formou je přivést k samostatnému ústnímu projevu. Přitom je důležité zohlednit odlišné přístupy jednotlivých studentů, a střídat aktivity i metody nácviku. Protože u těchto aktivit nejsou chyby bezprostředně opravovány ani negativně hodnoceny, mohou významnou měrou přispět k odbourání strachu z mluvení.
V úvodu semináře se budeme zabývat nejčastějšími problémy, na které učitelé při komunikativní jazykové výuce narážejí a v průběhu semináře se pokusíme najít jejich řešení.
Učitelé budou postupně seznámeni s aktivitami vhodnými pro začátečníky, mírně pokročilé i pokročilé žáky. Sami si v roli žáků vyzkoušejí nejrůznější jazyková a intonační cvičení, jazykolamy, komunikační týmové hry, vyjednávací aktivity, rolové a simulační hry a hádanky jako např. Černé historky (rekonstrukce příběhu pomocí uzavřených otázek), Alibi (dva obžalovaní se snaží potvrdit si navzájem alibi), Teamarbeit (spolupráce na dálku při objasňování významů), Nicht ja nicht nein (odpovědi na otázky bez zakázaných slov), Wer wird gerettet (vyjednávací hra) apod. a v praxi si tak ověří, jak tyto aktivity ovlivní motivaci žáků a jejich schopnost spontánního vyjádření vlastních názorů a postojů k prezentovaným problémům.
Učitelé budou mít rovněž možnost podělit se v průběhu semináře o vlastní zkušenosti a nápady, a díky této interaktivní formě si odnesou ještě více podnětů pro své další pedagogické působení.
Seminář bude probíhat v německém jazyce.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Po úvodní výměně zkušeností se čtením v hodinách němčiny a prezentaci na téma „Fertigkeit Lesen“ (dovednost čtení) již půjde o komplexnější práci s texty, o aktivity, pomocí nichž lze rozvíjet myšlenkové procesy, uvědomit si hlouběji jejich obsah a souvislosti a logicky formulovat a vyjadřovat vlastní myšlenky. Na příkladech pohádek, básnických a písňových textů, krátkých a ultrakrátkých povídek, poslechových textů i komiksů si učitelé vyzkoušejí různé aktivity, uvedené níže:
1. Pohádky: sestavení názvu pohádky z jednotlivých výrazů, z klíčových slov vytvořených z textu pohádky pomocí programu ‚wordle‘ odhadnout, o kterou známou pohádku se jedná, práce se slovní zásobou z pohádek – přiřazení významu k příslušnému obrázku, pohádková kvarteta spojená s převyprávěním obsahu, čtení pohádek ve skupinách + upravená hra ‚Přines si svou knihu´, zařazení známých citátů do příslušných pohádek, závěrečný kvíz
2.Básnický a písňový text Loreley: po přečtení základních informací shrnutí textu zpaměti, popis osoby podle vlastní představy, práce se slovní zásobou pomocí synonym, porovnání textu s ilustrací, poslech písně
3. Seznámení s klasickou veršovanou dětskou knihou ‚Struwwelpeter‘: práce s textem ‚Daumenlutscher‘ přiřazení textu k jednotlivým obrázkům, doplnění vhodných výrazů do převyprávěného textu, diskuze o různých druzích výchovy, poslech básně ‚Erziehung‘
4.Poslech krátké povídky: anticipace obsahu z klíčových slov, poslech první části a vlastní formulace možného závěru, poslech závěrečné části a srovnání originálu s vlastní představou,rozbor pocitů vypravěče v jednotlivých fázích.
5. Čtení povídky od současné autorky Julii Franck: práce se slovní zásobou, čtení části textu, charakteristika postav a vztahů mezi nimi, čtení závěru textu a stručné převyprávění příběhu v préteritu podle daného schématu
6. Krátké povídky od Franze Hohlera a Marie Luise Kaschnitz, tvorba vlastních variací na texty
7.Ultrakrátké povídky: Bierdeckelgeschichten – skupinová práce -výběr jednoho z nabídnutých textů, příprava a následná prezentace možností práce s tímto textem ve výuce.
8. Comics: základní terminologie, sestaveni příběhu, Goethův Faust v piktogramech
Učitelé tak získají náměty na práci s textem, jimiž se lze inspirovat a dále je rozvíjet a využít při výuce němčiny, a to již od úrovně A1 SERR.
Seminář bude probíhat v německém jazyce.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Cílem semináře je zásobit pedagogy hrami a autentickým materiálem, který mohou použít ve výuce. Po kratičkém teoretickém úvodu o slovotvorbě, významu slov a nových jazykových tendencích se zaměříme na sadu jednoduchých her procvičujících a rozšiřujících základní slovní zásobu (př. gehen – strapazieren – stolpern – waten atp.). Neopomeneme ani nové jazykové tendence (anglicizmy, feminismy, zkratky,…). V závěru si vyzkoušíme jednoduché modelové scénky, při kterých budeme pracovat s autentickými texty (př. jízdní řády, orientace v obchodním domě).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V poslední době – i kvůli nárůstu imigrace do německy mluvících zemí – se počet nabídek webových stránek vhodných k výuce němčiny nesmírně zvýšil. Na jednu stranu je to výborná zpráva, na druhou to může vést ke zmatení, protože stránky se velice liší rozsahem a kvalitou. V tomto semináři se bude pracovat s novými stránkami a aktivitami, které můžou obohacovat výuku němčiny v českém kontextu a které se ve většině případů nejen setkávají s úspěchem u žáků, ale vedou také k efektivnějšímu osvojení daného učiva.
I když jsou webové stránky volně dostupné, učitelům často chybí zkušenost, jak je správně zapojit do výuky, aby materiály byly přínosné k učení. Proto se v tomto semináři klade důraz na analýzu a reflexi nabídek pro efektivní a smysluplnou integraci materiálu ve výuce.
Mezi zdroji, s kterými se účastníci během seminářů setkají, budou:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Dílna čtení je jedna z možných cest, jak se žáky v hodinách českého jazyka hledat smysl čtení. Nezdůrazňuje rozdíly v technice čtení. Žáci nejsou zkoušeni ze čtení, pracují individuálním tempem. O své knize a o pocitech, které žáci při čtení mají, mohou diskutovat s ostatními. Vytváří si záznamy o četbě, ke kterým se mohou vrátit a připomenout si myšlenky a pocity, které je při četbě provázaly. Dílna čtení má velký vliv na utužení třídního kolektivu, při rozhovorech o četbě se setkávají vždy nové dvojice žáků a tím dochází k jejich lepšímu vzájemnému poznávání.
Cíle dílny čtení
· rozvíjení vědomého čtenářství
· vytváření kladného vztahu k vlastní četbě
· motivování k celoživotnímu učení
· podpořit kladné vztahy v kolektivu třídy, pracovat s textem, zpracovávat informace,
vyjadřovat názory ke čtenému textu
· seznámit žáky s knižním fondem školní knihovny
Témata:
Čtenářská dílna – význam, pravidla, výhody, nevýhody 45 min
Výběr knih pro čtenářskou dílnu 45 min
Inspirace pro čtenářskou dílnu – prostředí, křeslo pro hosta 45 min
Záznamy o četbě – formy zápisu dle čtenářské úrovně 135 min
Rozhovory o četbě - třífázový rozhovor, překřížené skupiny 90 min
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V semináři budou předvedeny originálně zpracované didaktické zkušenosti pedagogů z praxe, zaměřené zejména na vzdělávací potřeby žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Lektorka zároveň představí vlastní nové a obecně málo známé a frekventované formy a metody vyučování. V první části se lektorka zaměří na obecnější principy metodiky a didaktiky (na praktických příkladech), na využití inovativních, aktivizujících metod, v druhé části pak na ukázky konkrétních možností, jak výuku vést a obohacovat o zajímavé prvky a činnosti, které vedou u žáků se speciálními potřebami k rozvoji pozornosti, vnímání, k rozvoji pravolevé orientace i ke čtení s porozuměním.
Témata:
A – O kom hovoříme? (podmínky vzdělávání stanovené RVP) – 45 min
B - Didaktické zásady a efektivní učení (45 min)
C - Rozvoj paměti (90 min)
D – Bloomova taxonomie (45 min)
E – Žáci se sociálním znevýhodněním – metody a formy práce vedoucí k inkluzivnímu a efektivnímu vzdělávání (třífázový rozhovor, soustředné kruhy, metoda barevných papírů, otázky a odpovědi, překřížené skupiny) – 60 min
F – Žáci se SPUCH, LMP – metody a formy čtení a psaní (rozvoj sluchového a zrakového vnímání, pravolevá a prostorová orientace, rozvoj jemné motoriky, knoflíky ve výuce, pětilístek, I.N.S.E.R.T., myšlenková mapa, principy tvorby pracovních listů pro žáky s SPUCH, LMP (75 min)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Charakteristické znaky vztahových manipulátorů, jsme všichni manipulátoři? Za jakými maskami se skrývají ti, kdo s lidmi manipulují? Nejasná vyjadřování, konkrétní postupy manipulátorů, využívání prostředníků. – 2. hodiny
Navozování viny, manipulátor a zodpovědnost, manipulátor a komunikace, změna názorů a chování podle situace. – 2 hodiny
Přehlížení potřeb druhých, cvičte se v kontramanipulaci, jak se manipulaci ubránit? Naučit se odmítat, racionálně – emoční strategie. Psychologická a somatická poškození. – 2 hodiny
Charakteristika sociopatů, ledoví lidé, pochybnosti o autoritách, pozor na komplimenty, pozor na vzbuzování soucitu. Jak je odhalit a porazit? – 2 hodiny
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Sebeprezentace je specifická forma umělecké tvorby, jde o to vidět a být viděn, slyšet a být slyšen, aby se ucho nedivilo, co pusa říká. Příprava na vystoupení. Je nutné si ujasnit, co je smyslem vystoupení, co se od nás očekává. Nutnost vytvoření časové osy vystoupení. Verbální sdělení – hlasová kultura, technika vlastního projevu. Slovní, větný přízvuk, frázování, intonace. Srozumitelnost sdělení, strukturovanost vystoupení. Neverbální sdělení – postoje, oblečení, tréma, jak nad ní vyzrát. Psychická příprava. Co je nutné ovládat, co nedělat. Zásady, kterými si vysloužíte sympatie. Každý argument je třeba umět obhájit, kdo ztratí sebeovládání prohrál - nejen v pokeru, ale i jako přednášející. Vlastní vystoupení – příchod, pozdrav, zásady před samotným vystoupením. Několik kroků k tomu, aby vám bylo lépe rozumět. Žádný recept není univerzální, nácvik prezentace, její struktura, vizualizace.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přehled témat:
Seminář proběhne formou kombinace individuální a skupinové práce, diskuse budou probíhat v komunitním kruhu:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Škola jako nástroj vytvářející pozitivní společenské vztahy. Aktivity posilující vzájemnou toleranci, úctu, respekt, důvěru. Příklady dobré praxe.
Alternativní metody práce, které rozvíjejí „zdravé“ vztahy a vazby s ostatními. Příklady dobré praxe.
Sebeúcta jako klíč k naší osobnosti. Aktivity zaměřené na posílení pozitivního vztahu k sobě samému, utváření životních hodnot a postojů. Příklady dobré praxe.
Efektivní a neefektivní způsoby komunikace. Relaxační a uvolňovací aktivity. Příklady dobré praxe
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
- legislativní rámec inkluzivní pedagogiky (45 minut)
školský zákon a související vyhlášky
- základní pojmy inkluze (90 minut)
integrace a inkluze, žák se speciálními vzdělávacími potřebami, podpůrná opatření a jejich konkrétní podoba, plán pedagogické podpory a individuální vzdělávací plán
- individualizace a diferenciace na střední škole (90 minut)
vymezení pojmů individualizace a diferenciace, východiska pro individualizaci a diferenciaci, individualizace a diferenciace na střední škole
- úloha jako prostředek individualizace a diferenciace (90 minut)
vymezení pojmu učební úloha, taxonomie učebních úloh, strategie a metody podporující individualizaci na střední škole
- diskuse, sdílení (45 minut)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Význam a funkce komunikace v praxi pedagogů, praktické poznatky využitelné v komunikaci učitel x žák, komunikace a získávání/udržování přirozené autority ve studijní skupině školáků, neverbální komunikace - mimické výrazy, gestika, paralingvistika (zabarvení hlasu, rychlost a plynulost řeči, síla a tón hlasu), kinezika (dynamika pohybového projevu učitele a udržení pozornosti žáků), taktilní projevy (podávání ruky apod.), posturologie, proxemika (vzájemná poloha částí a celého těla v kontextu), vytváření bariér, výběr a úprava oblečení, doplňky, vliv emocí na sociální komunikaci, empatické emoce, komunikační chyby.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1. Blok (2x45 min – 2 vyučovací hodiny):
2. Blok (2x45 min – 2 vyučovací hodiny):
3. Blok (2x45 min – 2 vyučovací hodiny):
4. Blok (2x45 min – 2 vyučovací hodiny):
Shrnutí, závěrečné dotazy a zpětná vazba od lektora i účastníků
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
2 hod.
„Zdraví a jeho determinanty - současný pohled na zdraví a faktory, které nejvíce ovlivňují zdraví populace; součástí bude představení „veřejného zdravotnictví“ jako oboru, který se specificky zabývá zdravím populace, jeho institucionální podoba v ČR.
2 hod.
Zdravotní stav české populace v mezinárodním srovnání. Hlavní rizikové faktory způsobující chronické nemoci a předčasná úmrtí, jejich prevalence v ČR se zaměřením na výživu, alkohol, kouření a další zdravotní rizika.
1 hod.
Zdravotně-rizikové chování českých dětí a mládeže, předpokládané dopady na budoucí vývoj zdraví české populace.
1 hod.
Proč se mnozí lidé chovají ke svému zdraví rizikově /nezodpovědně? Některé příčiny a sociálně-psychologické aspekty chování lidí ve vztahu ke zdraví.
2 hod.
Podpora zdraví a její stav v ČR. Zdravotní gramotnost. Úloha základních a středních škol v podpoře zdraví.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Teoretický úvod
Práce třídního učitele v tématech primární prevence je vnímána jako důležitý a základní článek pro předcházení a prvotní řešení rizikových projevů v chování žáků. V rámci teoretické části kurzu budou frekventanti seznámeni se základními pravidly vedení třídnické hodiny, tvorbou pravidel a se základy přiměřené reflexe aktivit. V teoretické části budou též seznámeni se základním postupem vytvoření, plánování, realizace a vyhodnocení třídnické hodiny.
Praktická část
V praktické části kurzu, která tvoří většinovou náplň, budou frekventantům formou zážitkové pedagogiky představeny konkrétní metody práce s třídním kolektivem v rámci třídnických hodin, dále budou formou kazuistik představeny různé formy a možnosti preventivní práce se školním kolektivem a způsoby řešení možných obtíží ve školní třídě. Prakticky budou realizovány workshopy na různé typy třídnických hodin, návody na reflexi. Třídnické hodiny jsou cílené zejména na pokrytí témat nespecifické i specifické primární prevence ve školní třídě, tak, jak je doporučeno v minimálním preventivním programu školy.
Součástí kurzu bude předání ucelené metodiky: Metodika vedení třídnických hodin ve vztahu k primárně preventivním aktivitám v práci třídního učitele. („Skácelová, L. (2012). Metodika vedení třídnických hodin. Praha: Univerzita Karlova v Praze & Togga.“) Tato metodika byla vypracována ve spolupráci s učiteli a školními metodiky prevence ze základních a středních škol v Brně a blízkém okolí. Je v ní utříděno množství námětů a zkušeností tak, aby se mohly stát dobrým pomocníkem i inspirací při práci s dětmi.
Konkrétními tématy jsou:
Forma realizace: Workshop s praktickými příklady, krátkými teoretickými vstupy, metody zážitkové pedagogiky, diskuse - výměna zkušeností, rozbor kazuistik. Seznámení s komplexní metodikou.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V rámci prevence a práce s kolektivem se zaměříme na důležitou oblast mapování třídního klimatu - základní i méně známé interaktivní metody a jejich využití i omezení v praxi. Probereme typologii problémů ve třídách na konkrétních kazuistikách z praxe a také si ukážeme vhodné postupy pro dané kolektivy. V neposlední řadě si účastníci vyzkouší různé techniky zpětné vazby, práci s komunitním kruhem ve třídě a odnesou si pracovní listy, které mohou na základě zkušeností hned využít v praxi. Součástí kurzu bude také dostatečný prostor pro diskuzi a řešení problematických situací a zkušeností samotných účastníků.
Ukázky her a aktivit nemusí sloužit pouze k prohloubení spolupráce, ale jsou i výborným nástrojem pro odreagování, odpočinek nebo k lepšímu navázání vztahu s učitelem. Uvedené techniky jsou vhodné nástroje pro etickou výuku a podobné předměty nejen na 2. stupni ZŠ. Seminář doporučujeme pro jakéhokoliv pedagoga, který chce se svou třídou pracovat, chce výuku obohatit či realizuje adaptační kurzy a chce načerpat novou inspiraci. Kurz je velmi užitečný také pro výchovné poradce a metodiky prevence.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V teoretické části semináře bude pojednáno o historii městské a meziměstské dopravy, různých dopravních prostředcích, jejich vývoji, budou probrány historické i současné reálie související s tímto tématem. Materiály jsou doplněny novou lexikou, frazeologizmy, příslovími, aforismy, okřídlenými slovy a výrazy o dopravě a dopravních prostředcích.
Do praktické části semináře budou zařazeny zajímavé texty (Historie dopravy, Nové dopravní prostředky, Orientace ve městě), a různé druhy cvičení vycházející z uvedeného tématu, zejména se budou probírat slovesa pohybu a jejich deriváty, předložky s různými pády.
Budou použita různé druhy cvičení: fonetická cvičení (jazykolamy a krátké básníčky), doplňování různých druhů slov ve větách (slovesa, podstatná jména, přídavná jména, příslovce), tvoření různých druhů slov, cvičení na výběr synonym a antonym, cvičení na rusko-českou homonymii, cvičení na tvoření stupňů srovnání přídavný jmen, tvoření druhů sloves, cvičení na tvoření přídavných jmen slovesných, cvičení na použití různých předpon v slovesech, cvičení na výrazné čtení textu a básníček, překladatelská cvičení.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Předmět je rozdělen do šesti bloků. Ke každému bloku je doporučena literatura, která je elektronicky k dispozici. Úvod do ruské filosofie bude vycházet ze studijní opory Ruská filosofie a dalších publikací, které jsem uvedeny u každého bloku.
Rozdělení výuky:
Na konci každého tematického bloku účastníci dostanou test, který prokáže, zda byla jednotlivá témata pochopena. Na základě výsledku testu lektorka zopakuje a opět vysvětlí témata, která nebyla účastníkům jasná.
KURZ JE VEDEN V ČESKÉM JAZYCE
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Na semináři budou účastníkům vysvětleny základní principy správného dýchání vycházejícího z tisíciletých zkušeností jógy a jeho vliv na zdraví člověka. Prakticky budou představeny různé druhy dýchání a bude představena jogínská technika pránájámy a vysvětleno její správné provedení, které je velmi důležité pro pevné zdraví.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem kurzu je seznámení cílové skupiny se sadou dětského atletického nářadí a náčiní, metodikou nácviku atletických disciplín s využitím těchto pomůcek a zábavnými formami výuky i soutěží. Dále pak prezentace metodických materiálů a projektů i školních atletických soutěží (především pro 1. stupeň ZŠ.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Výrobky ze starých CD (přání, stojánek pro svíčku, jojo nebo káča)
Karton od vajíček (krokodýl, housenka, květiny,…)
Špejle od ledňáka (kytičky, zapichovátka do květináčů, …)
Role od toal. papíru (zvířátka, stojan na tužky, …)
Korkové špunty (zvířátka – myška,…)
Obaly od čajů (papírová přání)
Využití obalů z čajových svíček (hvězdička, kytičky,…)
Silonkové květiny
Knoflíky (přání, ozdoby, …)
Veselé kolíčky (zvířátka z kolíčků)
Starý papír (dekorace z novinového papíru, barevných letáků)
Pletací příze (kuličky pompons)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář má charakter inspirativní tvořivé dílny. Prezentované náměty vycházejí
z pedagogicko-psychologických věkových zvláštností žáků 1. stupně ZŠ, poukazují
na široké možnosti využití aktivit herního typu při aktivizaci jejich myšlenkového
úsilí posilování motivace, hledání a objevování, ale i potřebného uvolnění. Účastní-
ci se seznámí s podnětnými v praxi osvědčenými činnostmi nabízejícími efektivní
naplňování učebních cílů (nácvik numerace, procvičování početních operací, rozví-
jení představivosti, tvořivosti aj.). K naplňování sledovaného záměru přispějí obdr-
žené didaktické materiály: soubor pracovních listů a metodická příručka s více než
130 didaktickými hrami vč. kopírovatelných předloh.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V tomto kurzu se učitelé naučí zohledňovat důležitou oblast výuky cizího jazyka, kterou je organizace výuky, přechody mezi aktivitami, možnosti, jak pracovat s tématem pohádky na sadě konkrétních aktivit, motivovaných samotnou pohádkou, písničkou, příběhem. Budeme se věnovat problematice první hodiny, jak představit téma, jak využívat postupně rozvíjené a navazované činnosti, které vedou k osvojování jazyka.
Existuje mnoho způsobů, jak nacvičit a udržovat odlišnou výslovnost a přitom se vyhnout nekonečnému nudnému opakování. Hra s rýmy, výslovnostní tělocvik, jazykolamy, vytleskávací a poskočné hry jsou ro děti přitažlivé a přitom velmi efektivní.
Práce s příběhy je základní a nezbytný přístup při výuce cizího jazyka u této věkové skupiny. Děti získávají jazyk přirozeně, na základě příběhů, které se odvíjejí v jednoduchou, často se opakující zápletku. Děti tak porozumí jazyku bez nutného vysvětlování slovní zásoby a pravidel, pouhou imitací jazyka, zároveň si osvojují komunikativní princip.
Úvod, seznámení s tématikou, omyly v současném, běžně používaném přístupu- 25 min
Jak začít - simulace první hodiny - 90 min
Rozvíjení zvoleného tématu - 45 min
Práce se slovní zásobou - 45 min
Dá se použít pohádka u dětí-začátečníků? - 45 min
Závěr, shrnutí, čas na dotazy - 20 min
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Hudební hry, hry na tělo, rytmické hry. Propojení hudby, slova a pohybu. Didaktické postupy zaměřené na rozvoj rytmického cítění.
Formy aktivního poslechu. Možnosti realizace poslechových skladeb tak, aby poslech nebyl nudnou složkou hudební výchovy.
Orffův instrumentář, boomhackery (perkusní tyče) a jejich využití ve skupinové výuce. Možnost práce s hudebním repertoárem formou úprav pro Orffovy nástroje a soustavu boomhackerů (perkusních tyčí). Ukázky nácviku skladeb formou hry, tedy bez nutnosti práce s notovým zápisem.
Muzikoterapie jako součást vyučování. Praktické možnosti využití muzikoterapie v běžné hodině hudební výchovy.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Cílem semináře je přestavit Čínu a Indii jako budoucí světové centra politické a ekonomické moci a ukázat jejich vývoj, který k takovému stavu směřuje. Výklad se zaměří na současnou politickou, environmentální, populační a ekonomickou dynamiku obou států. Diskutovány budou především jejich politické strategie (domácí i zahraniční), jejich postavením v regionu i ve světě, bezpečnostní problémy, přičemž bude přihlédnuto k jejich kulturním specifikům a limitům jejich ekonomického a sociálního rozvoje (včetně ilustrace environmentálních a populačních prolbémů). Komentář bude doplněn zkušenostmi lektora z výzkumných aktivit i pobytů v daných regionech.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je zaměřen na prohloubení přehledu a orientace v aktuálním dění ve světě – jeho problémových oblastech a konfliktech a nedávné minulosti. Obecný a systematický pohled na problematiku (aktuální procesy, obecné příčiny a důsledky, typologie problémových oblastí a konfliktů) bude vystřídán přiblížením vybraných konfliktů v jednotlivých oblastech světa: Evropy, postsovětského prostoru, islámského regionu (terorismus, Blízký východ), indického subkontinentu, jihovýchodní a východní Asie, Latinské Ameriky a subsaharské Afriky. Důraz je přitom kladen na vidění problematiky v širších globálních a historických souvislostech, analýzu příčin a diskusi rizik budoucího vývoje. Závěr se věnuje významu znalosti aktuálního dění ve světě a možnostem aplikace této látky ve výuce na ZŠ a SŠ.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Akce má charakter přednášky. Shrnuty budou hlavní dopady různých oblastí lidské činnosti na životní prostředí (např. zemědělství, doprava, energetika) a představeny příklady dobré praxe jako možné způsoby řešení, které jsou v souladu s principy udržitelného rozvoje.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Na základě autorových dlouholetých výzkumů ve střední Americe je podán přehled geologických rizik v anomálně ohrožených oblastech světa a v poměrně stabilní České republice. Jsou vysvětleny příčiny vzniku vulkanismu, zemětřesení a sesuvů. V ČR je komentován nejmladší vulkanismus, poruchy v zemské kůře, na nichž jsou zjišťována zemětřesení a oblasti náchylné na sesuvy. V závěru jsou shrnuty principy obrany společnosti i chování jednotlivců při takových geologických událostech.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1) Technika enkaustiky (malba horkým barevným voskem) a její využití pro užitou tvorbu (novoročenky, kalendáře, blahopřání, záložky do knih, ilustrace textu apod.) - vlastní tvorba posluchačů
Časová náročnost. 2 hodiny
2) Tvorba masky z hliníkové fólie (alobalu) a její využití v literární, dramatické a výtvarné výchově. Tvorba posluchačů podle vlastního návrhu.
Časová náročnost: 2 hodiny
3) Plastika z elastické textilie (odpadový materiál-poškozené punčochové kalhoty), tvorba fantastické pokrývky hlavy, tvorba prostorové plastiky - využití pro školní i mimoškolní činnost dramatická výchova)
Časová náročnost: 2 hodiny
4) Reliéf vytlačovaný do kovové fólie a jeho využití na drobné dárkové předměty užitého umění
Časová náročnost: 1 hodina
Závěrečná interní výstava artefaktů s kolektivním hodnocením a didaktickými možnosti využití v pedagogické praxi
Časová náročnost: 1 hodina
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Tvorba třídních pravidel probíhá na většině našich škol. Ne vždy jsou však tato pravidla funkční. Na tomto setkání si společně ukážeme, jak vést žáky k tomu, aby si nastavili svá třídní pravidla, která jim mají pomáhat k tomu, aby se ve třídě cítili bezpečně a v pohodě. Také si ukážeme, jak s těmito pravidly průběžně pracovat, aby si žáci osvojovali životně a společensky důležité kompetence. S pomocí takto nastavených pravidel se žáci učí společenskému chování a respektování pravidel dané komunity nikoliv teoreticky, ale přirozeně a prakticky, a to přímo v komunitě třídy. Toto téma významně souvisí se zaváděním inkluzívního vzdělávání do praxe škol.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář se zaměří na představení nejzajímavějších autorů, děl a trendů v britské literatuře posledních dvou desetiletí. Pozornost bude věnována jak autorům již etablovaným na literární scéně (zejména pak silné generaci, která do literatury vstoupila v osmdesátých letech minulého století), tak autory nové, jejichž první díla vykazují silný literární potenciál. V diskusi bude přihlédnuto i k problematice překladu do češtiny
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Integrace dětí se smyslovým či tělesným postižením do běžných škol, práce s dětmi, které mají dyslexii, dysgrafii či dysortografii. Hledání cest, jak opravdu tyto děti začlenit mezi ostatní, jak využít pomoci asistenta. Prostě jak pomoci a neublížit. Celý seminář budou provázet příběhy skutečných dětí.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář uvede účastníky do problematiky literární fantastiky, tj. především žánrů science fiction, fantasy a hororu. Nejprve budou zmíněné žánry charakterizovány, naznačen jejich vývoj a žánrové rozvrstvení v rámci angloamerické populární kultury, v níž tato oblast vznikla. Dále bude podrobně pojednána současná česká fantastika, její nejvýznamnější autoři a jejich díla. Zvláště pak bude zmíněna fanouškovská subkultura (tzv. fandom), která dnes určuje podobu fantastiky. V některých případech budou dle potřeby uvedeny také vazby na jiná média (např. film).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem semináře je návštěvou zemí, které trápí největší vodohospodářské problémy (Izrael, Saudská Arábie, Tadžikistán, Nepál, Singapur…) ukázat na jejich příčiny, ale především prezentovat technologie, které nedostatek vody dokáží řešit. Hlavní myšlenkou semináře je na konkrétních příkladech zemí, kde autor působil dokumentovat myšlenku, že hlavním důvodem, proč lidé nemají přístup k pitné vodě, není její nedostatek, ale ekonomická zaostalost, politická nestabilita, nevzdělanost a organizační neschopnost člověka.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Aktivity, které se soustředí na prezentaci nové slovní zásoby, analýza činnosti podle jejího cíle – aspekt významu, kolokace, aktivní vs. receptivní slovní zásoba, návrhy různých činností pro prezentaci nové slovní zásoby, audiovizuální pomůcky, textové pomůcky, světová znalost, zpětná vazba na návrhy účastníků, diskuze. Seminář bude veden v angličtině
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář má vždy svou praktickou a reflexivní část, během nichž se střídá vlastní činnost s analýzou prováděných kroků, záleží na zvoleném tématu. Vedle konkrétních nástrojů praxe tvůrčího psaní jde rovněž o rozvoj kreativity a v případě učitelské veřejnosti také o tipy na práci s vlastním duševním potenciálem, řekněme s psychohygienou a sebekoučováním. Pro jednotlivé tematické semináře připravuji obvykle handouty s konkretizovanými hlavními tezemi a doporučenou literaturou…
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář bude zaměřen na problematiku našich dějin ve 20 století. Bude se zabývat jak dobou demokracie, tak problematickým obdobím dvou totalit. Zásadní pozornost bude věnována čtyřem tématům. Nejprve otázce rozpadu habsburské monarchie (2014 –100 let od vypuknutí Velké války) a vzniku Československa (1918-1920). Druhým okruhem bude popis moderní prvorepublikové demokracie s jejími přednostmi i zápory. S účastníky se budeme také zabývat příčinami krize demokracie. Třetím tématem pak bude období nacistické okupace a protektorátu a československého druhého odboje. Konečně čtvrtým tématem bude nástup komunistické totality (období třetí republiky, únor 1948 a podoby nově budovaného totalitního systému).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je zaměřen na prohloubení přehledu a orientace v aktuálním dění ve světě – jeho problémových oblastech a konfliktech a nedávné minulosti. Obecný a systematický pohled na problematiku (aktuální procesy, obecné příčiny a důsledky, typologie problémových oblastí a konfliktů) bude vystřídán přiblížením vybraných konfliktů v jednotlivých oblastech světa: Evropy, postsovětského prostoru, islámského regionu (terorismus, Blízký východ), indického subkontinentu, jihovýchodní a východní Asie, Latinské Ameriky a subsaharské Afriky. Důraz je přitom kladen na vidění problematiky v širších globálních a historických souvislostech, analýzu příčin a diskusi rizik budoucího vývoje. Závěr se věnuje významu znalosti aktuálního dění ve světě a možnostem aplikace této látky ve výuce na ZŠ a SŠ.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář se zaměří na komplexní představení možností a limitů komparace dvou velkých totalitarismů 20. století. Úvodem kurzu budou účastníci seznámeni s výsledky nejnovějšího bádání a relevantní literaturou k tématu. Poté budou postupně analyzovány: 1) společné historické kořeny komunistického a nacistického hnutí, 2) shody a rozdíly v jejich ideologii (tzv. „politická náboženství“), 3) shody a rozdíly v jejich praxi (např. osobnost vůdce, masovost, represivní politika, propaganda apod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Pokud se podaří vyřešit určitý problém, je to vždy úspěch a tento úspěch bychom měli využít. Je vhodné „obalit“ tento problém analogickými problémy. První z vytvořených problémů se obvykle řeší obdobnou metodou jako problém základní. U pozdějších problémů je často třeba metodu upravovat.. Vzniklý hrozen obsahuje jak problémy vhodné pro nejlepší žáky, tak problémy pro průměrné i slabší žáky. Je dobré, když postupně „vtáhneme“ do vytváření nových problémů i žáky. Je to samozřejmě dlouhodobá záležitost. Polya: Matematické zkušenosti studenta nejsou úplné, pokud nikdy neměl možnost řešit problém, který si sám vymyslel.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsah:
V rámci semináře se účastníci seznámí s celou řadou moderních deskových her a jejich využití ve vyučování. Většina těchto her se dá velmi dobře využít k rozvoji klíčových kompetencí a výuce průřezových témat v řadě předmětů. Seminář je z velké části zaměřen na praktické vyzkoušení samotných her a příslušným výkladem a vysvětlením. Na semináři bude možno některé z her přímo nakoupit nebo objednat.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Tematický blok Rozumíme reklamě a umíme (se) před ní bránit? představí různé formy marketingové komunikace a soustředí se především na jednu z jejích forem – na reklamu (vizuální i audiovizuální, marketingovou, sociální i politickou). Seznámí s jejími globálními cíli, s její historií a zaměří se také na jazykové i nejazykové prostředky a strategie, jimiž autoři reklam manipulují různými cílovými skupinami (vše bude doloženo ukázkami reklam). Součástí semináře budou otázky zneužití reklamy a obrany před jejím působením.
Témata:
1. Marketingová komunikace, Marketingový komunikační mix
2. Druhy a typy reklamy
3. Cíle a funkce reklamy
4. Verbální prostředky v reklamě
5. Cílová skupina – rozhodující faktor při tvorbě reklamy
6. Vývoj vyjadřovacích prostředků a strategií v české reklamě
7. Odborný styl a česká reklama
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kritéria výběru autorů a děl
Britská a americká literatura (Rushdie, McEwan, Ishiguro, Barnes, Mitchell, Pynchon, Franzen, McCarthy)
Španělská a latinskoamerická literatura (Marías, Vargas Llosa, Bolaňo, Cabrera Infante)
Francouzská literatura (Tournier, Jenni, Kaddour)
Německy psaná literatura (Sebald, Zeh, Jelinek, Menasse)
Ruská literatura (Sorokin, Jerofejev, Sokolov)
Autoři jiných zemí (Pamuk, Murakami, Tokarczuková, Lindgren)
Populární literatura a nové trendy (postmodernismus, fantasy, komiks)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
a) teoretická část – Motivační a didaktický přínos soutěží a her, Typologie, Vhodné soutěže a hry pro výuku jednotlivých jazykových dovedností
b) praktická část – Praktické ukázky her konverzačních, pohybových, obrázkových a průmyslově vyráběných stolních jazykových her (specializované i víceúčelové)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obeznámit učitele s nejmodernějšími přístupy k detekci částic v mikrosvětě a ukázat užitečnost a důležitost těchto měření, na která ČR jen do CERNu přispívá už 15 let cca 80 milionů Kč ročně. Přiblížit důvody, proč se musí budovat tak drahá a náročná měřící zařízení, jak fungují, co měří a co je tím demonstrováno. (1h)
Ukázat, proč je důležité žákům a studentům tyto věci předkládat a jejich návaznost na celkové představy o uspořádání mikro- a makrosvěta. Přiblížit a zpřístupnit dobrou argumentaci a faktografii nejen učitelům fyziky, ukázat vědeckou metodu práce a rozlišit to od různých jiných přístupů nevědeckých a tzv „meta-fyzikálních“. Nejedná se jen o samotná výsledná měřící zařízení, ale o vědeckou metodologii v praxi a o důležitost ukázat sepětí vědy s její metodami. (6h)
Diskuse nad částicemi, jejich měřitelností, nad tím, co pro nás jejich existence znamená, a zda a jak je možné toto téma přiblížit žákům a studentům (1h).
Obsah:
1. Zlehka úvodem: částice, proč o nich vědět
2. Tvrdě na věc: pokud jsou, měřme je!
3. Ještě tvrději na věc: měříme!
4. Relaxace: hlavní části detektoru
5. Do hloubky: co všechno se řeší pro dráhový detektor
6. Závěrečná exkurze: po některých experimentech
7. Závěr
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V přednášce budou zhodnoceny jednotlivé zdroje energie z hlediska jejich dlouhodobého využití. Dále budou probrány výhody a nevýhody jednotlivých obnovitelných zdrojů energie a porovnány s přednostmi a nedostatky zdrojů jaderné energie. Budou vysvětleny principy a cesty k množivým rychlým jaderným reaktorům 4. generace, bez kterých by ani uran nevystačil pro dlouhodobý časový horizont a budou zmíněny i perspektivy jaderné fúze.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
O některých možnostech zvyšování kultury numerického počítání (nácvik numerace, pamětné osvojování početních operací) prostřednictvím didaktických her.
Hry specifické a nespecifické, individuální a skupinové, didaktické hry s podílem náhody.
Didaktické hry umožňující naplnění požadavku „v každé hodině si má učitel najít tzv. čas pro sebe“. Soutěže (nejen pro nejlepší počtáře). Ukázky k jednotlivým okruhům formou dílny (vlastní prožitek: motivace, pochopení pravidel, eventuálně diskuse. Číslo nás probudí, Prstová kalkulačka, Telefonní ústředna, Kolik desítek, Číselný trojúhelník, Domečky, Matematický detektiv, Početní hvězdice, Magické čtverce, Postav věž, Matematické loto speciál, Pokryj destičku, Jízdenky, Skládanky, Matematický poker aj. Účastníci obdrží publikaci s více než 130 podnětnými aktivitami do hodin matematiky a didaktický materiál v podobě pracovních listů a učebních pomůcek. Tyto metodické podklady slouží k zefektivnění výuky, ke zvyšování kultury numerického počítání (nejen), ale také k usnadnění práce učitele.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář představí rozličné internetové zdroje původu českého, německého, rakouského i švýcarského a odjinud. Jedná se o stránky určené pro učitele DaF ve světě, pro učitele němčiny jako mateřského jazyka a konečně nástroje pro výuku nezamýšlené, ale velmi dobře využitelné. Jejich obsahem jsou motivační materiály založené na obrazu, zvuku a textu, herní aktivity, lexikální vyhledávače a slovníky (výkladové, synonymní aj.), webové literární antologie, zásobníky výukových materiálů, portály pro jazykovou výuku předškolních dětí a jiné užitečné nástroje, které zatraktivní výuku a pomohou učiteli. Tyto nástroje nejsou určeny výhradně žákům, ale mají být také prostředkem proti syndromu vyhoření učitele.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vzdělávací program je zaměřen na prezentaci a osvojení metod práce s atraktivním hudebním nástrojem Boomwhackers. V rámci školení se jednotliví účastníci seznámí a prakticky si osahají množství námětů a her, které jsou snadno proveditelné na 1. stupni ZŠ případně ve skupinách dětí v daném věku. Během programu se pedagogové seznámí s charakterem nástroje a zásadami pro jeho využití ve školní třídě. Jednotlivé činnosti v žácích rozvíjejí rytmické, intonační a improvizační schopnosti, ale i znalosti hudebně teoretické. V rámci kurzu si na několika praktických ukázkách představíme boomwhackers jako doprovodný i samostatný nástroj nebo jako doplnění Orffova instrumentáře. Součástí programu je i praktický návod k vytváření jednoduchých grafických zápisů a notových materiálů pro hru na boomwhackers.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Tato vzdělávací akce bude určena především učitelům chemie a biologie, ale i dalším pedagogům a odborníkům, kteří chtějí získat informace o moderních toxických látkách vypouštěných lidmi do životního prostředí. Posluchačům budou představeny nejen běžné polutanty ovzduší, vod a půd, ale i ty, které vzbuzují mimořádné obavy. Účastníci kurzu budou také seznámeni s možnostmi analýz a monitoringu hlavních polutantů pomocí moderních instrumentálních metod a na závěr jim budou nastíněna možná řešení problému znečištění planety.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Od mládí jsme zvyklí počítat s deseti číslicemi 0,1, ..., 9 a zdá se nám to jednoduché. Když ale nahradíme jednu číslici za jinou, začneme se najednou chovat jako malé děti a učíme se vše znovu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.