Celý seminář lze nejlépe nazvat pracovní dílnou. V první části se účastníci seznámí s tzv. experimentálními strategiemi řešení úloh ze školské matematiky. Tyto mohou být obecně nasazeny v případě, když žáci z nějakých důvodů nejsou schopni postupovat naučeným způsobem nebo vůbec nevědí, jak úlohu začít řešit. Formou řešení konkrétních úloh se učitelé seznámí se strategiemi Systematické experimentování, Pokus – ověření – korekce, Užití falešného předpokladu, Cesta zpět a Řešitelský obrázek. Ve druhé části semináře budou účastníci seznámeni s pěti základními ukazateli, které popisují předpoklady žáka k řešení matematických úloh (matematická inteligence, matematická tvořivost, čtenářská gramotnost, pracovní paměť, tendence k užití algoritmu). Dozví se, jak žáky z hlediska jednotlivých ukazatelů otestovat a jak získané poznatky využít v praxi – tedy jakým způsobem odstranit překážky, které žákovi brání v úspěšném řešení úloh. Účastníci semináře si odnesou jimi vyplněné pracovní listy domů a dostanou webový odkaz na stránku, kde si většinu těchto pracovních listů budou moci stáhnout.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přehled témat:
Klíčovým tématem tohoto setkání je rozvoj čtenářské gramotnosti a čtení s porozuměním. Společně se podíváme na to, jaké dovednosti má mít osvojené dobrý čtenář. Na ukázkách konkrétních výukových programů či metod aktivního učení zaměřených na práci s texty budeme tyto dovednosti analyzovat a navrhovat, jak je hodnotit a vyhodnocovat. Každý účastník obdrží sadu vyzkoušených metod práce s texty v elektronické podobě. Každý účastník bude mít příležitost si naplánovat, jaké nejbližší kroky podnikne ve své praxi. Vytvoří si nástřel konkrétní vyučovací jednotky. Každý účastník bude mít možnost svůj nástřel sdílet s ostatními účastníky i možnost přijímat a poskytovat zpětnou vazbu. Tato témata úzce souvisí se zaváděním inkluzívního vzdělávání do praxe škol.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přehled témat:
V rámci semináře strategie řízení výuky se budeme zabývat společným sdílením konkrétních strategií, které učitelé na škole používají. Na základě této zkušenosti budeme hledat, podle jakých kritérií by se daly strategie třídit a k jednotlivým kritériím budeme hledat činnosti, kterými by se měl učitel zabývat. Z přehledu: „Co by měl učitel umět a znát, aby volil efektivní strategie řízení výuky“, si účastníci vyberou oblast, které se budeme podrobněji věnovat. Každý účastník dostane podporu v elektronické podobě.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Účastníci získají základní přehled o problematice PAS, autistické triádě a o jejích projevech v průběhu vzdělávacího procesu, o jednotlivých poruchách v rámci autistického spektra, o diagnózách s podobnými projevy, o odborné péči a o možnostech vzdělávání.
Účastnící získají informace o metodách a zásadách přístupu k dětem a žákům s PAS, o Doporučení ŠPZ pro vzdělávání žáka s PAS ve škole nebo školském zařízení a dozvědí se také více o podpůrných opatřeních, která ŠPZ doporučují pro žáky s PAS.
Prostor bude také na diskusi, otázky a sdílení zážitků, pocitů a potíží z praxe účastníků.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Základem kurzu je efektivní správa úkolů, projektů a cílů. Účastníci se seznámí se stále více rozšířenou a využívanou metodou “Mít vše hotovo”, jejímž hlavním principem je využívat lidský mozek k přemýšlení a tvoření a správu svých úkolů přenechat promyšlenému a fungujícímu systému, který za svého uživatele hlídá, co je třeba kdy a kde udělat a snižuje tak stres z velkého množství úkolů a termínů v ideálním případě na nulu. Účastníci se naučí, jak zavést osobní produktivitu do života jednotlivce či týmu, jak se vypořádat s návalem úkolů, jaké nástroje (papírové i digitální) využít a naučí se s nimi pracovat.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Práce třídního učitele v tématech primární prevence je vnímána jako důležitý a základní článek pro předcházení a prvotní řešení rizikových projevů v chování žáků. V rámci teoretické části kurzu budou frekventanti seznámeni se základními pravidly vedení třídnické hodiny, tvorbou pravidel a se základy přiměřené reflexe aktivit. V teoretické části budou též seznámeni se základním postupem vytvoření, plánování, realizace a vyhodnocení třídnické hodiny.
V praktické části kurzu, která tvoří většinovou náplň, budou frekventantům formou zážitkové pedagogiky představeny konkrétní metody práce s třídním kolektivem v rámci třídnických hodin, dále budou formou kazuistik představeny různé formy a možnosti preventivní práce se školním kolektivem a způsoby řešení možných obtíží ve školní třídě. Prakticky budou realizovány workshopy na různé typy třídnických hodin, návody na reflexi. Třídnické hodiny jsou cílené zejména na pokrytí témat nespecifické i specifické primární prevence ve školní třídě, tak, jak je doporučeno v minimálním preventivním programu školy.
Součástí kurzu bude předání ucelené metodiky: Metodika vedení třídnických hodin ve vztahu k primárně preventivním aktivitám v práci třídního učitele. („Skácelová, L. (2012). Metodika vedení třídnických hodin. Praha: Univerzita Karlova v Praze & Togga.“) Tato metodika byla vypracována ve spolupráci s učiteli a školními metodiky prevence ze základních a středních škol v Brně a blízkém okolí. Je v ní utříděno množství námětů a zkušeností tak, aby se mohly stát dobrým pomocníkem i inspirací při práci s dětmi.
Konkrétními tématy jsou:
Forma realizace: Workshop s praktickými příklady, krátkými teoretickými vstupy, metody zážitkové pedagogiky, diskuse - výměna zkušeností, rozbor kazuistik. Seznámení s komplexní metodikou.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Charakteristické znaky vztahových manipulátorů, jsme všichni manipulátoři? Za jakými maskami se skrývají ti, kdo s lidmi manipulují? Nejasná vyjadřování, konkrétní postupy manipulátorů, využívání prostředníků. – 2. hodiny
Navozování viny, manipulátor a zodpovědnost, manipulátor a komunikace, změna názorů a chování podle situace. – 2 hodiny
Přehlížení potřeb druhých, cvičte se v kontramanipulaci, jak se manipulaci ubránit? Naučit se odmítat, racionálně – emoční strategie. Psychologická a somatická poškození. – 2 hodiny
Charakteristika sociopatů, ledoví lidé, pochybnosti o autoritách, pozor na komplimenty, pozor na vzbuzování soucitu. Jak je odhalit a porazit? – 2 hodiny
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V rámci kurzu absolvent získá základní znalosti z oblasti marketingu a naučí se je aplikovat na jednoduchém projektu do praxe. Bude využito videoprezentací, případových studií, pracovních listů a interaktivních cvičení.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vývojová psychologie pozoruje a popisuje především psychické (emoční, hodnotové, vztahové a jiné) i fyzické změny lidské osobnosti v závislosti na čase. Člověk zažívá neustálou změnu od početí až do smrti. Pro pedagoga pracujícího s dětmi, které se neustále tělesně i duševně mění, může znalost právě těchto změn velice pomoci v pochopení žáků a v adekvátním vztahu k nim.
V období vzdělávacího procesu (v kontextu školství mateřského, základního, středního či vysokého) prochází každý žák (a samozřejmě také pedagog a rodič) specifickými vývojovými stádii, pro které jsou určité tělesné a duševní (např. emoce, utváření hodnot a cílů) typické. Každé vývojové stadium v sobě skýtá u většiny jedinců obecné prvky, které právě vývojová psychologie popisuje.
Vzhledem k důležitosti věkového rozmezí vzdělávacího procesu u žáků a studentů se nejvíce zaměříme na vývojové změny, potřeby a další fyzická či psychická specifika předškolního věku, mladšího školního věku a dospívání. Samozřejmě však neopomeneme také další stádia, jako je např. období dospělosti.
Lektor jakožto psycholog se bude snažit předat vědomosti a zkušenosti získaná teoretickým studiem psychologie a praktickými zkušenostmi nabytými ve sféře školního prostředí a pedagogicko-psychologického kontextu.
Po celou dobu programu bude vymezen čas a prostor pro vlastní dotazy a připomínky samotných účastníků.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Problematika užívání kyberprostoru žáky a studenty ve škole či mimo školu se stává více a více palčivějším negativním fenoménem, který zaměstnává nejen rodiče, ale především pedagogy, školní psychology nebo preventisty. Virtuální prostor skýtá pro žáky mnoho výhod, ale bohužel také velkou část rizik, o jejichž předcházení, včasném záchytu a efektivním řešení by měl mít základní přehled každý pedagog.
Vysvětlíme si různé typy rizikových projevů v kyberprostoru, jako je Kybergrooming, Webcamtrolling, Sexting, Happy slapping, Hoax a další fenomény, které jsou v dnešní době velmi aktuální a mohou se u žáků vyskytnout. Samozřejmě neopomeneme základní informace o sociálních sítích, které naprostá většina žáků a studentů denně využívá a bohužel také zneužívá nebo se prostřednictvím jich stává jejich obětí.
Hlavní zřetel bude kladen na problematiku kyberšikany, u které si vysvětlíme mechanismus jejího vzniku, její fáze, základní typy a především její prevenci, diagnostiku a adekvátní řešení.
Škola by se měla k výskytu kyberšikany (nebo jiných „kyber“ útoků) postavit čelem vždy – jak v případě, že k ní dochází v době výuky (resp. na půdě školy), tak i když probíhá mimo ni. V prvním případě existují ucelené postupy, kterých by se měla každá škola držet. V případě druhém je doporučeno pracovat s kolektivy, kde ke kyberšikaně dochází, protože naprostá většina případů kyberšikany souvisí s reálnými vztahovými potížemi (agrese, nepřátelství, šikana) ve třídě i mimo virtuální prostor.
Seminář obsahuje jednak teoretická východiska problematiky užívání kyberprostoru žáky, na straně druhé budou účastníci seznámeni s ukázkami konkrétních aktivit – detailně si vysvětlíme některé techniky, přímo použitelné při prevenci, diagnostice nebo řešení projevů rizikového chování u žáků a studentů spojeného s používáním kyberprostoru.
Probereme si také konkrétní kazuistiky z praxe, při kterých se reálná kyberšikana řešila.
Lektor jakožto školní psycholog a preventista se bude snažit předat vědomosti a zkušenosti získaná teoretickým studiem psychologie a praktickými zkušenostmi nabytými ve sféře školního prostředí a pedagogicko-psychologického kontextu.
Po celou dobu programu bude vymezen čas a prostor pro vlastní dotazy a připomínky samotných účastníků.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurs se zaměřuje na praktické otázky přístupu ke vzdělávání a pomoci dětem v náhradní rodinné péči (dále jen NRP). Seznamuje frekventanty s cestami, jak a odkud se děti do NRP dostávají, jaký je právní rámec a jaká práva a povinnosti vznikají náhradním rodičům (osvojitelům, pěstounům, opatrovníkům, poručníkům). Hlavní část kursu se věnuje specifikám duševního a fyzického traumatu způsobeného zanedbáváním a týráním ze strany biologických rodičů a technikám, jak dětské duše a těla uzdravovat (terapeutické rodičovství, rozeznání a zvládání traumatu, hranice trpělivosti, projevy podvědomé i vědomé, nedosycení potřeb, strategie přežití, metody práce, např. použití maňáska).
Pedagog ve školce/škole tráví s dítětem velké množství času a má významnou možnost pomáhat hojit hluboké rány, stejně jako bohužel v případě neznalosti těmto traumatizovaným dětem může ještě více ublížit. V praxi může nabyté znalosti pedagog uplatnit i u dětí z nefunkčních biologických rodin, kde často dlouhá léta dochází k týrání či zanedbávání, aniž by si okolí všimlo a dítěti pomohlo. Výchova a vzdělávání dítěte v NRP je týmová spolupráce, ve které kromě náhradních rodičů, psychologů, lékařů a jiných specialistů hraje pedagog zásadní roli. Pochopit znamená dítě přijmout, jaké je, a pomoci mu tím. Naučíme se, jak pedagog komunikuje s náhradním rodičem a jaké postavení v dané situaci mají biologičtí rodiče. Jak před třídou hovořit o NRP a jak děti přirozeně informovat o různých způsobech soužití v rodinách a zachovat přitom lidskou důstojnost a úctu k dětem v NRP.
Kurs je pojat prakticky – jeho autorka je schválenou pěstounkou.
Používané techniky: Výklad, prezentace, příklady, grafika, zapojení do kolektivních demonstrací (zážitkový seminář) a diskuse o zkušenostech s jednotlivými účastníky kursu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V průběhu přednášky probereme témata:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V semináři budou účastníci reflektovat vlastní teoretické poznatky z přípravy na svoji profesi, konkrétní pedagogické zkušenosti a schopnosti zvládat nepříjemné situace ve vzdělávacím procesu se žáky. Hlavní pozornost tedy nebude směřována na žáky jako takové, ale zaměří se především na osobnost pedagoga. Pedagog svým působením ovlivňuje nejen požadované výsledky svých žáků, ale především jejich chování. Uvědomováním si vlastních schopností a nastavením na vnímání skutečných požadavků dětí pedagog přirozenějším způsobem dokáže zvládat běžné a konfliktní situace ve školním prostředí. Vzájemnou spoluprací během semináře budou zjišťovány osobnostní charakteristiky, které jsou vhodné pro další rozvíjení. Bezpečným způsobem budou také osloveny ty vlastnosti nebo naučené postupy pedagoga, které je při vzdělávání vhodné omezit nebo změnit.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V jednom dni si projdeme základní témata první pomoci, dozvíme se o způsobu jak první pomoc trénovat a vysvětlíme si proč je první pomoc výukový problém. Ochutnáme zážitkovou výuku a natrénujeme
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Pocit ohrožení, tlak a toxický stres jsou faktory, které omezují naši kapacitu učit se. Pro efektivní učení je tedy bezpodmínečně nutné, abychom se cítili bezpečně. V tomto interaktivně zaměřeném semináři společně najdeme odpověď na to, jak ve škole pro naše žáky vytvářet bezpečné a zároveň podnětné prostředí pro učení. Zaměříme se na sedm hlavních kroků, které k takovému prostředí vedou, a zjistíme, jakou roli v tom všem hraje učitel.
Aktivizační metody a interaktivní techniky, diskuse, řešení problémů, apod.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Instrumentální a efektivní přístup ke starší literatuře. Aktivizující prvky.
Použitou technikou bude PC. Aktivitou řešení několika problémových úkolů (typu hádanky; překladu).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurs seznámí s vývojem ruské literatury 19. století od období jejího konstituování po nástup moderny. Představí hlavní osobnosti epochy romantismu a realismu. Zvláště se zastaví u osobností A. S. Puškina, M. J. Lermontova, N. V. Gogola, I. S. Turgeněva, I. A. Gončarova, L. N. Tolstého a F. M. Dostojevského. Popíše vývoj poezie a dramatu jako svébytných druhů literatury. Na základě analýzy vybraných děl výše uvedených autorů nastíní myšlenkový svět ruské klasické literatury.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Literatury pro mládež vychází doslova nepřeberné množství a ve velice různorodé kvalitě. Cílem semináře je seznámit účastníky s podnětnými autory fantastické literatury pro mládež a díly a zároveň poskytnout inspiraci, jak se čtenářsky oblíbenými žánry a konkrétními texty pracovat v hodinách. Zaměříme se zejména na žánry young adult fantasy, dystopie, alternativní historie a městské fantasy a na způsoby, jakými umožňují klást a rozvíjet otázky výrazně přesahující rámec zábavné funkce textu – reflexe minulosti a současného dění, vize budoucího světa, zkoumání společenských struktur, odpovědnost jedince apod. Poukážeme také na přesah od čtení literatury pro mládež k občanskému aktivismu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurz se soustředí na konkrétní aktivity, které lze okamžitě využít v hodinách výuky literatury. Důraz je kladen na klasické metody jako volné psaní, myšlenkové mapy či čtení s předvídáním. V kurzu se ale účastníci také seznámí se zcela novými aktivitami, které propojují tradiční pedagogiku a zážitkovou pedagogiku. V semináři se podíváme na to, jak využít prvky dramatické výchovy, jak zapojit moderní technologie nebo jak udělat z hodiny zážitek (inovativní aktivity jako např. „tržiště“, „speed dating“ a mnoho dalších) Cílem kurzu je, aby si účastníci odnesli portfolio aktivit, které by mohli ihned druhý den zakomponovat do svých hodin. Aktivity jsou prověřené praxí a účastníci si jich velké množství vyzkouší na vlastní kůži.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář představí básníky z přelomu 20. a 21. století a tvorbu „zakázaných „ básníků od r. 1948 do roku 1989. Nabídne možnosti, jak poezii interpretovat a jak s ní pracovat ve škole. Učitelé získají inspiraci, jak žáky motivovat k četbě poezie i k její tvorbě. Vyzkoušejí si netradiční práci s uměleckým textem, která podporuje kreativitu žáků a vede k rozvoji estetického cítění. Aktivity jsou zaměřeny nejen na literární výchovu, ale i na mezisložkové a mezipředmětové vztahy. Účastníci získají materiály, s nimiž budou moci pracovat v hodinách literární výchovy.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Prezentace v PowerPointu, ústní výklad.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář má svou praktickou a reflexivní část, během nichž se střídají psané kreativní aktivity s kritckou analýzou prováděných kroků. Vedle konkrétních nástrojů praxe tvůrčího psaní jde v případě učitelské veřejnosti také o tipy na práci s osobním duševním potenciálem, psychohygienické postupy, případně sebekoučování. Pro jednotlivé semináře jsou připravovány handouty s hlavními tezemi a doporučenou literaturou pro zájemce o hlubší studium témat.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurz se zaměřuje na možnosti využití vybraných metod a postupů ve výuce češtiny pro cizince. Většina z nich rozvíjí čtenářskou gramotnost chápanou jako schopnost porozumět psanému textu, přemýšlet o něm a používat jej k dosahování určitých cílů, k rozvoji vlastních schopností a vědomostí a k aktivnímu začlenění do života společnosti. Vybrané metody slouží ve výuce češtiny pro cizince nejen k motivaci a rozvoji psaní a mluvení, nezbytných k běžnému dennímu kontaktu, ale i k úspěšnému testování znalostí a složení zkoušek.
Seminář je vhodný i pro učitele základních škol. Pro tuto cílovou skupinu nicméně není akreditován.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Ideovým východiskem programu je skutečnost, že v současné škole roste frekvence užívání didaktických testů jako výukového, evaluačního i monitorovacího a výzkumného nástroje. Naprostá většina pedagogů nebyla v rámci vysokoškolského studia v této oblasti vzdělávána. Účelem vzdělávacího programu je tedy přispět ke zvýšení didaktických dovedností pedagogů v oblasti testologie. Účastníci se naučí sestavovat didaktický test z českého jazyka a literatury v souladu s principy vývoje standardizovaných testů (evaluačních nástrojů, u nichž uživatel dovede velmi přesně předvídat/odhadnout dosahované psychometrické charakteristiky při jejich použití, a to na základě konstrukčních i obsahových ukazatelů), a to se zaměřením na ověřování úrovně osvojení čtenářských dovedností žáky. V rámci semináře budou postupovat v jednotlivých krocích od stanovení cíle a obsahu testu přes vytvoření specifikace zamýšleného testu, stanovení bodové hodnoty úloh, sestavení testu, až ke stanovení mezní hranice úspěšnosti žáků v řešení testu. Tematické zaměření testu, který budou účastníci vyvíjet, i jeho rozsah budou stanoveny na minimalistické úrovni, tzn tak, aby si účastníci osvojili dovednost sestavit evaluační nástroj, který již splňuje kritéria částečně standardizovaného testu (a také s ohledem na možnosti účastníků v určených časových podmínkách, tedy je realizovatelný v daném čase). Účastníci budou pracovat s baterií úloh vypracovaných lektorem.
Osnova akce (přehled témat výuky s časovou dotací jednotlivých témat):
- základní principy konstrukce testu; zpracování specifikace testu;
- vývoj autorského testu; prezentace autorských testů s jejich obhajobou;
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je orientován na začlenění základních knih do hodin českého jazyka, tak aby knihy i hodiny žáky bavily a nezískávaly k těmto literárním dílům nechuť. V semináři si ukážeme několik nápadů (čtenářská dílna/lekce, skupinová práce, práce s textem, kreativní tvoření aj.), jak zpracovat např. Babičku B. Němcové (Není babi jako babi), Vodníka od K. J. Erbena (Temnota vodní říše), Tři mušketýry A. Dumase (V zajetí komiksu), Máj K. H. Máchy (Máj v překladu pro generaci Facebooku), Romea a Julii W. Shakespeara (Láska včera a dnes), Malého prince A. de Saint-Exupéryho (sketchnoting) aj.
Využity při tom budou různé techniky a pomůcky, které žákům tyto zásadní díla přiblíží zábavnější formou (komiks, přepis do dnešního jazyka mládeže, srovnání děl, skládačka aj.) Zároveň budou využity metody a postupy k rozvoji čtenářské gramotnosti, její ověřování a podpoření čtení samotných žáků. Pracovat budeme s ukázkami z děl i s kompletními texty. Materiály pro účastníky semináře samozřejmostí.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurz provází netradiční formou historickým vývojem angličtiny. Na vybraných anglických slovech ukazuje různé aspekty toho, jak se angličtina vyvíjela a co ovlivňovalo a utvářelo její současnou podobu. Na konkrétních příkladech budou ukázány obecné aspekty a trendy ve vývoji angličtiny jako celku. Výklad bude postupovat chronologicky, tj. jednotlivá slova budou řazena chronologicky tak, jak se v jazyce postupně objevovala. Přestože se vychází zejména z lexikální roviny jazyka, kurz se bude okrajově zabývat také vývojem gramatické stavby angličtiny. Úvodní hodiny kurzu budou organizovány formou přednášky, v níž lektorka účastníky seznámí s danou problematikou, ostatní části budou koncipovány interaktivně, jako workshop.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Široká škála aktivit napomůže učitelům vysvětlovat, procvičovat a uchovávat používání nabytých znalostí, jak nabalovat jednu aktivitu na druhou. Učitelé se naučí připravovat vlastní hry a pracovní listy, vyzkouší si důležitost slovního kontaktu mezi sebou i s dalšími mluvčími. Dozví se, jak naučit používat kvalitní výslovnost, přiměřenou gramatiku a aktuální škálu slovní zásoby v přirozeném proudu komunikace, od prvního pokusu zopakovat slovíčko, až po sebevědomý, zralý projev.
Přehled témat výuky a časová dotace:
Seznámíme se s efektivními pomůckami i technikami, které dětem pomáhají pochopit a nacvičit si jednotlivé kroky gramatické jevy (FIND games, running dictation, folding strip, talkative circles etc.).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vzdělávací program je určený učitelům anglického jazyka, kteří chtějí svoji výuku nějak oživit a nabídnout ve svých hodinách zajímavou a motivující výuku.
Kdo by nechtěl, aby jeho vyučování bylo živé, aby žáky bavilo a motivovalo k dalším, stále větším výkonům? Na slovní zásobu si děti zakládají slovníčky a doma se memorují slovíčka, ze kterých se bude v další hodině psát test. Tento způsob učení není sám o sobě moc zábavný a motivující. Zábavnou slovní zásobou s využitím pohybových aktivit, kartiček, deskových her a různých dalších zajímavých pomůcek můžeme žákům pomoci osvojit si slovní zásobu potřebnou ke komunikaci v angličtině a budovat u žáků pozitivní vztah ke studiu jazyků.
V seminářích se budeme zabývat aktivitami, kterými mohou učitelé oživit buď začátek, nebo konec vyučování, případně zábavným způsobem zpestřit výuku uprostřed hodiny.
Z použitých aktivit můžeme zmínit například: pen, festions, trimino, freebie, circles, jeopardy, grupping, market of words, keep talking, not me, gone fishing…
Zábavná slovní zásoba obsahuje učivo, které žáky baví a učení je vlastně příjemným vedlejším produktem. Učitelé si sami prakticky vyzkoušejí, jak pozitivní vliv mohou mít hry na dynamiku a atmosféru ve třídě a jak mohou i slabší žáky motivovat k učení cizího jazyka.
Náměty k seminářům jsou čerpány z různých seminářů, které lektorka absolvovala a vedla v průběhu své několikaleté praxe. Vznikaly sdílením zkušeností učitelů, průzkumem internetu a úpravou rozličných jazykových cvičení.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář se zabývá jedním z typických rysů syntaxe anglické věty a souvětí, větnou kondenzací. Osvětluje termín z hlediska morfologicko-syntaktického a sémantického, ukazuje základní prostředky větné kondenzace, podává jejich obecně teoretický popis a na konkrétním materiálu (textu románu Geralda Durrella My Family and other Animals) ukazuje principy jejich fungování.Pozornost je zaměřena zvláště na konkrétní prostředky, a to na konstrukce neuvozené podřadicí spojkou, připojené k hlavní větě asyndeticky (tzv. complementive clauses) s neurčitým slovesným tvarem v roli přísudku vedlejší predikace (non-finite clauses), nebo na konstrukce úplně postrádající slovesný element (verbless clauses) a dále na verbonominální predikace se sponovými slovesy s doplněním objektového typu.Zmíněný román je vybrán záměrně jednak vzhledem k velmi četnému výskytu těchto struktur v textu a také ke kumulaci a ke kombinování jejich jednotlivých typů v rámci jednoho souvětí. V průběhu semináře budou účastníci semináře pracovat s textem, v němž budou vyhledávat dané prostředky, analyzovat je z hlediska gramatického a sémantického a budou se zabývat i jejich významem z hlediska stylistického.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V tomto semináři prozkoumáme možnosti využití divadla a herectví při hodinách, se záměrem podpořit mluvení a aktivní užití jazyka poutavou formou. Divadelní techniky do třídě přinášejí více jazykové tvořivosti a hravosti a nabízejí méně strnulý způsob produkce mluveného slova. Nabízí studentům způsob jak se lehkostí trénovat mluvení na veřejnosti a zároveň prozkoumávat motivace a emoce spojené s různými činy.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem semináře je seznámení s receptivními i produktivními aktivitami a hrami k procvičování anglických mluvnických časů a jejich kombinací v různých úrovních pokročilosti. Účastníci si prakticky vyzkouší širokou škálu zábavných a užitečných aktivit vhodných pro výuku žáků ve věku 6- 12 let.
Nejprve si projdeme přehled mluvnických časů a jejich použití, tak jak jsou vyučovány v jednotlivých úrovních pokročilosti. Poté proběhne sdílení dobré praxe a seznámíme se s aktivitami, kterými je možné obsáhnout více mluvnických témat jak produktivní tak receptivní formě. Naposledy se zaměříme na některé specifické aktivity vhodné pro určité konkrétní úrovně a témata.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem semináře je seznámení s receptivními i produktivními aktivitami a hrami k procvičování anglických mluvnických časů a jejich kombinací v různých úrovních pokročilosti. Účastníci si prakticky vyzkouší širokou škálu zábavných a užitečných aktivit vhodných pro výuku žáků ve věku 12- 19 let.
Nejprve si projdeme přehled mluvnických časů a jejich použití, tak jak jsou vyučovány v jednotlivých úrovních pokročilosti. Poté proběhne sdílení dobré praxe a seznámíme se s aktivitami, kterými je možné obsáhnout více mluvnických témat jak produktivní tak receptivní formě. Naposledy se zaměříme na některé specifické aktivity vhodné pro určité konkrétní úrovně a témata.
Osnova akce
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurz představí práci s titulkovacím softwarem Subtitle Edit a CAT nástrojem Memsource a jejich využití ve výuce cizích jazyků. Učitelé tak budou moci nabídnout studentům zatraktivnění výuky pomocí zapojení bezplatných, ale kvalitních, překladatelských nástrojů, které profesionální překladatelé skutečně hojně používají. Formou jednoduchých, ale účinných úkolů získá student představu o tom, jak překladatelský software funguje, jak pomáhá a zrychluje překladatelskou práci, přičemž se bude moci vžít do role profesionálního překladatele. Po představení základních principů fungování a práce překladatelského softwaru budou představeny možné výukové aktivity, které mohou učitelé zapojit do své výuky cizích jazyků, včetně možností, jak z nich sesbírat zpětnou vazbu pro další rozvoj.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V osmi hodinách budou posluchači seznámeni s tématem hospodaření domácnosti, sestavením rozpočtu domácnosti, jeho plánováním a změnami v rámci různých životních fází.
Obsah kurzu:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vyzkoušíme si univerzální aktivizující startéry na začátek vyučovací hodiny, které budou bavit Vás i Vaše žáky. Čeká Vás také ochutnávka pestrých aktivit využitelných nejen v matematice vhodných i pro párovou práci. Podíváme se na online nástroje, které nám pomohou s přípravou hodiny a mohou je využívat i naši žáci. Předám vám online zdroje, které se mi osvědčily při výuce. Ze semináře si odnesete zásobník ověřených aktivit, ze kterého budete moci čerpat v průběhu školního roku a zatraktivnit své hodiny, aby odpovídaly výstupům pro 21. století. Seminář je určen učitelům matematiky I. a II. stupně.
Seznámíme se s aktivitami pro jednotlivce – Zasloužené jméno, Kostky, Jednička, Karty s čísly, Desítka, Největší součet, Matematico, Postav věž, Číselná pyramida, Metr, Šablony, Hádanka.
Zažijeme si aktivity pro dvojice – Ano x Ne, Kolotoč, Telefonní číslo, Já mám – kdo má, Vyřeš a prohoď, Sirky, Domino, Dobble, Piškvorky, Pexeso, Vyškrtávačka.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Matematika je nesporně univerzálním jazykem a účinným nástrojem v řadě oborů lidské činnosti. I přes obvyklý odpor k tomuto předmětu ze strany žáků (bohužel často přenášený z rodinného prostředí) je mnoho cest, jak vzbudit v dnešních dětech a mládeži zájem o pochopení principů matematiky a možností jejích aplikací. Zatímco škola většinou staví při výuce na „co a jak“, což je určitě nezbytné, lze doplnit vhodným a citlivým způsobem i „proč a kde“. Seminář má poskytnout informaci o metodice tohoto přístupu na jedné straně a současně na druhé straně poskytnout zásobárnu příkladů, úloh, kvízů a dalších pomůcek pro oživení výuky matematiky nebo organizaci zájmových kroužků, kde se matematické vzdělání prohlubuje. Seminář je primárně určen pro učitele na základní škole, ale je k dispozici i jeho pokračování pro střední školství.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Začátek 70. let, kdy lékaři poprvé nahlédli na anatomii pacienta trojrozměrně a zároveň neinvazivně metodou výpočetní tomografie (CT), se stal revolucí ve zdravotnictví. Výpočetní tomografy jsou dnes nedílnou součástí každé nemocnice a umožňují pokročilé medicínské aplikace. Pomiňme ale v tomto kurzu krásy fyziky ionizujícího záření a podívejme se na „cétéčko“ z matematického pohledu. Jakým “kouzlem” dokážeme pacienta rozřezat na jednotlivé roviny a body? Jak lze diagnostickou informaci zlepšit postprocesingovými úpravami? Součástí kurzu bude i miniworkshop rekonstrukce obrazu a příklady výpočtu dávek z praxe.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář určený pro všechny učitele, kteří chtějí zpestřit své hodiny netradičními (oddechovými) aktivitami. Obsahem budou nejrůznější hry, aktivity, které se dají použít do nejrůznějších hodin, nejvíce ale do hodin matematiky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Účastníci se dozví důležitost diagnostikování dětí a žáků pro další učení a celoživotní vzdělávání. Souvislost diagnostikování se stanovením výchovně vzdělávacím cílem, rozvoj dítěte a žáka dle jeho individuálních schopností a možností každého žáka a dítěte. Seminář bude veden prostřednictvím aktivního výkladu s možností řízené diskuse o zkušenostech účastníků s diagnostikováním
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář bude veden aktivním výkladems možností diskuse k řešení konkrétních situací. Účastníci si vyzkouší některé komunikační techniky
1 hodina
1 hodina
2 hodiny
2 hodiny
1 hodina
1 hodina
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář bude veden jako aktivizující výklad doplněný ukázkami z praxe. Účastníci budou mít možnost diskutovat ad vlastním příkladem portfolia a nad svými zkušenosti při vedení a práce s ním a jak portfolio využít pro svou práci s dětmi a žáky při stanovaní cíle výuky, jak ho využít při hodnocení jejich individuálních pokroků
1 hodina
1 hodina
1 hodina
2 hodiny
1 hodina
1 hodina
1 hodina
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem tohoto modulu je návrh školního vzdělávacího programu založeného na klasických pohádkách anebo na pohádkách z Večerníčků.
Účastníci si odnesou množství nápadů a námětů, jak využít pohádku v průběhu dne, týdne a roku práce s dětmi. Budou umět postavit integrovaný blok z oblíbené pohádky, uvědomí si důležitost hry a čtení v předškolním věku.
2 hodiny
2 hodiny
2hodiny
2 hodiny
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obsahem tohoto semináře je ukázat učitelkám cestu, jak u dětí rozvíjet jemnou motoriku, dávat základ pro úspěšné psaní a čtení zábavnou formou, přispívající k všestrannému rozvoji dětí.
Účastníci si odnesou zásobu grafomotorických cvičení i metod, jak s nimi pracovat.
2 hodiny
2 hodiny
2hodiny
2 hodiny
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Světelná mikroskopie je dostupnou alternativou umožňující detailní studium buněk a tkání. Správná interpretace mikroskopických nálezů vyžaduje patřičné znalosti, trojrozměrnou představivost i chápání mikroskopických rozměrů. Pro praktickou výuku je žádoucí vybírat nejdůležitější struktury a jejich popis doplňovat výkladem funkční specializace a praktických souvislostí, což umožní zajistit zájem studentů i lepší zapamatování získaných poznatků.
Kurz je navržen tak, aby ve třech lekcích poskytnul informace o stavbě, funkci a regeneraci základních typů tkání i vybraných orgánů, umožnil obohatit výuku o nová zajímavá témata (kmenová buňka, vývojové a biomedicínské souvislosti), informoval o základech histologických technik a umožnil využívání internetových zdrojů i přípravu vlastních dokonalých (mikro)fotografií a obrazů pro výuková témata. Přestože výklad bude zaměřen zejména na lidské tkáně, je nutné chápat, že základní mikroarchitektonické a funkční principy platí i pro stavbu tkání savců a nižších živočichů (protože lektor včelaří, bude příležitostně dokládat platnost obecného uspořádání tkání napříč živočišnými druhy na preparátech hmyzích jedinců). Praktickou část kurzu bude naplňovat virtuální mikroskopie a úprava mikrofotografií vedená formou semináře. Uchazeči mohou nalézt inspiraci pro vlastní výuku. Jednotlivé lekce budou pojímány do značné míry samostatně, takže účast na II. a III. kurzu nevyžaduje návštěvu a znalost předchozích kurzů. Závěrečná lekce bude doplněna o prezentaci šíře možností soudobé mikroskopické učebny.
Tematicky je lekce zaměřena na 1) virtuální mikroskopii epitelů a vaziv, 2) světelný mikroskop, mikroskopický preparát a jeho zhotovení, 3) získání digitálních (mikro)fotografií a jejich úpravu pro prezentace a 4) kmenové buňky a regeneraci epitelů.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je zaměřen na historické kořeny eugeniky, popis a analýzu jejího využití a zneužití v různých historických souvislostech a na etické aspekty využívání eugenických postupů v dnešní medicíně. Zahrnuje samostatnou analýzu a formování názoru na etické aspekty konkrétního problému a následnou argumentaci v rámci diskusí.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Textové editory vnesly do každodenní práce v kancelářích, průmyslu i ve vzdělávacích zařízeních vyšší efektivitu při vytváření dokumentů různého charakteru, ale často pokulhává jejich formální i estetická úroveň, nehledě na (ne-)využívání různých šikovných nástrojů. Vzdělávání v této oblasti je důležité a přínosné i pro ty, kteří používají textový editor denně, ale zdaleka nevyužívají všech jeho možností. Seminář si neklade za cíl dosáhnout u účastníků mistrovství, ale formou praktických ukázek přivést posluchače k pochopení, jak dokumenty vytvářet, aby obstály v současném světě. Pozornost bude zaměřena na celkovou strukturu dokumentu, jeho členění, na jeho vzhled, využívání vložených objektů (tabulky, obrázky), automatizaci (obsahy, rejstříky) a některé další možnosti.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Cílem vzdělávací akce je představit komplexní oblast nazývanou informační management, jeho poslání a pojetí, základní komponenty – systémový přístup, manažerské metody a informační/komunikační technologie. Vysvětlit co vše v současnosti obsahují komponenty, jak je využít v praxi, různé druhy řízení a přístupů. Dále se zaměříme na to jak je mohou využít nebo již využívají vedoucí pracovníci (intuitivně nebo vědomě) Celá vzdělávací akce je prokládána ukázkami praxe a zkušenostmi lektora.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář umožní účastníkům osvojit si klíčové znalosti pro využití informačních a komunikačních technologií a informačních systémů v prezenční či distanční online výuce. Vzdělávací akce pokrývá zejména následující aktuální témata:
Použité techniky a aktivity v semináři zahrnují výklad, instruktáž, diskusi a projekci na plátno.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V rámci akce bude realizován výklad s následnou diskuzí, přičemž bude demonstrována implementace vybraných bezpečnostních mechanizmů v praktickém životě.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V rámci akce bude realizován výklad s následnou diskuzí, přičemž bude demonstrována implementace vybraných bezpečnostních mechanizmů v praktickém životě.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V poslední době – i kvůli nárůstu imigrace do německy mluvících zemí – se počet nabídek webových stránek vhodných k výuce němčiny nesmírně zvýšil. Na jednu stranu je to výborná zpráva, na druhou to může vést ke zmatení, protože stránky se velice liší rozsahem a kvalitou. V tomto semináři se bude pracovat s novými stránkami a aktivitami, které můžou obohacovat výuku němčiny v českém kontextu a které se ve většině případů nejen setkávají s úspěchem u žáků, ale vedou také k efektivnějšímu osvojení daného učiva.
I když jsou webové stránky volně dostupné, učitelům často chybí zkušenost, jak je správně zapojit do výuky, aby materiály byly přínosné k učení. Proto se v tomto semináři klade důraz na analýzu a reflexi nabídek pro efektivní a smysluplnou integraci materiálu ve výuce.
Mezi zdroji, s kterými se účastníci během seminářů setkají, budou:
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V prakticky zaměřeném semináři se podíváme na způsoby rozvoje ústních komunikačních dovedností, vyzkoušíme si různé aktivity a hry, které studentům umožní mluvit i s omezenou slovní zásobou a přitom si užít spoustu legrace. Ukážeme si různé impulsy, které nám pomohou motivovat studenty k mluvení a které podporují autentické a flexibilní používání jazykových prostředků. Zamyslíme se nad možnostmi práce s chybou a ukážeme si metody pozitivní zpětné vazby.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V tomto semináři se zamyslíme nad různými přístupy k opravování chyb a vyzkoušíme si řadu aktivit, které nám pomohou k tomu, aby studenti vnímali chyby jako přirozený jev, jenž nám pomáhá se zlepšovat. Ukážeme si, co můžeme udělat pro to, aby opravování chyb nebralo studentům chuť mluvit a nenarušovalo jejich projev. Důraz budeme klást i na metody, díky kterým můžeme studentům zprostředkovat, co už umí a v čem se zlepšili.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V tomto semináři si ukážeme, jak je možné věnovat se gramatice tak, aby studenty podněcovala k aktivnímu používání jazyka. Vyzkoušíme si, jak gramatiku propojit s dalšími jazykovými dovednostmi, jak můžeme studenty motivovat k používání naučených struktur, podporovat jejich tvořivost či jak gramatiku udělat přístupnou a zábavnou pomocí prostředků dramapedagogiky či zážitkové pedagogiky. Budeme se věnovat možnostem práce s chybou. Účastníci si vyzkouší konkrétní hry a aktivity a ukážou si, jakými metodami lze procvičovat základní gramatické jevy.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Přednáška/seminář s diskuzí o problematice závislostí a užívání drog na základě kulturních odlišností a kulturně geografického členění světa. Výklad bude dialogický a s využitím ilustrací v PowerPointu.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář se bude věnovat analýze rasismu, s využitím poznatků z oblasti historie, sociologie, antropologie, politologie a filozofie. Z historické perspektivy se zaměříme na kořeny rasového myšlení, spory o rasismus, roli rasismu v kolonialismu a otrokářství, nebo vznik rasové klasifikace. Popíšeme interní a externí příčiny rozkvětu rasismu v Evropě, moderní rasové teorie a klasifikace, včetně rasismu na poli vědy, např. v podobě tzv. sociálního darwinismu. Tyto historické fenomény a jejich analýzu využijeme přitom k reflexi současných projevů rasismu v Evropě a primárně pak v České republice. S využitím metod interkulturního vzdělávání pak budou představeny návody, jak o této tematice učit ve škole a přispívat k boji proti projevům rasismu a rasové diskriminaci.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je zaměřen na poskytnutí základních informací o právním řádu na území Československa od roku 1939 do roku 1989. Především jde o pohled právního historika na dobu nesvobody, poválečné a poúnorové období, ale i dobu pražského jara. Témata jsou volena z oblasti práva ústavního, občanského i trestního.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Proč jsou lidé ochotni více zaplatit za jogurt populární značky? Proč se dokoukávají na film, který je vůbec nebaví? Na tuto a mnoho dalších otázek poskytuje odpověď behaviorální ekonomie. Behaviorální ekonomie je vědecký směr, který propojuje poznatky o lidském rozhodování z psychologie, sociologie a ekonomie. V rámci kurzu budou představeny základní vhledy do toho, jak funguje lidské rozhodování. Účastníci si zároveň projdou několika experimenty, ve kterých si prakticky vyzkouší některá obecná pravidla lidského rozhodování a z nich vyplývající zkreslení. Tyto experimenty budou zároveň snadno přenositelné do výuky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Posluchači budou seznámeni s kořeny, vývojem a současným stavem Arabsko-izraelského a Izraelsko-palestinského konfliktu v kontextu Blízkého východu a mezinárodních vztahů po r. 1945. Lektor k téma probere prostřednictvím prezentace s využitím audiovizuálních materiálů a ukázek.
Účastníci budou seznámeni s původem a myšlenkovým pozadím moderního sionismu a procesem, který vedl ke vzniku státu Izrael. Budou analyzovány počátky bojů mezi Židy a Araby, vývoj vztahu Velké Británie k židovskému přistěhovalectví, rekapitulovány nejdůležitější arabsko-izraelské válečné konflikty od vzniku židovského státu v r. 1948 až do roku 2021 (včetně jejich mezinárodněpolitických a vojensko-ekonomických důsledků). (3 hodiny).
Výklad bude také zaměřen na strukturu palestinského národně osvobozeneckého hnutí a boj Palestinců s Izraelem včetně analýzy ničivých teroristických útoků a problematiky palestinských uprchlíků v okolních zemích (Jordánsko, Libanon).
(2 hodiny).
Výklad bude zahrnovat nástin vývoje blízkovýchodního mírového procesu včetně rozboru role jednotlivých zainteresovaných aktérů (USA, SSSR, Egypt, OSN atd.). Dále bude přiblížena současná situace v soužití mezi Izraelci a Palestinci a problematika situace na okupovaných územích (výstavba židovských osad, zdi, situace na palestinské politické scéně apod.) včetně vnitřního sporu židovských občanů ohledně "okupovaných území". (3 hodiny).
Lektor bude výklad doplňovat multimediální prezentací k dané problematice a posluchači si odnesou řadu odkazů ke stažení zajímavých a přínosných materiálů na webu lektora.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář je zaměřen na dějiny práva na území dnešní České republiky od počátku v letech 1618–1918. Cílem je seznámení s vývojem právních institutů, a to pomocí právních dokumentů. Kromě studia textů se účastníci seznámí i s právními aspekty běžného života u nás v dobách minulých (otázky manželství, dosažení zletilosti, smluvní právo, ale i právo trestní).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Toxické látky přitahují lidskou pozornost od nepaměti. Záznamy o tom lze najít již ve starověkých dokumentech. V současnosti jsou toxické látky, které kontaminují vodu, vzduch, půdu a potravu předmětem intenzivního zájmu odborné i laické veřejnosti. Není příliš překvapivé, že informace o nich a o rizikách s nimi spojených se k laické veřejnosti dostávají často ve značně zkreslené podobě. Média některá rizika často zveličují a jiná ignorují.
V tomto kurzu se posluchač formou přednášek seznámí se základními koncepty analýzy rizika spojeného s expozicí škodlivým látkám a budou diskutovány některé příklady mediálního zkreslení těchto rizik. Velká pozornost bude věnována diskusím s účastníky.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seznámení s pokrokem a novinkami ve výzkumu vesmíru.Promítání dataprojektorem, doplněno diskuzí. Jednoduchá názorná cvičení a příklady.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Obeznámit učitele s nejmodernějšími přístupy k detekci částic v mikrosvětě a ukázat užitečnost a důležitost těchto měření, na která ČR jen do CERNu přispívá už 15 let cca 80 milionů Kč ročně. Přiblížit důvody, proč se musí budovat tak drahá a náročná měřící zařízení, jak fungují, co měří a co je tím demonstrováno. (1h)
Ukázat, proč je důležité žákům a studentům tyto věci předkládat a jejich návaznost na celkové představy o uspořádání mikro- a makrosvěta. Přiblížit a zpřístupnit dobrou argumentaci a faktografii nejen učitelům fyziky, ukázat vědeckou metodu práce a rozlišit to od různých jiných přístupů nevědeckých a tzv „meta-fyzikálních“. Nejedná se jen o samotná výsledná měřící zařízení, ale o vědeckou metodologii v praxi a o důležitost ukázat sepětí vědy s její metodami. (6h)
Diskuse nad částicemi, jejich měřitelností, nad tím, co pro nás jejich existence znamená, a zda a jak je možné toto téma přiblížit žákům a studentům (1h).
Obsah:
1. Zlehka úvodem: částice, proč o nich vědět
2. Tvrdě na věc: pokud jsou, měřme je!
3. Ještě tvrději na věc: měříme!
4. Relaxace: hlavní části detektoru
5. Do hloubky: co všechno se řeší pro dráhový detektor
6. Závěrečná exkurze: po některých experimentech
7. Závěr
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Pozornost posluchačů v kurzu bude zaměřena na objasnění možností využívání biomasy v reálných podmínkách ČR i zahraničí.
Posluchači budou seznámeni se zajímavými instalacemi ve světě, jejich aplikovatelnosti v jiných podmínkách. Předkládané téma bude zpracováno z mezioborového charakteru, např. s odkazem na nutnost zapojení umění, chemie, mechaniky nebo mediální práce.
Studenti/posluchači budou aktivizováni k samostatnému myšlení, návrhům nakládání s biomasou v jejich okolí, atp.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Ionizující záření je dobrý sluha, ale zlý pán. Dokáže popálit i zabít, ale také jako neviditelný zachránce vyléčit rakovinu či ulevit od bolesti. Jak radiace působí na lidskou buňku a proč někdy pomáhá a někdy škodí? Umí se naše buňky bránit? Po krátké úvodním vhledu do fyziky ionizujícího záření kurz nabídne přehled moderních radioterapeutických postupů a miniworkshop plánování fotonové terapie.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Co znamená, že je něco kvantováno? Jak může být elektron na dvou místech zároveň? A je ta kočka živá nebo mrtvá? Proč je pro lidskou mysl kvantová mechanika tak neuchopitelná a rádoby odporuje zdravému rozumu? Vydejme se společně na počátek 20. století, kdy Max Planck zformuloval první smělou myšlenku o kvantování energie, projděme experimenty, které vedly k formulaci kvantové mechaniky, a dotkněme se prozatímního vrcholu elementárního lidského poznání.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seznámení se se základy kartografie a mapování. Akce bude rozdělena na pět samostatných bloků. V prvním bloku bude obecný úvod do kartografie včetně stručné historie. V druhém bloku budou na názorných ukázkách prezentovány jednotlivá kartografická zobrazení a základy z matematické kartografie. Ve třetím bloku budou prezentovány kartografické zásady jako obecný postup při navrhování map, kompozice mapy, název mapy, mapové pole – měřítko, legenda, tiráž, směrovka, barvy v mapách, kartografické znaky (bodové, liniové a plošné znaky), písmo v mapách, popis v mapách a kartografické chyby. Ve čtvrtém bloku budou prezentovány možnosti mapování, jako je získávání dat pomocí geodetického měření, letecké fotogrammetrie, dálkového průzkumu Země a 3D skenování. Závěrečná část bude věnována konkrétním kartografickým výstupům včetně mapových aplikací, které jsou veřejně přístupné.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Nejde o „klasický“ seminář, kde se frontálně dozvíte fůru obsahu, ale spíše o dílnu, kde si ukážeme, že část geografického vzdělávání lze provést hravou formou. Studium určitých jevů, procvičování znalostí, testování, rozvíjení některých kompetencí je možné uskutečnit hravě nebo soutěživě. Hry/aktivity si přímo vyzkoušíme, ukážeme si jejich možné využití pro různá témata a různý věk studentů. Předlohy ke hrám a podpůrné materiály si budete moci odnést papírově/elektronicky.
Hry budeme prokládat několika zamyšleními: Jaká jsou didaktická východiska pro hry? Jak hru použít/zařadit v hodině? Jak hru využít jako formu práce/jako úkol a jak ji hodnotit? Jak geografické hry/aktivity propojit s jinými předměty? Jak s hrou pracovat poté/jak ji vytěžit a reflektovat?
1) Východiska, hra jako nástroj.
2) Aktivity pro jednotlivce.
3) Aktivity pro skupiny.
4) Aktivity mimo třídu.
5) Existující deskové a jiné hry.
6) Modifikace her/aktivit.
7) Hodnocení, reflexe.
8) Mezipředmětové vztahy a průřezová témata.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Kurs seznamuje s dvěma náboženskými systémy klíčovými pro dějiny a současnost Evropy, jejichž význam se díky imigraci a demografickým změnám zvyšuje i v České republice. Přestože se s pravoslavím a islámem stále více setkáváme i v řadách studentů a žáků našich škol, znalost těchto náboženství v naší zemi je nedostatečná. Kurs představí dějiny, věrouku a základní fakta spojená s pravoslavím a islámem. Pravoslavná církev bude zařazena do kontextu ostatních křesťanských církví, budou zdůrazněny společné i rozdílné prvky ve vztahu k nim. Budou představeny základní proudy islámu s důrazem na ty, které převažují v Evropě. Dále bude popsána náboženská situace v zemích, pro které jsou tato náboženství typická. Nakonec se seznámíme s přítomností pravoslaví a islámu v České republice, s jejich současností a dalšími perspektivami.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář bude obsahovat vysvětlení důležitosti jogínských technik jakožto nástroje pro přiblížení se stavu zdraví, dále bude proveden nácvik vybraných jógových technik podle pětitisíciletých jogínských zkušeností.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Bude představena škála atraktivních pohybových her vhodných do rušné části vyučovací jednotky TV (VJTV) (20 minut), "hravé" alternativy pro realizaci průpravné části (rozcvičky) VJTV (20 minut) a budou představeny "hravé" pohybové hry a činnosti vhodné do hlavní části hodiny. Především pohybové a psychomotorické činnosti jako prostředek osobnostní a sociální výchovy, prostředek rozvoje klíčových kompetencí a prostředek rozvoje pohybových schopností:
Budou zařazeny činnosti rozvíjející tělesnou zdatnost a obratnost herními formami – varianty variabilního provozu a kruhového tréninku (20 minut), časově nenáročné techniky pro realizaci zpětné vazby s využitím pohybu a těla (20 minut), zamyšlení nad teoretickými východisky, inspiračními zdroji, možnostmi a podmínkami tělesnou výchovu realizovat hravě, atraktivně a kretivně (30 minut).
Bude poskytnut prosto pro "burzu" nápadů a příkladů dobré praxe (průběžně) (30 minut).
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Vzdělávací program je zaměřen na prezentaci a osvojení metod práce s atraktivním hudebním nástrojem Boomwhackers. Program je uzpůsoben tak, aby si jeho účastníci osvojili metodologii práce s nástrojem a začlenili jej tak do své výuky HV. Součástí školení je pestrá škála her a činnost, která moderním způsobem aktivizuje žáky a rozvíjí jejich rytmické, intonační, improvizační i hudebně teoretické schopnosti. Další součástí semináře je nabídka písní a úprav, které jsou jednoduše proveditelné s žáky v daném věku. V rámci kurzu se seznámíme s problematikou notového materiálu a možnostmi využití nástroje bez potřeby znalosti not.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
1) Užitá tvorba a její význam pro moderní společnost 21. století. Vztahy mezi volným uměním - užitou tvorbou - uměleckým řemeslem - průmyslovým designem. Časová náročnost. 1 hodina
2) Textilní tvorba - možnosti dekorování textilií. Vlastní návrh a jeho realizaci na textilním předmětu (malba textilními barvami a fixy) Časová náročnost 3 hodiny
3) Dekorování textilie technikou odbarvování. (Savo). Dekorace pomocí šablony. Časová náročnost 2 hodiny
4) Textilní šperk. Vlastní návrh a realizace (náhrdelník, brož) Časová náročnost 2 hodiny
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Seminář objasňující fungování práva v ochraně životního prostředí, s důrazem na praxi a právní možnosti účasti veřejnosti. Výklad, rozbor případů ze správní a soudní praxe, využití zkušeností účastníků semináře s občanskými aktivitami apod., diskuse.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V pregraduálním studiu se bohužel nevěnuje dostatek pozornosti průřezovému tématu environmentální výchova. Spojení geovědních oborů s environmentálními je ve výuce žádoucí. Účastníkům budou poskytnuty inspirace, jak žákům pomocí aktuálních jevů přiblížit problematiku vztahu přírody a lidské činnosti (např. vulkanismus, extrémní klimatické jevy, dopady tzv. Green Dealu, člověkem způsobené environmentální havárie aj.). Účastníci se seznámí s příklady využití médií, s diskusí formou „soudního procesu“ atd.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Cílem semináře bude prezentovat jeho účastníkům Mezinárodní organizaci Frankofonie a současné postavení a podoby francouzštiny ve světě. Součástí semináře budou ukázky jednotlivých variant francouzštiny užívaných ve světě. Základem semináře bude prezentace v power pointu doplněná o videa prezentující zvláštnosti jednotlivých variant francouzského jazyka.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Účastníci se seznámí s různými metodami a strategiemi učení (nejen) španělského jazyka, které mohou používat ve své vlastní výuce, a to formou pozorování, cvičení, tvorby, četby, analýzy, diskuze, poslechu, pohybů, her, improvizací a zpěvu. Rámcové téma je umění v širokém kontextu s důrazem na španělské a latinskoamerické autory a umělce. Nedílnou součástí semináře bude teoretické vymezení, reflexe jednotlivých metod a strategií a cvičení a sebereflexe účastníků. Seminář má převážně praktický charakter.
1.-3. hodina
4. hodina
5. hodina
6. hodina
7. hodina
8. hodina
U každé formy umění (4.-7. hodina) budou prezentovány aktivity pro různé věky a úrovně. Účastnící budou mít možnost si vyzkoušet a odnést detailní popis každé techniky, aby ho mohli aplikovat ve své vlastní výuce.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V tomto semináři budou nastíněny nové možnosti prezentace učiva skrze technologie. Účastník bude seznámen s aplikacemi, zejména aplikací Nearpod, které jsou vhodným prostředkem pro zvýšení interaktivity výuky a motivace žáků i vyučujících. Tyto aplikace nám zároveň umožní jednoduchý přechod mezi prezenční a distanční výukou.
První část semináře je věnována motivaci žáka ke studiu a možnostem jejího pozitivního ovlivnění pomocí vhodného použití technologií a aplikací. Zmíněna bude také motivace učitele při výuce za použití technologií.
V hlavní části semináře se zaměříme na aplikaci Nearpod jako prostředek k obohacení prezentací o interaktivní prvky. Účastníci poznají aplikaci Nearpod a její možnosti nejprve z pohledu žáka. Bude jim prezentována vzorová lekce vytvořená v programu MS PowerPoint obohacená o ankety, kvízy, otevřené otázky, virtuální prohlídky apod. vytvořené skrze aplikaci Nearpod. Zároveň uvidí aplikaci z pohledu vyučujícího a její možnosti nahlížet do práce žáků a okamžitě jim poskytovat zpětnou vazbu. V další části semináře si budou účastníci moci vyzkoušet vytvořit vlastní lekci a ve dvojicích cvičně otestovat funkčnost aplikace. Posluchači budou následně seznámeni s funkcí „Reports“, která jim po vyučovací hodině umožní nahlédnout do výsledků jednotlivých žáků a případně jejich počínání ohodnotit.
V poslední části semináře se účastník seznámí s možností vytvoření prezentace v aplikaci Google Slides s integrací aplikace Nearpod. Dále bude seznámen s možnostmi virtuální tabule a jejím využití v prezenční i distanční výuce. Závěrečná část bude věnována diskuzi a použití ostatních aplikací ve výuce a jejich případnému spojení s aplikací Nearpod.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Cílem semináře je rozšířit znalosti učitelů angličtiny o historickém pozadí některých svátků v anglicky mluvících zemích, jejich zasazení do současného kontextu a o tom, jak se v anglicky hovořících zemích tyto svátky slaví a připomínají. Možné způsoby, jak tyto svátky a události s nimi spojené představit studentům. Ukázka aktivit, které zpestří hodinu, zaujmou žáky a pomohou rozšířit jejich obzor a povědomí o svátcích, které se slaví v těchto zemích, o jejich významu pro ně samotné a mnohdy i o významu celosvětovém.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Tento seminář se zaměří na to, jak strukturovat jazykový studijní plán s důraz, aby lekce byly systémově úspěšné a rozvíjely potřebné dovednosti. Podíváme se na metodiku plánování lekce, fáze lekce, využití učebnic a návrhy komunikačních aktivit, které studenty zaujmou.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Náměty, jak rozvíjet komunikativní i poslechové dovednosti – formulace účelu, specifikace úlohy, dodání důvěry. Ukázky činností se studenty. Přizpůsobení materiálu pro úroveň studentů. Zpětná vazba na návrhy účastníků semináře. Vymezení role poslechu s porozuměním jako receptivní řečové dovednosti v procesu rozvoje komunikativní kompetence žáků. Zdůraznění aspektu autentičnosti jazyka při formování řečové dovednosti. Prezentace řady aktivit, které podporují pozorovací a paměťové dovednosti, napomáhají k trénování koncentrace, trpělivosti. Rozvoj komunikační a sociálních dovedností. Seminář nabízí přehled motivačních činností,které lze zařadit do jazykového vyučování a tím lépe dosáhnout stanovených výukových cílů - uplatnění osvojené slovní zásoby a správně osvojených gramatických znalosti. Prezentované aktivity zahrnují jednoduché hry určené k procvičování slovní zásoby
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Diskuse o roli výslovnosti jako jazykového prostředku v konceptu komunikační kompetence. Definice ‚správné výslovnosti‘ s ohledem na postavení angličtiny jako jazyka pro mezinárodní komunikaci. Rozbor aspektů výslovnosti nezbytných pro plynulou a efektivní komunikaci doplněný praktickými ukázkami a cvičeními pro učitele i jejich žáky. Jak pracovat s výslovností v hodinách anglického jazyka a jak výslovnost hodnotit.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Účastník akce se seznámí se základními pojmy z oblasti kapitálového trhu, finančních derivátů, kompletní daňové problematiky, veřejných financí a komerčního pojištění. Po absolvování kurzu by měl účastník získat základní přehled o daných tématech. Použité techniky - integrované skriptum, dataprojektor, notebook, doplňující materiály.
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
V současné době se též v populaci vysokoškoláků, manažerů a pedagogů setkáváme s poměrně nízkou úrovní finančního vzdělání. Finanční vzdělání se ovšem postupně stává součástí všeobecného vzdělání, základní znalostní výbavou jedince. Nutnost tohoto vzdělání a vzdělávání roste především v souvislosti s řadou dnes aktuálních problémů, které se ve společnosti pojí s investicemi, úvěry, dluhy a problematikou oddlužení. Zvýšit úroveň tohoto vzdělání je možné především za pomoci našich škol a jejich ve financích vzdělaných učitelů. Kurz se zaměří na ozřejmění základních oblastí finanční problematiky – základní finanční pojmy, veřejné, podnikové, institucionální a rodinné finance. Poznatky budou moci účastníci využít jak ve svém pracovním zařazení (ředitelé a manažeři škol a školských zařízení), tak ve své pedagogické praxi (všechny skupiny učitelů a asistenti pedagogů). Poznatky budou moci účastníci zužitkovat též ve svém soukromém životě. Poznatky budou předávány ve formě výkladu, názorných ukázek z finanční praxe, praktických studií a na základě společného řešení základních finančních úloh.
Finance x Ekonomie. Funkce a formy peněz. Cena peněz. Úrok. RPSN. Inflace. (1 hod.)
Základy finanční matematiky. Jednoduché x složené úročení. Spoření. Diskont. Čistá současná hodnota. (1 hod.)
Finanční instituce. Jejich úloha na finančním trhu. ČNB a její funkce. Banky, pojišťovny, burzy, OCP, fondy. (1 hod.)
Finance domácností. Bankovní produkty. Klasifikace úvěrů a účtů. Náklady na úvěr. Základní parametry hypotečního úvěru. Splácení úvěrů. Refinancování, konsolidace. Oddlužení a osobní bankrot. (1 hod.)
Veřejné finance. Státní rozpočet (SR). Schodek SR a jeho krytí. Rozpočtové provizorium. Mandatorní výdaje. Státní a Veřejný dluh. Financování dluhu (1 hod.)
Hospodaření příspěvkových organizací. Rozpočet. Příjmy a výdaje. Příspěvky a dotace. Žádosti o dotace, projektové financování. (1 hod.)
Podnikové finance. Finanční výkazy. Základy finanční analýzy podniku. Solventnost x Insolvence. Likvidita. Zisk x Cash flow. (1 hod.)
Základní poznatky o finančním trhu. Úvěrový x kapitálový trh. Dělení finančního trhu a jeho účastníci. Instrumenty finančního trhu – akcie, dluhopisy, směnky, finanční deriváty. (1 hod.)
Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...
DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.